EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ankh

Shko poshtë

 Ankh Empty Re: Ankh

Mesazh  Pansophia prej 26.08.17 16:43

Ankh perfaqeson simbolikisht organet e brendshme seksuale te femres. Rrethi siper eshte mitra, dy krahet anash jane tubat uterine, kurse pjesa fundore e drejte perfaqeson vaginen. Ndaj dhe Ankh quhet celesi i jetes, sepse nga femra lind jeta.
Nje proverbe afrikane thote se nese femrat do e dinin sa i shenjte eshte barku i tyre, nuk do lejonin cdokend qe te hynte aty. Por feja e ka shtypur femren,jo vetem si seks por edhe si energji. Dhe nismetaret e shoqerive patriarkale e kane njohur superioritetin e femres.
Vesica piscis perfaqeson organet e jashtme seksuale femerore dhe ajo eshte elementi i fillimit te Lules se jetes.
avatar
Pansophia

92


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi