EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Codex Seraphinianus

+6
Berti69
Arsenic
Exploratori001
bardhi_tr
Xhulia123
Neo
10 posters

Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Codex Seraphinianus

Mesazh  Neo 28.04.10 11:42

Codex Seraphinianus

Codex Seraphinianus Codex10

Codex Seraphinianus konsiderohet si libri më i çuditshëm në botë.

Codex Seraphinianus është një libër i shkruar në fund të vitit 1970 nga Luigi Serafini dhe botuar në 1981 nga botuesi Maria Ricci Franko i cili pranoi për botim në një katalog shenjat e njeriut, e cila është një pune origjinale, grafike, dhe letrare.

Ky libër në fakt është konceptuar si një lloj enciklopedie jashtëtokësore e përbërë nga njëmbëdhjetë kapitujt që kanë të bëjnë me natyrën, njerëzit, mineralet, matematikën, arkitekturën dhe shkrimin.

Codex është plot me vizatime surrealiste që shfaqen për të përshkruar botën e jashtëtokësorëve dhe botën tonë.

Teksti është shkruar në një gjuhë të imagjinuar me një shkrim të panjohur e shpikur nga Luigi Serafini dhe nuk mund të deshifrohet, pavarësisht nga përpjekjet e shumë gjuhëtarëve.

Shkrim është kudo i pranishëm në 400 faqet e librit, disa simbole janë gjetur vetëm në fillim ose në fund të fjalëve.

Codex Seraphinianus Codex-10

Codex Seraphinianus Single10

Codex Seraphinianus Codex_10
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Xhulia123 09.01.11 13:32

uau... ky duhet te jete libri me i cuditshem qe njerezimi ka njohur ndonjehere...
Xhulia123
Xhulia123

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Pershendetje

Mesazh  bardhi_tr 09.01.11 16:21

E shkarkova si liber qe ishte ne pdf,me beri pershtypje per arsye se kishte shume gjera ''abstrakte'' por Ai qe e ka shkruajtur eshte bazuar diku nuk mund te jete thjeshte pjell e imagjinates se tij por eshte referuar diku.
Sipas meje mund te jete nje pershkrim i ecurise se njeriut nder shekuj nga fillimet e tij deri nje te ardhme te larget, Mbase?.
bardhi_tr
bardhi_tr

26


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Xhulia123 13.01.11 21:23

bardhi_zylfo shkruajti:E shkarkova si liber qe ishte ne pdf,me beri pershtypje per arsye se kishte shume gjera ''abstrakte'' por Ai qe e ka shkruajtur eshte bazuar diku nuk mund te jete thjeshte pjell e imagjinates se tij por eshte referuar diku.
Sipas meje mund te jete nje pershkrim i ecurise se njeriut nder shekuj nga fillimet e tij deri nje te ardhme te larget, Mbase?.

pikerisht! jam shume dakort, sepse edhe une e kam lexuar ne internet dhe eshte shume i cuditshem. ka shume mundesi qe te jete ashtu si thoni ju, pasi une sinqerisht nuk e besoj dot qe mund te jete krijuar nga imagjinata e nje njeriu, pasi imazhet jane teper te detajuara per te qene te tilla.
Xhulia123
Xhulia123

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Neo 21.01.11 0:24

Codex Seraphinianus

Ketu e keni librin e plote, lexim...me falni desha te them shikim te kendshem...

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Xhulia123 21.01.11 16:47

Shume shume faleminderit Neo :D!
Xhulia123
Xhulia123

14


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty nuk kuptohet,,,

Mesazh  Exploratori001 18.03.11 17:45

imagjianta e njeriut eshte shume e cuditeshme,, varet edhe nga ambienti ku jeton dhe zhvillohesh, Ky liber mendoj se eshte imagjinate e bazuar mbi disa dije. por gjithsesi eshte shume e cuditeshme.
Exploratori001
Exploratori001

Jam i lire nga cdo paragjykim. Ata qe urrej, i urrej te gjithe njelloj.
W. C. Fields


4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Arsenic 26.03.11 17:30

Serafin ka deklaruar nje here se ai kishte dashur qe lexuesi te ndjehet si nje femije para nje liberi qe ai ende nuk mund t'a kuptoj, por eshte i vetdijshem dhe e kupton se kjo do te thote diçka per te rriturit.
Megjithate kjo mbetet nje enciklopedi vizuale e nje bote te panjohur.

Arsenic
Arsenic

55


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Berti69 11.05.11 20:30

Autori me kete fantazi te pakufi ia ka kaluar edhe Salvador Dalit.
Eshte interesant se autori ende eshte gjalle dhe e mban sekret gjuhen e librit.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Erikson 13.05.11 19:49

E di une kete gjuhe, quhet zhgarravinishte....:-)
Erikson
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


30


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  BARTI 14.05.11 12:59

DUHET TE JETE NJE LIBER I CILI MESON NJERIUN MBI GJITHCKA .KJO TEME E KETIJ LIBRI DUHET TE JETE BERE ME PERKRAHAJE ALIENORE SEPSE KA NGJASHMERI ME MESIMET PER JETEN QE U KANE DHENE UFOT FISEVE MAJA .ATO MESIME SHKRUHESHIN SI FOSILE NE GURE ,NDERSA SHKRIMTARI E KA SHKRUAJTUR ME KODE SE NDOSHTA MUND TE KETE PASUR NDONJE NDALIM DHE DUKE MARRE NE VIJE MENDORE ECURINE E NJEREZIMIT KA MENDUAR SE LIBRI I TIJ MUND TE DESHIFROHET.
BARTI
BARTI

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty I CUDITSHEM

Mesazh  nert 30.06.11 21:50

me duket thjeshte nje fantazi e shfrenuar e autorit dhe asgje me kuptim, me duket si kopjim i dantes, ndoshta po te deshifrohej mund te kishte nje kuptim,...
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Blak Devill 30.06.11 23:26

ku mund ta gjej kete liber pdf
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Codex Seraphinianus Empty Re: Codex Seraphinianus

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi