Min (Zoti i fertilitetit.)

Shko poshtë

Min (Zoti i fertilitetit.) Empty Min (Zoti i fertilitetit.)

Mesazh  Ariu prej 10.01.14 14:22

Simboli:Organi seksual mashkullor,lakra marule(pyesni Egjiptianet pse)dhe demi.
Qendra e kultit: Koptos, Akhmin
Min (Zoti i fertilitetit.) Min
Min ishte zoti i fertilitetit dhe besohej se u jepte fuqi seksuale te gjithe meshkujve.Gjithashtu ishte zot i shiut pasi shiu per egjiptianet ishte forca prodhuese e natyres.
Ne nje nga festivalet me te rendesishem kushtuar Min-it,faraoni ne fuqi duhet te prashiste tokat nderkohe qe vezhgohej nga Mini.
Ne festivalin e te korrave faraoni duhet te prashiste ne menyre ceremoniale ndersa vezhgohej serisht nga Min.
Kur faraoni kryente ardhjen e trashegimetarit njihej si Min.
Portreti i tij jepet si nje burre gjithmone me ereksion,me mjeker dhe kembet e mbyllura.Mban te njejten "kurore" si Amoni.
Gjithashtu nje krah e ka te ngritur lart dhe tund nje rrufe.
Min (Zoti i fertilitetit.) Lettuce_junior
Kafsha tij e shenjte ishte demi i bardhe dhe bima e tij speciale ishte lakra marule(lactuca satvita)sepse besohej se kjo bime kishte veti afrozodiake.
Besohet se lakra lidhej me te jo vetem per shkak te ngjashmerise se pamjes ndonjehere te organit mashkullor,por edhe per lengun e saj te bardhe i cili identifikohej si fare(sperme).
Min ishte zot prehistorik.Ne te shkuaren e larget ai ishte zot i qiellit dhe thirrej:"Shefi i Parajses".
Deri ne mbretrine e mesme ai identifikohej si Horusi i madh,dhe quhej djali i Ra ose Shu.
Ne mbreterine e re,ai u be i afert shume me Amun-Ra.Gjate kesaj kohe Min u be teper i famshem,dhe festa orgjish mbaheshin ne nder te tij.
Kulti i tij ishte i perqendruar ne Delta,qyteti i Chemmis dhe Koptos.
Min (Zoti i fertilitetit.) SuperStock_1788-23206

Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

37


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi