Baal .

Shko poshtë

Baal . Empty Baal .

Mesazh  Ariu prej 30.12.13 19:11

Simboli:demi,pema e kedrit.(cedar tree)
Qendra e kultit;Baal-Saphon, Memphis
Baal . SuperStock_1788-22496
Gjate mbreterise se re,kur Egjipti filloi te zgjeroje terrritoret drejt Lindjes se Afert,disa zote te ketyre zonave filluan te adhuroheshin nga Egjiptianet.Midis ketyre zotave te huaj ishte  Qetesh, Reshep and Baal.
Baal ishte nje zot semit i perendimit,zot i stuhive dhe qiejve.Ishte zot i rendesishem per Kananitet(popullsi biblike ne zonat e Israelit Lebanonit dhe Palestines) dhe gjithashtu eshte permendur ne bibelen Hebreje si konkurent i zotit per dhembshurine e Iszraeliteve.
Bibla e pershkruan ate si vrases dhe ngrenes te qenieve njerezore.(Jeremiah 19)

Sipas mitologjis e se vendit prej nga ku u huazua Baal shkaterroi Yam-in,zotin  e te gjelbres se madhe(detit mesdhe).Baali vete u vra me pas nga Mot,zoti semit i cili perfaqesonte vdekjen.Bashke udhetarja dhe motra e tij Anat e ringjall Baalin.Anat ishte nje zot luftetare,e cila u hakmorr per vdekjen e vellait duke copetuar Motin me shpate,trrupin ja hodhi ne zjarr dhe kockat i'a bloi.Me mbetjet e tij ushqeu kafshet dhe shpendet.
Thuhet se Baal dhe Anat mbanin maskat e nje lope dhe nje demi.

Megjithese historia e tij ngjason shume me ate te Osiris dhe motres se tij Isis(vdekje,ringjallje)adhuruesit nuk e ben kurre kete lidhje.
Here here Ball identihikohej si vrasesi i Osris,Seth-i.Pasi Seth dhe Baal ishin zoter te stuhive.Ne rrefenjat e betejes se Kadeshit,faraoni Ramses II quhet "Seth,fuqi-madhi,dhe Baal-i vete"
Baal vizatohet si nje luftetar i fuqishem me mjeker te perdredhur te stiluar ne menyren Siriane.Ai mbante nje helmete me majuce(forme briri)dhe arme te ndryshme,perfshire nje shpate,nje shkop te bere nga druri i Kedrit dhe nje vetetime.
Baal . Baal
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

37


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi