EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psikoteste

Shko poshtë

Psikoteste Empty Psikoteste

Mesazh  Jon 14.09.10 18:08

Psikotest - Çfarë personi jeni?


1. Kur ndiheni më së miri?

a) në mëngjes

b) pasdite dhe para mbrëmjes

c) natën vonë

___________________________________________________

2. Kur ecni, ecni...

a) shumë shpejt, me hapa të gjatë

b) relativisht shpejt, me hapa të vegjël

c) jo edhe aq shpejt, me kokën drejt, duke shikuar përpara

d) jo edhe aq shpejt, kokulur

e) shumë ngadalë

___________________________________________________

3. Kur flisni me njerëz

a) qëndroni duarkryq

b) shtrëngoni duart

c) njërën ose të dy duart i mbani mbi ijë

d) prekni ose shtyni personin me të cilin flisni

e) luani me veshin tuaj, prekni mjekrën ose lëmoni flokët

___________________________________________________


4. Kur pushoni, uleni...

a) gjunjë të mbledhur, vendosni këmbët njëra mbi tjetrën

b) këmbëkryq

c) këmbët i mbani të shtrira barabartë

d) njërën këmbë të shtrirë, tjetra nën të

5. Kur diçka me të vërtetë ju zbavit, reagoni

a) duke qeshur me zë të lartë

c) buzëqeshje të qetë

d) me një të qeshur të turpshme


___________________________________________________


6. Kur shkoni për pije apo në ndonjë tubim shoqëror...

a) jeni të zëshëm gjatë ardhjes, kështu që secili ju vëren

b) vini të pavërejtur dhe shikoni përreth duke kërkuar njerëzit që i njeh

c) jeni të pavërejtur dhe kujdeseni që ashtu të mbetet


___________________________________________________


7. Jeni të përqendruar në diçka, jeni me punë, dikush ju ndërpret, a jeni

a) të lumtur shkaku i ndërprerjes

b) jeni të nervozuar pa masë

c) jeni në mes

___________________________________________________


8. Cila prej ngjyrave ju pëlqen?

a) e kuqe apo e portokalltë

b) e zezë

c) e verdhë ose e kaltër e ndezur

d) e gjelbra

e) e kaltër e mbylltë apo rozë

f) e bardhë

g) ngjyrë hiri

___________________________________________________


9. Gjersa jeni në shtrat, disa çaste para se të flini

a) rrini të shtrirë në shpinë

b) i shtrirë në bark

c) qëndroni në njërin krah

d) kokën e keni vendosur në njërën dorë

e) kokën e keni të vendosur nën çarçaf

___________________________________________________


10. Shpesh ëndërroni se...

a) rrëzoheni

b) rriheni ose luftoni

c) kërkoni dikë apo diçka

d) që fluturoni e më pas rrëzoheni

e) kryesisht nuk ëndërroni

f) ëndrrat gjithmonë janë të këndshme për ju

___________________________________________________

Pikët:

1. (a) 2 (b) 4 (c) 6

2. (a) 6 (b) 4 (c) 7 (d) 2 (e) 1

3. (a) 4 (b) 2 (c) 5 (d) 7 (e) 6

4. (a) 4 (b) 6 (c) 2 (d) 1

5. (a) 6 (b) 4 (c) 3 (d) 5 (e) 2

6. (a) 6 (b) 4 (c) 2

7. (a) 6 (b) 2 (c) 4

8. (a) 6 (b) 7 (c) ! 5 (d) 4 (e) 3 (f) 2 (g) 1

9. (a) 7 (b) 6 (c) 4 (d) 2 (e) 1

10. (a) 4 (b) 2 (c) 3 (d) 5 (e) 6 (f) 1



Tani numëroni pikët

Më tepër se 60 pikë: Të tjerët ju shohin si person me të cilin duhet pasur kujdes, ngase jeni person dominues. Disa ua kanë lakmi dhe kanë dëshirë të jenë si ju, por nuk kanë shumë besim në ju dhe nuk dëshirojnë të futen në marrëdhënie më të thella.

51 deri 60 pikë: Të tjerët ju shohin si person interesant, me temperament eksplodues, si një lider natyral që shumë shpejt sjell vendime, edhe pse jo gjithmonë të drejta. Ju konsiderojnë si njeri të guximshëm, të prirë për aventurë. Të tjerët kënaqen në shoqërinë tuaj, për shkak të ngazëllimit që shkaktoni.

41 deri 50 pikë: Të tjerët ju shohin si person direkt, të gjallë, sharmant, argëtues dhe praktik, që gjithmonë është në qendër të vëmendjes, por që kjo nuk e bën t’i rritet mendja. Po ashtu, të tjerët ju konsiderojnë të sjellshëm, plot mirëkuptim dhe gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar të tjerët.

31 deri 40 pikë: Të tjerët ju shohin si person të arsyeshëm, të vëmendshëm dhe praktik, të mençur, të talentuar, por modest. Nuk jeni njeri që krijon miqësi shpejt, por jeni shumë besnikë ndaj miqve që keni. Ata që ju njohin e dinë se ju duhet shumëçka që ta humbni besimin te miqtë, por kur ta humbni besimin, po ashtu duhet tepër shumë, që të jeni në gjendje të falni.

21 deri 30 pika: Miqtë ju konsiderojnë person të ndërgjegjshëm dhe pedant. Ju shohin si person të vëmendshëm, si dikë që punon qetë dhe me kujdes. Ata do të befasoheshin sikur ju të reagonit me impulsivitet, meqë nga ju presin që çdo gjë ta analizoni mirë e mirë.

Më pak se 21 pikë: Të tjerët ju konsiderojnë të turpshëm, nervoz, person të pavendosur, i cili gjithmonë kërkon që të tjerët të vendosin dhe i cili nuk dëshiron që të përzihet në asgjë. Për të tjerët ju jeni një person vazhdimisht i shqetësuar, i cili sheh probleme që nuk ekzistojnë fare. Disa të tjerë ju konsiderojnë të mërzitshëm. Vetëm ata që ju njohin mirë, e dinë se ju nuk jeni i tillë.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikoteste Empty Re: Psikoteste

Mesazh  Jon 14.09.10 18:20

Psikotest - A e njihni forcën tuaj të brendshme?

Udhëzim për zgjidhjen e testit:

Me kujdes lexoni gjitha pyetjet dhe përcaktohuni për një përgjigje nga katër të mudshmet. Kur të gjeni përgjigjet në gjitha pyetjet, lexoni udhëzimin për komentim - Përgjigjen se cilit tip të personalitetit i takoni dhe çfarë është forca e juaj e brendshme

___________________________________________________

1. Mendoni mirë. Ju jeni fëmijë i:

a) Yjeve.
b) Tokës.
c) Prindëve tuaj.
d) Tokës dhe yjeve.

--------------------------------------------------------------------------------
2. Çka ju jep force më së shpeshti?

a) Dashuria dhe kujdesi që kanë tjerët ndaj jush.
b) Dashuria dhe kujdesi që ju keni ndaj tjerëve.
c) Lufta që e bëni për qëllimet dhe bindjet tuaja personale të rëndësishme.
d) Besimi i ndërsjellë, ndjenja se i takoni dikuj a diçkafit, bashkësia, kujdesi.

--------------------------------------------------------------------------------

3. Një pikture nga ekspozita ua ka tërhjekur vëmendjen. Për të mendoni:

a) Kjo pikturë ka domethënie enigmatike - vështirë është të komentohet.
b) Plotësisht më përgjigjet. Edhe unë do ta pikturoja plotësisht kështu.
c) Është tejet dekorative kjo pikturë.
d) Artisti dhe unë jemi në frekuenca të njëjta të të menduarit, edhe unë ndihem ngjashëm.

--------------------------------------------------------------------------------

4. Për ju jeta është:

a) Lumë i gjatë i qetë që ka rrjedhën e vet
b) Stuhi deti - i llojllojshëm dhe i befasishëm me ndryshime valë-valë.
c) Një sërë mundësishë për fillim të ri që gjithnjë nga e para ju ofrohen.
d) Kohë e ndryshimeve të vazhdueshme, lakimeve dhe lëvizjeve.

--------------------------------------------------------------------------------

5. Emocionet për ju janë:

a) Simfoni e mrekullueshme me nota të bukura dhe gjentile.
b) Mollë e shijshme të cilën e kafshoni me kënaqësi të madhe.
c) Libër i mbyllur - përherë enigmatike.
d) Fotografi magjike me ngjyra fati.

--------------------------------------------------------------------------------

6. Cila ngjyrë sipas mendimit tuaj më së miri e përshkruan ardhmërinë e planetit tonë?

a) e kaltëra.
b) e kuqja.
c) ngjyrë hiri.
d) e gjelbra.

--------------------------------------------------------------------------------

7. Ndodheni vetëm mes qiellit të kthjelët plotë yje - natën. Çfarë do të ndjeni:

a) Vetmi dhe pasiguri.
b) Fuqinë - e ndjeni fuqinë tuaj personale.
c) Ftohtësi dhe pasiguri.
d) Kënaqësi - të mbushur jeni me një ndjenjë të çuditshme të sigurisë.

--------------------------------------------------------------------------------

8. Dashuria për ju është:

a) Pushtimi dhe tërhjekja e personit tjetër.
b) gjurmimi për personin tjetër - gjysmën tjetër të juaj.
c) Ndjenja e nostalgjisë - animi drejt dikuj.
d) Ftesë për ngjitje së bashku -dy krijesa.

--------------------------------------------------------------------------------

9. Fundin e shekullit e shihni si:

a) Krizë të bidnjeve - që shpie një njëfar lloj i konfliktit.
b) Mundësinë që dikush t'ju "grabisë" - pritje të ndryshimeve t mëdha.
c) periudhë të lëkundjes - fillim i një kohe të re.
d) Kohët të transformimeve të mëdha dhe ndryshimeve të mëdha - përparim i ri.

--------------------------------------------------------------------------------

10. Kur e takoni dik]e që rrezaton me kënaqësi, ju mendoni:

a) Kënaqësia arrihet me kohë dhe për të duhet përvojë.
b) Kënaqësia është pasojë e fitoreve të realizuara - jetës kualitative dhe të suksesshme.
c) Familja, miqtë dhe fati personal janë ato që sjellin ndenjë kënaqësie.
d) Bëhemi të kënaqur vetëm atëherë kur e pranojmë veten tonë apo "unin tonë të vërtetë" në plotni - kur pranojmë se " jam ai që jam" dhe e pranoj veten ashtu si vërtet jam.

--------------------------------------------------------------------------------

Zgjidhja

Shikoni se cila kategori dominon te ju A, B, C apo D, në përgjigjet tuaja. Nëse keni më tepër përgjigje nën "a" atëherë i takoni kategorisë "A" e kështu me rradhë.

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "A":

Forca e juaj e fshehtë është nën ndikim të Hënës.
Personaliteti - Ju jeni sinonim i shpejtësisë së njeriut që mendon për tjerët. Kur të bindeni se dikush e merriton animin tuaj, ju i lëshoheni ndjenjave dhe jepni shumë nga vetja e juaj.
Anët e forta- Jeni shumë senzitiv ( të ndieshëm) dhe keni aftësi të shprehur për t'u ndier me të tjerët dhe fuqishëm ofroni ndjenjën e dashurisë dhe animit atij që i besoni.
Pikat e dobëta - Jeni emocionalisht shumë të ndieshëm dhe të lëndueshëm.
Dashuria - Në dashuri e pranoni edhe pozitën e përcaktuar nga partneri.
Synimet - I lejoni tjerëve të kenë fuqi, jeni shumë sharmantë dhe të këndshëm ndaj tjerëve dhe botës rreth vetes. Është koha që edhe ju të kërkoni diçka si kundërshpërblim dhe të merrni aq sa ju takon. Mësohuni të thuani "JO" atëherë kur duhet dhe dëshmojeni pavarësinë tuaj në jetën e përditshme.
Motoja e juaj jetike - "Me pak dashuri, gjithçka mund të arrihet në jetë"!

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "B":

Forca e juaj e fshehtë është nën ndikim të Diellit.
Personaliteti - Ju keni aftësi që ta kanalizoni energjinë tuaj për t'i arritur disa qëllime dhe dëshira tuaja parësore. Përnga natyra jeni tejet pasionues dhe jeni në gjendje që mendimet tuaja dhe planet me sukses t'i aplikoni në praktikë.
Anët e forta- rrezatoni me energji, jenit ejet të guximshëm, të vendosur dhe të besueshëm.
Pikat e dobëta - Ndonjëherë e shfaqni egocentrizmin tuaj, dëshironi të keni fuqi dominuese dhe me vështërësi i vëreni vlerat e vërteta që e dekorojnë një person tjetër.
Dashuria - Edhe në dashuri anoni të jeni të pavarur.
Synimet - Plotësishtë i jeni përkushtuar asaj që dëshironi ta arrini, asaj që e kërkoni nga jeta. Shpesh garoni me të tjerët. Për të mirën personale dhe të atyre që ju rrethojnë, është mirë që ta balanconi mënyrën e jetës suaj pak. Me kujdes dëgjoni çka kanë për t'ju thënë të tjerët, bëhuni mjaftë fleksibil dhe në jetën tuaj vendosni më tepër ndjenja. Lejoni vetes që ndonjëherë t'ju ndodh edhe diçka që nuk e keni planifikuar. Motoja e juaj jetike - "Nëse e shkulni barin, ajo nuk do tënd të rritet mjaftë"

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "c":

Forca e juaj e fshehtë është nën ndikim të Tokës
Personaliteti - Ju keni dëshirë që të qëndroni në prapavi të emocioneve tuaja, disi fshiheni prapa tyre. Megjithatë për të ju shkuar për dore përherë kjo, duhet që ta njihni mirë veten tuaj.
Anët e forta - Është e shprehur vetëdija dhe senzitiviteti te ju.
Pikat e dobëta - Frikoheni nga ëndërrimet dhe kjo është një nga pikat e dobëta që nuk ju lënë që ta begatoni jetën tuaj. Lëshojuni ngapak imagjinatës.
Dashuria - Keni nevoj për pavarësi dhe liri. Kur ndiheni konfuz dhe nuk i keni të kjartë disa gjëra, kjo ua ze frymën.
Synimet - Ju pëlqen natyra dhe të gjitha artet. Çdo lloj i të shprehurit artistik ju sjellë inspirim. Ju nevojitet që të vendosni miqësi me shumë llojet ë njerëzve, ngase keni nevoj të mësoheni nga ata për llojllojshmërinë e jetës.
Motoja e juaj jetike - "Është e pamundur të ngitesh lartë pa një bazë paraprake të vendosur në tokë në të cilën ndodheni".

--------------------------------------------------------------------------------

Kategoria "D":

Forca e juaj e fshehtë është nën ndikim të yjeve.
Personaliteti - Ju veproni sipas intuitës - Fuqia e juaj kreative është e balancuar me zemrën tuaj dhe ndjenjat tuaja, e në të njëjtën kohë edhe me mendjen tuaj. Keni mësuar ta pranoni veten. Jeni posi një mace që gjithnjë bie në këmbë. Ju gjithçka pritni të përgatitur. Ju keni aq shumë aftësi dhe në të njëjtën kohë jepni aq shumë dhe po ashtu merrni shumë.
Anët e forta - Jeni person karizmatik, keni sens për humor dhe jeni në rrugë të mirë për të arritur kënaqësi të plotë në jetë.
Pikat e dobëta - Shikimi i balancuar i juaj në jetë nuk është i kuptueshëm për të gjithë, për këtë dhe ndonjëherë keqkupoheni.
Dashuria - Për ju besimi dhe bota emotive kanë rëndësi të veçantë.
Synimet - Merreni me ndonjë projekt apo punë humanitare, shoqërore apo grupore, punë e cila do të ketë ndikim të madh në krejt rrethin dhe më gjerë.
Motoja e juaj jetike - "Ne kemi lindur në këtë botë për ta kuptuat esencën e jetës dhe lirinë tonë personale.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikoteste Empty Re: Psikoteste

Mesazh  Jon 14.09.10 18:28

Psikotest - Çfare jeni ne situata te krizes?

Nëse ndonjëherë në jetë ju lajmërohen situata të krizës, a do të jeni të aftë që ta shfrytëzoni rastin për ta përballuar atë krizë pozitivisht? Përgjigjen mund ta gjeni në këtë test të vogël, të përgatitur nga psikologu amerikan Kolter O'Konel.
Pra, është e favorshme që të dini se si do ta zgjidhni a përballoni krizën para se t'ju lajmërohet.
Nëse jeni të vetëdijshëm se çfarë do të jetë reagimi juaj, atëherë edhe vetes mund t'i ndihmoni dhe më ndryshe do të reagoni në situatat e rastësishme.
Për çdonjërën nga situatat e ardhme zgjedheni nga një përgjigje, e mandej shikoni komentet të cilat i dha eksperti i lartëpërmendur.

________________________________________________________

1. Fqinjët tuaj janë në udhëtim. Dy meshkuj, jo të rëndomtë, nga shtëpia e tyre nxjerrin TV-në. Ju doni:

a) Ta thirrni policinë,
b) T'i ndiqni e të bërtitni: kapni hajnat,
c) Do të kishit gjykuar se janë nga TV-servisi pa ndërmarrë konkretisht asgjë.
________________________________________________________

2. Jeni duke e ngasur veturën dhe shihni se si vajza e fqiut tuaj, e nisur për në shkollë, hyn në veturën e një të panjohuri. Ç'bëni në këtë rast:

a) I shënoni targat dhe i telefononi prindërve të saj,
b) Do të mendoni se është ndonjë i afërm i saj,
c) Do ta përcillnit veturën.
________________________________________________________

3. Jeni duke dalë nga shitorja kur befas ju ndalon një njeri duke ju treguar kartelën e punëtorit të sigurimit të shitores dhe duke ju akuzuar për vjedhje. Ju:

a) Do të qani nga halli,
b) Do të qeshnit për këtë çmenduri,
c) do të egërsoheshit.

________________________________________________________

4. Ëndërroni se banesa ju është ndezur flakë dhe befas zgjoheni dhe nuhatni aromën e tymit. Atëherë do të:

a) Ngriteni për të pyetur se ç'vjen ajo erë,
b) Vraponi nëpër korridor për t'i alarmuar bashkëbanuesit,.
c) I thuani vetes: "është vetëm një ëndërr e keqe" dhe do ta vazhdonit gjumin.

________________________________________________________

5. Qëndroni të shtrirë në plazh kur dëgjoni një fëmijë duke kërkuar ndihmë, dhe më pas e shihni se si përpëlitet në valët e ujit. Ju do të:

a) Vinit në përfundim se prindët e tij do të lajmërohen dhe do ta zgjidhin problemin,
b) Ngarendni për t'i ndihmuar,
c) Provoni për ta shpëtuar.

________________________________________________________

6. Jeni vetëm në mbrëmje, në shtëpi, dhe ju duket se dëgjoni dikë në dhomën tjetër. Ju:

a) Do ta ndalni dritën dhe do të fshiheni,
b) Do të thirrni në ndihmë nga dritarja,
c) Do ta rrëmbeni ndonjë send dhe ta hulumtoni shtëpinë.
________________________________________________________

7. Jeni duke ngasur veturën natën dhe befas ju shpërthehet goma. Rezervën nuk e keni. Ju:

a) Do të dilni dhe do ta vazhdoni rrugën në këmbë,
b) Do ta ngritni haubën, ndizni dritat, mbylleni përbrenda dhe do ta pritni ndonjë veturë tjetër,
c) Do të shtriheshit në karrigen e prapme dhe do të bienit në gjumë.

________________________________________________________

8. Rastësisht e hapni letrën e bashkëshorit-es tuaj dhe vëreni se qenka letër dashurie, dërguar nga ndonjëri që as nuk e keni ditur se ekziston. Ju:

a) Do të vini në përfundim se është ndonjë lojë e pakripë,
b) Të hidhëruar, do të kërkonit ndarje,
c) Do të kërkonit bisedë të hapur për këtë problem.
________________________________________________________

TABELA E REZULTATEVE

Pyetja
1
2
3
4
5
6
7
8
a)
2
2
1
2
3
3
1
3
b)
1
3
3
1
2
2
2
1
c)
3
1
2
3
1
1
3
2

8-12 pikë: Shumë shpejt reagoni. Në situatat e krizës së pari duhet që së paku të mendoni që sa më mirë të reagoni. Numëroni deri në dhjetë dhe atëherë vendosni për mundësitë e reagimit më të mirë.


13-18 pikë: Është shumë mirë që, kur afrohet ndonjë moment krize, të qëllon afër ndonjë person sikur ju. Ju i vlerësoni gjërat mirë dhe gjithmonë ndërmerrni hapa idealë. Gjithnjë mendoni me kohë dhe e parandieni krizën.


19-24 pikë:Ju jeni një person shumë optimist, i bindur se çdo gjë do të përfundojë sikur ndonjë film me "happy end". Shpesh bëni lëshim që me kohë ta ndieni rrezikun e kur e shihni se është vonë për të reaguar bieni në depresion. Detyrojeni veten që sa më aktiv të mendoni për situatat e mundshme të krizës si dhe të mendoni më tepër për pjesëmarrjen tuaj para se t'ju mbyllen rrugët.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikoteste Empty Re: Psikoteste

Mesazh  Jon 14.09.10 18:41

Psikotest - Është dashuri apo dëshirë?


Cfarë ndjenë për mashkullin që të bën të të rrahë zemra. Ke gjetur dashurinë tënde të madhe apo është vetëm një histori e bazuar në dëshirat e momentit?
Beni testin tonë për të kuptuar se cfarë marrëdhënie është ajo që po jetoni?


1- Cila është cilësia kryesore tek një mashkull?

a- Ndershmëria
b- Qëndrueshmëria
c- Ndjeshmëria

_________________________________________________________

2- Zakonisht kur flet me të

a- Jeni gjithnjë dakord
b- Ndonjëherë nuk e dëgjon
c- Kërkon gjithnjë që të jeni dakord

_________________________________________________________

3- Takimi juaj i parë ka qenë

a- Një lojë e gjatë joshëse
b- Një bisedë e gjatë për të njohur njëri-tjetrin më mirë
c- Dashuri me shikim të parë

_________________________________________________________

4- Gjatë një feste një grua e bukur kërkon ta bëj për vete

a- Është një rast i mirë për të kuptuar nëse të do me të vërtet
b- Nuk ka asnjë rrezik: Ai të do vetëm ty.
c- E puth me shumë pasion në mënyreë që të mos i shkojë mendja tek asnjë femër tjetër.

_________________________________________________________

5- Sonte ke një takim me të

a- Do të veshësh një fustan seksi dhe do të ketë shumë shampanjë
b- Një darkë në shtëpin tuaj dhe një bisedë e qetë
c- Një dalje në kinema, për tu mbështetur në supin e tij

_________________________________________________________

6- Nëse do të të linte do të mendoje

a- Është e pamundur të do me gjithë shpirt
b- Nuk ia vlenë, ti meritoje më shumë
c- Nuk më dashuronte më të vërtet

_________________________________________________________

7- Miqtë tuaj ju konsiderojnë

a- Dy njerëz që flasin shumë me njëri tjetrin
b- Dashnorë apasionant
c- Një ciftë unik

_________________________________________________________

8- Nëse do të të kërkonte të martoheshit

a- Do të mendoheshe.
b- Po, bashkë përgjithmonë
c- Jemi mirë kështu përse duhet të martohemi

_________________________________________________________

Më shumjë A

Ke ndjenja shumë të forta.
Lidhja juaj është e mbështetur në ndjenja shumë të thella. Këtë e tregojnë shumë element, keni gjithnjë nevoje të rrini bashkë, jeni të pandashëm, dhe bëni shumë plane bashkë.
Lidhja juaj është bërë gjithnjë dhe më e fortë dhe të gjithë ju konsiderojnë një ciftë të vërtet. Ke përshtypjen se ke gjetur mashkullin e jetës tënde dhe edhe nëse një tjetër afohet je shumë e sigurt që nuk ka asnjë rrezik.
Cilësite e tua: Ke shumë besim në vetëvete, nuk ke frikë të dashurosh kur je e bindur se kjo dashuri do të të kthehet. Nuk ke asnjë dyshim në besnikërin e mashkullit tënd.
Kufijte e tu: Nuk të pëlqen të ndryshosh sipas situatave që ju paraqiten. Për ty nuk ekzistojnë kompromiset dhe nuk falë shumë.

Më shumë B

Je në dilemë.
Është dashuri apo dëshirë? Këtë pyejtje i bën vetes gjithnjë. Për frikë apo për pasigurinë që të karakterizon, nuk je e sigurt nëse të tërheqë partneri sepse e dashuron apo sepse ka një paraqitje të këndëshme fizike dhe është i mirë në shtrat.
Për të mbrojtur veten mendon shumë shpesh se mbase është më mirë që të mos komplikohesh aq shumë në një lidhje. Preferon të japësh pak në mënyrë që të mos zhgënjehesh nëse gjërat nuk ecin ashtu sic duhet. Me pak fjalë frenon veten vecanërisht nëse të duket se nuk të jep aq shumë dashuri.
Cilësit e tua: Nuk je nga ato që bien në dashuri këmbë dhe kokë. Je shumë e kujdesëshme sepse ke nevojë të dish se më kë ke të bësh. Për ty dashuria është dicka me shumë vlerë e cila nuk duhet të konsumohet me dikë që nuk e meriton.
Kufijt e tua: e ke shumë të vështirë të besosh tek dikush dhe të jepesh e tëra. Ke nevojë të njohësh me shumë egzaktësi ndjenjat e tjetrit.

Më shumë C

Ndjen një tërheqje kafshërore.
Mashkulli yt të duket eksitues dhe joshës. Ke dëshirë ta shtërngosh të bësh dashuri me të. Për tu ka më shumë rëndësi që ai të të njoh anën tënde joshëse se sa anën tënde të personalitetit.
Të tërheq si një magnet, por kjo në rastet që jeni duke bërë dashuri, pasi gjithë pasioni kalon dhe fillon të vësh re të gjitha defektet që ka dhe ndonjëherë thua me vete se cfraë dua unë me këtë njeri.
Cilësit e tua; Ke një aftësi të lindur për tu dhënë në lojën e joshjes. Të pëlqen të japësh dhe të ndjesh kënaqësi. Mbi të gjitha ti e di se cfarë kërkon: Joshja është motoja jote.
Kufijtë e tua; Ke më shumë tendenca të vlerësosh anën fizike tek një mashkull, duke lënë mënjanë anënë tjetër të rëndësishëme atë të ndjenjave. Kjo është logjike duke parë që më shumë dëgjon zërin e trupit sesa të zemrës.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikoteste Empty Re: Psikoteste

Mesazh  Jon 14.09.10 18:50

Psikotest - Çfarë turisti jeni ?

Përfundoni një test të thjeshtë dhe zbuloni se çfarë turisti fshihet në ju, si dhe drejtimet botërore të cilat do t’ju mahnitin me bukuritë natyrore.

1. Punoni në katin e 3-të. Ju:

a) kërkoni të zhvendoseni që mund të jeni më afër automobilit tuaj

b) parkoni në garazh dhe për çdo ditë ngjiteni shkallëve në katin e 3-të

c) parkoni në garazh, nganjëherë përdorni ashensorin e nganjëherë ngjiteni shkallëve

________________________________________________________

2. Shoqëria ju fton në darkë në restorantin e ri. Ju:

a) refuzoni ftesën nga kujdesi për mbipeshën

b) vendosni të shkoni dhe porosisni specialitetin kuzhinës

c) pranoni ftesën edhe nëse disa herë më parë keni qenë në atë restorant

________________________________________________________

3. Derisa zgjidhni verën në shitore, çfarë bëni?

a) blini verë me grykë të thjeshtë të shishes

b) blini shishe të madhe, paketim i lirë

c) informoheni mirë dhe vendosni të blini njërën ndër shishet më të mira

________________________________________________________

4. Në cilën pjesë të ditës zgjoheni kur jeni të lirë?

a) kah mesi i orës dhjetë dhe aty kah mesdita

b) kah mesi i orës gjashtë dhe tetë

c) kah mesi i orës tetë dhe dhjetë

________________________________________________________

5. Cilën lëndë më së shumti e keni adhuruar gjersa keni qenë në shkollë?

a) lëndën e artit ngase ishte më e butë

b) lëndën e artit ngase ishte më zbavitës, apo sepse keni mësuar diçka nga kjo lëndë

________________________________________________________

6. Çfarë faktori mbrojtës përdorni në plazh?

a) nuk përdori kurrfarë

b) varet

c) faktorin 45

________________________________________________________

7. Sikur të ishit qen, çfarë lloji me dëshirë do t’i takonit?

a) baset

b) labrador retriver

c) qen qimedredhur

________________________________________________________

8. Cila është mëlmesa më e preferuar e juaja?

a) keçapi

b) salcë ‘worchester’

c) rrepë


Zgjidhja: Numëroni sa herë keni nënvizuar një shkronjë. Zbuloni llojin tuaj nën shkronjën që më së shpeshti e keni nënvizuar, dhe nëse keni përgjigje të njëjta të të gjitha përgjigjeve ju jeni një lloj renesance.


A – I dashuruar në plazh

Pushimi vjetor për ju do të thotë të mos bësh asgjë. Të mos mendosh, të mos bësh plane për ditën në vijim dhe nganjëherë të lyheni me krem kundër diellit. Do të flini deri kur të vjen momenti për t’u zgjuar ashtu vetvetiu dhe me dëshirë do të zgjidhnit një vend të plazmës ku ka qetësi, edhe pse keni dëshirë që aty ku qëndroni të ketë zhurmë, nuk jeni në disponim të prisni gjysmë ore për të pasur pakëz hapësirë për pak rërë. Për ju mjedisi më i mirë dhe më i rehatshëm do të ishte një ishull. I ngjashëm me ata si Vis, Punta Kana në Republikën Dominikane, Kozumel apo Mazatlan në Meksikë apo Negril që gjendet në Xhamajkë.


B – Indiana Xhons

Ndoshta deri më tash miqtë ju kanë dhënë nofkën Indiana Xhons, ngase vendi më i rehatshëm për ju ku do të pushonit do të ishte ndonjë shkretëtirë. Kurrë nuk qetësoheni dhe nuk do të ketë ndonjë shkretëtirë të cilën nuk do ta vizitoni, normalisht nëse nuk e keni bërë një gjë të tillë deri më tash. Mendoni se njerëzit që merren me sporte ekstreme nuk janë sa duhet të pjekur. Që të gjitha me kohë i keni provuar, duke filluar nga ‘bungee jumping’ deri tek ngjitja në akull. Vende ideale për ju shtrihen në vendet si Kosta Rika, Riviera Maia në Meksikë, Kaimani i madh, Angkor Vat që gjendet në Kamboxha aop Orlando në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


C – Tip qyteti

Qytetet janë mjedisi juaj i preferuar, vështrimet, vizitat dhe mësimet e kulturave të reja dhe arkitektura. Në shtëpi ktheheni me çantën plot të cilën e keni stërmbushur me suvenire dhe me memoare të ndryshme, të cilat i keni përjetuar gjatë kohës sa keni qëndruar atje. Nëse dikush ju pyet për hobin tuaj të preferuar, me siguri se përgjigja juaj do të jetë shopingu dhe dalja nëpër darka të ndryshme, Las Vegas, Los Anxhelosi, Nju Jorku, Akapulko, Kankuni, Londra, Roma dhe Parisi janë zgjedhja juaj për pushime.


R – Tip renesance


Shoqëria ju shohin si një person të pavendosur. Edhe pse i adhuroni plazhet, për të ‘mbushur bateritë’, ju nevojiten më shumë se libra të mirë. Të shtunën e lirë do ta kaloni duke u shëtitur nëpër muze të ndryshëm apo në ndonjë vend-piknik ku nuk keni qenë më parë. Dëshironi të bëni gjithçka dhe të kënaqeni duke vizituar vendet si Pekini, Venediku, Oço Riosa në Xhamajkë ose Ikstape në Meksikë.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikoteste Empty Re: Psikoteste

Mesazh  Jon 14.09.10 18:59

Psikotest – Çfarë qëndrimi ke për paratë ?

“Paratë nuk të bëjnë të lumtur”, ka thënë dikush. “Por sigurisht të ndihmojnë për të qenë të lumtur”, është fjalia që shtohet shpesh.

Nëse na ndihmojnë pak apo shumë, raporti me paratë varet nga vizioni me të cilin ne e shohim botën. Ka nga ata që ndihen të qetë, duke vënë mënjanë lekë për të mos u privuar veten nga kënaqësi të ndryshme. Ju vetë, çfarë marrëdhënie keni me paratë?

________________________________________________________

A - Kur je poshtë me moral?

1. Sheh filmin tënd të preferuar.
2. Merr një javë pushim dhe largohesh diku.
3. Del xhiro nëpër dyqane dhe blen gjithçka që të pëlqen.

________________________________________________________

B - Bankieri të thërret dhe të thotë që llogaria jote është minus

1. E garanton se nuk do të ndodhë më.
2. Nevrikosesh, duhet të ketë ndonjë gabim.
3. Nuk habitesh. Nuk është hera e parë që ndodh.

________________________________________________________

C - Je shumë e dashuruar. Shkon me të dashurin tënd në restorant, pornë momentin që do paguajë të thotë se ka harruar portofolin

1. Qesh. Sa mashtrues!
2. Ndihesh e zhgënjyer nga sjellja e tij.
3. E paguan, duke menduar se nëse do ta dije nuk do kishe shpenzuar aq
shumë me të ngrënë.

________________________________________________________

D - Fiton disa para dhe mendon të blesh veshje. Mendon:

1. Paraqitja është mënyra ime e të jetuarit.
2. Paraqitja është mënyra ime e të punuarit.
3. Është normale, kjo është kostoja e jetës!

________________________________________________________

Dh - Kur ishe i/e vogël, çfarë bëje me kursimet

1. I ruaje në sirtar.
2. Blije bizhuteri.
3. Blije karamele dhe i haje me mikeshat.

________________________________________________________

E - Të mungojnë 500 euro për të blerë kompjuterin.Një mikja jote është e gatshme të t’i japë borxh

1. Kështu nuk do të paguaje interesat.
2. I premton se do t’ia kthesh shumë shpejt.
3. Pse mos m’i dhuronte me gjithë ato para që ka

________________________________________________________

F - Kushëriri yt sapo ka blerë një makinë të re

1. Çfarë fati. Nëse do të kisha para do të blija edhe unë një.
2. Si mund t’i harxhosh gjithë ato para për një makinë.
3. Sa mirë.. më bëhet qejfi për të. I duhej.


MË SHUMË PËRGJIGJE 1

Paratë janë kënaqësi

Raporti yt me paratë është në varësi të kënaqësisë dhe të personave që të rrethojnë. Kur ke pak para të pëlqen të bësh dhurata, të ftosh miqtë në restorant.
Rregulli i jetës tënde është të përfitosh nga e sotmja me personat
që do. Për ty paratë janë për t’u shpenzuar dhe jo për t’u vënë mënjanë. Kenjë vizion më shumë shpirtëror se sa materialist.

MË SHUMË PËRGJIGJE 2


Paratë janë fuqi

Të pëlqen të kesh pak lekë në bankë, por edhe të shpenzosh shumë.
Mendon se paratë të shërbejnë për të qenë e lumtur. Ndjenja materialiste tëshoqëron në ditët e tua. Nëse nuk e ke xhepin plot, ndihesh keq dhe nuk dotë dalësh. Mëson nga situatat e vështira dhe reflekton mbi to. Paratë janëmë të rëndësishme se ari dhe të ndihmojnë të kesh raporte të mira me ata që të rrethojnë.

MË SHUMË PËRGJIGJE 3

Paratë - T’i harxhojmë

I konsideron paratë mundësi për t’u kënaqur dhe dëfryer. Dhe mendon gjithmonë për të vënë disa lekë në bankë, jo vetëm për raste krizash, por edhe për të përfituar nga interesat e tyre. Shpenzon me llogari dhe ble gjërat e duhura. Nuk i shpenzon siç bëjnë femrat e tjera, për të blerë sandale, veshje, apo për të shkuar tek parukierja çdo javë.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikoteste Empty Re: Psikoteste

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi