EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parashikimi

2 posters

Shko poshtë

Parashikimi Empty Parashikimi

Mesazh  Neo 04.04.10 22:37

Parashikimi


"Parashikim" i thuhet konceptimit të plotë e gjithëpërfshirës të specifikave që përbëjnë fundament për të parë e parandjerë, për të ditur e vlerësuar me anë të diturisë, përvojës dhe dritës së aftësisë konceptuese. Dhe, nëse njeriu parashikues sipas këtij kuptimi, është i hapur edhe për botët përtej, ai është bërë, më në fund, një njeri i së vërtetës, një hero i shpirtërores, i vendosur për t'u bërë i përsosur!

***

Mendja (arsyeja) është një burim i rëndësishëm diturie, kurse parashikimi, një burim serioz kulture. Eshtë mjaft e vështirë, madje e pamundur që njeriu me arsye por pa aftësi parashikuese të arrijë diku me ato që di edhe nëse di shumë gjëra dhe kupton nga shumë gjëra!

***

Po qe se parashikimi është konceptimi i një gjëje ashtu siç është ose afër asaj që është, çdo njeri i mençur (me arsye) mund të mos quhet i aftë për të parashikuar.

***

Në kundërshtim me dukjen shpesh të dyshimit, lëkundjes dhe pavendosmërisë te mendja e paaftë për të parashikuar, klima e parashikimit është gjithmonë e ngrohtë, e butë, e vendosur dhe e sigurtë.

***

Mendja dhe mendimi janë niveli i fundit konceptual i trurit, kurse parashikimi është shkalla e parë njohëse e shpirtit, ndërkaq që kulmi i tij është urtësia.

***

Ata që e shohin qenien vetëm me sy, mund ta rrokin atë vetëm sa e lejojnë përmasat përfshirëse të shikimit. Ata që e hulumtojnë cep më cep materien me anë të aftësisë parashikuese, ashtu siç mbledhin bletët nektarin lule më lule, mund të nxjerrin kuptime të reja nga çdo gjë!

***

Syri rrok formën, fytyrën dhe vendin që zënë në hapësirë njerëzit që sheh. Përtej këtyre, parashikimi rrok te ata edhe gjëra të tilla si morali, virtytet dhe niveli cilësor shpirtëror.

***

Sytë i shohin materien dhe dukuritë me fytyrën e jashtme dhe aspektet e tyre lëndore, kurse parashikimi i sheh, i njeh dhe i koncepton edhe me aspektet e tyre të brendshme si përmbajtja, dobia, qëllimi përfundimtar dhe urtësia!

***

Parashikim nuk do të thotë mendje as edhe mendim. Ndërsa mendimi është fryt i mendjes, parashikimi është një aftësi hyjnore shumë përtej mendimit!

***

Gjëja që e dallon njeriun prej kafshëve, është vetëdija, parashikimi dhe, më tej, meritimi i frymëzimit dhe urtësisë. Ata që janë të privuar nga këto dhunti, quhen se nuk kanë arritur dot në pikën e fundit ku duhet të ndodhen sido që të paraqiten në pamjen e jashtme!

F. Gülen
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikimi Empty Re: Parashikimi

Mesazh  yasmin 11.01.11 12:52

Nuk e kam ditur qe ky forum kaq serioz,sherben per t'u dhene sukses biznesit te fallxhoreve,sepse ky forum sherben per gjera me te rendesishme dhe te dobishme njekohesisht,por gjss eshte e drejta e kesaj kategorie njerezish qe ta perdorin ne kete meyre,por eshte edhe e drejta ime,qe te bej nje koment mbi Parashikimin perballe Alkimise,dhe keto dy dukuri t'i ve perballe tani,pastaj te tjeret le te zgjedhin....
Dua te permend disa thenie Alkimike mbi njeriun dhe fatin e tij...

"...Ne kete bote ka nje te vertete te madhe:cilido qofsh dhe cfare do befsh,kur deshiron vertete dicka,kjo deshire eshte e lindur ne Shpirtin e Gjithesise.Ky eshte misioni qe ke ne toke...Shpirti i Botes ushqehet me lumturine e njerezve,ose me fatkeqesine,lakmine,smiren e tyre.Permbushja e Legjendes Vetjake eshte i vetmi detyrim i njerezve.Kjo eshte e gjitha.,dhe kur deshiron dicka,e tere Gjithesia punon qe ta permbushe deshiren qe ke"

"Te duhet te tregohesh i kujdesshem ndaj shenjave.Zoti ka caktuar ne bote rrugen qe secili duhet te ndjeke nga ne.S'te mbetet vec ta zbulosh vete c'ka eshte shkruar per ty(por jo ne baze te fallit)"

"Ne pergjithesi mundohu vete t'i marresh vendimet"

"..Ka gjera ,qe nuk mund t'i kerkosh per te mos prishur fatin"

"E gjitha eshte nje e tere e vetme"

"Njerezit flasin shume per shenja,por nuk e dine tamam perse flasin"

"Jo te gjithe njerezit i shohin endrrat e tyre njelloj"

"...Ne bote ka nje gjuhe qe kuptohet nga te gjithe dhe kjo eshte gjuha e entuziasmit,e gjerave qe ben me dashuri,me pasion per te arritur rezultatin e deshiruar ose ne te cilin beson"

"Vendimet paraqesin vetem fillim e dickaje.Kur dikush merr nje vendim,ai zhytet ne fakt ,ne nje rrjedhe te vrullshme,qe ne castin e pare kur te kete marre vendimin,e shpinte drejt nje vendarritje te papare ndonjehere,as ne enderr"

"Ne jete githcka eshte shenje.Gjithesia eshte bere ne nje Gjuhe qe mund ta degjojne te gjithe ,por qe eshte harruar.Une pos te tjerave po kerkoj Gjuhen Universale"

"Parandjenja, ishin kredhje te shpejta te shpirtit,ne ate rrejdhe universale te jetes,ne gjirin e se ciles historia e njerezise mplekset e behet nje:ne menyre qe ne mund te mesojme gjithcka,sepse gjithcka eshte e shkruar"

"Askush nuk duhet te kete frike nga e panjohura,sepse njeriu eshte i afte te arrije ate qe deshiron dhe qe i nevojitet"

"Kur deshiron dicka me gjithe zemer,je me prane Shpirtit te Botes.Kjo eshte gjithmone force pozitive"

"Gjithcka qe ndodh nen a mbi toke,nuk rresht se ndryshuari,sepse toka eshte nje qenie e gjalle me shpirt.Ne jemi pjese e ketij Shpirti dhe rrallehere e dime qe ai punon gjithmone per te miren tone"

"Njerezit dorezohen para magjise se tabllove dhe te fjaleve,dhe per ta mbyllur harrojne Gjuhen e Botes"

"Mos humb kurre durimin..ha kur vjen ora per te ngrene dhe ec kur vjen koha per te ecur"

"Te vdesesh neser ishte po e njejta gje,si te vdesesh cfare do dite qofte.Cdo dite eshte krijuar per ta jetuar ose per t'i thene lamtumire kesaj bote.Gjithcka varej nga nje fjale e vetme: mektub(eshte e shkruar)

"Ajo qe ndodh njehere ka te ngjare te mos ndodhe kurre me.Por ajo qe ben dy here vaki,sigurisht qe do te perseritet edhe nje here tjeter"

"Pavaresisht nga bemat e tij,cdo njeri ne toke,gjithnje luan rolin kryesor ne Historine e Botes,dhe zakonisht pa e ditur"

"Kujdes nga parashikimet.Kur gjerat jane te shkruara,nuk behet fjale t'i shmangesh"

"Vjen nje cast kur ne e humbasim toruan dhe jeta udhehiqet nga fati.Kjo eshte genjeshtra me e madhe ne bote"

"Ajo qe te ka mbetur ende pa u mesuar eshte kjo:para se te permbushesh endrren, Shpirti i Botes deshiron te vleresoje gjithcka qe ke mesuar gjate rruges.Kete e ben jo nga ligesia ndaj teje,por qe bashke me endrren,te pervetesojme edhe mesimet qe marrim duke shkuar drejt saj,dhe ky eshte casti kur shumica e njerezve terhiqen.Ne gjuhen e shkrtetetires kete e quajme;te vdesesh nga etja kur palmat e oazit i ke para syve.Kerkimi nis gjithmone me Fatin e Fillestarit dhe merr fund gjithnje me Proven e Fitmitarit"

"Dua te di te ardhmen time,dua te jem i pergatitur,dua t'i dal te keqes perpara.
-atehere po provove keshtu,s'do te jete me e ardhmja jote.
-ore une te them se dua ta njoh te ardhmen
-ne qofshin te mira,edhe ti vete do te cuditesh,e ne qofshin te keqija do te vuash pa e nisur mire.Une jam ne gjendje t'jua lexoj te kaluaren,t'ju zbuloj gjithcka qe eshte e shkruar dhe te nuhas pa veshtiresi shenjat paralajmeruese te se tashmes.Kur dikush me lyp keshilla,une nuk ia lexoj te ardhmen,por i hedh fall per te ardhmen,sepse e ardhmja i takon Perendise dhe Ajo e zbulon ne rrethana te cuditshme.Po ja do me pyesesh ti si do ta gjej une te ardhmen?- Nga shenjat paralajmeruese qe jep e tashmja.E fshehta qendron vetem ne te tashmen.Po t'i kushtosh vemendje te tashmes,mund qe edhe ta ndreqesh .Po qe se te tashmen e ndreqe, edhe ajo qe do te ndodhe me pas do te jete e mire.Hiqe mendjen nga e ardhmja dhe jeto me ligjet ne gji dhe me besim tek Perendia e cila kujdeset per krijesat e saj.Cdo dite sjell me vete pavdekesine"

Keto citate jane marre nga romani "Alkimisti" i Paolo Coelho.

Tani ju mund te zgjidhni vete,ose te zbuloni vete te ardhmen tuaj ose ta zbuloje dikush tjeter,por nese ju e lini dike tjeter t'jua zbuloje te ardhmen,atehere kam nje pyetje per ju:per cfare sherben jeta juaj nese edhe vete fatin tuaj e lini ne doren e te panjohurve qe te parashikimin e te ardhmes e kane biznes???!!!!!!
yasmin
yasmin

159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi