EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një përplasje civilizimesh

2 posters

Shko poshtë

Një përplasje civilizimesh  Empty Një përplasje civilizimesh

Mesazh  M986 29.07.12 1:04

Islami militant

Islami nuk përbën një kërcënim për Perëndimin. E kundërta e kësaj është e saktë. Organizatat terroriste islamike janë vatrat mashtruese në shërbimet e Perëndimit. Është e njohur se ekzistojnë mes radikalëve islamik dhe fuqive perëndimore. E vërteta është shumë më e keqe. Terroristët islamik janë të lidhur me fuqitë perëndimore përmes një rrjeti të ndërlikuar të shoqërive sekrete. Ndërsa pamja e jashtme duket se u përmbahen besimeve të ndryshme, terroristët islamik ndjekin versionin heterik të besimit, të rrënjosur fund të fundit si ajo e homologëve të tyre në Perëndim, në të njëjtën doktrinë okulte, adhurimin e Luciferit, dhe në besimin e përdorimit të religjionit si një maskim për të mashtruar masat.
Kolektivisht, ky rrjet drejtohet nga një komplot i poshtër që zakonisht është identifikuar si “Illuminati”. Illuminati ishte emri i një shoqërie sekrete, që u themelua nga Adam Weishaupt, në Gjermani, në vitin 1776, me qëllim të kërkimit të dominimit botëror përmes mjeteve shkatërruese. Ekzistenca e saj është një nga rastet e paktë në histori ku historianët hulumtojnë që të njohin ekzistencën e konspiracionit djallëzor, ngase provat janë të pamohueshme. Sidoqoftë, në vitin 1784, rendi ishte ekspozuar, dhe ishte detyruar të shpërbëhet. Dijetarët për këtë shkak, kanë përdorur faktin e zhdukjes së rendit si justifikim i supozimit se asnjë konspiracion nuk vazhdon së ekzistuari në kohën tonë. Megjithatë, Weishaupt vetë u mburr, “Unë e kam konsideruar çdo gjë, dhe kështu edhe kam përgatitur ato, që në qoftë se Rendi sot shkon drejt shkatërrimit, Unë brenda një viti do ta ri themeloj më të shkëlqyer se kurrë.
“Illuminati”, në të vërtetë, është thjeshtë një term për t’iu referuar atyre individëve dhe organizatave të fshehta që vazhdojnë të ndjekin të njëjtat qëllime edhe në kohën tonë. Në fakt, ekzistenca e rendit nisi shumë më herët se në shekullin e tetëmbëdhjetë. E vërteta është se ai nisi në Babiloni, në shekullin e gjashtë para erës sonë, me ardhjen e herezisë hebraike të Kabalasë. Sipas llogaritjeve të tyre edhe pse, Illuminati prezanton pasardhësit e Engjëjve të Rënë që banuan kontinentin e humbur të Atlantidës. Këta Engjëj të Rënë u ndeshën me njerëzit, që dhe ua mësuan Urtësinë e Lashtë. Prandaj, përgjatë shekujve, Illuminati-t në mënyrë të kujdesshme janë martuar me njëri tjetrin, që ta ruajnë gjakun e tyre “të shenjtë”, dhe të trashëgojnë dituritë e tyre ezoterike nga brezi në brez. Nga kjo arsye, ata njashtu e quajnë veten e tyre si “Familje”.
Sot, të paraprirë nga dinastitë e fuqishme bankare të botës, Illuminati ushtron epërsi ndaj qeverive të botës, njashtu si dhe ndaj ekonomive të tyre, madje edhe ndaj kulturave të tyre. Në fund të fundit, Illuminati janë një rrjet ndërkombëtare, që ekziston një botë paralele, që përshkon fronte dhe legjitimitete, dhe aktivizon tregun e zi dhe ilegalitetin.
Metoda e tyre e pushtimit është që tërësisht të demoralizoj shoqëritë e botës, shkatërrimi i strukturës së tyre, duke promovuar çdo ves, duke përfshirë shthurjen seksuale, lakminë dhe luftën. Duke skllavëruar kombet e botës përmes borxhit kolosal, ata sigurojnë nënshtrimin, dhe garantojnë transferimin e ngadalshëm të sovranitetit të tyre në një qeveri globale. Nga spekulimet e tregut të aksioneve ata marrin pasurinë e masave injorante. Dhe përfundimisht, duke krijuar kataklizmin globale ekonomike të përmasave të pallogaritura, ata kanë për qëllim që ti tregojnë njerëzimit absurditetet e tyre, dhe t’ua ofrojnë mbretërimin e tyre si shpëtim, duke krijuar një shtet global fashist, që do të qeveriset nga Mesihu (shpëtimtari) i tyre i shumëpritur.
Të privuar nga çdo përmbajtje morale, ata financojnë veprimtaritë e tyre të fshehta duke dominuar në botën e armëve të paligjshme, trafikimin e narkotikëve, dhe prostitucionit. Aktivitetet e tyre janë të ndërthurura me ato të shërbimeve inteligjente botërore, duke përfshirë CIA-në, Mosad-in, dhe MI6 Britanik, si dhe sindikatat ndërkombëtare të krimeve, si Mafia dhe Triadat Aziatike, si dhe Yakuza-në e Japonisë. 1] Duke miratuar fshehjet që u përshtaten objektivave të tyre kolektive, dhe janë përgjegjës për shfaqjen e kulteve të shumta radikale, nga Hare Krishna deri tek Muni-të, e të krishterëve dhe më së shumti, Fundamentalizmi Islamik.
Me ushtrimin e fuqisë së tepruar financiare dhe politike, plani i Illuminati-t është në nxitjen e një lufte globale, apo Luftës së III Botërore, nga e cila do të fluturoj hiri i civilizimeve të skaduar të kohës sonë, si një feniks nga zjarri, një Rend i Ri Botëror. Konfrontimi që vjen është prezantuar si një Përplasje e civilizimeve, mes Perëndimit Liberal dhe Demokratik dhe Fundamentalizmit Islamik.
Përkundër të gjithë nxitjes dhe frikës, sidoqoftë, myslimanët nuk përbëjnë një kërcënim. Bota myslimane është dobësuar mjaft nga korrupsioni i tyre i brendshëm, në avantazh të nënshtrimit ndaj Fuqive Perëndimore që, nga Lufta e Parë Botërore, Fuqitë aleate ishin në gjendje që të lënë mënjanë forcat e Perandorisë Osmane, që në atë kohë ishin copëtuar si pluhur. Pasi që bota myslimane ka qenë në rrëmujë, të paafta për tu bashkuar e për ta përfaqësuar Islamin, e lëre më të mbrojnë kauzën e tyre.
Ky fakt është pranuar vetë nga Zbigniew Brezezinski, arkitekti kryesor i kërcënimit të fabrikuar. Sa për të nëse është apo jo ky fenomen është një kërcënim për botën sot, ai është përgjigjur:
Marrëzi! Është se Perëndimi ka pasur një politikë globale në lidhje me Islamin. Kjo është një marrëzi. Nuk ekziston një Islam global. Shikojeni Islamin në një mënyrë racionale dhe pa demagogji apo emocion. Është religjioni sundues i botës me 1.5 miliardë pasues. Por çka ka të përbashkët mes Fundamentalizmit Arab, Marokut të moderuar, Militarizmit Pakistanez, Egjiptit pro Perëndimor apo Laicizmit të Azisë Qendrore? Asgjë më shumë se ajo që i bashkon shtetet krishtere. [2]
Prandaj, në mënyrë që të nxiten masat e Botës Perëndimore kundër Islamit, ka qenë e nevojshme që në mënyrë artificiale të nxitet militantizmi në Botën myslimane, kështu duke krijuar grupe terroriste, të krijohet iluzioni i konkurrencës së Islamit me Perëndimin “demokratik”.

Demokracia perëndimore

Illuminati: Agjenda e fshehur për një Qeveri Botërore
Një intervistë me Norman Dods
mbi rolin e përjashtimit të themelimit të taksave
në marrjen e kontrollit mbi sistemin arsimor

Ajo që nënkuptohet me demokraci, sidoqoftë, është Sekularizmi. Sepse, qëllimi i Illuminatit ka qenë ndarja e religjionit nga shteti, që ta zëvendësojnë atë me sundimin e tyre. Nëpërmjet propagandës së gjerë të shekullit të tetëmbëdhjetë, ata diskredituan Krishterimin si kundërshtim me zbulimet shkencore, dhe definuan Kishën Krishtere si një organizatë plot me korrupsion dhe lakmi. Përderisa është mëse e sigurt se Kisha ishte e mbushur me abuzim, qytetarët e Perëndimit ishin mësuar që të hidhnin foshnjën në ujin e shenjtë, sepse kjo nuk përmbante mësime morale të adhuruesit të zakonshëm që ka qenë në qelb i korruptuar, por skalioni më i lartë i hierarkisë politike neutrale.
Në mënyrë paradoksale, sekularizmi i Illuminati-t është bazuar në ateizëm, por në mësimet e lashta okulte. Në nivelet më të larta të Illuminati-t, ishte Luciferi që “çliroi” njeriun, duke i treguar të vërtetën që nuk ka të vërtetë. Përkundrazi i gjithë morali është një konventë e thjeshtë, e shpikur nga një masë e shurdhër. Për ata, ekziston vetëm vullneti, dhe prandaj, njeriu triumfon duke kapërcyer të gjitha ndalimet, e konsideruar ndryshe si moral, që ndalon atë nga arritja e asaj që dëshiron. Apo, “fundi justifikon mjetet”. Programi i Illuminati-t, që fillon në shekullin e tetëmbëdhjetë, ka qenë që të nënçmoj të gjitha fetë si besëtytni, dhe armiku i “Lirisë”, që është liria që të bësh gjithçka që dëshiron.
Për të rrënjos përnderimin e tillë në mendjet e masave syleshe të Perëndimit, historia është rishkruar deri tek shtetet aktuale bashkëkohore sekulare si kulminacion i shekujve drejt progresit të “Lirisë”, të definuar si karakteristika fundamentale që përcaktojnë superioritetin e Perëndimit kundrejt Lindjes, ku “despotizmi” gjoja përjetësisht mbretëron. Gjatë gjithë historisë së “Perëndimit”, ne jemi mësuar, nga Greqia, deri tek Perandoria Romake, Renesanca, dhe më në fund Iluminizmi. Mendimtarët evropian në mënyrë progresive kanë distancuar veten nga “besëtytnia“, e religjionit. Kulminacioni i këtij progresi të supozuar ishin Kryengritjet Franceze dhe Amrikane, dhe implementimi i sundimit sekular, duke u vënë në dukje si triumf i “Lirisë”.
Në të vërtetë, këto kryengritje ka qenë grushtet përmes makinerisë së illuminatit. Dhe, prioriteti i parë i Illuminatit, duke i ndjekur kryengritjet, të parashtruar nga anëtarët e saj të shquar, si Marquis de Condorect në Francë, Johann Fichte në Gjermani, dhe Thomas Jefferson në Amerikë, që ishin vendimtarët e vendosjes së arsimimit të detyrueshëm. I pari që artikuloj nevojën e interpretimit të ecurisë së progresit të “Lirisë” ishte Georg Hegel, një profesor gjerman dhe një pjesëtar i Illuminati-t. [4] I bazuar në Kabalah, Hegeli propozoi që historia ishte shpalosje e një ideje, ashtu sikurse Perëndia vinte të njihte veten. Për Hegelin, është njeriu që bëhet Zot, ashtu sikurse civilizimi Perëndimor tejkalonte besëtytninë, me avancimin progresiv të zbatimit të “Lirisë”.
Megjithatë, kjo nuk ishte deri në Luftën e Parë Botërore që mitologjia e Hegelit mbi Civilizimin perëndimor të ishte përmbushur, kur Amerika, për të arsyetuar hyrjen në luftë, prezantoi veten dhe Fuqive aleate si, mos ndryshues i shteteve-kombe, por si anëtare e një civilizimi të vetëm “Perëndimor”. I njohur si Edukim Gjeneral, apo Kursi i civilizimit perëndimor. Interpretimi i Hegelit mbi historinë është imponuar mbi sistemin amerikan të universiteteve, përmes ndikimit të dy organizatave kryesore të Illuminatit, bordeve të Besueshëm, Bordit Gjeneral të Edukimit me një diplomë nga John D. Rockfeller, dhe Fondacioni Karrnegi për Avancimin e Arsimimit.
Siç është thënë nga William H. McIhany, në Fondacionet e përjashtimit të taksave, nga procesverbalet e takimeve të tyre, këto fondacione pyeten si vijon: “a ka ndonjë mjet të njohur për njeriun më efektiv se lufta, duke supozuar se ju dëshironi që të ndryshoni jetën e mbarë njerëzimit?” Ata nuk mund të gjejnë një përgjigje, dhe kështu ndihmuan në fillimin e Luftës së Parë Botërore. Duke pasuar Lufta e Madhe, megjithatë, duke njohur nevojën e mirëmbajtjes së kontrollit nga “makineria diplomatike” e Shteteve të Bashkuara që kanë arritur, fondacionet e dinin se “ata duhet të kontrollojnë arsimimin”. Së bashku, si William McIhany siç ka përshkruar Rockfeller-in dhe fondacionet Karnegi “kanë vendosur se çelësi është mësimi i historisë amerikane dhe se ata duhet ta ndryshojnë këtë. Pra kështu ata iu afruan asaj më të shkruarës që ne sot mund ti quajmë historianët amerikan me idenë e marrjes së atyre në mënyrën më të lartë ku ata prezantonin subjektin.” 5]
Nëpërmjet ndikimit të tyre, i gjithë sistemi amerikan i arsimimit ishe i koordinuar që ti shërbej një Kontrolli të centralizuar komandues se ky sistem do të jetë dy profilësh, duke ndarë studimet në shkenca të pastra dhe shoqërore. Shkenca e pastër apo e aplikuar ishte që ti shërbej Kompleksit-Industrial-Ushtarak, përderisa shkencat shoqërore, si psikologjia, sociologjia dhe antropologjia, ishin të disejnuara që të studionin sjelljet e qenies njerëzore, që të arrihet kontrolli i mendjes apo modifikimi i atyre sjelljeve. Përfundimisht, fushat tjera si historia e shkencave politike, ishin që të rrënjosin një “interpretim” të duhur të historisë.
Ngase, sipas direktivave të tyre, “historia, fillimisht studioi apo mësoi, vazhdimisht duke rikujtuar individin e jetës më të madhe se të komunitetit... Kjo jetë e zakonshme dhe këto ideale që sundojnë janë ndërtuar përmes sakrificës së individëve në të kaluarën, dhe vetëm përmes këtyre sakrificave në të tashmen se kjo gjeneratë mund ta bëjë pjesën e sajë në vazhdimin e jetës së komunitetit lokal, Shtetit, dhe Kombit. “Në Universitetet e Shteteve Kapitaliste, Clyde Barrow ka komentuar se:
Shkalla e plotë e rishkrimit të historisë nën mbikëqyrjen e shtetit jo vetëm që ka lehtësuar justifikimin afatshkurtër të participimit amerikan në luftë, por njashtu ka ndihmuar në institucionalizimin e më shumë kufijve dhe koncepte më permanente ideologjike të Shteteve të Bashkuara në shkencat shoqërore dhe ato humane. 6]
Rekomandimet e para për edukatorët, gjatë Luftës së parë botërore, ishin të kujdesshme që të nxitin ata se përdorimi i gënjeshtrave të drejtpërdrejta apo informacioneve të gabuara ishte një “këndvështrim i gabuar i detyrës patriotike”, që ishte kontraproduktiv në një afat të gjatë. Këto rekomandime shkuan në prodhimin e sugjerimeve të detajuara në atë se çka duhet të mësohet, dhe si të mësohet historia “e duhur”. Ata kërkuan nga mësuesit që të theksojnë dallimin midis Gjermanisë nga njëra anë, dhe Francës, Britanisë, dhe Shteteve të Bashkuara nga ana tjetër, si një konflikt me origjinë në betejën mes despotizmit dhe demokracisë. Kjo ishte një vazhdim i betejës së njëjtë revolucionare për Liri, të cilën Amerika e kishte filluar në Revolucionin Amerikan. Ishte fati i Amerikës që të përsos demokracinë, ishte tash përgjegjësia e Amerikës që të mbroj demokracinë kurdo që ajo të kërcënohej dhe të sjell atë në pjesën tjetër të botës.
Ky mit i rolit të Amerikës në ruajtjen e “demokracisë” dhe në luftën kundër “despotizmit”, është përsëri duke u drejtuar, drejt fillimit të Luftës së Tretë Botërore, apo e ashtuquajtura Luftë mbi Terrorin. Në fund të fundit, sipas Francis Fukuyama, në një referencë të qëllimshme ndaj Hegelit, ne jemi në “Fund të Historisë”. Kjo nënkupton se, ne kemi arritur majën e progresit njerëzor intelektual. Ne nuk mund të përparojmë më tej, dhe Stili perëndimor “demokraci liberale” është produkti final. Megjithatë, një bastion i mesjetës është parandalimi i hapit tonë përpara: Islami “militant”. Prandaj, sipas Samuel Huntington, siç është publikuar fillimisht në Këshillin e Marrëdhënieve të Jashtme, një grup i parë i fshehtë dhe i pakapshëm i Illuminati-ve, Perëndimi është drejtuar në një konfrontim të pashmangshëm me Islamin, apo me një Përplasje të Civilizimeve.
Fusnota:
[1] Svali. Abuzime Rituale – Si bën para kulti .
[2] Intervista në Le Nouvel Observateur (Francë), Jan 15-21, 1998, f. 76 Përkthyer nga by Bill Blum.
[3] Shih Lewis, Bernard. Çfarë Shkoi Mbrapsht: Ndikimi Perëndimor dhe Përgjigjja e Lindjes së Mesme.
[4] Magee, Glenn Alexander. Hegeli dhe Tradita Hermetike.
[5] The Tax-Exempt Foundations, Westport, CT: Arlington House, 1980. p. 60-61.
[6] Barrow, Clyde W. Universities and the Capitalist State: Corporate Liberalism and the Reconstruction of American Higher Education. 1894-1928. Madison, Wisconsin: The University of Wisconsin Press, 1990. p. 144.
M986
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një përplasje civilizimesh  Empty nje perplasje civilizimesh

Mesazh  kitara-61 29.07.12 13:12

Faleminderit per kto te dhena qe na paraqite.....per keto tema(dicka e ngjajshe)ke edhe te libri Shtremberimi i Islamit nga Edward W Said....,,,ketu tregon ..hezbollah..hamas,al xhezira..edhe per disa emrta te udheheqesve ne shtetet arabe,,,,se kush i ka drejtu keto,ksuh i ka financu...God bless you
kitara-61
kitara-61

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një përplasje civilizimesh  Empty Re: Një përplasje civilizimesh

Mesazh  M986 29.07.12 13:16

kitara-61@hotmail.com shkruajti:Faleminderit per kto te dhena qe na paraqite.....per keto tema(dicka e ngjajshe)ke edhe te libri Shtremberimi i Islamit nga Edward W Said....,,,ketu tregon ..hezbollah..hamas,al xhezira..edhe per disa emrta te udheheqesve ne shtetet arabe,,,,se kush i ka drejtu keto,ksuh i ka financu...God bless you

Gëzohem shumë që u paska pëlqyer, kam sjellë edhe tema të ngjashme në forum, dhe do mundohem të sjell sërish, Zoti ju bekoftë edhe juve,
M986
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një përplasje civilizimesh  Empty Re: Një përplasje civilizimesh

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi