EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Misteret e Tepozlanit dhe Piramida Tepozteco ne Meksike

Shko poshtë

Misteret e Tepozlanit dhe Piramida Tepozteco ne Meksike Empty Misteret e Tepozlanit dhe Piramida Tepozteco ne Meksike

Mesazh  xxxadixxx 02.10.12 16:39

Misteret e Tepozlanit dhe Piramida Tepozteco ne Meksike Tepozteco




Cuernavaca është kryeqyteti i shtetit meksikan të Morelos. Për gati 200 vjet, Meksika është një federatë e 31 shteteve. Morelos është një nga një shtetet më të vegjel, por edhe më i pasur në histori: faqet arkeologjike janë mbi një mijë pa përmendur periudhen e rëndësishme të kolonizimit spanjoll,e deri në veprat e karaktereve epike të tilla si Emiliano Zapata, udhëheqësi i Revolucionit meksikan të viteve 1900.

Cuernavaca është një vend i bekuar nga pasurite, këtu është gjithmonë verë dhe e klima e butë mund te terheqi shume vizitor për të lëvizur këtu. Kështu bëri Hernán Cortés,në mes të viteve 1519 dhe 1521,periudhe e shkatërrimit te perandorinë Aztec,ashtu si dhe shumë njerëz pas, por edhe para tij, donte qe pallati i tij te ngrihej këtu në Cuernavaca.Ne Cuernavaca, sepse klima është e butë gjatë gjithë vitit, megjithse se deti është shumë larg. Por edhe sepse Toka këtu është e pasur me efekte të dobishme.

Dhe kjo besoj nga qe banorët e kësaj zone,me vendbanime qe datojne më shumë se tre mijë vjet më parë. Shpjegimi, sipas disave, është i thjeshtë dhe tërheqëse: Cuernavaca është në qendër të një trekëndësh ideal i rrethuar me tre vende shumë të veçantë. Ata janë quajtur Tepozlan, Xochicalco, Malinalco. Janë vende plot energji, por edhe me histori dhe legjenda të çuditshme.

Ne takimin e trekëndëshit që mbyll Cuernavacan, kryeqyteti i shtetit të Morelos,gjendet Tepozlan,por së pari ne duhet të flasim për disa fakte te tjera,pikerisht për një fshat të vogël të quajtur Amatlan.


Ky fshat i vogël ka një rëndësi të madhe për një kategori të veçantë të njerëzve ufologe.Ky vend ende ngjall kureshtje më shumë, sepse është i lidhur me një legjendë të lashtë,me Perendine kryesore te fesë Aztece: Quetzalcoatl. Aty ze fill "legjenda e dritares."

Perendia Quetzalcoatli, e njohur edhe si "Gjarpri i plumbit", u lind, sipas legjendës, për Amatlanin. Tashmë Toltecs-it, shekuj para se Aztecet të adhuronin këtë hyjni, kishin mësuar për të shkruar, për të krijuar metale, kultivuar fushat dhe ndoshta te vendosnin ligje.I kundërshtuar nga Zot i te Keqes i thirrur Tezcatlipocali, Perendia Quetzalcoatl vendosi të largohet nga Toka pas kerkeses së besimtarëve se ai do të kthehet një ditë për të rifituar pushtetin dhe ti japi tokës një Moshë të Re të Artë. Pastaj fluturoi lartë në qiell, përmes dritares nga shkëmbi që ende mund të shihet në malet përreth Amatlanit.

Dijetaret e mencur Aztecs,datën e kthimit të perendise Quetzalcoatl, i cili sipas traditës ishte i gjatë, me lëkurë të bardhë dhe një mjekër fluide, e përputhin me periudhën në të cilën ato i paraqiti Hernan Cortes.Krijimi i imazhit te ngjashmërise se spanjollëve me imazhin e perendise Quetzalcoatl, sipas disave,eshtë arsyea e mungesës së rezistencës Aztecsas ndaj pushtuesve spanjolle,dhe kjo beri qe te besohet si ndihme ne kthimin e Perëndisë së tyre.

A ka ndonjë gjë që mund të lidhe me një lehtësi të pabesueshme në vizitoret e qiellit në këtë zone,për faktin se këtu gjithmonë janë 'aklimatizuar'me histori si ato që tregohen? Në zona të tjera të botës, sipas disa dijetarëve, "kufiri", feja e qytetërimeve të lashta duket se të kujtonë "vizitë". Është rasti, ndër të tjera,te kujtojme Sumerianet dhe egjiptianët e lashtë.

Kjo eshtë teoria e "kufirit" pa dyshim. Por po të lidhen keto hipoteza me kujdesin e duhur, keto mund të ndihmojnë për të ''argëtuar pak mendjen''. Sepse në qoftë se konkluzionet janë të diskutueshme, premisat shpesh janë intriguese,si në këtë rast,ku vendet ku ka lindur dhe ka filluar punën e tij,Perendia Aztece,Quetzalcoatl, janë vende ku gjithmonë (?)ka pamje te UFOve me statistika te habitshme ...

Para se te komentojme per Tepozlan-in, ne duhet të bëjme një tjetër ndalesë, këtë herë në Chalcatzingo, një tjetër qytet i vogël në shtetin e Morelos ku ne mund të gjejme një çelës interesant dhe pak te njohur. Atje eshtë një basoreliev i periudhes Olmece.Olmecet ishin civilizimi i parë i madh i Amerikës Qendrore që paraprinë të gjitha qyteterimet më të famshme para-kolumbian , si Incas, Mayans dhe Aztecs.

Sipas shume studiuesve këtu ne kete basoreliev është një figurë që përfaqëson me veshjen dhe kokoren e tij trupore,një astronaut. Një telepati e kohes? Ndoshta. Por është gjithashtu e vërtetë se në këto pjesë, siç e kemi parë,ka shume takime të ngushta me ''vizitore qiellore'' të tipit të dytë ose të tretë,qe janë shumë të shpeshta ...

Por është pak te thuhet "pse e gjithë Meksika eshte bërë gjithnjë e më shumë një vend i favorizuar nga UFO-t, ,apo çdo gjë tjeter, që ata mund të jenë...?!

Për ta përmbledhur: në këtë zone të Meksikës janë disa aspekte kurioze, nëse jo misterioze: për shekuj njerëzit këtu e dinë se energjitë e Tokës, me magnetizëm të veçantë, janë shumë më të fortë se tjetërkund. Gjithashtu këtu Aztecet kanë vendosur aktin më te rëndësishëm te perendise se tyre, lindjen e Quetzalcolatlit.

Së fundi, këtu gjithmonë ka numrin më të lartë të shfaqes se UFOve,se sa ne cdo vend tjeter te botës. Keta vizitore te huaj ndoshta kane ardhur edhe në periudhat e kaluara,sepse sipas disave, siç e kemi parë, në basorelievin e lashtë gjenden pranë Perëndisë se pjellorisë tre personazhe me helmeta hapësinore ??...!!!??

UFO, magnetizëm, religjione te lashta: çfarë lidhet me këto tre elemente,qe ne aparence duken kaq larg?

Ky rajon është plotë me mistere dhe anomali. Dhe tani është koha për të folur për Tepozlanin, një vend i konsideruar gjithmonë ''magjik'' dhe ku feja popullore, traditat dhe ufologjia atzeche,jetojnë së bashku,plus disa fenomeneve fizike qe janë vështirë për të shpjeguar, por jo për të zbuluar.

Siç kemi thënë qe Cuernavaca, kryeqyteti i shtetit të Morelos, ka klimen e saj dhe atmosferë teper të shëndetshme për të qenë qendra e një trekëndëshit të takimit te tre vendeve shumë të veçanta,që quhen Tepozlan, Xochicalco dhe Malinalco.

Tepozlani ka disa fenomene me të vërtetë shume të çuditshme: së pari një magnetizëm të fortë, gjithashtu legjenda tregon se ketu ka vendlindjen Perëndia Quetzalcolatl . Së fundi kurioziteti për Tepozlanin rritet,si rezultat i pranise se piramidës së Tepoztecos.

Tepozlan është i njohur në mbarë botën si një nga vendet ku është më e lehtë se në cdo vend tjeter,te shohesh një disk fluturues. Nuk është rastësi që këtu jeton Carlos Diaz, një nga kontaktuesit më të famshme,me objekte fluturuese të paidentifikuara.

Por ky qytet prej 30 000 banorësh gjithashtu ka një reputacion për vendin magjik te Enchantedit, ku artistët shoqërohem me trashëgimtarë të Emiliano Zapatas, njeriu i cili, gjatë Revolucionit meksikan, në dekadën e pare te shek.XX, u shpërndante tokën fshatarëve. Energjitë e veçanta tërheqin shumë turistë dhe dashamirës te moshës së re, veçanërisht kur ketu, në shtator, popullata lokale rievokon festimet e lashta për nder të Tepoztecatl-it, Perëndia e cila ishte ngritur ne një piramidë,që dominon qytetin .

Një specifik tjetër e vecante,në lidhje me këtë vend është fakti se ndryshe nga piramidat e tjera apo sitet arkeologjike,piramida e Tepoztecos është një vend i gjallë, (ende në qendër të një kulti kurioz popullor),që duket se nuk ka shterngate qe te mos e perballe.

Ndërtuar në mes 1150 dhe 1350 pas Krishtit, piramida e Tepozteco (foto lart) është e vendosur në 2000 metra mbi nivelin e detit. Ndërtesa është vendosur në majë të një kodre graniti 600 metra të lartë,mbi luginen Tepozlan. Është një tempull qe u ndërtua në nder të një hyjnis Aztece: Tepoztecatl-it, zot i pjellorisë, korrjes dhe gjithashtu "i te dehurve", dmth i pijes se dashur alkoolike të Azteceve.

Çdo vit,per çdo natë 7 shtatori, një turmë e vogël e meksikanëve i ngjiten këtij mali me pishtarë dhe fuçi të pijeve për të festuar Tepoztecatl-in.

Por më 7 dhe 8 shtator këtu zakonisht ndodh diçka tjetër, diçka e veçantë: dritat shfaqet në qiell. Disa njerëz mendojnë se jane ufo, të tjerët mendojnë se janë perënditë që kthehen në tokë për të festuar me trashëgimtarët e popujve të lashtë që kanë jetuar gjithmonë në këto vende.

Kohët e fundit,me 8 shtator 2012, studiuesi meksikan Ana Luisa Cid ka vizituar me disa nga miqtë e tij në Tepozlan,pikerisht Cerro de la Luz-in (Tlahuiltépetl)i fokusuar ne kërkimin dhe vëzhgimin e te panjohurave, i cili arriti të filmoje disa rrathe apo topa te çuditshme drite.Rastesi apo nje realitet qe ka lidhje me cfare eshte shkruar ne historine e Tepozlanit..?
xxxadixxx
xxxadixxx

106


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi