EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njerëzit që besojnë tek ëngjëjt hasin më pak rreziqe!

Shko poshtë

Njerëzit që besojnë tek ëngjëjt hasin më pak rreziqe! Empty Njerëzit që besojnë tek ëngjëjt hasin më pak rreziqe!

Mesazh  Berti69 30.09.14 0:52

Njerëzit që besojnë tek ëngjëjt hasin më pak rreziqe! Guardian-angels-e1412014000944

Studimi nga Universiteti York në Kanada përmes një studimi zbuloi se si besimi ndikon në marrjen përsipër të rreziqeve në jetë.

Ekspertët parashikuan se njerëzit që besojnë në ëngjëjt ruajtës do të ndërmerrnin më shumë rreziqe, por ata zbuluan se besimtarët kanë më pak gjasa për të rrezikuar në situata të ndryshme.

Kjo mund të ndodhë pasi ata e përdorin engjëllin si një mekanizëm për të përballuar frikën dhe ankthin e tyre, mbi rreziqet e perceptuara në mjedisin përreth, thonë ekspertët.

Të dhëna nga studimi
Gati një e treta e britanikëve – 29 për qind – besojnë se një engjëll mbrojtës është gjithmonë duke u kujdesur mbi , sipas hulumtimit të botuar në vitin 2010.
Një numër pak më i lartë – 31 për qind – pranoi se besojnë në engjëj, ndërsa një në 20 njerëz thanë se kanë parë apo kanë dëgjuar për nëj ëngëll të vërtetë.

Vetëm 17 për qind thanë se nuk janë të sigurt se çfarë të besojnë.
Londra kishte nivelet më të larta të besimtarëve në 40 për qind.

Sondazhi tregoi se 45 për qind e njerëzve të intervistuar nga Oksford dhe 43 për qind nga Hull besonin se kanë një engjëll mbrojtës. Kjo shifër ra në 16 për qind për ata që u intervsituan në Edinburg dhe Plymouth.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi