EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Efektet e droges

Shko poshtë

Efektet e droges Empty Efektet e droges

Mesazh  gjinkallushe prej 22.08.12 19:57

Efektet e droges


Efektet e droges Effects-of-Drug-Abuse-1


Efektet e droges Meth-face


Efektet e droges Drugs-Before-and-After


Efektet e droges DrugsBeforeandAfter3Efektet e droges DrugsBeforeandAfter4Efektet e droges DrugsBeforeandAfter5Efektet e droges Effects-of-Drug-Abuse-3
Efektet e droges Drugs-woman-2_1834000iEfektet e droges Effects-of-drug-addictionEfektet e droges DrugaddictEfektet e droges Meth%20face%20three%2012-01-07Efektet e droges Meth14Efektet e droges Meth2Efektet e droges Ss-110225-drugs-mugs-18.grid-9x2


Efektet e droges Ss-110225-drugs-mugs-13.grid-9x2Efektet e droges Ss-110225-drugs-mugs-04.grid-9x2
gjinkallushe
gjinkallushe

Jam teper xheloze

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Efektet e droges Empty Re: Efektet e droges

Mesazh  Jetmira prej 28.09.13 15:45

Drogat , Efektet , Kuriozitete dhe një mesazh që dihet nga të gjithë…

Drogat , Efektet , Kuriozitete dhe një mesazh që dihet nga të gjithë…

Euforia e momentit ështe një ndjenjë që na bën na bën ta provojmë sërisht, por kjo shume shpejte shnderrohet ne varesi. Dëmet që shkaktohen, si nga drogat e lehta ashtu dhe nga ato të rëndat, mund të jenë të mëdha .
Nga një sondazh I kryer në botë, rrezulton se ka fëmijë të moshës 10 deri 12-vjecarë, që lekët të cilat prindërit ja japin në formë “page javore”, I mbledhin dhe I përdorin për të blerë cigare hashashi dhe adoleshentët e moshëa 14 deri 18-vjecare, janë konsumatorët më të shumtë dhe më të rrezikuar të këtyre të fundit. Ky brez që në më të mirin e rasteve do t’I drejtohet një qëndre rehabilitimi, pas disa vitesh përdorimi të rregullt, do të kenë dëme të pariparueshme në tru dhe do të jenë në qëndër te nje te ardhmeje të kompromentuar . Në shoqërinë e mëparshme, ishin prindërit që ndiheshin si jetimë nga prindërit e tyre pë rropateshin në punë dhe nuk kishin kohë të merreshin me ta, ndërsa tani, janë prindërit që ndihen “jetimë” nga fëmijët e tyre.

Ta njohim që ta parandalojmë!
Cfarë është droga?
Droga është helm! Efekti që shkakton varet nga sasia e konsumuar: një sasi e vogël funksionon si stimulant, ndërsa një sasi e madhe shërben si helm dhe mund të shkaktojë edhe vdekjen e atij që e përdor. Cdo lloj droge ka këtë efekt, por në varësi të dozave që perdor. Disa droga të tjera kanë efekt të menjëhershëm në tru p.sh marihuana, heroina, amfetamina, kokaina ekztazi, etj.
Hashashi dhe Mariuhana
Përdorimi I mariuhanës dhe drogave të tjera që quhen “te lehta”, dëmtojnë përqendrimin, e kujtesën dhe risjellin në kujtesë të imazheve të ndryshme të regjistruara në të kohë më parë. Këto lloj drogash të heqin ndjenjën e trupit, I bëjnë të dobëtit të ndjehen të fortë dhe në më të shumtën e rasteve, ata, këto komplekse I shfaqin më tepër në lidhje me seksin. Një njeri që përdor drogat pëson një ndryshim rrënjësor dhe e humbet ambicjen për të hecur përpara.
Adoleshenti e humbet ambicien (dhe ky është vetëm fillimi) dhe e përqëndron vëmendjen në ndjenjën e mirëqënies që I fal droga . Atij I shuhet cdo interes për sportin, leximin, shkollën dhe për ato gjëra, që deri pak kohë më pare ishin parësore ne jeten e tij. Një nga efektet më të dukshme të hashashit është edhe lodhja e menjëhershme. Tani mund të themi pa dyshim, se përdorimi I këtyre drogave mund të sjellë bllokim të kujtesës, lodhje dhe shpërqëndrim të vazhdueshëm. Mbi të gjitha qëndron ndryshimi I personalitetit .

Amfetamina
Subjekti që tërhiqet nga anfetamina është I tërhequr nga ndjesia e mirë që të sjell dhe siguria ne vetvete. Ata që e përdorin, kanë shpesh djerësitje të lëkures, dridhje duarsh dhe përsëritin te njëjtat veprime apo fjalë. Rruga më e pëlqyeshme për ta marrë është ajo intravenoze edhe pse mund të përdoret edhe nga goja me tableta, me hundë ose me të tymosur, ndryshe nga heroina që duke u marrë me rrugë intavenoze sjell edhe varësi të menjëhershme dhe nga kokaina që sjell varësi nga shiringat dhe tymosja. Përdorimi I shpeshtë në një farë mënyre, më shumë shton efektet anësore sesa ato që të bëjnë të ndjehesh mirë.
Efektet
Personi që përdor anfetaminën humbet oreksin, duke shfaqur edhe shenja anoreksie. Ai nuk ka gjumë dhe mund të qëndrojë I zgjuar për ditë të tëra, duke kaluar në gjëndje ankthesh të forta.. Ky person arrin deri aty sa bëhet paranojak dhe dëgjon zera në kokë dhe kur është qetësi. Me anfetaminën ndodh një helmim I menjëhershëm sic quhet në gjuhën mjekësore, karakterizohet nga nje insuficencë kardio-qarkulluese, që shkakton vdekjen e menjëhershme.
Kokaina
Edhe kokaina është një drogë ngacmuese, ashtu si anfetamina. Kësaj droge I njihen edhe disa efekte afrodiziakem ndjenja të bukurisë dhe forcës dhe e bën njeriun që e përdor të ndjehet në qëndër të vëmëndjes. Në të vërtetë, ajo ka efekte anësore shkatërruese si: humbje të arsyes, shkatërrimi I qelizave të trurit, të sjell mani dhe fiksime, që të shpien ta humbasësh ndjenjën e realitetit dhe gjithashtu shkakton simptoma të paranoizmit. Kokaina merret në rrugë intravenoze, me thithje nga hunda ose duke u tymosur. Efekti I saj zgjat pak dhe një përdorues I rregullt detyrohet ta marrë vazhdimisht .
Metadoni
Metadoni është një përzjerje sintetike dhe një drogë si moorfina apo heroina. Ai të con menjëherë në varësi dhe në probleme shumë serioze shëndetsore. Metadoni të shpie në të shpie në depresion dhe ka nje lloj frenimi psikik për ata që studiojnë ose punojnë. Një përdorim I zgjatur I tij, sjell dëme në mëlci dhe në veshka, por kjo nuk mbaron me kaq, pasi të tjera dëmtime ndjekin nga pas. Një mbidozë metadoni sjell si pasojë vdekjen.

Kanabis
Cfarë është?
Kanabis ose marihuana është një bimë, e cila e ka prejardhjen nga Azia Qëndrore, por tashmë kultivohet në gjithë planetin. Variatetet e saj janë të shumta, ndersa devariatetet e saj jane vaji (qëvjen si pasojë e distilimit të gjethes) dhe hashashi.
Efekti
Kanabis sjell te aktivitetit krijues. Gjithashtu, ai sjell edhe oreks dhe ngacmim te gjëndrave të pështymës, duke rritur prodhimin. Efekti I është I menjëhershëm, sepse pas 30 min je në kulmin e saj dhe pas nje ore fillon të zbehet gjithcka.
Kuriozitet
Shumë shpejt, në vende të ndryshme të botës, marihuana do të penalizohet, si për ata që e shesin ashtu edhe për ata që e konsumojnë dhe kjo duke mos u marre parasysh nëse është drogë e lehtë apo e rëndë. Tabela e drogave që përmendëm më lart në ilace dhe droga.
Bota e Halucinogjenëve
Që në kohët e lashta, halucinogjenët janë përdorur nga shamanët, për të hyrë në kontakt me shpirtrat, ndërsa në perëndim janë prezantuar pas viteve ’60.
LSD: është një element sintetik, që prodhohet në pilula me përmasa të ndryshme. Këto krijojnë një tolerance të madhe, duke bërë që mbas përdorimit të një pilule me madhësi të vogël, për disa herë rresht, mos t’ia ndihesh më efektin .
PEYOTL: është një kaktus, I cili prodhohet në Amerikën Qëndrore. Ai përdoret në formë gjethesh te njoma dhe të thata.
NALOXON: është e vetmja që mund t’I shpëtojë jetën, kujt I ka shkuar deri në fund me një mbidozë.

Një fjale e re për drogat
Speed-Ball: quhet koktejli vdekjeprurës I kokainës me heroinën. Ai prodhon një efekt me intensitet të madh që duron shumë pak.Jetmira
Jetmira

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi