EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushtrimi i Joges Tibetiane

Shko poshtë

Ushtrimi i Joges Tibetiane Empty Ushtrimi i Joges Tibetiane

Mesazh  Luli 17.03.14 1:02

Si të ushtrojmë joga tibetiane?

Javën e parë praktikoni ushtrimet vetëm 3 herë.

Nëse jeni mbipeshë evitoni ushtrimin 4 dhe 5 derisa të keni arritur forcën e duhur. Praktikoni ushtrimi 4 dhe 5 kur e ndjeni që jeni gati.

Mos u sforconi. Praktikoni vetëm ato ushtrime që ju bëjnë të ndiheni mirë.

Gjatë një dite nuk lejohet të bëni mbi 21 herë çdo ushtrim, pasi kjo mund të ketë ndikim negativ tek çakrat dhe t'ju krijojë parregullsi në trup.

"5 ushtrimet " mund të stimulojnë detoksifikimin dhe shpesh krijojnë simptoma të pakëndshme fizike. Kjo është dhe arsyeja pse rekomandohet ta rrisini gradualisht shpeshtësinë e ushtrimeve dhe jo menjëherë.

Para se të nisni 5 ushtrimet tibetiane duhet të merrni disa masa parapërgatitore.

- Nëse keni kohë që nuk jeni ushtruar mirë është të bëni ecje përditë për të paktën 30 minuta.

- Hiqni dorë nga sheqeri si dhe ushqimet që nuk treten me lehtësi. Përpara se të nisni jogën tibetiane hiqni dorë nga ushqimet jo të shëndetshme.

- Bëjini "5 ushtrimet" përditë.

- Në javët e para ushtrimet nuk do t'ju marrin më shumë se 5 minuta.

- Për të përfituar më shumë nga joga tibetiane, bëjini ushtrimet përpara se të hani mëngjes.

Joga tibetiane është cilësuar si një nga metodat më të mira për detoksifikimin.

Detoksifikimi është procesi që ndihmon për pastrimin e toksinave nga trupi të cilat janë grumbulluar në qelizë, organe, po ashtu edhe në sistemet e energjisë (aura, chakra, sistemin e meridianëve, dhe të gjitha sistemet elektro-magnetike).

Detoksifikimi është një proces shumë i rëndësishëm për jetë të gjatë dhe vibrante.

Më poshtë ju paraqesim "5 ushtrimet " si dhe disa ushtrime të tjera parapërgatitore.

Ushtrimi 1

Ushtrimi i Joges Tibetiane Fc687becbaec438186238d5f5876c639

Hapni krahët anash me pëllëmbët të drejtuara nga toka. Çlironi supet. Duart duhet të jenë në të njëjtën linjë me supet. Nisni rrotullimet rreth vetes në fillim 3 herë në ditë e më pas shtoni numrin e rrotullimeve gradualisht çdo ditë, por kujdes që të mos bëni më shumë se 21 rrotullime në ditë. Nuk këshillohet.

Ushtrimi 2

Ushtrimi i Joges Tibetiane 2941b5015f9b496eb5fc1ec20cbbaec2

Shtrihuni me kurriz. Shtrini të dyja krahët dhe pëllëmbët e duarve të mbështetura tek tapeti i jogës, gishtat qëndrojnë të bashkuara, pranë njëri-tjetrit. Më pas ngrini kokën nga tapeti derisa mjekra të prekë kraharorin. Gjatë kohës që lëvizni kokën para ngrini këmbët në pozicionin vertikal si në figurë. Këmbët qëndrojnë të shtrira drejt, mos i përthyeni gjunjtë.

Më pas kthehuni në pozicionin fillestar me këmbët dhe kokën në tokë. Gjunjtë përsëri qëndrojnë drejt. Jepuni pak kohë muskujve të relaksohen dhe përsëriteni këtë ushtrim për disa herë, kujdes jo më shumë se 21 herë në ditë.

Frymëmarja: Merrni frymë thellë kur ngrini kokën dhe këmbët lart, nxirreni frymën kur ulni kokën dhe këmbët.

Ushtrimi 3

Ushtrimi i Joges Tibetiane 1ce400eb848941b394d177fdfc653d71

Përkuluni në gjunjë dhe trupin drejt. Duart vendosinin në anë të kofshëve. Lëvizeni kokën para në drejtim të kraharorit. Më pas lëvizeni kokën prapa, duke përkulur shpinën. Pas harkimit kthehuni në pozicionin fillestar dhe niseni ushtrimin nga e para.

Frymëmarrja: Merrni frymë thellë gjatë harkimit dhe nxirreni atë kur shkoni drejt pozicionit fillestar.

Ushtrimi 4

Ushtrimi i Joges Tibetiane 0c84823ed71349128e2719fa7b5b0003

Uluni në tapetin e jogës dhe këmbët të kenë pak largësi nga njëra tjetra. Me krahët e shtrirë vendosni duart në tokë. Uleni kokën para derisa mjekra të arrijë kraharorin. Lëvizeni kokën prapa derisa ta përballoni. Mos u sforconi. Këto ushtrime kanë për qëllim t'ju bëjnë të ndiheni mirë e në paqe. Në të njëjtën kohë ngrini trupin në formën e urës, gjunjët përthyen, krahët qëndrojnë të shtrira. Çlironi muskujt dhe kthehuni në pozicionin fillestar. Bëni pushime të shkurtra përpara se ta përsërisni këtë ushtrim.

Ushtrimi 5

Ushtrimi i Joges Tibetiane 6e6667ccde074fecbd53ad49cc668947

Shtrihuni me fytyrë nga toka. Mbështetuni tek këmbët dhe duart dhe bëni fomën V të me kokë poshtë Më pas përkuleni shpinën prapa si në figurë.

Duart dhe këmbët qëndrojnë të tendosura drejt.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi