EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tuneli ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët

Shko poshtë

Tuneli ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët Empty Tuneli ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët

Mesazh  Odin prej 17.12.12 13:35

Tuneli ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët

Tuneli ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët Tuneli

Qyteti kanadez Niagara Falls mund të jetë i njohur për faktin se ndodhet pranë ujëvarave më të famshme në botë, por për ata të cilët janë fansa të dukurive paranormale dhe të metafizikës, ekziston një histori e çuditshme që tregohet nga vendasit dhe që izolon fantazinë e çdokujt, më shumë nga mrekullitë e natyrës!

Legjenda e frikshme kacavjerrëse urbane, i përket një kalimi të vogël të ndërtuar me blloqe gëlqerorë, e njohur si Screaming Tunnel, që u ndërtua fillimisht si sistem kullues nën Grand Trunk Railway – tashmë hekurudha kanadeze. Tuneli u lejonte kafshëve, të kalonin lirshëm nën hekurudhë ndërsa njëkohësisht kryej dhe procedura e kullimit të tokave nga i njëjti kalim.

Deri këtu çdo gjë në rregull, por ka dhe një anë të errtë! Sipas mitit laik, tuneli është i mallkuar, nga fantazma e një vajze të vogël e cila i shpëtoi flakëve të një ferme dhe u strehua në muret e tunelit. Ekzistojnë dhe shumë interpretime të ndryshme të kësaj historie.

Njëra prej këtyre interpretimeve, thotë se i ati i kësaj vajze, ishte ai i cili i vuri flakën vajzës së tij, kur humbi kujdesin e fëmijëve të tij, pas një divorci të keq. Një tjetër histori thotë se vogëlushja u përdhunua brenda në tunel dhe përdhunuesit dogjën trupin e saj me qëllim që të zhduknin gjurmët.

Thuhet se nëse dikush ndez një shkrepëse brenda në tunel, dëgjohen ulërimat kacavjerrëse që vijnë nga thellësia e të vajzës së legjendës!
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi