EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nihilizmi

Shko poshtë

Nihilizmi Empty Nihilizmi

Mesazh  Black Angel prej 29.05.10 14:23

Nihilizmi është qëndrimi që e zhvesh perceptimin apo interpretimin e realitetit nga vlerat që njeriu (kryesisht shoqëria) iu imponon objekteve dhe dukurive.

Nihilizmi pohon se objektet dhe dukuritë nuk kanë asnjë vlerë prej vetvete, përveç atyre që ne vetë iu imponojmë, ndaj dhe për njohjen dhe parashikimin e realitetit është e domosdoshme që këto vlera të mos merren parasysh, duke qenë se në të shumtën e rasteve burojnë si shkak i emocioneve, ideologjive, utilitarianizmit, apo marrëveshjeve shoqërore, sesa nga perceptimi objektiv, duke e shtrembëruar kësisoj perceptimin, apo parashikimin e realitetit.

Si i tillë, nihilizmi rreshtohet krah objektivizmit si zbatuesi kryesor i këtij në njohjen e realitetit.
Black Angel
Black Angel

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi