EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njeri që ka jetuar 265 vite

Shko poshtë

Njeri që ka jetuar 265 vite Empty Njeri që ka jetuar 265 vite

Mesazh  Berti69 12.11.13 22:26

Njeri që ka jetuar 265 vite

Njeri që ka jetuar 265 vite Kinezi10

Njeri që ka jetuar më së gjati, besohet se është kinezi, Li Ching-Yuen i cili besohet se kishte vdekur në moshën 265 vjeçare.

Në vitin 1930, Neë York Times kishte shkruar një artikull për të ku kishin zbuluar dokumente zyrtare kineze të papublikuara më parë. Në mesin e këtyre dokumenteve ishte edhe një komunikatë urimi e vitit 1827, ku qeveria i kishte uruar ditëlindjen e 150 atij.

Dokumente të më vonshme të vitit 1877, zbulojnë urime të tjera për ditëlindjen e tij të 200.

Li Ching-Yuen e ka shpjeguar jetëgjatësinë e tij me një formulë e cila përmban vetëm një fjali. “Mbaje një zemër të qetë, qëndro si breshkë, ec me shpejtësi të pëllumbit dhe fle si një qen”.

Sidoqoftë, Li Ching-Yuen kishte ndërruar jetë me 6 maj të vitit 1933 pasi që u kishte thënë studentëve të tij që ai e kishte përmbushur misionin e tij në jetë dhe ishte i gatshëm për të shkuar në “shtëpi”.

Ai, gjatë jetës së tij 265 vjeçare, kishte pasur 23 gra dhe kishte rritur më shumë se 200 fëmijë.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi