EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meditimi ndryshon trurin

Shko poshtë

meditimi - Meditimi ndryshon trurin Empty Meditimi ndryshon trurin

Mesazh  Luli 18.01.12 23:38

Meditimi ndryshon trurin

meditimi - Meditimi ndryshon trurin Meditacija_2_271010
Meditimi e ndryshon strukturën e trurit.

Edhe pse efektet e meditimit para shumë kohe njihen midis personaliteteve të iluminuara megjithatë shkencëtarët me ndihmën e skenimit të trurit, vërtetojnë se meditimi mund ta ndryshojë përgjithmonë strukturën e trurit. Në fakt fijet nervore që lidhin përqendrimin dhe ndjenjat e lumturisë dhe eupatinë, mund të përforcohen pikërisht me meditim më afatgjatë.

“Nëse angazhoni një grup të caktuar të muskujve me ndihmën e ushtrimeve konkrete është e logjikshme dhe e parashikueshme se do t’i përforconi. Pastaj, prej këtu përforcimi i sistemit nervor në thelb nuk është i ndryshëm” shpjegon studiuesi Riçard Dejvidson.

Ndryshimet përfshijnë aktivizimin e pjesëve të trurit që janë përgjegjëse për gjenerimin e emocioneve pozitive. Për këtë shkak klerikët e religjioneve të Lindjes, të cilët meditojnë madje edhe nga 10 orë në ditë, janë më shumë aktivë në pjesën e tyre emotive të trurit të quajtur sistemi limbik.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi