EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lidhja e krijimtarisë me shëndetin mendor

Shko poshtë

Lidhja e krijimtarisë me shëndetin mendor Empty Lidhja e krijimtarisë me shëndetin mendor

Mesazh  Elizza 25.05.10 17:45

Lidhja e krijimtarisë me shëndetin mendor


Lidhja e krijimtarisë me shëndetin mendor Brain+of+dopamine
Një hulumtim i ri jep një shpjegim të mundshëm për lidhjen midis shëndetit mendor dhe krijimtarisë. Duke studiuar receptorėt në tru, hulumtuesit në Universitetin mjeksor suedez Karolinska kanë arritur të tregojnë se sistemi i dopaminës te njerëzit me kreativitet të lartë është i ngjashëm në disa aspekte me atë që shihet te njerëzit me skizofreninë.

Aftësitë e larta krijuese janë treguar të jenë disi më të zakonshme në personat që kanë sëmundje mendore në familje. Kreativiteti është i lidhur edhe me një rrezik më pak të lartë të skizofrenisë dhe çrregullimit bipolar. Disa tipare psikologjike, të tilla si aftësitë për të bërë asociacione të pazakonta e të çuditshme janë të ndara gjithashtu nga skizofrenët dhe të shëndetshmit, njerëzit shumë kreativ.

Dhe tani lidhja mes krijimtarisë dhe shëndetit mendor ka mbështetje shkencore.
"Ne kemi studiuar trurin dhe receptorët D2 dopamine, dhe kanë treguar se sistemi dopamine i shëndoshë, te njerëzit me kreativitet të lartë është i ngjashëm me atë të gjetur në njerëz me skizofreni," - thotë profesori Fredrik Ullén nga Departamenti i Shendetit të Grave dhe Fëmijëve në Institutin Karolinska.

Vetëm cilët mekanizma të trurit janë përgjegjës për këtë korrelacion është ende një mister, por Dr Ullén supozon se funksioni i sistemeve në tru që dopamina përdor është i rëndësishëm, për shembull, studimet kanë treguar se gjenet e receptorit dopamine janë të lidhura me aftësinë për mendime të kundërta (të ndryshme).

Studimi i Dr Ullén mati krijimtarinë e individëve të shëndetshëm duke përdorur teste të ndryshme psikologjike, në të cilat detyra ishte të gjenin zgjidhje të ndryshme për një problem.

"Studimi tregon se individët që i bënë mirë testet, kishin një dendësi më të ulët të receptorëve D2 në thalamus, se sa njerëzit më pak krijues" thotë Dr Ullén. "Skizofrenët janë të njohur edhe të kenë densitet të ulët D2 në këtë pjesë të trurit, duke sugjeruar një shkak të lidhjes midis sëmundjeve mendore dhe të krijimtarisë."

Thalamus shërben si një lloj qendre pasimi, për filtrimin i informatave para se të arrijnë te zona e kores së trurit, i cili është përgjegjës, ndër të tjera, për njohje dhe arsyetim.

"Më pak Receptorė D2 në thalamus ndoshta do të thotë një shkallë më e ulët e filtrimit të sinjalit, dhe në këtë mënyrë një rrjedhje më e lartë e informacionit nga thalamus," thotë Dr Ullén, dhe shpjegon se kjo mund të jetë e mundur pas një mekanizmi të aftësisë se njerëzve të shëndoshë me kreativitet të lartë për të parë lidhjet e shumta e të pazakonta në një situatë të zgjidhjes së problemeve dhe asociacionet e çuditshme që i gjejmë te të sëmurët mendërisht.

"Të menduarit jashtë kutisë mund të lehtësohet nga të paturit e një kutie disi më pak të paprekur," thotë Dr Ullén për hulumtimet e tij të reja.
/karolinskainnovations/
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi