EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ne Arabine Saudite zbulohet nje civilizim 9000 vjecar

Shko poshtë

Ne Arabine Saudite zbulohet nje  civilizim 9000 vjecar Empty Ne Arabine Saudite zbulohet nje civilizim 9000 vjecar

Mesazh  Estilen 25.08.11 8:59

Ne Arabine Saudite zbulohet nje  civilizim 9000 vjecar

Ne Arabine Saudite zbulohet nje  civilizim 9000 vjecar ?m=02&d=20110824&t=2&i=485667405&w=460&fh=&fw=&ll=&pl=&r=2011-08-24T185526Z_01_BTRE77N1GKH00_RTROPTP_0_US-SAUDI-ARCHAEOLOGY

Një grup i ri arkeologjike ka bere germime te reja në Arabinë Saudite,ku kane zbuluar se kuajt ishin të zbutur 9000 vjet më parë në Gadishullin Arabik.

Zbulimi i një qytetërimi të ri, i quajtur el-Maqar ,emertese i vene nga grupi arkeologjik,sfidon teorinë aktuale,që kuajt ishin zbutur 5500 vjet më parë në Azinë Qendrore, thote Ali al-Ghabban, nënkryetar Komisioni për Turizmin, Antikë dhe Muzetë ne Arabi .

"Ky zbulim ndryshon njohuritë tona në lidhje me zbutjen e kuajve dhe evolucionin e kulturës në periudhën e vonë neolitike," thote Ghabban në një konferencë në Jeddah. "Qytetërimi është shumë i avancuar ne Maqar ne periudhën e neolitit.

Në vend janë zbuluar fakte në mënyrë të qartë per origjinën e zbutjes se kalit, 9000 vjet më parë." Ne keto germime jane zbuluar skelete kujsh te mummifikuar,maja shtizash,lemenj, blues dritherash, dhe mjete të tjera që tregojnë kulturën e një zejtarie të kualifikuar.

Arabia Saudite, eksportuesi më i madh në botë i naftës, është duke u përpjekur për të diversifikuar ekonominë e saj mee shpresa për rritjen e turizmit arkeologjik.

Vitin e kaluar, SCTA ka propozuar ekspozita CaixaForum në Muzeun e Barcelonës dhe në Louvre,në Paris, për të treguar ecurine historike të Gadishullit Arabik.


Edituar për herë të fundit nga estilen në 25.08.11 12:06, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi