Tutankhamun dhe Ankhesenamun(Anak-su-namun)

Shko poshtë

Tutankhamun dhe Ankhesenamun(Anak-su-namun) Empty Tutankhamun dhe Ankhesenamun(Anak-su-namun)

Mesazh  Ariu prej 28.12.13 17:19

Ankhesenamun ose Ankhesenpaaten(ne filmin Mumja quhet Anak-su-namun) mendohet te jete lindur ne vitin 1348 p.k.
Ishte vetem 7 vjec kur lindi velllai i saj Tutankhamun.
Ajo ishte vajza e trrete e faraonit  Akhenaten dhe gruas se tij  Nefertiti.
Akhenaten i njohur si Amenhotep IV,rrezoi perendite e vjetra egjiptiane dhe i prezantoi egjiptit zot te ri.Diellin te njohur si Aten.
Ka shume spekuline se Ankhesenamun  umartua me te atiin e saj por bien poshte per mungese provash.Ajo qe ende qendron eshte teoria se Ankhesenamun  eshte martuar me vellain e saj ose gjysme vellain e saj Tutankhamun.Kete teori e mbeshtesin edhe vizatimet dhe sende te tjera te gjendura ne varrin e Tutankhamun.
Mendohet se Ai ishte 8 vjec ndersa ajo 13-14 diten e marteses.
Deri sa Akhenaten ishte gjalle Aten mbeti zoti i vetem dhe i plotfuqishem i Egjiptit.Por pas vdekjes se tij rrjedha ndryshoi.Prifterinjte kerkonin zotat e tyre ne pushtet.Fuqia e Atenit po zbehej.Nje konflikt ishte gati te shperthente.
Mbas vdekjes se te atit ne fron vjen Tutankhamun si djali i vetem i tij.Kriza po shtohej keshtu qe duheshin mare masa drastike.Tuti vendos kthimin e zotave te vjeter dhe Ateni harrohet.Per ta vertetuar se  ekishte srz ai dhe gruaja e tij ndrruan emrat e tyre.
Ne moshen 18 vjecare Tuti vdes(10 vjet faraon) dhe ketu fillon tragjedia e gruas se tij.
Ishin aq shume te lidhur dhe te dashuruar sa per Ankhesenamun vazhdimi u be i pamundur.Por si Faraone  e Egjiptit i duhej te ecte para.
Per vdekjen e Tutit kishte shume teori(konspiracion,vrasje,vetvrasje kjo e fundit absurde)por me pas u vertetua se ai vdiq nga nje kembe  e thyer e cila u infektua dhe nga malaria.
Me pas Ankhesenamun martohet me keshilltarine besuar te saj dhe te Tutit Ay.
Ay behet faraon por jo per gjate.Vendin e tij e  ze Horemheb.
C'fare i ndodhi asaj pas martese?A jetoi me tej apo vdiq?E vrane apo u arratis?
Deri tani historia ka ngelur e heshtur ne pergjigje.

Tutankhamun dhe Ankhesenamun(Anak-su-namun) 51X7l9A42SL
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

37


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi