EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës

Shko poshtë

Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Empty Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës

Mesazh  Nikolaos 30.01.12 14:40



Kanibalizmi Galaktikor


Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_gxy_cannibalism_02

Ashtu si jeta në Tokë edhe galaktikat mund të "hanë" njëri-tjetrin dhe të evoluojnë me kalimin e kohës. Fqinji i galaktikes sone Milky Way, Andromeda, është aktualisht ne 'ngrënie' nga një satelit i saj. Më shumë se një duzinë grupimesh yjesish janë të shpërndara në të gjithë Andromeden,si mbetjet kozmike te 'ngrënies' të fundit. Imazhi më sipër është nga një simulim i galaktikës se Andromeda ,një ngjarje që do të zhvillohet pas rreth 3 miliard vjetesh

Energjia në vakum


 Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_vacuum_energy_02

Fizika kuantike na tregon se në kundërshtim me studimet, hapësira ​​boshe është një grmbull i grimcave "virtuale" subatomike që janë vazhdimisht duke u krijuar dhe shkatërruar. Grimcat 'fluturuese' menaxhojne çdo centimetër kub të hapësirës ​​me një energji të caktuar që, në bazë të relativitetit të përgjithshëm, prodhojne një forcë anti-gravitacionale që shtyn ne hapësirë .Megjithatë askush nuk e di se çfarë,ne të vërtetë shkakton zgjerimin e përshpejtuar të universit.

Antimateria


 Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_antimatter_02

Antimateria eshte e kunderta e materies (lendes). Ekuacioni i famshem i Ajnshtajnit  E=mc² eshte pershtatur ne menyre qe te tregoje se masa mund te marre jo vetem vlera pozitive por edhe vlera negative .Ekuacioni  E=-mc² merr ne konsiderate ekzistencen e anti-therrmijave.Disa studiues mendojne se anijet futuristice(te se ardhmes) mund te ndertohen me motore antimaterie.

Mini vrimat e zeza(mini black hole)


 Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_blackhole_02

Mini vrimat e zeza shperndahen në të gjithë sistemin tonë diellor dhe janë me mijëra vrima të vogël të zeza, secila me madhësinë e një bërthamë atomike. Ndryshe nga ''vëllezërit'' e tyre të mëdhenj, këto mini-vrima te zeza janë mbeturina primordiale nga Big Bengu dhe ndikojnë në hapësirë ne kohë të ndryshme për shkak të shoqerise së tyre të ngushtë me një dimension të pestë.

Mikrovalet nga sfondi Kozmike



 Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_cmb_02

Gjithashtu i njohur si CMB, ky rrezatim është një mbeturine nga fillesat e Big Bengut që ka lindur universin. Ai u zbulua së pari gjatë viteve 1960 si një zhurmë radio që duket se buron kudo në hapësirë. CMB(Cosmic Microwave Background) konsiderohen si një nga provat më të mira të fakteve për teorine e Big Bengut. Matjet e fundit të bera saktë,nga projekti WMAP rezulton se mikrovalet kozmike kane temperatura në -455 gradë Fahrenheit (ose -270 Celsius).

Materia e errët


Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_dark_matter_02

Shkencëtarët mendojne se përbën pjesën më të madhe te materies në univers, por ajo as nuk mund të shihet as zbulohet direkt duke përdorur teknologjitë aktuale.Pjesezat variojnë me pesha te lehta tek neutrinot për vrimat e zeza të padukshme.Pyetjes se disa shkencëtarëve nëse materie e zezë është e vërtetë,   misteret e kesaj pergjigje  mund të shpjegohen me një kuptim më të mirë, të efekteve te gravitetit.


Eksoplanetët


 Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_exoplanet_02

Deri rreth viteve 1990, planetet e njohur vetëm në univers ishin ato të njohura në sistemin tonë diellor. Astronomët kanë identifikuar më shumë se 500 planete extrasolar (deri në nëntor 2010). Ata shohin nga universi masa gjigande gazi,qe eshte turp për të folur per yje të vegjel,e xhuxha te kuqe. Kërkimet për një Tokë të dytë, megjithatë, janë ende në vazhdim. Astronomët në përgjithësi besojnë se teknologjite më të mira,përfundimisht do të zbulojne botë të ngjashme me tonat.


Valët e Gravitetit


Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_gravity_waves_02

Valet e gravitetit janë shtrembërime në strukturën e hapësirë-kohë të parashikuara nga teoria e realitivitetit te pergjithshem e Albert Einstein . Valët gravitacionale udhëtojnë me shpejtësinë e dritës, por ata janë kaq të dobëta se shkencëtarët presin që të zbulojë vetëm ato të krijuara gjatë ngjarjeve kolosale kozmike, të tilla si bashkimet me nje vrimë të zezë si e treguar më sipër. LIGO dhe LISA janë dy detektorë të dizajnuara në vend te valëve te pakapshme.


Neutrinot


Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_neutrino_02

Neutrinot janë elektrone neutrale, pothuajse në masë më pak se grimca elementare që mund të kalojë nëpër ngushtica mikronike te papenguara. Disa janë duke kaluar tashti nëpër trupin tuaj gjate kohes qe ju po lexoni per neutrinot. Këto grimca "fantazmë",janë prodhuar në 'zjarret e brendshme' gjatë djegies,ne yje të shëndetshem si dhe në shpërthimet e supernovave,të yjeve që  vdesin.Disa detektorë janë duke u ngulitur nëntokë, nën det, ose në një copë të madhe të akullit, si pjesë e projektit te zbulimit te nje neutrinoje

Kuazarët


Dhjete ''çudirat'' e Hapësirës Strange_spc_quasar_02

Këto beaconse te ndritshem,ndricojne nga skajet e të dukshme te universit  dhe janë  për shkencëtarët ''arkivat'' e fillimeve te universit tonë kaotike. Kuazarët clirojne më shumë energji se qindra galaktika të kombinuara. Konsensusi i përgjithshëm është se ato jane vrima te zeza aremonstrouse  në zemrat e galaktikave të largëta. Ky imazh është i Quasar 3C 273, fotografuar në vitin 1979.

http://www.space.com/9699-top-10-strangest-space.html


Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi