Citime nga Dalai Lama

Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 24.09.09 23:13

CITIME NGA DALAI LAMA I XIV


Që prej momentit të lindjes, ekzistenca jonë varet nga kujdesi dhe dashuria e prindërve. Po ashtu, kur mosha bën të vetën dhe shëndeti rëndohet, situata pak a shumë përsëritet nga kahu tjetër. Si mund të jetë e justifikueshme atëherë,që mirësia dhe përkujdesi ndaj të tjerëve, të nënvleftësohen në moshë të mesme?Vetëm armiku mund të mundësojë realisht, paktikimin e virtytshmërisë dhe tolerancës.Çdo kush e kupton se në rastin e një lufte bërthamore, nuk do të ketë fitimtarë, sepse s'do të ngelet njeri për të festuar. A s'është e frikshme dhe çnjerëzore vetëm ta mendosh një gjë të tillë? Dhe a sdo të ishte shumë më e llogjkshme që njerëzimi ta eleminojë mundësinë e një katastrofe me këto përmasa, pikërisht tani që kemi ende kohë dhe mundësi për ta bërë këtë së bashku? Shpesh, arsyeja që nuk mund të bëjmë një veprim të caktuar, kushtëzohet nga fakti i mosnjohjes së problemit. Në rastin e rrezikut bërthamor, një justifikim i tillë s'qëndron.Ngado që ta shohësh, ne të gjthë i shmangemi vuajtjes dhe duam të jemi të lumtur. Si ti, ashtu dhe bota e pafundme. Kupto atëherë, se tjerët janë më të rëndësishëm nga vetja.Arsyeja që Buda hoqi dorë nga një jetë pa probleme, për t'ju kushtuar meditimit e kështu me radhë, kish për qëllim të treguarit e udhës që ne, pasuesit e tij, duhet të ndjekim. Në se Budës vetë ju desh të sakrifikonte aq shumë për të arritur Njohjen Absolute, është absurditet të mendosh që ne do të mund ta arrijmë një rezultat të tillë, duke i marrë gjërat lehtësisht.Ne njerëzit, e kemi zhvilluar potencialin e trurit në mënyrë të jashtëzakonshme. E meqënëse edhe shtazët e egra mund të zbuten gradualisht, ashtu edhe mendja e njeriut, pavarësisht nga të metat, mund të edukohet hap pas hapi me durim. Po e testove këtë mundësi në praktikë, një ditë do ta kuptosh vlerën e saj nga vetë eksperienca jote. Nëse dikush e ka të vështirë të kontrollojë zemërimin psh, dhe punon me synimin për ta korrigjuar këtë fenomen, pas një kohe të caktuar, përpjekjet e tij do të japin fryt. E njëjta gjë vlen edhe për smirën apo arrogancën. Së pari personi duhet të analizojë disavantazhet e një sjelljeje të tillë, dhe të mirat që vijojnë nga eleminimi i problemit. Pas arritjes së kësaj, fillon kontrolli në praktikë, i korrigjimit të së keqes dhe investimit drejt të mirës. Me kalimin e kohës, efektiveteti i kësaj praktike do të rritet me siguri. Rrugë tjetër s'ka.Balanca mes materializmit dhe zhvillimit shpirtëror, vjen si pasojë e dashurisë dhe përkushtimit. Dashuria dhe përkushtimi janë esenca e çdo feje... Besimet fetare duhet të mësojnë nga njeri-tjetri. Qëllimi i tyre final është edukimi sa më efektiv i njeriut. Njeriu i të ardhmes pra, duhet të jetë më tolerant, më i dashur dhe jo aq egoist.

© Gazmend Çeno


Edituar për herë të fundit nga Neo në 22.04.11 21:41, edituar 1 herë gjithsej
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Elizza prej 29.11.10 22:55

Citime nga Dalai Lama


* Të gjitha traditat e mëdha fetare bartin në thelb të njëjtin mesazh, që është dashuria, dhembshuria dhe falja, gjëja më e rëndësishme është se ato duhet të jenë pjesë e jetës sonë të përditshme.

* Lumturia nuk është diçka që vie e gatshme. Ajo vjen nga veprimet tuaja.

* Unë e gjej shpresën në ditët e errëta dhe përqendrohem në dritë. Unë nuk e gjykoj universin.

* Nëse mundeni, ndihmojini të tjerët, e nëse nuk mundeni ta bëni këtë, të paktën mos i dëmtoni ata.

* Nëse ju keni një besim të veçantë ose fe, kjo është mirë. Por ju mund të mbijetoni edhe pa të.

* Në praktikimin e tolerancës, një armik është mësuesi më i mirë.

* Eshtë e nevojshme t'iu ndihmojmë të tjerëve, jo vetëm në lutjet tona, por edhe në jetën e përditshme. Nëse nuk mund t'iu ndihmojmë, të pakten mund të pushojmë së dëmtuari të tjerët.

* Dashuria dhe dhembshuria janë të nevojshme, jo luksi. Pa ato njerzimi nuk mund të mbijetojë.

* Feja ime është shumë e thjesht. Feja ime është mirësia.

* Gjumi është meditmi më i mirë.

* Nuk kam nevojë për tempuj, nuk kam nevojë për filozofi të komplikuara. Truri im dhe zemra ime janë tempujt e mi, filozofia ime është mirësia.

* Ne mund të jetojmë pa fe dhe meditim, por nuk mund të mbijetojmë pa dashuri njerëzore.

* Ne kurrë nuk mund të bëjmë paqe me botën e jashtme derisa të bëjmë paqe me veten.

* Hapni krahët për ndryshime, por mos lejoni t'i humbni vlerat tuaja.

* Aty ku injoranca eshte udhëzuesi jonë, nuk ka mundësi për paqe të vërtetë.

* Kaloni pak kohë çdo ditë vetëm.

* Nëse keni frikë nga dhimbja ose vuajtja, ju duhet të shqyrtoni nëse ka ndonjë gjë që ju mund të bëni. Nëse keni mundësi, nuk ka nevojë për t'u shqetësuar për këtë, e nëse nuk mund të bëni asgjë, prapë nuk ka nevojë për t'u shqetësuar.

* Mos harroni, ndonjëherë të mos merrni atë që ju dëshironi, është një goditje e mrekullueshme e fatit.

* Nëse ju nuk e doni veten, ju nuk mund t'i doni të tjerët. Ju nuk do të jeni në gjendje t'i doni të tjerët. Nëse nuk keni dhembshuri për veten tuaj, atëherë ju nuk jeni në gjendje të zhvilloni dhembshurinë për të tjerët.

* Potenciali i njeriut është i njëjtë për të gjithë. Ndjenja juaj, "unë jam i/e pa vlerë", është e gabuar. Absolutisht e gabuar. Ju e keni mashtruar veten. Ne të gjithë e kemi fuqinë e mendimit - kështu që, çfarë po ju mungon? Nëse keni vullnet, atëherë ju mund të ndryshoni ndonjë gjë. Kjo zakonisht thuhet që ju të jeni të zotët e vetes.

* Nëpërmjet dhunës, ju mund të "zgjidhni" një problem, por ju mbillni farën për një tjetër.
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 14.04.11 22:21

Kurre mos hiq dore
Pavaresisht nga cfare po ndodh
Kurre mos hiq dore
Zhvilloje zemren
Teper shume energji ne vendin tend harxhohet
Me zhvillimin e mendjes ne vend te zemres.
Ji i meshirshem jo vetem ndaj shokeve te tu, por ndaj cdokujt
Ji i meshirshem.
Puno per paqe ne zemren tende dhe ne bote.
Puno per paqe, dhe e them perseri
Kurre mos hiq dore.
Pavaresisht nga cfare po ndodh,
Pavaresisht nga cfare po ndodh perreth teje,
Kurre mos hiq dore.

Dalai Lama
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 22.04.11 21:42

"Edhe armiku yne eshte i dobishem per ne sepse, per te ushtruar meshire, kemi nevoje per te ushtruar tolerance, falje dhe durim, kunderhelmet e inatit."

Dalai Lama


"Qellimi i te gjitha traditave te medha fetare nuk eshte te ndertohen tempuj te medhenj jashte, por te krijohen tempuj miresie dhe meshire brenda, ne zemrat tona."

Dalai Lama
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 1:40

Gjithkush dëshiron lumturi, askush nuk dëshiron që të vuajë. Shumë probleme rreth nesh janë një projeksion mendor i disa gjërave negative apo të pakëndshme. Nëse do të analizojmë vetë qëndrimin tonë mendor, mund ta gjejmë mjaft te papërballueshem. Prandaj, një mendje e mirë-balancuar është shumë e dobishme dhe ne duhet të përpiqemi dhe të kemi një gjendje qëndrueshme mendore.

Dalai Lama
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 09.11.11 13:33

"Mund te hedhim poshte gjithcka tjeter: fene, ideologjine, gjithe urtesine qe kemi marre.
Por nuk i shmangim dot nevojes per dashuri dhe meshire...

Atehere ky eshte religjioni im i vertete, feja ime e thjeshte.

Ne kete kuptim, nuk ka nevoje per tempull apo kishe, per xhami apo sinagoge, nuk ka nevoje per filozofi, doktrine apo dogme te komplikuar.

Zemra jone, mendja jone eshte tempulli. Doktrina eshte meshira.

Dashuria per te tjeret dhe respekti per te drejtat dhe dinjitetin e tyre, pa marre parasysh kush apo cfare jane: ne fund te fundit, keto jane gjithcka qe na duhet.

Perderisa i ushtrojme ato ne jeten tone te perditshme, atehere pa marre parasysh se a jemi te shkolluar apo te pashkolluar, se a besojme ne Buda apo Zot apo ndjekin ndonje fe tjeter apo asnje fe fare, perderisa kemi meshire per te tjeret dhe sillemi me vetepermbajtje nga nje ndjesi pergjegjesie, atehere pa dyshim do te jemi te lumtur."

Tenzin Gjatso, Dalai Lama i 14-te

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 06.01.12 23:57

"Duhet ta kapim ndriçimin shpejt kur ende kemi mundësi. Pas shumë më pak se një shekulli, ne të gjithë do të jemi të vdekur.
As nuk mund të jemi të sigurtë se a do të jemi të gjallë nesër. Nuk ka kohë për zvarritje.
Unë, që e jap këtë mësim, nuk kam garanci që do ta mbijetoj këtë ditë."

Dalai Lama
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Citime nga Dalai Lama  Empty Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi