EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pegomastax Africanus

Shko poshtë

Pegomastax Africanus Empty Pegomastax Africanus

Mesazh  Luli 06.10.12 21:36

Pegomastax Africanus


Pegomastax Africanus Largea_dinosauri1349542958

Ishte i gjatë rreth 1 metër dhe peshonte më pak se një mace. Ky është identikiti i Pegomastax Africanus, llojit të ri të dinosaurve të përshkruar nga antropologët që mundën të bëjnë bashkë mbetjet fosile të gjetura në Afrikën e Jugut në vitin 1963.

Studimi u krye në Universitetin e Harvardit në Shtetet e Bashkuara. Grupi i shkëncëtarëve, pasi bëri bashkë mbetjet fosile të gjetura shumë vite më parë, panë rezultatin: forma e një dinozauri që nuk e kishin hasur më parë.

Pas krahasimeve me mbetjet e tjera fosile të zbuluara deri më tani, studiuesit u dorëzuan, bëhej fjalë për një lloj të ri dinosauri që mendohet se ka jetuar 200 milionë vite më parë në Tokë.

Nisur nga konstrukti i nofullës, paleontologët thonë se lloji i ri i dinosaurit të zbuluar ishte barngrënës. Mbi shpinë studiuesit amerikanë mendojnë se dinosauri ka patur gjemba dhe lëkurë të ashpër që e mbronte nga grabitqarët, që nuk është se ishin të pakët.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi