EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët zbuluan bakterin që prodhon arin e paster

Shko poshtë

Shkencëtarët zbuluan bakterin që prodhon arin e paster Empty Shkencëtarët zbuluan bakterin që prodhon arin e paster

Mesazh  xxl prej 07.10.12 0:59

Shkencëtarët nga universiteti i Michiganit kanë zbuluar materien e cila mund të jeton në kushte ekstreme toksike dhe të prodhoj copa të pastërta të arit 24 karat.
Bakterin e ka zbuluar Kazem Kashefi, ndihmës profesor i mikrobiologjisë dhe molekulave gjenetike, dhe profesori i elektronikës Adam Brown, përcjell lajmin Gizmod.
Kashef dhe Brown janë kreator të një laboratori kompakt në të cilin e shfrytëzojnë bakterin Cypriavidus metallidurans për përpunimin e klorit të pastër, toksikeve kimikale të cilat mund të gjenden në natyrë, në 99,9 janë ari.
Sipas Kashefit ata merren me mikrobe kimikale ashtu që prodhojnë diçka çka nuk ka aspak ndikim në metalin e çmuar të ndonjë rëndësie të madhe.
Bakteria është shumë e qëndrueshme në këtë materie toksike. Bile është 25 herë më e qëndrueshme se sa është menduar më parë.
Në laboratorin kompakt të cilin shkencëtarët e kanë quajtur ``vepër e madhe e dashamirëve të metaleve`` gjendet bakteria që e ushqen klorin e arit. Për gjithë procesin e përpunimit të materialit toksik në ari janë dashur vetëm shtatë ditë. Shkencëtarët mendojnë se ky proces ndodhë edhe në natyrë.
Siç duket kimistët e shekujve të mesëm kanë kërkuar gurin e çmuar, elementin magjik që e ka shëndrruar në ar, në vend të gabuar, ngase siç po duket çështja është krejt ndryshe, ngase guri i çmuar nuk është mineral por është baktere./mesazhi/

http://www.mesazhi.com/artikuj/-shkencetaret-kane-zbuluar-bakterin-qe-prodhon-arin-e-paster
xxl
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi