EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Georg Soros

4 posters

Shko poshtë

Georg Soros Empty Georg Soros

Mesazh  ANGEL OF LIGHT 24.10.12 16:56

A mundet dikush te me tregoj nje informacione per kete njeri dhe per punene qe ai bene ?
avatar
ANGEL OF LIGHT

E keqja njerzimit i vjene nga vetja

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Georg Soros Empty Re: Georg Soros

Mesazh  juventinini91 25.10.12 12:06

Xhorxh Soros lindi më 12 gusht të vitit 1930 në Budapest. Miliarderi amerikan, me origjinë nga Hungaria është një nga personalitetet më të diskutueshme të viteve të fundit.
[redakto]Jeta

Xhorxh Soros lindi në Budapest të Hungarisë, më 12 gusht 1930. Ai i mbijetoi pushtimit nazist sepse ishte anetar i Keshillit Ebre qe kishin krijuar nazistet per te fshehur krimet kundr brenjve dhe i ati punonte ne Ministrine Bujqesise, fakt qe e ka bere gjithmone te dyshimte historine e Xhorxh Sorosit per brenjte kudo ne bote. Me pas largua prej Hungarisë komuniste në 1947-ën për në Angli, ku u diplomua në shkollën Ekonomike të Londrës. Gjatë studimeve në këtë shkollë, ai u njoh me punën e filozofit Karl Popper, i cili pati një ndikim të thellë tek ai.
Financieri - Në 1956-ën, z. Soros u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku nisi të grumbullojë pasuri të madhe, nëpërmjet një fondi investimesh ndërkombëtar, të themeluar dhe të drejtuar prej tij. Sot ai është kryetari i “Soros Fund Management LLC”.
Filantropisti - Soros ka qenë aktiv si filantropist që prej vitit 1979, kur ai nisi të japë fonde për të ndihmuar studentët zezakë që të ndjekin studimet në Universitetin e Kejptaunit. Sot ai është kryetar i Institutit “Për një Shoqëri të Hapur”, si dhe themeluesi i një rrjeti organizatash filantropike.

Më 1947 emigron në Angli dhe diplomohet në Shkollën Ekonomike të Londrës më 1952. Pas 4 vjetësh, më 1956 largohet për në SHBA dhe fillon veprimtarinë financiare në bursat e Londrës dhe Nju Jorkut. Më 1969 krijon Fondin e Investimeve (Quantum Fund), një firmë private menaxhimi e cila jep konsulencë për investimet dhe e ka prezantuar Xhorxh Sorosin si një nga financierët më të suksesshëm në botë.
E fillon aktivitetin bamirës më 1979, kur krijon në Nju Jork Fondin e Shoqërisë së Hapur dhe nis themelimin e Fondacioneve Lokale të Shoqërisë së Hapur fillimisht në Hungari (1984) pastaj në Bashkimin Sovjetik (1987). Sot rrjeti i fondacioneve shtrihet në mëse 30 vende duke përfshirë edhe Mongolinë, Haitin, Guatemalën, Afrikën e Jugut dhe SHBA. Këto fondacione ndihmojnë në ndërtimin e infrastrukturës dhe institucioneve të një Shoqërie të Hapur nëpërmjet mbështetjes së një sërë programesh rajonale dhe lokale në fushën e arsimit, kulturës, shëndetësisë, medias, botimeve, etj.
Përveç shumë artikujve mbi financat dhe ndryshimet politike e ekonomike në Europën Qendrore e Lindore, Xhorxh Soros është autor edhe i një vargu librash si: Alkimia e Financave(1987), Hapja e Sistemit Sovjetik(1990), Duke Garantuar Demokracinë(1991) dhe Sorosi për Sorosin: Të zotërosh situatat (1995), Kriza e Kapitalizmit Global(1999). Filozofia e tij mbështetet në konceptin e Karl Poperit për Shoqërinë e Hapur, koncept që e njohu dhe e bëri të vetin që kur ishte student.
Xhorxh Soros mban mjaft tituj nderi e çmime të dhëna nga qendra akademike të mirënjohura si New School for Social Research (New York) dhe Universiteti i Oksfordit më 1980, nga Universiteti Ekonomik i Budapesit dhe Universiteti i Yales në SHBA më 1991. Më 1995, Universiteti i Bolonjës i akordoi çmimin më të lartë të tij, Doktor Honoris Causa, për nxitjen e Shoqërisë së Hapur nëpër botë. Në shtator të vitit 1999, Presidenti i Republikës së Shqipërisë Rexhep Mejdani, i akordoi Xhorxh Sorosit për kontributin e tij në nxitjen e vlerave të shoqërisë së hapur në Shqipëri urdhërin "Gjergj Kastrioti Skënderbeu".
juventinini91
juventinini91

jeta eshte nje ¨¨enderr¨¨

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Georg Soros Empty Re: Georg Soros

Mesazh  ANGEL OF LIGHT 27.10.12 14:26

A MUND TE ME THONI INFORMACION RRETH BIZNESIT QE AI BENE
avatar
ANGEL OF LIGHT

E keqja njerzimit i vjene nga vetja

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Georg Soros Empty Re: Georg Soros

Mesazh  john abraham 27.10.12 18:15

ANGEL OF LIGHT shkruajti:A MUND TE ME THONI INFORMACION RRETH BIZNESIT QE AI BENE

Ai krijon revolucione neper bote, krijon kaos, vendos ne poste ata udheqes qe deshiron, dhe merr me 2 lek pasurine e atij vendi, gjasme "privatizimi"...normalisht kete e ben ne lidhje te ngushte me "Eliten Boterore".....

Eshte financuesi me i madh i Obames, dhe organizata e tij " National Endowment for Democracy" financon revolucione si ai portokalli ne ukraine dhe c'do lloj revolucioni qe nuk i bindet ekonomise se USA-s.

Pak a shume ky eshte ...... nje spekulator multi miliarder, qe gjen njerez te pakenaqur ne vende te ndryshme te botes dhe i fut ne lufte, duke arritur keshtu qe ta kete nen kontroll te gjithe pasurine e atij vendi....!
john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Georg Soros Empty Re: Georg Soros

Mesazh  Berti69 29.07.14 22:50

SOROS – Sundimi i fshehtë mediatik

Hungarezi tani 82 vjeçar me pasaportë Amerikane është super-yll mes spekulatorëve të mëdhenj.

Georg Soros 310px-Soros_talk_in_Malaysia

Në disa gazeta në të gjithë botën, Soros është vlerësuar si një lloj “Robin Hood i Epokës kompjuterike”, pasi sipas spekulimeve, ai merr nga shtetet e pasura dhe u jep shteteve të Europës Lindore dhe Rusisë nëpërmjet Fondacioneve Soros , kështu duke kryer procesin e demokratizimit të këtyre vendeve “të varfëra” që kanë qenë të shtrydhura nga komunizmi.

Pra kush është në të vërtetë Xhorxh Sorosi?


Historia zyrtare thotë se ai ka lindur në vitin 1930 nga prindër çifut dhe si adoleshent ishte përndjekur nga nazistët prej Budapestit. Ai u regjistrua në “London School of Economics” dhe në mesin e 50-tave shkoi në SHBA. Atje ai në mënyrë të çuditshme depërtoi në Wall Street, por karriera e tij deri në vitin 1969 ishte jospektakulare. Pastaj së bashku me një partner ai mori përsipër një fond të investimeve. Ai shiti aksionet, duke shpresuar se çmimi i tyre do të bjerë më afër datës kualifikuese.

Soros është identifikuar si një nga personat kryesorë të grupit bankar anglo-francez Rothschild. Kuptohet as ai, e as Rothschildët duan që ky fakt i rëndësishëm për jetën publike, në mënyrë që lidhjet të ngushta me miqtë e tij në qytetin e Londrës, me ministrinë e punëve të jashtme britanike, me shtetin e Izraelit dhe me miqtë e tij të fuqishëm amerikane të qëndrojnë të fshehta.

William Engdahl shpjegon: “Lidhja e Sorosit me qarqet ndërkombëtare ultra-sekrete të financave të Rothschildeve nuk është vetëm një lidhje e zakonshme apo aksidentale bankare. Suksesi i jashtëzakonshëm që Soros ka në tregjet e larta financiare të rrezikshme nuk mund thjesht të shpjegohet me të “lojën e fatit”. Soros ka qasje në kanalet më të rëndësishme të botës së informacionit, si qeveritare ashtu edhe private.

Parimisht Xhorxh Sorosi është një tjetër mjet për luftë ekonomike dhe politike në duart e Rothschildëve. Ai është në mesin e atyre qarqeve i cili para disa viteve ka filluar një kampanjë të keqe të “Rajhut të Katërt” fushatën kundër ri-bashkimit të Gjermanisë: Sorosi është një anti-Gjerman i përbetuar. Në 1991 në autobiografinë e tij “Nënshënimi i Demokracisë” Soros paralajmëroi për rrezikun që Gjermania e ribashkuar mund të shkaktonte duke prishur ekuilibrin (e forcës) në Evropë … Është e lehtë për të parë se situata që ekzistonte midis luftërave mund të dalë përsëri. Një Gjermani e ribashkuar bëhet fuqia më e fortë ekonomike që mund të anojë kah zhvillimi i lindjes”.

Intrigat dhe kurthet e Sorosit nuk kanë të ndalur as në shtetet në zhvillim, sikur që ishin Polonia, ish-shtetet e Bashkimit Sovietik dhe shtetet e Ballkanit perëndimorë.

Në fillim të viteve 1990, Soros në bashkëpunim me Fondin Monetar Ndërkombëtar – në atë që ishte atëherë ende Jugosllavi, vendosën kurthe intriguese duke shkaktuar atë që atëherë u shkallëzua në një luftë. Sorosi është gjithashtu një mik i sekretarit të atëhershëm të shtetit Lawrence Eagleburger, ish-ambasador në Beograd dhe mbrojtës i Sllobodan Millosheviqit. Eagleburger ishte dikur kryetar i “Kissinger Associates” në bordin e të cilit Carrington (Komiteti i përbërë nga 300 persona), gjithashtu ishte anëtar i ulet. Ky komision nëpërmjet ndërmjetësimeve ka ushqyer direkt agresionin serb kundër kroatëve dhe boshnjakëve.

Sot Soros ka përfaqësitë në Bosnjë, Kroaci, Slloveni, Maqedoni dhe një “Fondacioni Soros Jugosllav” në Beograd / Serbi. Në Kroaci ai përdor fondet nga fondacioni i tij për të punësuar gazetarë influencial ose për të diskredituar kundërshtarët e tij antisemitik apo neo-nazistë.

Gjithashtu, ndikimi i fondacionit Soros në Maqedoni në mënyrë sekret shprehet në ndikimin e drejtpërdrejtë në zhvillimin e skenës politike në Maqedoni, veçanërisht në mbështetjet mediatike të partive që i shkojnë për qejfi interesave të Sorosit dhe sulmit të vazhdueshëm ndaj partive dhe subjekteve tjera politike që veprojnë në kundërshtim me interesat e saja.

/ilirida/
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Georg Soros Empty Re: Georg Soros

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi