EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Luli prej 07.04.12 11:23

MIKROCIPI RFID NDERMJET SHKENCES DHE FESE
MOS ESHTE BISHA 666 ?!


Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese 70217410

Në telekomunikacion dhe elektronikë me termat (RFID - Radio Frequency Identification- ose- Frekuenca Radio Identifikimi) nënkuptojmë një teknologji për identifikimin dhe/ose ruajtjen automatike të të dhënave te objekteve , kafshëve ose njerëzve (AIDC Identifikimi Automatik & Regjistrimi i te Dhënave), bazuar në aftësinë për të ruajtur ato nga pajisje të posaçme elektronike.

Për të pasur një ide se sa e përhapur është kjo teknologji,ju bëj me dije se momentalisht mikroçipet RFDI përdoren në:

Pasaportat, kartat e kreditit, biletat elektroniket të udhëtimit, kontrollin e mallrave në magazina, kontrollin e mjeteve te transportit, kontrollin e prenzencave e hyrje-daljeve në shumë institucione, nëpër bilblioteka, në identifikimin e kafsheve, në mjekësi etj....

Deri ketu gjithcka në rregull.......POR......

Imagjinoni një botë në të cilën për të blerë ushqime, ju duhet të keni një mikroçip nën lëkurë. Në këtë botë të gjithë duhet të kenë një mikroçip nën lëkurë.

Imagjinoni sikur ju dilni në rrugë në shenjë proteste, dhe falë mikroçipit nën lëkurën tuaj forcat e policisë mund të bien në gjurmët tuaja.Imagjinoni sikur qeveria vendos të fikë mikrocipin tuaj.........

A nuk është shantazh? Nëse ti bën diçka që nuk më pëlqen,unë mund të fik mikrocipin tënd, dhe ti nuk mund të bësh asgjë, sepse pjesa tjetër e njerëzve nuk do heqë dorë nga "avantazhi" i të pasurit një mikroçip nën lëkurë, dhe askush nuk do të ketë me interes t'ju shesë ushqimin dhe t'ju sigurojë të gjitha shërbimet që një qytetar si ti ka nevoje thjesht per faktin se nuk është i pajisur me një mikroçip!

Këto pajisje mund të përdoren për të identifikuar dhe ndjekur lëvizjet e njerëzve. Për shembull, mendo sikur ju vendosni të merrni pjesë në një protestë apo ndonjë aktivitet tjetër të organizuar. Ne qoftë se oficerët e policisë shpërndajne këto pajisje, secili prej atyre që marrin pjesë do të ndiqet dhe identifikohet më vonë sipas dëshires, duke përdorur nje skaner mjaft te fuqishëm.

Rezultati do ishte akumulimi i pushtetit në duart e një qeverie që gjithnjë e më shume i shpëton kontrollit të qytetarëve. Qeveria praktikisht mund të" shuajë të gjitha të drejtat e qytetarit ", duke shtypur butonin që do të urdhëroj çaktivizimin e mikroçipit tend.

Fantashkencë?!!!
JO,eshte realitet.


Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  abramelin prej 15.06.12 15:28


Sapo u miratua në Kongresin Amerikanë projektligji i Kujdesit Shëndetësorë, më saktë të H.R. 3200.
Ky projektligj përfshinë dhe instalimin në trupin e çdo qytetari amerikanë të një microchip-i!

Projekti dhe plani i instalimit të microchip-ve si dhe aprovimi i tij në rrugë ligjore, kishin nisur që në dhjetorin të 2004-ës.
Pra, u desh shumë punë, shumë diplomaci në shpëlarjen e trurit që sot, të arrijmë në këtë pik, që tashmë të përbëjë një ligj të miratuar nga vetë Kongresi Amerikanë.

Teksti i Autoritetit të Administrimit të Ushqimit dhe Farmaceutikës/Dograve (Food and Drug Administration), që daton më 10/12/2004, quhet Arshivë Specifike e Udhëzimeve të Rendit, B: Implantim Sistemi të Transmetimit të Frekuencave për Identifikimin e Pacientëve dhe për informimin e Autoriteteve të Shëndetësisë (Class II Special Guidance Document: Implantable Radiofrequency Transponder System for Patient Identification and Health Information).

Ky dokument 10 faqësh ekziston dhe sot i publikuar në sajtin zyrtarë të Autoritetit të Ushqimit dhe Farmaceutikës të Amerikës.
Dokumenti në fjalë, nuk ishte aprovuar ligjërisht, por ai shtronte bazën për projektligjin e tanishëm dhe ofron platformën për implantimin e “sigurt” të microchip-ve tek pacientët, sipas parimeve bazë të parashikuara nga Autoritetet e Shëndetit Publik në Amerikë!

Mesa duket, ky projektligj parashtron dhe u hap rrugën kërkesave bazë të rendit të Ri Botërorë.
Në faqen 1001 të këtij projektligji gjejmë nëntitullin G –Arshiva Kombëtare e Pajisjeve Mjekësore (“Subtitle C – National Medical Device Registry), që referon si më poshtë: “Ministria e Shëndetësisë do të krijojë një Arshivë Kombëtare të Pajisjeve Mjekësore, me qëllim që të lehtësohen procedurat e analizave dhe të sigurisë të anës së tregtimit të tij, si dhe të rezultateve të gjitha të dhënave të çdo pajisjeje… e cila ishte përdoro më parë në trupin e një pacienti…”

Me pak fjalë, sipas projektligjit të ri, të gjithë qytetarët amerikanë që do të mbartin një mikroprocesor të tillë, nën arsyetimin e Kujdesit Shëndetësor, duhet të regjistrohen në Ministri. Ministria përcaktohet si Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimeve ndaj Qytetarin.

Dita e fillimit të arshivimit i të dhënave të qytetarit (pra, profilizimi në dosje i çdo individi) përfshihet në faqen 1006 të projektligjit, pra 36 muaj pasi projektligji për shëndetësinë të behet ligj për shtetin amerikanë.

Kështu, nën rregullimin e projektligjit për Kujdesin e Shëndetit, që sapo u miratua nga Kongresi Amerikanë, procesi i instalimit të mikroprocesorëve për qytetarët amerikanë duhet të filloj në 2013-ën

./albobserver.com/

avatar
abramelin

19


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Elsavrana prej 15.06.12 18:04

Ka kohe qe flitet per keto mikrocipe dhe jane aq afer nesh...me mire jetoj ne pyll se me mikrocip.
Elsavrana
Elsavrana

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  acmilannr1 prej 10.01.13 19:16

Pse te vdesim pa e luftuar do te kete edhe rezistence dhe ne qe nuk e duam cipin ne lekure duhet te luftojme per te mos i lejuar ata qe te dominojne boten.....Ata nuk jane njerez se po te ishin te tille nuk do ti benin keto plane kundrra nesh...Nuk dua te vdes pa luftuar dhe kete duhet ta bejme qe te gjithe
acmilannr1
acmilannr1

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Arsenic prej 11.07.13 0:16

elsavrana shkruajti:Ka kohe qe flitet per keto mikrocipe dhe jane aq afer nesh...me mire jetoj ne pyll se me mikrocip.

Kjo do te instalohet diku me force e diku me deshire...opinioni pergaditet gradualisht per ta pranuar.
Arsenic
Arsenic

55


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Luli prej 17.03.14 1:05

Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Agamemndon prej 17.03.14 9:55

Jam kunder instalimeve te pajisjeve elektronike ne trupin njerzor,por jam edhe kunder fese qe eshte kundershtare me e eger e perparimit te teknologjise.Zhvillimi i teknologjise nuk do te thote antikrisht apo antimuhamed.Pikerisht se shkenca perparon,eshte shtuar jetegjatsia njerzore dhe eshte permiresuar cilesia e jetes...
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese Empty Re: Mikroçipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi