EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një sistem i ri monetar evropian

2 posters

Shko poshtë

Një sistem i ri monetar evropian Empty Një sistem i ri monetar evropian

Mesazh  M986 07.01.13 13:21

NJË SISTEM I RI MONETAR EVROPIAN

Në vazhdën e luftërave botërore, një Sistem monetar evropian zyrtarisht u themelua në Konferencën Bretton Woods të mbajtur më 1944. Marrëveshja është arritur ndërmjet sundimtarëve të botës perëndimore në një sistem monetar në të cilin vetëm një monedhë, Dollari amerikan, do të ishte i kthyeshëm në ar (në normën prej 35$ për një ons ar).

Kështu të gjitha monedhat tjera në botë do të kenë vlerën e tyre të përcaktuar në lidhje me dollarin amerikan. Së dyti, vetëm qeveritë, përmes Bankave të tyre qendrore, do të mund të shpengojnë dollarin për ar. Njerëzit e rëndomtë që do të duhej të përdorin monedha letre, nuk do të mund të shpengojnë asnjë monedhë për ar.

Një institucion i njohur si Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) do të themelohet dhe çdo Shtet anëtar i FMN-së do të kërkohet që të depozitoj 25% të rezervave të arit që ai Shtet posedon.

Edhe pse këto marrëveshje të tilla përbënin edhe Terminologjinë religjioze islamike, Bid’ah (një risi fetare) më i lartë se mali, dhe edhe pse Profeti Muhamed (salallahu alejhi we selem) kishte deklaruar se Bidahi shpie drejt zjarrit të Xhehenemit, sërish është shpëtuar, dhe vazhdon në mënyrë misterioze të shpëtoj, vëmendjen e Botës së Dijetarëve Islamik, përfshirë kritikët e vazhdueshëm të Brigadës së Bidahit Salafi.

Këto dispozita në realitet ishin mjaft jobindëse dhe jepnin përshtypjen e rreme se sistemi i ri monetar disi ishte i ankoruar në ari. Në fakt, ari që depozitohej në FMN funksiononte vetëm si një mjet përmes të cilit shtetet mund të kërkojnë kredi për interes (të mbështetur nga diçka me vlerë) nga FMN-ja. Më e rëndësishme, në atë masë saqë shtete anëtare janë pajtuar me besnikëri mbi kërkesat e depozitimit të arit, kështu që FMN-ja do të dinte masën e rezervave të arit të çdo Shteti anëtar. Kjo më tej është siguruar përmes një kërkese që shtetet anëtare duhet të raportojnë Fondin mbi të gjitha shitjet dhe blerjet e arit.

Përse FMN-ja e kontrolluar nga SHBA-të (dhe kështu e kontrolluar nga Sionistët) do të ishte aq e interesuar në njohuritë e sasisë së rezervave të arit të të gjitha shteteve të botës? Dijetarët islamik asnjëherë as që kanë dashur tia dinë që ti përgjigjen kësaj pyetjeje.

Ajo që nuk u zbulua ishte se megjithatë dollari amerikan do të ishte i shpenguar në ar vetëm aq kohë sa do të ishte i përshtatshëm për Qeverinë amerikane për të nderuar detyrimin ligjor. Dhe po aq ogurzezë ishte mundësia tjetër që nëse Qeveria amerikane mund të mbante detyrimin ligjor që të shpengoj dollarin amerikan për ar nën Nenet e Marrëveshjes me FMN-në, kështu që mund të refuzonte që të riatdhesoj 25% apo më shumë të arit të grumbulluar në SHBA në pajtueshmëri me kërkesat e FMN-së.

Le të ndalemi për një moment që të rikujtohemi te ato që nuk janë në dijeni, se Qeveria amerikane veç më ka shfuqizuar detyrimin ligjor që të shpengoj dollarin amerikan për ar, dhe tani refuzon që të kontrolloj edhe arin që i përket pjesës tjetër të botës, që është ruajtur në SHBA.

Në mënyrë të çuditshme dhe misterioze, përdorimi i arit si para është ndaluar në Nenet e Marrëveshjes së FMN-së. Askund nuk është dhënë një sqarim për këtë ndalim të çuditshëm. Kështu e përshtatshme, saqë askush nuk ka pyetur për sqarimin – madje as dijetarët e Islamit.

Arsyet e mundshme për ndalimin e përdorimit të arit si para janë si më poshtë:

1. Për të parandaluar mundësinë se ari i përdorur si para mund të kërcënoj, dhe mund të shkaktoj kolaps të sistemit monetar të parave false të letrës;

2. Për të siguruar se ari që i takon pjesës tjetër të botës, por që gjendet në SHBA, do të ngelet i paprekshëm në territorin amerikan derisa të vijë koha që sistemi monetar i parasë së letrës do të shkatërrohet dhe bota ti kthehet arit si para. Në atë kohë ndalimi ligjor i përdorimit të arit si para do të hiqet, dhe ari i magazinuar në pronësinë e Bankës Federale të Rezervave të Nju Jorkut, të kontrolluar nga Sionistët, atëherë do të mund në mënyrë të fshehur dhe joligjore të transferohet në Izrael (transferimi ndoshta veç më ka ndodhur) kështu që sundimi i Izraelit mbi botën e parasë të ngelet i pasfiduar dhe i pandryshueshëm. Ari i magazinuar në SHBA do të mbetet edhe për një kohë të gjatë i paprekur pasi që nuk do të ketë arsye që ndonjë Shtet anëtar të kërkoj riatdhesimin e arit të tij. Çfarë do të bëjnë ata me arin e tij, përveç se ta mbajnë si një dyqan me vlerë? Mund të përdoret si para.

3. Pasi që shtetet anëtare të FMN-së dikish depozituar 25% të rezervave të tyre të arit në FMN (d.m.th. në SHBA) dhe shtetet anëtare kanë filluar që të marrin kredi nga FMN-ja që ishin siguruar nga ari, atëherë do të jetë e mundur që të inkurajohen ato që të depozitojnë më shumë dhe më shumë nga rezervat e tyre të arit në FMN. Nëse ata mbajnë arin e tyre, ata nuk mund ta përdorin në asnjë mënyrë që do të kishte dobi për to. Dhe kështu kjo dispozitë e Neneve të Marrëveshjes ka hapur rrugën për SHBA-në që përfundimisht të jetë e ngarkuar me ruajtjen e shumicës së rezervave të arit të botës.

Është absolutisht e mahnitshme se përse bota e Dijetarëve Islam asnjëherë nuk ka ngritur zërin që nga viti 1944, e deri më sot, ndaj Neneve të Marrëveshjes së FMN-së, që të vënë në dukje se zoti i Lartësuar e ka lejuar përdorimin e arit si para (Halal), dhe kush e bën të ndaluar (Haram) atë që zoti e ka bërë të lejuar (Halal), ka bërë mëkatin përfundimtar të Shirkut (apo femohimit). Përveç kësaj, kushdo që pranon dhe pason atë akt të Shirkut, edhe vet bën Shirk. (Shih Kuran, Kaptina Al-Taubeh, 9:31). Kështu i tërë sistemi monetar që është kontrolluar nga FMN-ja është i bazuar në Shirk, dhe i mbarë njerëzimi që përdor sistemin monetar të FMN-së njashtu ka bërë Shirk.

Është gjithashtu mahnitëse se bota e Dijetarëve të Islamit ka dështuar që të njeh se pasi që “paraja” në Kuran dhe Sunet gjithnjë ka qenë para me vlerë të vërtetë, që është manifestuar me braktisjen e Kuranit dhe Sunetit se “paraja me vlerë të vërtetë” duhet të zëvendësohet nga Paraja Sioniste e FMN-së me vlerë të rreme.

Përveç kësaj, një nga funksionet e rëndësishme të FMN-së ishte që të siguroj kredi në interes të shteteve anëtare. Këto kredi do të mundësoheshin nga fondet e depozituara në FMN nga kontribuuesit e mëdhenj të tillë si SHBA-ja. Depozitimet e arit në FMN njashtu mund të përdoren që të sigurojnë kreditë e FMN-së. Sistemi monetar kështu ka siguruar të paktën një përdorim për arin.

Por zoti i Lartësuar ka ndaluar huazimin e parave me interes. Huazimit të parave me interes, që FMN-ja është bërë para-huadhënës, të cilëve zoti dhe Profeti i Tij i kanë shpallur luftë (Shih Kuran, Al-Bekare, 2:279) dhe të cilët, kanë marrë mallkimin e Profetit Muhamed (s.a.v.s.). përveç gjithë kësaj që është cekur më lartë, çuditërisht Bota e dijetarëve të Islamit ka heshtur, dhe nuk ka bërë asgjë, që ti paralajmëroj myslimanët për këtë rrezik të madh, dhe ti parandaloj myslimanët për anëtarësimin në FMN. Pavarësisht degëve të shumta të tyre të dijes, dijetarët e Islamit kanë dështuar në mënyrë mizore kur Dexhalli, Mesihu i rremë i testoi me këtë test monetar.

Në fakt sfida e vetme e sistemit të ri monetar ndërkombëtar që i shfaq brenda 25 viteve të fundit të ekzistimit erdhi nga Franca, e cila me vonesë e realizoi rolin joserioz të arit në sistemin monetar. Përveç mungesës së integritetit, sistemi monetar është gjithnjë duke funksionuar në një mënyrë që është padrejtësisht e dobishme për SHBA-në, dhe kështu Franca kishte kundërshtime serioze për avantazhin e tillë të padrejtë.

Francezët filluan që të bëjnë përpjekje në 1960-at e hershme që të rivendosin arin në vendin qendror në sistemin monetar. Ndër gjërat që Francezët bënë ishte që dollari amerikan të shpengohet për 35$ për ons. Lufta e Vietnamit i ka dhënë Francës një arsye shtesë për të kërkuar ndryshime në sistemin monetar të Bretton Woods-it. Si dhe të gjitha vendet anëtare, SHBA-ja duhej të depozitonte 25% të rezervave të saja të arit në FMN.

Në këtë mënyrë ajo siguroi shtetet anëtare me informacionin e shtrirjes së rezervave të arit të saj. SHBA-ja ishte nën detyrimin ligjor që të shpengoj dollarin për ari për 35$ për ons. Prandaj do të ishte e paligjshme dhe e pamoralshme për SHBA-në që të printoj më shumë dollar amerikan të letrës sesa mund të shpengohen për arin amerikan. Kjo është pikërisht ajo që Qeveria amerikane bëri që të financoj Luftën e Vietnamit. Franca iu përgjigj kësaj sjelljeje të paligjshme dhe të pamoralshme duke kërkuar zhvlerësimin e dollarit amerikan përmes ndryshimit të çmimit të arit.

Francezët sfiduan më në fund sistemin kur u dobësua SHBA-ja, detyruan që të financojnë Luftën e Vietnamit duke printuar më shumë dhe më shumë dollar të letrës, që nuk mund ti qëndronin presionit francezët, dhe në Gusht të vitit 1971 u detyrua që të mbaj detyrimin ligjor që të shpengoj dollarin për ari.

Mos vallë bota Islame përdori mundësinë që u prezantua nga kolapsi i sistemit monetar të Bretton Wods që të artikulojnë një koncept Islamik të parave dhe sistemit monetar? Jo, nuk ka ndodhur një gjë e tillë. Përveç publikimit të Umar Çapra “Drejt një Sistemi të Vetëm Monetar”, bota e dijetarëve të Islamit mbeti e heshtur në mënyrë misterioze. As francezët nuk ishin në gjendje që të kuptojnë mundësinë e prezantuar nga kolapsi i Bretton Woods-it që të udhëheqin një përpjekje për një sistem të ri monetar më të mirë. Në vend të kësaj, brenda vetëm dy viteve nga kolapsi i Bretton Woods-it, amerikanët larguan një lepur nga qesja që tronditi botën, në fillim të tetorit të vitit 1973 Lufta Arabo-Izraelite dhe njëkohësisht embargoja e Naftës Arabe në SHBA, me krijimin e një sistemi magjepsës të sistemit monetar të petro-dollarit.
M986
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një sistem i ri monetar evropian Empty Re: Një sistem i ri monetar evropian

Mesazh  rebelisistemit 16.10.13 1:18

Kjo pjese eshte marre nga Imran Hosein...
rebelisistemit
rebelisistemit

Nësë do të bësh armiq, nuk është e nevojshme që të shpallësh vetëm luftë, mjafton ta thuash të Vërtetën. (Martin Luter King)

80


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi