Anubis

Shko poshtë

Anubis Empty Anubis

Mesazh  Ariu prej 30.12.13 11:21

Anubis 9anubis_mummy

Simboli:Çakalli

Qendra e kultit:Heliopolis,Cynopolis

Anubis eshte zoti I mumufikimit.Zot I te vdekureve dhe ndihmes gjykates ne diten e gjykimit.Merte pjese ne mumifikimin e kufomave.Ai njihet si shpikesi I balsamimt dhe mumifikimit.Ritin e pare e ka bere me trupin e Osiris(ati I tij) te cilin e balsamoi dhe e mumifikoi ne menyre qe ai te jetonte serish.Qe ketu fillon dhe historia e mumifikimit.

Shpesh ai prezantohet me trup human dhe koke çakalli.Mban ne dore skeptrin hyjnor I cili mbahet edhe nga mbreterit dhe zotet e tjere.Simboli I tij ishte nje lekure kau ne ngjyre te bardhe dhe te zeze e sperkatur me gjak dhe  e varur ne nje shtize.Domethenia eshte  e panjohur.
Anubis kishte tre funksione themelore.Mbikeqyrte mumifikimin e kufomave.E çonte mumjen ne varr dhe kryente ritin e hapjes se gojes.Dhe e trreta monitoronte peshoren e gjykimit dhe sigurohej qe kishte drejtesi.

Ne historine  e vjeter te Egjiptit ai ishte zot I te vdekureve,por ky rol me pas zihet nga  Osiris pasi Anubisit I bie popullariteti.

Personifikohet si çakall,ndoshta per shkak te zakoneve te kesaj kafshe.Shpesh varret beheshin strofka e saj.Keshtu Egjiptianet e hershem u munduan ti bejne varret me te sigurte dhe me te nderlikuar.Keshtu eshte e natyrshme qe zoti I mumifikimit te perfaqesohej nga nje çakall.

Duke e adhuruar Anubisin,Egjiptianet shpresonin se do fitonin ndihmen e tij.Dhe si shperblim per besimin qe kishin te ai dhe per lutjet qe I benin,ai do mbronte varret nga çakejte si dhe nga shkaqet natyore te cilat demtonin trrupat e mumifikuar.

Anubis ishte biri I Nepthis(Nepthys)dhe babai I tij ishte Osiris.Nje mit thote se Nepthis dehu Osirisin dhe fjeti me te.Rezultati ishte ardhja e Anubis ne jete.Nje mit tjeter thote se ajo u maskua si Isis dhe joshi Osirisin duke I dhene jete Anubisit.Nje gje eshte e sigurt.Anubis erdhi me ane te mashtrimit ne jete(sipas miteve).

Anubis Anubis.scales
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

37


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi