EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

3 posters

Shko poshtë

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti   Empty Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  Zattoo 24.10.12 21:53

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti   1350642243-menyra_se_si_fle

Mënyra se si kushdo prej nesh fle gjatë natës është një tregues i mirë rreth personalitetit të tij. Një studim mbi “gjuhën e trupit”, mori nën hetim persona të ndryshëm, pasi ishte regjistruar më parë se në çfarë pozicionesh i zinte gjumi. Më shumë se gjysma e personave, kanë si pozicion të preferuar për gjumin atë të shtrirjes në një krah dhe mbledhjes së gjymturëve.

Diçka e tillë lidhet në mënyrë të drejtëpërdrejtë me stresin dhe shqetësimin.Pozicioni i dytë më popullor është përsëri fjetja në njërin krah, por i shtrirë në të gjithë gjatësinë e krevatit, pozicion që lidhet me natyrën ëndërrimtare dhe dëshirën për të ndryshuar jetën aktuale. Përsa i përket personave me një vullnet të hekurt, shumica e tyre flenë në shpinë drejt ose të kthyer në një krah, me duart jo të hapura anash, por të mbajtura poshtë. Nga ana tjetër, ata që flenë barkas, kanë një tendencë që të kenë më pak kontroll mbi jetën e tyre dhe që të jenë konfuz.

Megjithatë, realizuesit e studimit, disa ekspertë britanikë, saktësuan se këto rezultate lidhen vetëm me një pjesë të madhe të grupeve të studiuara prej tyre dhe se ka raste të shumta përjashtimesh, ku dilet nga ky rregull.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti   Empty Re: Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  osho 27.10.12 21:06

Shume pozicione te gjumit nuk i ke treguar kuptimin. Si psh : Pozicionin "rrumbullak" cfare personaliteti shpreh?
osho
osho

Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohesh me diellin: O do te kesh vdekur, o je dielli vete!

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti   Empty Re: Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  Albaniaa 12.07.13 11:29

interesante kjoooo
avatar
Albaniaa

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti   Empty Re: Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi