EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin

Shko poshtë

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Empty Kështjella që edhe sot e ruan sekretin

Mesazh  Odin 12.08.12 14:12

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Glamis-1

Kështjella “Glamis” gjendet në Skoci. Në shikim të parë duket si kështjellë në përrallt. Sot është atraksion turistik, mirëpo koha ka ruajtur një tregim të tmerrshëm, tregim nga i cili do të rrëqetheni.

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Glamis-2

Për dallim nga kështjellat e tjera të cilat janë të opsesionuara nga shpirtrat, tregimi për kështjellën “Glamis” është edhe më i frikshëm. Nëpër shekuj ka arritur që brenda mureve ta ruajë fshehtësinë e madhe, që edhe sot e kësaj dite nuk është zbuluar. Fshehtësia nuk ka kurrfarë lidhje me pikat e gjakut që janë në dysheme edhe sot, ose, me djegien e Lejdi Glamis si shtrigë. Sekretin që “Glamis” e ruan qëndron në zgjedhjen e mozaikëve të dhomave përreth të mbushura me ngjarje bizare.

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Glamis-3

Numri i dritareve nga ana e jashtme dhe nga ana e brendshme është misteri i parë, nga ana e jashtme ka dy më shumë, që tregon se diku gjendet ndonjë dhomë e fshehtë. Për këtë dhomë ka supozime me shekuj. Demek, shërbëtorët kanë dëgjuar që mbreti Xhejmsi i Pesti ka mbyllur dikë aty. Kanë dëgjuar zëra që kanë prekur deri te muret. Besohet se aty ka pasur një fëmijë të deformuar që ka qenë rezultat i martesës midis familjarëve.

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Glamis-4

Në vitin 1486 familja Ogilvis kërkonte mbrojtje nga familja Glamis. Ogilvisët i kanë dërguar në një dhomë dhe aty i kanë mbajtur pa bukë e pa ujë më shumë se një muaj. Kur e kanë hapur dhomën vetëm një anëtar i familjes ka qenë i gjallë. Për të mbijetuar ai e ka ngrënë të gjithë familjen. Ndoshta kjo është dhoma e fshehtë?

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Glamis-6

Në shekullin e 17-të kanë zhveshur një rob të zi dhe e kanë gjuajtur me qen të gjuetisë. Qentë e kanë shqyer, derisa zonjat janë kënaqur me këtë lojë. Shpirti i tij ka vrapuar në oborrin e kështjellës. Shumë shpejt edhe një shërbëtore rastësisht e ka zbuluar dhomën e fshehtë. Ajo çfarë ka parë e ka shtyrë të bërtasë nëpër kështjellë, duke dashur që të ikë, dy rojtarë e kanë kapur, dhe së pari ia kanë prerë gjuhën, e pastaj e kanë masakruar. Thonë se shpirti i saj endet nëpër kështjellën “Glamis”.

Kështjella që edhe sot e ruan sekretin Glamis-7

Në vitin 1904 lordi Stratmor i ka thënë mikut të tij; “ Kur do ta dija vetëm natyrën e këtij sekreti të tmerrshëm, do të gjunjëzohesha, duke e falënderuar Zotit që nuk kam asnjë lidhje me të”. Kur vajza e tij e ka pyetur për sekretin, i ka thënë se asnjë femër nuk mund ta dijë atë sekret.

Pyetja edhe më tej mbetet mister, për çfarë sekreti bëhet fjalë? Çfarë është ai sekret që mund të qëndrojë me shekuj, dhe prapë t’i rrezikojë të gjithë ata që e zbulojnë?
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi