EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Interviste me NIKOLA TESLA-n

2 posters

Shko poshtë

Interviste me NIKOLA TESLA-n Empty Interviste me NIKOLA TESLA-n

Mesazh  V13 06.04.16 22:56

Interviste me NIKOLA TESLA-n 2w5ue4p


Nikola Tesla u intervistua nga gazetari John Smith ne laboratorin e tij ne Colorado Springs dhe u shkruajt  ne revisten''Immortality'' ne 1889.



GAZETARI: Z. Tesla, ju keni fituar lavdinë e njeriut që u përfshi në proceset kozmike.Kush jeni ju, z Tesla?

Tesla: Kjo është një pyetje e drejtë, Z. Smith, dhe unë do të përpiqe t’ju jap përgjigjen e duhur për të.

      GAZETARI: Disa thonë se ju jeni nga vendi i Kroacisë, nga zona e quajtur Lika, ku  së bashku me njerëzit rriten  pemë, shkëmbinj dhe qiej xixëllues . Ata thonë se fshati juaj është emëruar pas luleve  te shkembinjve, dhe se shtëpia, ku keni lindur, është pranë pyllit dhe kishës.

      Tesla: Vërtet, e  gjitha është e vërtetë. Jam krenar për origjinën time serbe dhe atdheun tim kroat.

      GAZETARI: Futuristët thonë se Shek. 20 dhe 21  kane  lindur në kokën e Nikola Tesla-s  Ati i rrymes alternative do të bëjë Fizikën dhe Kimine te dominojnë gjysmën e botës. Industria do të shpalle atë si shenjtin e tyre të lartë, një bankier qe ben bamirësite  më të mëdha. Në laboratorin e Nikola Tesla për herë të parë është ndare atomi. Atje është krijuar një armë që shkakton dridhjet e tërmetit. Atje janë zbuluar rrezet e zeza kozmike. Pesë breza do të luten për të në Tempullin e të ardhmes, për shkak se ata  kishin mësuar një sekret të madh se elementet e  Empedokit  mund të ujitet  me forcat jetësore nga eteri.

      Tesla: Po, këto janë disa nga zbulimet e mia më të rëndësishme. Unë jam një njeri i  mundur . Unë nuk kam arritur te permbush gjënë më të madhe qe duhej.

      GAZETARI: Kush  është kjo, zoti Tesla?
     
       Tesla: Doja të ndriçojë tërë tokën. K energji elektrike të mjaftueshme për të bërë një diell të dytë. Drita do të shfaqej  rreth ekuatorit, si një unazë rreth Saturnit.
       Njerëzimi nuk është gati për të madhen dhe të mirën. Në Colorado Springs thitha elektricitet prej tokes. Gjithashtu ne mund të zhvillojme  energjitë e tjera, të tilla si energji pozitive mendore. Ato janë në muzikën e Bach ose Mozart, ose në vargjet e poetëve të mëdhenj. Në brendësi të Tokës, janë energjia e gezimit, paqes dhe dashurise . Shprehjet e tyre janë  lulet  që rriten nga Toka, ushqimi  qe marrim prej saj dhe çdo gjë që e bën atdheun e njeriut. Kam kaluar vite në kërkim për mënyrën se si kjo energji mund të ndikoje në njerëzit. Bukuria dhe aroma e trëndafilave mund të përdoret si një ilaç dhe rrezet e diellit, si një ushqim. Jeta ka një numër të pafund të formave, dhe detyra  e shkencëtarëve është për të gjetur ato në çdo formë të materies. Tri gjëra janë thelbësore në këtë. Gjithe cka bej eshte t’I kerkoj ato. Unë e di qe  nuk do t’I gjej , por unë nuk do të heqë dorë nga to.
 
     GAZETARI: Cilat janë këto gjëra?

      Tesla: Një çështje është ushqimi. Kush eshte ajo energji yjor e ose tokësore për të ushqyer të uriturit në Tokë? Me cilen vere te pine të gjithë të eturit, në mënyrë që ata mund te zgjojne zemrat e tyre  dhe të kuptojnë se ata janë Zota?
      Një tjetër gjë është që të shkatërrohet fuqia e së keqes dhe e  vuajtjes në të cilat jeta e njeriut kalon! Ata nganjëherë ndodhin si një epidemi në thellësitë e hapësirës. Në këtë shekull, sëmundja u përhap nga Toka në Univers.
      Gjëja e tretë është: A ka një dritë shtese në Univers? Kam zbuluar një yll që nisur nga të gjitha ligjet astronomike dhe matematikore mund të zhdukej, dhe se asgjë nuk duket të jetë modifikuar. Ky yll është në këtë galaktikë.Ajo drite vjen prej nje densiteti te tille  qe ze nje hapesire me te vogel se e nje molle por eshte me I rende se Sistemi yne Diellor. Fetë dhe filozofitë mësojnë se njeriu mund të bëhet Krishti, Buda dhe Zoroaster. Ajo që unë jam duke u përpjekur për të provuar është me e ashper, dhe pothuajse e  paarritshme. Kjo është ajo që duhet bere  në Univers në mënyrë që çdo qenie te linde si Krishti, Buda apo Zoroaster.
      Qëllimi im nuk është te krijoj pajisje fluturues ,por te mësoj cdo  individ për të rifituar vetëdijen në krahët e tij ... Më tej; Unë jam duke u përpjekur për të zgjuar energjine e  përfshire në ajër. Atje janë burimet kryesore të energjisë. Ajo që konsiderohet si hapësirë boshe është vetëm një manifestim i materies që nuk është zgjuar. Nuk ka hapësirë të zbrazët në këtë planet, as në Univers .. Në vrimat e zeza, ajo që astronomët flasin në lidhje me to , janë burimet më të fuqishme të energjisë dhe jetës.

       GAZETARI: Në dritaren e dhomës tuaj në hotel "Valdorf-Astoria", në katin e tridhjetë e tretë, çdo mëngjes, vijne zogj.

      Tesla: Një njeri duhet të jetë i ndjeshem ndaj zogjve. Kjo është për shkak të krahëve të tyre. Njerzit I  kishin ato dikur, reale dhe te dukshme!

      GAZETARI: Ju nuk keni  ndalur se  fluturuari që nga ato ditë të largëta në Smiljan!

      Tesla: Doja të fluturoja  nga catia dhe  rashë: Llogaritjet e fëmijëve mund të jene te gabuara. Mbani mend, krahët e të rinjve kanë çdo gjë në jetë!

       GAZETARI: A jeni martuar ndonjehere? Nuk dihet nese keni terheqje  për dashurine ose për ndo një grua. Fotot nga të rinia juaj tregojnë se keni qenë njeri i pashëm.

      Tesla: Jo, s’jam martuar. Ka dy pikepamje: shume dashuri ose aspak. Qendra shërben për riperterire racën njerëzore. Gratë për njerëz të caktuar ushqejne dhe forcojne vitalitetin dhe shpirtin e tyre . Te qenurit vetem ben te njejtin efekt per disa te tjere.  Unë zgjodha rrugen e  dytë.

      GAZETARI: Admiruesit e tu ankohen  se ju sulmoni relativitetin.E  cuditshme është pohimi juaj se materia nuk ka energji. Çdo gjë është e mbushur me energji, ku është ajo?

      Tesla: Së pari ishte  energjia, pastaj material.

      GAZETARI: Z. Tesla, është sikur jut e thoni se keni lindur nga babai juaj , dhe jo ne ju.

      Tesla: Pikërisht! Po në lidhje me lindjen e universit? Materia është krijuar nga energjia fillestare dhe të përjetshme që ne e njohim  si Drita. Ajo rrëzëlleu , dhe u shfaqen  yjet,  planetet, njeriu, dhe çdo gjë në tokë dhe në univers. Materia është një shprehje e formave të pafund të Dritës, sepse energjia është më i vjetër se ajo. Jane  katër ligjet e Krijimit. E para ka te beje me burimin e perberjes se erret qe  mendja nuk mund ta konceptoje, apo matematika ta matë. Në këtë përmbahet I  gjithë universi . Ligji i dytë ka te beje me perhapjen e erresires  , e cila është natyra e vërtetë e Dritës, ngae  pashpjegueshmja  dhe qe  transformohet në Dritë. Ligji i tretë është domosdoshmëria e dritës të bëhet materie. Ligji i katërt është: nuk ka fillim dhe nuk ka fund; Tre ligjet e mëparshme gjithmonë jane te pranishme  dhe krijimi është i përjetshëm.

      GAZETARI: Në  lidhje me armiqësinë tuaj per  teorinë e relativitetit, ju shkoni deri aty , sa  të mbani  ligjërata kundër Krijuesit të saj, në festat per ditëlindjen tuaj ..

      Tesla: Mos harroni, nuk ka  hapësirë te  lakuar, por mendja e njeriut e cila nuk mund ta kuptojë pafundësinë dhe përjetësinë! Nëse Relativiteti është kuptuar në mënyrë të qartë nga Krijuesi i saj, ai do të fitojë pavdekësinë, madje edhe fizikisht, në qoftë se ai është i kënaqur.
      Unë jam pjesë Dritës, dhe ajo është muzike. Drita  mbush te gjashtë shqisat e mia: unë  e shoh atë, e dëgjoj , e ndjej , e nuhas,e  prek  dhe e mendoj. Të menduarit  eshte shqisa e gjashte. Grimcat e dritës janë nota te shkruara. Nje rrufe mund të jetë një sonate e tërë. Një mijë topa të drites  jane  një koncert .. Për këtë koncert kam krijuar një top drite, qe  mund të dëgjohet në majat e akullta të Himalajeve.
       Ne lidhje me Pitagorën  dhe matematikanet, një shkencëtar nuk mund dhe nuk duhet të shkelë keto te  dyja. Numrat  dhe ekuacionet  janë shenja që shënojnë muzikën e sferave. Nëse Ajnshtajni do I kishte dëgjuar këto tinguj, ai nuk do të krijonte  teoritë e relativitetit. Këto tinguj janë mesazhe per mendjen  se jeta ka kuptim, se Universi ekziston në harmoni të plotë, dhe bukuria e tij është shkaku dhe efekti i Krijimit. Kjo muzikë është cikli i përjetshëm i parajsave yjore . Ylli me i vogël ka përfunduar kompozimin e tij, qe eshte  pjesë e simfonise  qiellore. Rrahjet e zemres se njeriut janë pjesë e simfoni në Tokë. Newton kuptoi se sekreti është në vendosjen gjeometrike dhe lëvizjen e  trupave qiellorë. Ai zbuloi  se ligji suprem i harmonisë ekziston në Univers. Hapësira e lakuar është kaos, kaosi nuk është muzikë. Einstein është lajmëtari i kohës së zhurmave.

      GAZETARI: Z. Tesla, jue dëgjoni atë muzikë?

      Tesla: E degjoj gjate  gjithë kohës. Veshi im shpirtëror është aq i madh sa qielli qe kemi siper . Veshin  tim natyror  e rrit  me radar. Sipas Teorisë së Relativitetit, dy vija  paralele do të takohen në pafundësi. Me këtë , harqet e Einstein-it  do te drejtohen. Pasi krijohet , tingulli  zgjat përgjithmonë. Për një njeri ai mund të zhduket, por  ne fakt vazhdon të ekzistojë në heshtje që është fuqia më e madhe e njeriut. Jo, Nuk kam asgjë kundër z Einstein. Ai është një person i mirë dhe ka bërë shumë gjëra të mira, disa prej të cilave do të bëhen pjesë e muzikës. Unë do t’i shkruaj atij  dhe do  përpiqem  t’I  shpjegoj se eteri ekziston, dhe se grimcat e tij janë ato qe  mbajne  universin në harmoni, dhe jeten  në përjetësi.

      GAZETARI: Më tregoni, ju lutem, në çfarë kushtesh Engjejt perfshihen në Tokë?

      Tesla: Unë kam dhjetë prej tyre. Mbani shenimet me kujdes.

      GAZETARI: Unë do të dokumentoj  të gjitha fjalët e tua, I nderuar Z. Tesla.

      Tesla: Kërkesa e parë është një vetëdije të lartë per  misionin dhe e punës qe do behet. Ajo duhet te ekzistoje qe  në ditët e para. Le te mos hiqemi si modeste ; Nje lis  di se është pemë lisi, njëskurre  pranë tij se eshte një shkurre. Kur isha dymbëdhjetë vjec,  unë kam qenë i sigurt se unë do të shkoja në Niagara Falls. Për shumicën e zbulimeve të mia unë e dija qe  në fëmijërinë time që unë do t’I arrija ato, edhe pse jo krejtësisht  qartë ... Kushti i dytë eshte vendosmeria.  Të gjitha ato  që unë nis , I perfundoj.
GAZETARI: Cili eshte kushti I trete, z Tesla?

Tesla: Udhëheqje   për të gjitha energjitë vitale dhe shpirtërore. Pra pastrimi nga te gjitha influencat dhe deshirat që njeriu ka. Prandaj unë nuk kam humbur asgjë, por vetëm kam  fituar.
Kështu që unë jam gezuar çdo ditë e natë. Shkruani: Nikola Tesla ishte një njeri i lumtur ...
Kërkesa e katërt është te pershtatesh trupin me punen.

GAZETARI: Çfarë do të thotë, z Tesla?

Tesla: Së pari, mirembajtja e trupit . Trupi i njeriut është një makinë perfekte. Unë e njoh funksionimin e trupit tim dhe çfarë është e mirë për të. Ushqimi që pothuajse të gjithë njerëzit  hanë, për mua  është e dëmshme dhe e rrezikshme. Ndonjëherë unë vizualizoj  se kuzhinieret  ne  botë janë të gjitha në komplot kundër meje ... Preke dorën time.

GAZETARI: Ajo eshte e ftohtë.

Tesla: Po. Qarkullimit të gjakut mund të kontrollohet, dhe shumë procese në dhe rreth nesh. Pse jeni i frikësuar djalosh?

GAZETARI: Eshte  një histori që Mark Twain ka shkruar se  libri  I mrekullueshëm I  Satanit, eshte frymëzuar nga ju.

Tesla: Fjala "Lucifer" është  me  shumë simpatik. Z. Twain pëlqen të beje shaka. Kur isha  fëmijë u  shërova një herë duke lexuar librat e tij. Kur u takuam këtu dhe i thashe  atij për ketë, ai u prek aq sh sa qau. Ne u bënë miq dhe ai shpesh vinte në laboratorin tim. Njehere ai kerkoi t’I tregoja  atij një makinë që nga dridhjet  provokonte një ndjenjë të lumturisë. Ajo ishte një nga ato shpikjet për argëtim, ajo që unë ndonjëherë pelqej te bej.  E paralajmerova  z Twain që të mos qendronte gjate në këto vibracione. Ai nuk  dëgjoi  dhe qëndroi më gjatë. Ai  përfundoi duke u hedhur ne nje cep te dhomes duke mbajtur pantallonat . Kjo ishte shume komike , por mbajta seriozitetin.
      Por, , edhe  ëndrra është shumë e rëndësishme. Nga një punee  gjatë dhe e  lodhshme, e cila kërkon përpjekje mbinjerëzore, pas një orë  gjume  unë do t’I kem fituar energjite e mjaftueshme .E  kam fituar aftësinë për të menaxhuar gjumin, për të rene në gjumë dhe të zgjohem në kohën që unë kam caktuar. Nëse unë  bëj diçka që unë nuk e kuptoj, e  detyroj  veten për të menduar në lidhje me atë në ëndrrën time, dhe kështu e gjej  zgjidhjen.
Kushti i pestë eshte  kujtesa. Ndoshta në shumicën e njerëzve, truri është mbajtesi  i njohurive rreth botës dhe I njohurive  te fituara përmes jetës. Truri im është I angazhuar në gjëra  më të rëndësishme se kujtesa, ajo eshte e te kapurit  se çfarë është e nevojshme në një moment të caktuar. Kjo është e gjitha rreth nesh. Ajo duhet thjesht te konsumohet. Çdo gjë që kemi pare një herë, dëgjuar, lexuar dhe mesuar , na shoqëron në formën e grimcave të dritës. Për mua, këto grimca janë të bindura dhe besnike. Faust I Gëtes, libri im i preferuar, e kam mësuar përmendësh në gjermanisht kur isha student, dhe tani mund ta recitoj ate. I kam mbajtur shpikjet  e mia për vite "në kokën time", dhe vetëm atëherë I  kuptova ato.

GAZETARI: Ju shpesh përmendni fuqinë e vizualizimit.

Tesla: Unë ndoshta duhet te falenderoj vizualizimin per gjithcka qe kam shpikur. Ngjarjet e jetës sime dhe shpikjet e mia janë reale para syve të mi, të dukshme si çdo dukuri apo send. Në rininë time unë isha I  frikësuar  duke mos ditur se çfarë është, por më vonë, kam mësuar ta përdor këtë pushtet si një talent të jashtëzakonshëm dhe dhuratë. E ushqeva ate dhe e ruajta me fanatizem. Kam korrigjuar disa nga shpikjet e mia duke perdorur gjithashtu vizualizimin, dhe I perfundova ato, nepermjet vizualizimit zgjidha menderisht ekuacione komplexe matematikore. Për këtë dhuratë që kam, do te marr vleresimit Lama I Larte ne Tibet.  S hikimi im dhe dëgjimi janë të përsosur dhe, guxoj të them, më të fortë se tek  të tjerët. I dëgjoj bubullimat   njëqind e pesëdhjetë milje larg, dhe unë shoh ngjyrat në qiell që të tjerët nuk mund ta shohin. Ky zgjerim i vizionit dhe dëgjimit, e kam pasur qe  fëmijë. Më vonë I  kam zhvilluar me vetëdije.


GAZETARI: Në rininë tuaj  keni qene disa herë i sëmurë rëndë. A është kjo një sëmundje dhe një kërkesë për t’u përshtatur?

Tesla: Po. Kjo është shpesh rezultat i mungesës së lodhjes  apo forcës vitale, por shpesh pastrimi  i mendjes dhe trupit nga toksinat  që janë akumuluar. Është e nevojshme që një njeri  te vuaje here pas here. Burimi i pjeses me te madhe te semundjeve qendron tek shpirti. Prandaj shpirti mund te kuroje sëmundjet. Kur isha  student u semura me kolere qe shpërtheu në rajonin e Lika-s . Unë u shërova, sepse babai im më në fund me lejoi  mua për të studiuar teknologji, e cila ishte jeta ime. Iluzioni për mua nuk ishte një sëmundje, por aftësia e mendjes për të depërtuar përtej tri dimensione të tokës.I  kam pasur ato gjate  gjithë jetës time, dhe i kam marrë ato si të gjitha fenomenet e tjera rreth nesh. Njehere, në fëmijëri, kam qenë duke ecur përgjatë lumit me xhaxhain time  dhe thashe: ". Nga uji do të shfaqet në troftë, unë do të hedh një gur dhe ajo do te copetohet." Keshtu dhe ndodhi. I frikësuar dhe i habitur, xhaxhai thirri: "Bade retro Satan!" Ai ishte një i arsimuar dhe foli në latinisht ... unë kam qenë në Paris, kur pashë vdekjen e nënës sime.  Në qiell, plot me  dritë dhe muzikë ka krijesa të mrekullueshme. Njëra prej tyre kishte pamjen e nenes sime , qe po me shihte me dashuri të pafundme. Kur vizioni u zhduk, e dija se nëna ime vdiq.

GAZETARI:Kush  është kushti  tjeter , z Tesla?

Tesla: Njohuria se si transformohet energjia mendore dhe vitale në atë që ne duam, dhe për të arritur kontroll mbi të gjitha ndjenjat. Hindute  e quajne atë Kundalini Yoga. Kjo njohuri mund të mesohet, qe kerkon vite te tera ose është fituar nga lindja. Pjesen me te madhe e kam fituar nga lindja. Eshte  në lidhje të afërt me  energjine  seksuale që është më e përhapura në Univers. Gruaja është vjedhesja më e madhe e kësaj energjie, dhe kështu vjen fuqia shpirtërore e saj . Unë e kam ditur  gjithmonë dhe keshtu isha vigjilent. Nga vetja ime  kam  krijuar atë që kam kërkuar: një makinë mendore dhe shpirtërore.


GAZETARI: Po kushti I  nëntë, z Tesla?

Tesla: Bej  çdo gjë që çdo ditë, çdo moment, nëse është e mundur, për të mos harruar se kush jemi dhe pse jemi në Tokë. Njerëz të jashtëzakonshëm të cilët janë duke luftuar me sëmundje, kufizime , apo shoqëria e cila I demton ata me budallallekun e vet, keqkuptimi, persekutimi  dhe probleme të tjera me të cilat vendi është plot si  një kënete me insekte, I lë ata ne fshehtesi  deri në fund të punës. Ka shumë engjëj të rënë në Tokë.

GAZETARI: Kush eshte kushti I  dhjetë?

Tesla: Është më I  rëndësishmi . Shkruaj se zoti Tesla ka luajtur. Ai ka luajtur tërë jetën e tij dhe eshte kenaqur.

GAZETARI: Z. Tesla! Ka  kjo ka të bëjë me gjetjet tuaja dhe punën tuaj? A është kjo një lojë?

Tesla: Po, djale  i dashur.  Kam dashur shume të luaj me energjine  elektrike! Unë gjithmonë perulem kur  dëgjoj  për atë që vodhi zjarrin. A nuk kishte Zeusi  rrufe të mjaftueshme dhe bubullima, dhe do demtohej nga nje zjarr?  Ketu ka një keqkuptim ... Rrufete janë lodrat  më të bukura që mund të gjenden. Mos harroni se në tekstin tuaj thuhet: Nikola Tesla ishte njeriu i parë që zbuloi rrufene.

GAZETARI: Z. Tesla, folet për engjëjt dhe përshtatjen e tyre në Tokë.

Tesla :Vertet? Kjo është e njëjta gje. Ju mund të shkruani këtë: ai guxoi të marrë mbi vete priviligjet  e Indrit, Zeusit dhe Peronit. Imagjinoni një nga këto perëndi në një kostum të zi mbrëmje, me kapelë republikë dhe me doreza të bardha pambuku qe po  përgatit rrufe, zjarret dhe tërmetet në elitën e New York City!

GAZETARI: Lexuesit e duan humorin e gazetes sonë. Por ju me bête konfuze duke thënë se gjetjet juaja , të cilat kanë përfitime të mëdha për njerëzit, tepërfaqësojne  në lojë. Shumë do të flasin mbi kete.

Tesla: I nderuar Z. Smith, problemi është se njerëzit janë shumë serioze. Në qoftë se ata nuk do te  ishin, ata do të ishin me të lumtur dhe shumë më  gjatë do të jetonin .  Nje proverb kinez thotë se serioziteti te  redukton jetën.

GAZETARI: Njerzit duan te dine kush eshte filozofia juaj.

Tesla: Jeta është një ritëm që duhet të kuptohet. E ndjej  ritmin dhe kam vepruar drekt  mbi të dhe e  kam llastuar  atë.  Ajo ishte shumë mirënjohëse dhe më dha njohurine qe  kam. Çdo gjë që jeton është e lidhur me një marrëdhënie të thellë dhe të mrekullueshme: njeriut dhe yjet, amebat  dhe dielli, zemra  dhe qarkullimi I një numri të pafund të botëve. Këto lidhje janë të pathyeshme, por ato mund të zbuten  dhe të fillojnë te krijojne marrëdhënie të reja dhe të ndryshme në botë, dhe se kjo nuk shkel të vjetren. Njohuria vjen nga hapësira. Ne kemi dy sy: tokësore dhe shpirtërore. Është e rekomandueshme që të bëhet një sy. Universi është i gjallë në të gjitha manifestimet e tij, si një kafshë qe mendon. Guri  është një qenie e ndjeshme qe mendon,  si bimët, kafshët dhe një njeri. Një yll që shkëlqen kerkon te shihet, dhe në qoftë se ne nuk do te ishim kaq egocentrike ne do të kuptonim gjuhën e tij dhe mesazhin. Frymemarrja, sytë e  njeriut dhe veshët e tij duhet të jenë në përputhje me frymëmarrjen, sytë dhe veshët e Universit.

GAZETARI: Kur flisni keshtu, më duket sikur dëgjoj tekstet apo fjalet  budiste apo Taoistin Parazulzusa.

Tesla: E vertete! Kjo do të thotë se ka nje njohuri  dhe te vertete të përgjithshme dhe se njeriu e  ka poseduar gjithmonë. Në ndjenjën dhe pervojen time, Universi ka vetëm një substancë dhe një energji supreme  me një numër të pafund të manifestimeve të jetës. Gjëja më e mirë është se zbulimi i një natyre të fshehtë, te con tek tjetra. Ajo nuk mund të fshihet, janë rreth nesh, por ne jemi të verbër dhe të shurdhër ndaj tyre. Nëse ne emocionalisht lidhemi me to, ata do te  vijnë tek ne vetë. Ka shume molle, por nje Newton. Ai kërkoi vetëm një mollë që ra para  tij.

GAZETARI: Një pyetje që mund të vendosej në fillim të kësaj bisede. Cfare ishte  elektriciteti për ju, I nderuar Z. Tesla?

Tesla: Çdo gjë është energji  elektrike. Së pari ishte drita, burim i pafund nga i cili del material  dhe shperndahet  në të gjitha format që përfaqësojnë universin dhe Tokën me të gjitha aspektet e saj të jetës. E zeza është fytyra e vërtetë e Dritës, vetëm se ne nuk e shohim këtë. Është hijeshia e  mrekullueshme e njeriut dhe kafshëve. Një prej grimcave të saj ka  dritë, energji termike, bërthamore, radiacioni , kimike, mekanike dhe një energji të paidentifikuar. Ajo ka fuqinë për të drejtuar Tokës me orbitën e saj. Është leva e vertete e Arkimedit.

GAZETARI: Z. Tesla, ju jeni shumë i dhene  ndaj energjisë elektrike.

Tesla: Une jam elektriciteti. Ose, nëse ju dëshironi, unë jam elektriciteti në formën e njeriut. Ju jeni elektricitet gjithashtu Z. Smith, por ju nuk e kuptoni atë.

GAZETARI: A është per pasoje te kesaj, aftësia juaj për të lejuar te kaloje  elektricitetin  prej një milion volt pergjate  trupit tuaj?

Tesla: Imagjinoni një kopshtar i cili është sulmuar nga bimet. Kjo me të vërtetë do të duket cmenduri . Trupi i njeriut dhe truri janë bërë nga një sasi e madhe  energjie ; në mua është pjesa më e madhe  energji  elektrike. Energjia që është e ndryshme në të gjithë është ajo që e bën njeriun "Une" ose "shpirt". Për krijesat e tjera në thelbin e tyre, "shpirti" i bimeve  është "shpirti" mineraleve dhe kafshëve. Funksioni I trurit dhe vdekja është manifestuar në dritë. Sytë e mi në rininë time  ishin të zi, tani blu, dhe me kalimin e kohës dhe ndersa  truri behet me I  fortë, ata janë më afër të bardhës. E  bardha  është ngjyra e parajses. Ne dritare, një mëngjes, erdhi një pëllumb I  bardhë, qe e ushqeva. Ajo donte të më tregonte se  ishte duke vdekur. Nga sytë e saj rryma drite dilnin jashte. Asnjëherë në sytë e ndonje krijese nuk kisha pare te dilte kaq shume drite si tek ky pellumb.

GAZETARI: Personeli në laboratorin tuaj  flasin për fasha drite, flake dhe vetëtima që ndodhin në qoftë se ju jeni të zemëruar apo në ndonje lloj rreziku.

Tesla: Ky  është shkarkim psikik apo një paralajmërim per  të qene vigjilent. Drita ka qene gjithmonë në anën time. A e dini se si e  kam zbuluar fushen magnetike rrotulluese  dhe forcen induktive,  që më  bëri  te famshëm kur isha njëzet e gjashtë vjec? Një mbrëmje vere në Budapest, unë po shihja me shokun tim Sigetijem muzgun. Mijëra  fasha  zjarri po ktheheshin ne fasha te shkelqyeshme ngjyrash. M'u kujtua Fausti  dhe recitova vargjet e tij dhe më pas, si në një mjegull, pashë fushën magnetike rrotulluese, dhe forcen inductive . I pashë tek dielli!

GAZETARI:Shërbimi I  Hotelit  ka thënë se në kohën e rrufesë ju mbylleni në dhomë dhe flisni me veten.

Tesla: Unë flas me rrufete dhe bubullimat.

GAZETARI: Me ta? Nr cfarë gjuhe, Z.Tesla?
Tesla: Kryesisht  ne  gjuhen  time amtare. Ajo ka fjalët dhe tingujt, sidomos në poezi, që është e përshtatshme për të.

GAZETARI: Lexuesit e revistës sonë do të jenë shumë mirënjohës nëse ju do te shpjegoni kete.

Tesla: Tingulli  nuk ekziston vetëm në rrufene dhe bubullimat, por, në transformimin në shkëlqim dhe ngjyra. Një ngjyrë mund të dëgjohet. Gjuha është e fjalëve, që do të thotë se ajo është nga tingujt dhe ngjyrat. Çdo bubullime dhe vetëtime  janë të ndryshme dhe kanë emrat e tyre. Unë i quaj disa prej tyre me emrat e atyre që ishin prezente në jetën time, apo me emrat e tyre  që unë admiroj. Në qiell  jetojnë nëna , motra , vëllai im Daniel, një poet Jovan Jovanoviq Zmaj dhe personave të tjerë të historisë serbe. Emra të tillë AsIsaiah, Ezekieli, Leonardo, Beethoven, Goya, Faradei, Pushkin  tregojne vetëtima dhe bubullima qe  janë më të shkelqyeshmit  dhe më të fuqishmit, që nuk do të zhduken. Ata  kthehen dhe unë mund t’I  njoh  ato në mesin e mijërave.

GAZETARI: Për ju, shkenca dhe  poezia është e njëjtë?

Tesla: Këto janë dy sytë e një personi. William Blake tha  se Universi ka lindur nga imagjinata, që  e  mban dhe qe  do të ekzistojë për aq kohë sa te ekzistoje njeriu. Kjo eshte menyra  me  cilën astronomët mund të mbledhin yjet e të gjitha galaktikat. Kjo është energjia krijuese identike me energjinë së dritës.

GAZETARI: Imagjinata është më e vërtetë për ju se vetë jeta?

Tesla: Ajo I jep jete jetes. Unë kam mësuar  të kontrolloj  emocionet, ëndrrat dhe vizionet. E kam dashur gjithmone ndersa ushqeja entuziazmin. Të gjithë jetën time e  kam kaluar në ekstazë. Ky ishte burimi i lumturisë sime. Ai me ka ndihmuar mua gjatë gjithë këtyre viteve të vazhdoj te punoj , e cila ishte e mjaftueshme për pesë jete. Më e mira është që të punoj  gjatë natës, per shkak te drites yjore, dhe lidhjes  së ngushtë.

GAZETARI: Ju thatë se unë jam, si çdo qenie, Dritë. Kjo me pelqeu ,por unë nuk e kuptoj fare kete.

Tesla: Pse ju duhet të kuptoni, Z. Smith? Mjafton te besoni . Çdo gjë është e drite. Në një nga rrezet e  saj është fati i kombeve, çdo komb ka rrezen e vet në atë burim te madh të drites qe e  shohim si diell. Dhe mbani mend: askush që ishte aty nuk ka vdekur. Ata transformohen  në dritë, dhe si te tillë ekzistojne  ende. Sekreti qëndron në faktin se grimcat e dritës rrimarin  gjendjen e tyre origjinale.

GAZETARI: Kjo është ringjallja!

Tesla: Unë preferoj ta quaj: kthimi  në një energji të mëparshme. Krishti dhe disa të tjerë e dinin sekretin. Unë jam në kërkim se si ruaj  energjinë e njeriut. Ajo është forme  e Dritës, nganjëherë direkt si drita qiellore. Unë nuk e kam kërkuar atë për hir të vetvetes, por për të mirën e të gjithëve. Besoj se zbulimet e mia e  bëjnë jetën e njerëzve më të lehtë, dhe I orienton  ata  drejt spiritualitetit dhe moralit.


GAZETARI: A mendoni se koha ka nje fund?
Tesla: Jo fare, sepse tipari i parë i energjisë është se ajo transformohet. Ajo është në nje  transformim të përhershëm, si retë e Taoistëve. Por është e mundur te shfrytezosh faktin se një njeri e ruan vetëdijen pas jetës tokësore. Në çdo cep të universit ekziston energjia e jetës; një prej tyre është pavdekësia, origjina e të ciles është jashtë njeriut, duke pritur për të. Universi është shpirtëror ; ne jemi vetëm ne gjysem te rruges. Universi është më shumë moral se ne, sepse ne nuk e dimë natyrën e tij dhe se si te harmonizojme  jetën tonë me të. Unë nuk jam shkencëtar, shkenca është ndoshta mënyra më e përshtatshme për të gjetur përgjigje për pyetjen që gjithmonë me ka ndjekur, ne te cilen  ditët e mia dhe netët u kthye në zjarr.

GAZETARI: Si është puna?

Tesla: Si shkelqejne syte tuaj! ... Ajo që kam kërkuar të di është: çfarë ndodh me një yll në rënie kur del dielli? Yjet bien si pluhur ose fara në këtë apo në botët e tjera, dhe dielli hyn në mendjet tona, në jetën e shumë qenieve, ajo qe  do të rilinde  si një dritë të re, ose ere kozmike shpërndahet në pafundësi. Unë e kuptoj se kjo është e nevojshme në strukturën e universit. Ceshtja është se një nga këto yje dhe një nga këto diej, edhe më i vogli , ruhet

. GAZETARI: Por, zoti Tesla, ju e kuptoni  se kjo është e nevojshme dhe është përfshirë në funxionimin  e botës!

Tesla: Kur një njeri tronditet; se qëllimi i tij më i lartë duhet të jetë për t’u bere nje yll qe shkelqen , dhe përpiqet për ta kapur atë; do të kuptojë se jeta e tij i është dhënë atij për shkak të kësaj dhe do të shpetohet. Yjen në fund do të jenë në gjendje kapen!

GAZETARI: Dhe çfarë do të ndodhë më pas?

Tesla: Krijuesi do të qeshe  dhe thotë: ". Ai bie vetëm që ju ta ndiqni ate dhe ta kapni. "

GAZETARI: A nuk është e gjithë kjo në kundërshtim me dhimbjen kozmike, e cila aq shpesh eshtë përmendur në shkrimet tuaja? Dhe çfarë është ajo dhimbje kozmike?

Tesla: Jo, sepse ne jemi në tokë ... Kjo është një sëmundje ekzistenca e të ciles  per shumices  e njerëzve nuk eshte e kuptueshme. Për këtë arsye, shumë sëmundje të tjera, vuajtje, e keqja, mjerimi, luftërat dhe çdo gjë tjetër që e bën jetën e njeriut nje gjendje absurde dhe të tmerrshme. Kjo sëmundje nuk mund të shërohet plotësisht, por vetëdija do ta bëjë atë më pak të komplikuar dhe të rrezikshme. Sa herë që janë lënduar një nga njerëzit e mi të afert dhe te dashur, unë ndjeja dhimbje fizike. Kjo është për shkak se organet tona janë bërë  nga materiale të ngjashme, dhe shpirtrat tane jane te lidhur me lidhje të pathyeshme. Trishtimi  I  pakuptueshem  që na përshkon  do të thotë se diku, në anën tjetër në këtë planet, një fëmijë apo njeri bujar vdiq. I tërë Universi është në periudha të caktuara i sëmurë në vetvete, dhe prej nesh.  Zhdukja e një ylli dhe shfaqja  e kometes  na ndikon më shumë se sa mund të imagjinohet. Marrëdhëniet midis krijesave në Tokë janë edhe më të forta , për shkak të ndjenjave dhe mendimeve lulja do kete  arome  edhe më te mire, ose do të bjere në heshtje . Këto të vërteta duhet të mësojme në mënyrë që të shërohemi.Sherimi  është në zemrat tona dhe në mënyrë të barabartë,edhe  në zemër të kafshëve që ne e quajmë Univers.
V13
V13

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Interviste me NIKOLA TESLA-n Empty Nikola Tesla-filmi

Mesazh  Pansophia 29.12.17 19:58

avatar
Pansophia

97


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi