EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse duhet të bëjmë joga?

Shko poshtë

Pse duhet të bëjmë joga? Empty Pse duhet të bëjmë joga?

Mesazh  Odin 09.09.13 20:05

Pse duhet të bëjmë joga?

Pse duhet të bëjmë joga? Ff7b92d8a2484c569902ad7c9d0f4573

Joga është një sistem gjithëpërfshirës për zhvillimin fizik, mendor dhe shpirtëror. Për zhvillimin fizik, joga, ofron një seri pozicionesh të quajtura "Asana të jogës"...

Asanat përbëhen nga lëvizje të ngadalta, të përmbajtura dhe nga pozicione të ndryshme statike. Gjatë praktikimit të asanave, trupi ndodhet në një gjendje të qetë, efikasiteti dhe frymëmarrja e thellë e cila shoqëron në mënyrë të natyrshme asanat, sjell më shumë oksigjen në qarkullimin e gjakut.

Është e mundur që të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje të trupit dhe të mendjes, duke bërë një jetë të shëndetshme. Një pjesë e rëndësishme e jogës është ndjekja e disa rregullave të thjeshta të dietës dhe shëndetit.

"Kush jam unë", "Nga vij", "Cili është qëllimi im në jetë": këtyre pyetjeve shumë të vjetra i jepet përgjigje në filozofinë e Ananda Margas. Joga shpjegon se ka vetëm një vetëdijesim suprem përtej ndryshimeve të shumta të botës tonë fizike. Nëse seriali i asaneve përfundon si duhet, do të ndihemi më të relaksuar.

Asanet e ndryshme, teknika e frymëmarrjes, relaksimi etj. përveç që ndikojnë në mbajtjen e vitalitetit dhe shëndetit fizik ato e pastrojnë mendjen, ndikojnë në disponim pozitiv. Rrisin koncentrimin më të mirë, duke bërë zhvillimin fizik, emocional , potencialin mendor dhe shpirtëror.

Çakrat

Çakrat janë qendra energjetike që janë të vendosura përgjatë boshtit kurrizor. Janë shtatë qendra të tilla.

Efektet

Bëni jogë në ajër të freskët.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi