Imhotep

Shko poshtë

Imhotep Empty Imhotep

Mesazh  Ariu prej 05.01.14 21:03

Qendra e Kultit: Memphis
Simboli: S'nuk

Imhotep eshte nje nga te paktet zota egjiptan qe ishte njeri real.Ai ishte veziri i Djoserit(nje faraon i dinastise se trrete).
Ai ishte i talentuar ne fushat e puneve administrative dhe ato mbreterore.Imhotep ishte gjithashtu prift,shkrimtar,doktor dhe themelues i studimeve Egjiptiane te astronomise dhe arkitektures.
Ai njihet prej te gjitheve si arkitekti i Piramides Shkalle,ose si njihet ndryshe Piramides se Djoserit.Piramida ndodhet ne Saqqara afer Mempis.Kjo piramide ishte e para piramide ecila undetua nga humanet e gjiteh prej guri.
Imhotep Saqqara-pyramid
Per shkak te ineligjences se tij dhe dijeve ne fushat e ndryshme qe zoteronte ai u adhurua si Zot.Ne mbreterine e re respektohej si mbrojtes i shenimeve.Shkruesit duhej te hidhnin disa pika uje ne pijne alkolike perpara se te fillonin mbajtjen e shenimeve si nderim per te.
Gjate kesaj kohe kjo forme stergjyshore adhurimi praktikohej ne fshetesi dhe kulti i tij ishte i njejte si me kultet e ndonje te vdekuri(megjithesi me i perhapur).ne te njejten kohe Imhotep personifikohej si Nefertem,djali i Ptah.
Imhotep Imhotep2
IMHOTEP NE FILMIN MUMJA.
Gjate dinastise se vone ,kohe kur kryeqyteti i Egjiptit zhvendoset ne Sais,Imhotep adhurohej plotesisht nga te gjithe.
Mamaja e tij mendohej te ishte Nut ose Sekhmet.Gjithashtu figura e tij lidhej me Thoth-in dhe ai u be mbrojtes i mencurise dhe mjeksisie.
Kurat cudiberese shpesh-here i atribuoheshin atij.greket e identifikonin me Ascleipus,zotin e tyre te mjeksise dhe sherimit.
Supozohej se Imhotep u sillte gjum atyre qe vuanin apo ishin ne dhimbje.Ai ishte mjek i te dyjave paleve.Si Zoteve edhe njerezve.
Gjate periudhes se Ptolemuet nje tempul i vogel u ndertua ne ishullin e Philae.
Ne vizatime ai paraqitet si prift,koke rruar,gjithmone ulur dhe me nje pergamene ne dore.Paraqitet i veshur me rroba prifti dhe per te nuk kishte asnje simbol qe ta perfaqesonte sic ndodhte rendom.
Imhotep Imhotep-louvre
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

37


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi