Amoni

Shko poshtë

Amoni Empty Amoni

Mesazh  aqqq prej 03.05.11 12:01

Amoni - Perëndia e lashtë e Lindjes së Mesme


Është thënë se egjiptianët ishin të parë qe binin përmbys para tij. Ata e dinin këtë frymë te talentuar si te Amonit, edhe pse ai kishte emra të tjerë duke përfshirë Amun, Amun-Ra dhe Amoni, zot i Diellit. Ai ishte portretizuar shpesh në artin egjiptian si një njeri me kokën e një zogu.

Unë besoj se ky shpirt dinak shkon edhe më larg prapa në histori. Lista e Mbreterve gjuha sumeriane, një rekord të diskutueshem të të gjithë krerët e Tokës takim mbi 400.000 vjet, listat si zotat e pavdekshëm emra të tillë si Enmeduranki, Annunaki, gjigantë, Nefiim, dhe Perëndi, të gjithë na lidh një histori e lashtë e një vizite nga një të huaj garë të quajtur Annunaki, që disa besojnë se kanë qenë prindërit e racës njerëzore në këtë planet.

Emri gjuha sumeriane Enmeduranki të thotë "sundimtari më të cilit qe lidhur qielli dhe toka." Dhe Annunaki do të thotë "Ai që nga Qielli në Tokë erdhi."

Mjaft interesante, perëndive kryesore të përfshira Sumeriane Anu, Ninhaursag, Enlil, Enki dhe EA.

Njohim ngjashmëritë në mes të emrave Amon, Amun dhe Anu.

Kjo frymë e veçantë ka qenë i ndikuar kultura e Mesme Lindore, që prej para kohës së Abrahamit, dhe unë besoj se ai është ende atje, ngulitur thellë në mendjen e arabe dhe ndoshta edhe ne popullit hebre.

Një e keqe, dhe ndoshta portretizuar edhe në vizatimet e artisteve të lashtë duke treguar atë si një kafshë e çuditshme me një bisht të gjatë. Disa magjistar thane se Amoni u shfaq si një ujk me bisht një gjarpër. Ata thanë se ai ndonjëherë ndryshon në formën e një njeriu me kokë e një korbi.
.

Vizatimet nuk e konfirmojn bishtin e Amonit, por kjo tregon një përshkrim i hollësishëm i fytyrën e tij dhe dhëmbët e qenit që e dallojnë atë si askush tjetër pos një njeri-ujk. Mbi kokën e tij është një çallmë Lindore, por ajo është e bërë me gjarpërinjtë e përdredhur. Një nga gjarpërinjtë është i varur poshtë pas shpatullën e djathtë të Amonit. Dhe shihet qartë pas Amon, në të majtë të tij, është vija e harkuar e çatis te një xhamie myslimane.

Kjo frymë e lashtë është padyshim një nga manipulatorët, dhe ndoshta një nga etërit e miliarda njerëzve që përbëjnë kulturën e Lindjes së Mesme. Mund të jetë kjo edhe një foto të Annunakit?

Çfarëdo origjinë ka , ai është, me të vërtetë, një mashtrues i madh. Shikoni në buzëqeshjen e vetëkënaqur në fytyrën e tij.
aqqq
aqqq

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi