EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A i dini këto për “Izraelin”?

+9
Elson Precaj
Berti69
kalaja
Gon!
john abraham
inkubacioni
Ushtari i krishtit
Fakiri
Gjinkalla
13 posters

Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 13.01.12 18:43

-A e keni ditur që të gjithë ata që jetojnë në "Izrael” e nuk janë jahudi nuk
munden në këtë shtet as të blejnë tokë e as të huazojnë atë?

-A e keni ditur që tabelet e automjeteve të Palestinezëve janë të ngjyrosura në mënyrë që të dallohen nga jahuditë???

-A e keni ditur që qyteti i Jerusalemit edhe pjesa lindore edhe perëndimore nga gjithë bashkësia ndërkombëtare duke përfshirë edhe Amerikën e vlersojnë si teritor i okupuar e jo pjesë të "Izraelit”???

-A e dini që "Izraeli” 85% të resurseve të ujit i ka nda për jehuditë, ndërsa 15% për palestinezët, për shembull në qytetin e Hebronit 85% e ujit është e ndarë për 400 ardhacakë jehudi ndërsa pjesa tjetër 15% është e ndarë për 120000 palestinez që jetojnë në qytetin e Hebronit???

-A e keni ditur që Shtetet e Bashkuara të Amerikës çdo vit ndajnë ndihmë në lartësi prej 5 miliard dollarë për "Izraelin”?

-A e keni ditur që ndihma vjetore që Amerika e ndan për "Izraelin” është më e madhe se ndima që ajo ndan për krejt kontinentin e Afrikës???

-A e keni ditur që "Izraeli” është shteti i vetëm në Lindjen e Mesme që posedon armë bërthamore???

-A e keni ditur që "Izraeli” është shteti i vetëm në lindjen e afërt që nuk ka pranuar marëveshjen për çarmatosje nukleare, duke mbyllur kështu të gjithë rrugët për inspektorët ndërkombëtar???

-A e dini që "Izraeli” ka okupuar pjesë nga dy shtete të pranuara nga bashkësia ndërkombëtare; Libanin dhe Sirinë edhe përkundër rezulucionit të Kombeve të Bashkuara???

-A e dini që "Izraeli” me vite të tëra ka stërvitur vrasës të paguar dhe i ka dërguar në shtete të ndryshme në mënyrë që ti likuidojnë armiqtë e "Izraelit”?

-A e keni ditur që oficirët ushtarak të "Izraelit”, në forcat e mbrojtjes, haptazi kanë urdhëruar që të ekzekutohen robërit e luftës???

-A e dini që "Izraeli” ka mohuar procesin kundër ushtarëve që kanë pranuar se kanë ekzekutuar robër të luftës???

-A e keni ditur që "Izraeli” konfiskon xhirrollogari bankare, biznese dhe pronat e patundshme duke refuzuar të paguaj damshpërblim atyre që u është konfiskuar pasuria???

-A e keni ditur që "Izraeli” e ka hudhur në ajër përfaqësinë diplomatike amerikane në Egjipt, dhe që në ujëra ndërkombëtare kanë sulmuar anijen amerikane duke vrarë 33 dhe duke plagosur 177 marinsa amerikanë???

-A e dini që "Izraeli” egziston edhe përkundër 69 rezolutave të këshillit të Kombeve të Bashkuara???

-A e dini që "Izraeli” i ka përvetësuar rreth 400 fshatra të humbura palestineze duke ju ndryshuar emrat e tyre dhe duke ju ndryshuar dukjen e tyre tërësisht???!!!!!!!!!!!

Vazhdon...


Edituar për herë të fundit nga gjinkalla5 në 13.01.12 21:03, edituar 1 herë gjithsej
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Fakiri 13.01.12 19:18

O Gjinkalla lerë punën e Izraelit dhe të Palestinezëve s'është punë e jona ajo, neve na mjafton të mirrem me armiqët e Shqiptarëve dhe të Shqipërisë siç është Shkau dhe Greku dhe që ja ndan mishin nga thoni e i përvetësuan krahinat më të mira të Shqipërisë...
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty vertet

Mesazh  Ushtari i krishtit 13.01.12 19:46

fakiri shkruajti:O Gjinkalla lerë punën e Izraelit dhe të Palestinezëve s'është punë e jona ajo, neve na mjafton të mirrem me armiqët e Shqiptarëve dhe të Shqipërisë siç është Shkau dhe Greku dhe që ja ndan mishin nga thoni e i përvetësuan krahinat më të mira të Shqipërisë...
vertet keta sllavet edhe greket e ndyre shume e kan huazuar historine tone kan shkaterruar kulturen tone kan vjedhur heronjt tone serbet nuk kan kultur ce te vertetoje egzistencen e tyre e vetmja gje ce kan serbet edhe greket jane vetem urrejtje por ne kemi kultur kemi histori kemi zakone mira vjecare por kemi nje problem kemi historian ce per fat te keq nuk dine ta vleresojne historine tone perkundrazi historianet tane jane te ndikuar nga politika gje qe eshte shum fatale gjithsesi kombi jone do te mbijetoj me rrespekt nga i forti naten klm
Ushtari i krishtit
Ushtari i krishtit

152


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  inkubacioni 13.01.12 20:01

skem qka me fol per vendin ton se i kemi hyp hajnat ne krye e ata ja shesin venin serbies e greqies e kshtu me radh
inkubacioni
inkubacioni

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  john abraham 13.01.12 20:02

Gjithcka qe ndodh ne planetin toke eshte pune e jona ...... por disave ju pelqen te rrine ne errsirre, jane mesuar me te..

Por meqenese paska nga ata qe na e dokan shume shqiperine une ju them shume mire qe e doni, por duhet ta dini qe Izraeli nuk e njohu pavarsine e kosoves, madje kane marredhenie shume te mira me njeri tjetrin, dri aty sa nga keto te dy shtete kosova quhet Jeruzalemi per Serbin.

Ah, edhe nje info sa per te thene: Shqiperia e mbeshteti Izraelin, ndersa Izraeli jo kosoven... E shikoni pra te nderuar qe eshte mire qe te dime per gjithcka...

Te lumte Gjinkalla5, nje pune shume e mire... por lista eshte e pafund !!
john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Fakiri 13.01.12 20:47

john abraham shkruajti:Gjithcka qe ndodh ne planetin toke eshte pune e jona ...... por disave ju pelqen te rrine ne errsirre, jane mesuar me te..

Por meqenese paska nga ata qe na e dokan shume shqiperine une ju them shume mire qe e doni, por duhet ta dini qe Izraeli nuk e njohu pavarsine e kosoves, madje kane marredhenie shume te mira me njeri tjetrin, dri aty sa nga keto te dy shtete kosova quhet Jeruzalemi per Serbin.

Ah, edhe nje info sa per te thene: Shqiperia e mbeshteti Izraelin, ndersa Izraeli jo kosoven... E shikoni pra te nderuar qe eshte mire qe te dime per gjithcka...

Te lumte Gjinkalla5, nje pune shume e mire... por lista eshte e pafund !!


As unë nuk e njoh Kosovë shtet i nderuar "john abraham" sipas mendimit tënd edhe Republika e Mirditës është dashur të njihej nga të huajt...në i thua vetit Shqiptar as ti nuk do e pranoj një shtet të tillë por kish vepruar që të jetë Shqipëria e Bashkuar...

me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 13.01.12 21:04

A e dini se Izraeli ne 1967 shpartalloi gjithe boten arabe ne luften qe zgjati vetem 6 dite?
A e dini se Izralei vret femije e gra dhe shkaterron qytete te tera sa here nje grup terrorist ti jap nje bombe ne dore Izraelit?

A e dini se Hitleri ishte i Krishtere dhe se nuk ishte arab?

A e dini se edhe Stalini ishte Orthodoks dhe nuk ishte arab?

A e dini edhe se Vatikani gjendet ne Evrope e ne zemren e qyteterimit Perendimor e as ne Lindjen e Mesme e as ne Arabi?

A e dini se Ajnshtajni ishte shtetas i Zvicres e veten e kishte deklaruar vetem njeri e asnjehere s'kishte zene ne goje kombin e tij?

A e dini se as bomba atomike dhe as ndonje zbulim i ngjajshem nuk i solli asgje me shume njerezimit se vdekje dhe terror?

A e dini se ishin hebrenjte ata qe pushtuan Palestinen dhe jo anasjelltas?

A e dini se kjo bote i ka 6 Miliarde njerez dhe shumica e tyre nuk e pranojne Biblen si ndonje liber suprem dhe as s'besojne se Izraelitet jane popull i Zotit?

A e dini se Demokracia dmth, vendimi i shumices?

A e dini se nuk eshte demokratik nje shtet qe roberon nje tjeter?

A e dini se ekzistojne mbi 30 Rezoluta te OKB-se qe kerkojne terheqjen e pakushtezuar te Izraelit nga territoret e pushtuara palestineze dhe se Izraeli eshte anetare e OKB?

A e dini se nje popull qe shpall veten me te mire se te tjeret, nuk ja vlen asgje?

A e dini se ata qe besojne kete gje, ja vlejne edhe me pak?

A e dinise Zoti i krijoi te gjithe te barabarte e si ndau ne "Populli im" e "Hajvanët e mij"?

Vazhdon...
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 13.01.12 23:11

john abraham shkruajti:Gjithcka qe ndodh ne planetin toke eshte pune e jona ...... por disave ju pelqen te rrine ne errsirre, jane mesuar me te..

Por meqenese paska nga ata qe na e dokan shume shqiperine une ju them shume mire qe e doni, por duhet ta dini qe Izraeli nuk e njohu pavarsine e kosoves, madje kane marredhenie shume te mira me njeri tjetrin, dri aty sa nga keto te dy shtete kosova quhet Jeruzalemi per Serbin.

Ah, edhe nje info sa per te thene: Shqiperia e mbeshteti Izraelin, ndersa Izraeli jo kosoven... E shikoni pra te nderuar qe eshte mire qe te dime per gjithcka...

Te lumte Gjinkalla5, nje pune shume e mire... por lista eshte e pafund !!
Mirembrema djal i mbare John, na ke munguar koheve te fundit ne kete forum.

Ke harruar ti qe ne shkrimet e tua te mehershme ke thene se Ameriken e mbizoteron Izraeli apo ndoshta jam gabim? Po kush e shpetoi Kosoven atehere?! Amerika apo Izraeli?! Nje gje duhet te marresh parasysh se politika eshte tejet e komplikuar dhe veshtire qe mund ta kuptojne te gjithe. Arsyeja pse Izraeli nuk pranoi Kosoven sigurisht qe eshte qeshtje politike, kurse per ate materialin qe gjinkalla ka sjellur ne forum eshte gje e vertete ta themi, por mos te harrojme se me te gjitha keto te bema izraelitet mbeshteten ne Librin e tyre Tora ligjet e Moisiut (une mendoj!) dhe per ate i bejne keto gjera.

Kurse trazirat qe ndodhen ne te gjitha shtetet arabe sidomos ne vitin qe lam pas ishin me prapavi politike per te stagnuar se paku numrin e popullsis se botes, kjo e konstruktuar nga demografet me te shquar te botes, sepse ne te gjithe e dijme se shtet Islame kane qene pro natalitetit dhe kete e kane llogaritur dic si hyjnore te themi, se nuk mund te kontrolloj njeriu popullsin, sipas tyre me keto gjera vetem Perendia duhet te merret, e qe fatkeqesisht koheve te fundit nje gje te tille jane duke e bere edhe njerezit duke u munduar ta zevendesojne Perendine! Por keto trazira qe ndodhen nuk qene vetem planifikim per stagnim te popullsise, keto ishin edhe rruga e vetme dhe me e mire per Ameriken e Izraelin qe ta dobesojne Rusine duke i rrezuar te gjithe diktatoret e shteteve Islamike te cilet shfrytezoheshin vetem per arsye ekonomike nga ruset dhe "pravo-sllavet" e ballkanit.

Nje gje me habit me se shumti tek ti i nderuari John Abraham! Perse keni nje urrejtje kaq te madhe ndaj popullit Izraelit!!!??? Muslimani i vertete nuk duhet te kete kaq shume urrejtje brenda vetes per askend, apo ndoshta jam gabim?!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 14.01.12 12:46

Gon sipas teje israeli qe vret femije te duket gje e mire kjo?
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  john abraham 14.01.12 19:47

fakiri shkruajti:
As unë nuk e njoh Kosovë shtet i nderuar "john abraham" sipas mendimit tënd edhe Republika e Mirditës është dashur të njihej nga të huajt...në i thua vetit Shqiptar as ti nuk do e pranoj një shtet të tillë por kish vepruar që të jetë Shqipëria e Bashkuar...

me respekt fakiri

Fakir, i nderuar, lojrat e fjalve i kam teper inat dhe nuk me pelqejne fare!

Ajo qe thashe une ishte teper e thjeshte per ta kuptuar nje njeri qe don te kuptoje, une thashe :
Izraeli dhe Serbia e kane quajtur Kosoven si Jeruzalemi i Izraelit, ok!
Dhe sa per kosoven si shtet ne vete le te themi se edhe une jam pak a shume i mendimit me ty, por asnjehere nuk them qe te rrine me serbin nese nuk mund te rrine me mua (shqiperine), kjo eshte ajo qe kam thene une mesiper, prandaj nuk ke pse luan ne kete lloj menyre por te ftoj te kuptosh mire mesazhin qe dhashe ... Faleminderit!
john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  john abraham 14.01.12 20:08

Pershendetje Gon!

Me vjen keq por kam pasur disa pune te tjera dhe te them te drejten as nuk me intereson shume ky forum i nderuar, sepse jam munduar te jap dicka ketu dhe me kane quajtur ekstremist arab etj.

Une nuk mbaj mend te kem cituar ate qe thua ti, por jam plotesisht i atij mendimi, dhe mund te ta vertetoj ne njemije menyra qe politika Amerikane kontrollohet nga Zionist.

Persa i perket Kosoves, duhet ta dini mire se si u zhvillua ngjarja, dhe ku po shkon sot pikerisht pershkak te asaj "pavarsie" qe ju dha kosoves, dhe pikerisaht ne ditet e sotme ka pas nje proteste nga vetevendosja kundra disa gjerave; por mos te merremi shume me kete!

Ajo c'fare dua te them unbe eshte se po shikohet shume qarte politika kosovare dhe po shikohet shume qarte se popullit kosovar i mungon liria te cilen e kishin enderruar, kjo e sotmja eshte vetrem nje genjeshter, sepse jane te gjithe kukulla te Amerikes apo si e quajne keta te faktorit nderkombetar.

Nje musliman i kosoves don te jete nje musliman dhe jo ti mohohet feja e tij, apo per ti pelqyer amerikes neper shkolla te shperndajne libra femijve qe kane permbajtje te krishtere.

Por qe te mos e zgjasim shume i nderuar Gon, do te doja qe te benit disa kerkime dhe te meditonit se pse "Faktori nderkombetar" po nderhyn kaq shume ne punet e brendshme te kosoves, pse Rusi ka nderruar si te thuash qendrim ndaj disa vendeve, dhe pse kosova me gjithe ndihmen e Amerikes akoma nuk po gjen "rehatine" e saj???
Dhe me kryesorja do te doja te reflektonit mbi ate qe shume vende te krishtera nuk e duan pavarsine e kosoves, ok?


Qe ta kuptosh me mire te gjithe kete shiko nje video qe e kam pstuar ne kete forum mbi pranveren Arabe, dhe lexo disa artikuj qe te kuptosh se kush erdhi ne drejtim te libise, dhe kush jane shumica e aksionerve qe kontrooljne arin e zi ne libi....

PERQA DHE SUNDO, kjo eshte motoja e zionistve o Vella!

john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Fakiri 15.01.12 13:53

john abraham shkruajti:

Fakir, i nderuar, lojrat e fjalve i kam teper inat dhe nuk me pelqejne fare!

Ajo qe thashe une ishte teper e thjeshte per ta kuptuar nje njeri qe don te kuptoje, une thashe :
Izraeli dhe Serbia e kane quajtur Kosoven si Jeruzalemi i Izraelit, ok!
Dhe sa per kosoven si shtet ne vete le te themi se edhe une jam pak a shume i mendimit me ty, por asnjehere nuk them qe te rrine me serbin nese nuk mund te rrine me mua (shqiperine), kjo eshte ajo qe kam thene une mesiper, prandaj nuk ke pse luan ne kete lloj menyre por te ftoj te kuptosh mire mesazhin qe dhashe ... Faleminderit!

I nderuar John Abraham edhe pse juve po ju duket se bëj loj fjalësh nuk është aspak e vërtetë një gjë e tillë ...ky mund të jetë mendimi juaj personal sepse unë atë që e thëmë e themë me përgjegjësi të madhe dhe pa kurfarrë ndikim nga asnjë ndikim të jashtëm...Edhe po ta themë se pa u bashkuar me Shqipërinë pjesët e saj legjitime sidomos Kosova kur nuk kanë për tu ndalur pretendimet e Sërbis ndaj kësaj krahine Shqiptare...që është Jerusalim i ndëgjojnë çdo të dielle në kishat e tyre i nderuar John Abraham sepse popat e tyre e dinë se duke i shërbyer Zotit duhet ti shërbehet edhe kombit....ndërsa mjerisht nepër xhamia flitet për Zotin të premteve (hytbet) dhe mendohet për kulturën dhe traditën Arabe dhe jo për atë Shqiptare i nderuar mos i vej fajë as Shkaut dhe as Izraelit....mua me pëlqen e një moto e izrailitëve,ata kur kanë fillu ar formimin e shtetit të tyre.Lideri i tyre ju pat thënë popullit dhe ushtarëve të ti,çfarë do që flet bota ,apo mendon bota në lidhje me ne,ne do të mendoj vetëm për izrailin..Dhe sikur ne të gjithë të mos mendojm çfarë thotë bota për ne por të mendojmë për SHQIPËRIN do ti kishim punët shumë më mirë dhe do të ishim të respektuar Zoti dhe popujtë të tjerë..

me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Fakiri 15.01.12 14:25

gjinkalla5 shkruajti:Gon sipas teje israeli qe vret femije te duket gje e mire kjo?

gjinkalla çdo vrasje nuk është e mirë kush do që e bën nuk e ka mirë por këto që bëhen ndërmjete Kombeve të ndryshëm ka edhe njëfarë "justifikimi" por këtë që e bëri vendasi juaj dje duke e rrahur rini Shqiptare për Shka nuk ka asnjë justifikim nga cili dreq e mësuat këtë mësim nga shkollat e Beogradit dhe të Moskovit me rraf vëllain për Shka.... me ndalua me dhunë Shqiptarët në Morinë mos të hynë në "shtetin" tuaj në një anë dhe në anën tjetër duke rrahur shqiptarët në veri të vendi për të hyrë Shkau në "shtetin" tuaj...kthjelluani dhe mendoni njëherë për hallet tona pastaj mirruni po të keni kohe me hallet e të tjerëve...


me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit 15.01.12 20:36

gjinkalla5 shkruajti:Gon sipas teje israeli qe vret femije te duket gje e mire kjo?
mos harro se edhe palestinezet ne oren 5 te mengjesit shkojne me 2 kile tritol shenjestrojne disa njerez te pafajshem edhe hidhen ne ere te duket normale kjo ty edhe ata kan vrare femij sic kan vrar izraelitet por te gjith fajin e ka amerika qe e ndihmoj edhe financoi shtetin e izraelit por sa per mua as nuk dua tja dij per izraelin as per palestinen le te copetohen edhe te digjen neve nuk na inetereson ne si popull duhet te fokusohemi te inetersat e vendit tone me vjen keq qe ne kte forum diskutohen tema per politike
Ushtari i krishtit
Ushtari i krishtit

152


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re. A i dini keto per Izraelin....?

Mesazh  kalaja 15.01.12 21:49


Izraeli ndodhet ne Lindjen e Mesme ,kurse ne ne ballkanin e trazuar .Ne shikim te pare agje te perbashket,ne esence po ...izraelitet bene nje shtegtim te gjate dhe te veshtire deri sa e formuan shtetin Izraelit,ne ne kosove na u desht shekull i gjate shtegtimi neper vuajtje,gjakderdhje,shekuj te gjata vitesh te kaluara neper burgjet e ferrit te pushtuesve sa e sa katrahura te tjera...?

Izrealitet kan shkri pasuri te medha per t'a ndihmuar atdheun e tyre..ata te paret formuan kongresin boteror jud ku i bashkuan mendjet dhe pasurite vetem per nje qellim?Nuk ka ne bote popull me patriootizem me te madh se tek ata kur eshte ne pyetje atdheu.edukimi patriotik per t'a dashur dhe mbrojtur vendin fillon qe ne hapat e pare te jetes...per te arijtur aty ku jane kane qene cdo here unik...

Ishin te perndjekur gjithandej dhe me shume sakrifica e munde e krijuan shtetin e tyre prandaj me fanatizem edhe e mbrojne!Edhe pse shume cka kan te perbashket me arabet ata jane armiq...eshte super fuqi ushtarake natyrisht edhe me ndihmen amerikane ku i mbrojne interesat e tyre ne tere gadishullin arab dhe me gjere..edhe nje e dhanun interesante :izraelitet kan nje krenari te larte kombetare dhe asnjehere nuk hjekin dore nga nenshtetesija e tyre.Kudo qe jetojne ane e kende botes e mbajne ate izrealite dhe te vendit ku jetojne.kan nje rregull si forme ligji se'duhet lindur dhe vdekur izraelit!!

I gjen kudo ne bote ne hiearkit me te larta te politikes, mbrojtjes, ekonomise, sistemit bankar...jane super te zgjuar andaj per t'a nuk ka labirinthe te jetes..sherbimi sekret i tyre MOSAD-i eshte nje nder me te persosurit dhe me te fuqishmit ne bote,aty ku as djalli s'munde te hyje MOSAD-i veq eshte prezent !!!

Arabet jane me popullate shume me te madhe mirepo per shkak te neglizhences se tyre si popull, mos unitetit nder arab dhe pasivitetit te tyre ne shkalle arsimi jane bere vegel per kusuritje ne dem te vetvehtes dhe ne ineres te fuqive te medha (SHBA, Rusi).

Kjo e dyta pati piun te vete Libin me Gadafin e varrosur dhe tash per tash Sirine?Keto dy shtete kane qene te vetme qe me armatim jane furnizuar nga Rusija...prandaj edhe u "fundosen"?Mos uniteti arab dhe qeveit e tyre marionete "ndihmuan" qe qeshtja palestineze te ngec me dekada,sepse gati te gjitha shtetet e gadishullit kan traktate te mshefta dhe mbahne mardhenje bilaterale me Iztaelin?!..

Neper shtetet me te pasura me nafte si A,Saudite,Katari,KUVAJTI,BAHREINI , Omani etc. ekspertet e teknologjise dhe te inxhinjerise vijne nga shtete perendimore...ata e kan arin e zi dhurate nga ZOTI por jane pertace te medhenje dhe te paarsimuar-shume pak kane kuadro vetanake gje qe eshte apsurde?!Se sa "daltoniste" ne politike kane qene arabet ne e dijme shume mire nga koha e Jugosllavise se Titos kur i "mjelte" duke i ja marre arin e zi me nje grusht armatimi te vjeter ishin te verbuar nga besimi dhe respekti qe kishin per Titon dhe Levizjen e inkuadrimit...

Andaj ne Izraelitet si njerez te fuqishem ne skenen boterore nuk kemi te drejte t'i urrejme per shkak te arabeve...por munde te kemi meshire dhe keqardje per popullin palestineze qe i shkaperdredhur jeton si pakice ne tokat e veta kurse shumica e tij jane refugjate ane e kende gadishullit arab,qka eshte edhe me tragjike s'jane aspak te "adhuruar" nga vellezerit e tyre arab..

Lista e gjate qe gjinkalla e shpalosi ne kete faqe per izrealitet si te paret ne verikalen dhe horizontalen e skemes boterore te dominimt eshte merite e mendjes dhe vizionit te fuqishem per te dominuar dhe diktuar Boten!...

Edhe ne na u desht shume gjate te presim qe "te akomodohemi " ne shtetin e Kosoves por mjerisht fuqin pozitve te mendjes me se paku e kemi te orijentuar ne ndertimin dhe formesimin e shtetit qe me aq viktima e sakrifica e fituam.Zili mund te i ja kemi Izraelit dhe izraeliteve por jo edhe inat!!! me respekt dhe nje nate te qete te gjitheve --kalaja mynih







kalaja
kalaja

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 16.01.12 10:13

Pershendetje
john abraham shkruajti:Pershendetje Gon!

Me vjen keq por kam pasur disa pune te tjera dhe te them te drejten as nuk me intereson shume ky forum i nderuar, sepse jam munduar te jap dicka ketu dhe me kane quajtur ekstremist arab etj.
Ajo cfare ju keni dhene ne kete forum sincerisht te them se une e vleresoj shume, mirepo disa gjera i kishit kuptuar gabim dhe poashtu i interpretonit gabim, prandaj te kam thene dhe prap te them se duhet t'i besh patjeter nje format atyre gjeerave qe i mban ne trurin tend...


john abraham shkruajti:Une nuk mbaj mend te kem cituar ate qe thua ti, por jam plotesisht i atij mendimi, dhe mund te ta vertetoj ne njemije menyra qe politika Amerikane kontrollohet nga Zionist.
E sheh pra qe ju po bieni ne kundershtim te fjaleve tua?! Ne njeren ane thua se Izraeli as qe e njohu Kosoven e ne anen tjeter thoni se Zionizmi kontrollon Ameriken, e kush na shpetoi ne atehere? Pyetja qe ta kam bere me heret... Amerika apo Izraeli...? Nese vertete Amerika kontrollohet nga Izraeli, atehere Izraeli paska qene ai i cili paska dhene urdher per nderhyrje ushtarak ne Kosove qe ta largoj gjenocidin serb nga Kosova dhe te shpetoj Kosovaret! Pyetja tjeter...; Perse Izraeli nuk e pranon Kosoven si shtet te pavarur?! Nese ata dhane urdher per nderhyrje ushtarake te forcave amerikane ne Kosove, perse nuk po e njeh Kosoven?! Kjo pra eshte politika e komplikuar qe veshtire kush i bie ne fije apo jo?.

john abraham shkruajti:Persa i perket Kosoves, duhet ta dini mire se si u zhvillua ngjarja, dhe ku po shkon sot pikerisht pershkak te asaj "pavarsie" qe ju dha kosoves, dhe pikerisaht ne ditet e sotme ka pas nje proteste nga vetevendosja kundra disa gjerave; por mos te merremi shume me kete!
Une kam qene ne mesin e atyre protestuesve dhe kam pas deshiren qe kjo proteste te marre nje kahje tjeter, te behet nje hap me i madh e jo te behen protesta ne dy vende larg njera tjetres "Protestuesit e ndare", madje per kete proteste kam hapur edhe nje teme ne kete forum dhe mund t'ia hidhni nje sy qe te kuptoni qellimet e mija me mire. E si mund te thuash ti mos te merremi shume me kete? Me me rendesi qenka Izraeli per ty sesa Kosova dhe Shqiperia?!! Pa marre parasysh se ne cfare diskutojme ne nuk guxon te thuash "mos te merremi shume me kete".

john abraham shkruajti:Ajo c'fare dua te them une eshte se po shikohet shume qarte politika kosovare dhe po shikohet shume qarte se popullit kosovar i mungon liria te cilen e kishin enderruar, kjo e sotmja eshte vetrem nje genjeshter, sepse jane te gjithe kukulla te Amerikes apo si e quajne keta te faktorit nderkombetar.
Eshte qeveria kukull e Amerikes e jo populli, por megjith ate me mire te jene kukull e Amerikes se sa kukull e Serbis e te Europes te cilet nuk kane pike meshire per ne dhe nga te cilet vuajtem me shekuj e shekuj, si ne poashtu edhe ju. "Liria e levizjes" te themi eshte e sigurt brenda territorit te Kosoves (ne perjashtim te veriut te Mitrovices).

john abraham shkruajti:Nje musliman i kosoves don te jete nje musliman dhe jo ti mohohet feja e tij, apo per ti pelqyer amerikes neper shkolla te shperndajne libra femijve qe kane permbajtje te krishtere.
Feja Islame nuk i mohohet asnje shqiptari te Kosoves, por per kete qenke keqeinformuar i nderuar John Abraham, kurse sa i perket fletushkave me permbajtje religjioni te krishtere nuk qone peshe fort kjo gje dhe pervec asaj ka nje pakice te krishtere ketu ne Kosove te cilet kerkojne nga faktori nderkombetare qe t'iu ndihmojne ne perhapje te fese se tyre me keso lloj menyrash duke shperndare fletushka me permbajtje fetare te krishtere neper shkolla, mirepo ata qe i ndihmojne atyre ne keto gjera jane shumice nga shtet europiane e jo nga Amerika.
Ne Kosove sekti selefi eshte perhapur tej mase i nderuar dhe pa marre parasysh dukjes se tyre te trishtueshme ata jane te lire ne Kosove dhe nuk i mohohet asnje e drejte edhe pse frikesojne qytetaret ne rruge me ato mjekrrat e tyre, me ate fytyren e tyre te mbyllur, me ato grate e tyre te cilave nuk mund t'i shohesh gje tjeter pervec syve, madje disave as syte nuk ia sheh, po ato jane krijesa njerezore more njeri...! E si mund ta lejoj njeriu veten te bej nje gje te tille?? Une mesa e di as Kurani nuk e thote ate qe e bejne ata, sepse une vete jam musliman dhe ti kete e di mire.
Ne kemi veshjet tona dhe traditat tona i nderuar John Abraham, ne nuk jemi ne arabi, ti kete gje duhet ta kuptosh.
Une punoj dhe ne pune kam nje menaxher i cili i perket sektit selefi. Ai njeri ne cdo moment me ben presion ne zyre duke me kushtezuar qe te mos leshoj asnje muzik te vetme, sepse eshte haram sipas tij. Une pervec punes te mundimshme qe bej nganjehere kam nevoj edhe te relaksohem kur nuk kam pale duke leshuar ndonje muzik te lehte me ze te ulet dhe kjo eshte e drejte e imja personale, nese eshte haram une mbushem haram e jo te tjeret apo jo? E kete mund ta quash ti Islam ku mbreteron toleranca? Ne zyren e tij gjate gjith dites ndegjohen ilahit me ze te larte dhe te gjithe punetoreve te tjere iu pengon nje gje e tille, por nuk shkojne qe ti ankohen direkt, sepse jane ndryshe nga ai. Une kam ndenjur edhe me te tjere te tille ne vende te ndryshme dhe nese tenton te besh bised rreth fese, beso se ata menjehere kan per te injoruar, nenqmuar dhe te kerkojne per ndrrim teme ose per ndryshe do te mallkojne. Ata thone per te bere bised rreth fese duhet te behesh si ne, duke leshuar mjekrrat dhe atehere do te mesosh per fene Islame.

Nje dite me erdhi menaxheri ne zyre dhe me tha se kishte dale nje sekt tjeter ne shqiperi dhe ishte duke u perhapur me te madhe te cilet nuk besojne ne profetin Muhamed por vetem ne Kuran (i befasuar)! Une e pyeta; Pse ju besoni tek profeti Muhamed? Tha; po...! "Atehere ju qenkeni idhujtare dhe po i beni shok Zotit duke i besuar profetit" i thashe! Doli nga zyrja duke thene Zoti na ruajte, Zoti na ruajte, Zoti na ruajte...! Pas disa minutave shkova une tani tek ai dhe e pyeta; Te lutem menaxhere behu real dhe trego sa faqe te Kuranit i keni lexuar? Diku nja 57 faqe i kame lexuar me tha! Iu pergjigja duke i thene; Atehere ti nuk guxon me kurr te me shesesh mend mua persa i perket fese Islame, sepse une te pakten 10 here e kam lexuar dhe analizuar Kuranin! Dhe dola nga zyrja e tij. Qe nga ajo dite ai njeri nuk guxon kurr te me drejtohet me ndonje keshille Islame sikur i drejtohet te tjereve (e qe pervete ka me shume nevoj per keshilla Islame). Pra, te jesh i bindur se shumica e njerezve qe i perkasin ketij sekti fare pak kane njohuri per Kuranin dhe fare pak e perdorin ate. Ata i permbahen vetem Haditheve & Syneteve te cilesuara si te profetit Muhamed. Ata nuk e ditkan qe Zoti ne Kuran thote;...Mos merrni mesim tjeter fetar perkrah Kuranit...! ....Ky liber eshte i plote dhe teresisht i hollesishem...! ...Marrja e cilit do mesimi tjeter fetar perkrah Kuranit eshte idhujtari dhe barazim me ngritje te zoterave tjere perkrah Zotit...!
Ne shkollat e mesme te medreseve nxenesit perfundojne vitet e katerta dhe nuk lexojne teresisht Kuranin. 92% te mesimit kane Hadithe & Synete, kurse 8% te mesimit kane disa ajete Kuranore. A mund t'i themi ketyre MUSLIMAN?!

john abraham shkruajti:Por qe te mos e zgjasim shume i nderuar Gon, do te doja qe te benit disa kerkime dhe te meditonit se pse "Faktori nderkombetar" po nderhyn kaq shume ne punet e brendshme te kosoves, pse Rusi ka nderruar si te thuash qendrim ndaj disa vendeve, dhe pse kosova me gjithe ndihmen e Amerikes akoma nuk po gjen "rehatine" e saj???
Dhe me kryesorja do te doja te reflektonit mbi ate qe shume vende te krishtera nuk e duan pavarsine e kosoves, ok?
Une kete e zgjata tani me... Eshte Europa dhe shtetet sllavo ballkanike dhe Rusia (ne perjashtim te Gjermanise) ato te cilat po nderhyjne per te mos patur rehati Kosova dhe te gjithe shqiptaret qe gjinden ne ballkan, kurse Amrika po mundohet por e ka shume veshtire, sepse ne gjendemi ne Europe dhe ajo thote se une vendos per Kosoven dhe per Shqiptaret e jo Amerika, ky pra eshte probloemi qe ne nuk po kemi rehati...


john abraham shkruajti:Qe ta kuptosh me mire te gjithe kete shiko nje video qe e kam pstuar ne kete forum mbi pranveren Arabe, dhe lexo disa artikuj qe te kuptosh se kush erdhi ne drejtim te libise, dhe kush jane shumica e aksionerve qe kontrooljne arin e zi ne libi....
E kam shikuar nje pjese te asaj videoje, nuk e shikova deri ne fund. Shtetet Islame ne pergjithesi u pa qarte se kishin qene vegel e ruseve dhe serbeve duke pasur ne grusht te gjithe ata diktatore Rusia kishte pasur te ardhura te majme nga ato vende, kurse tani Amerika rrezoi diktatoret duke kthyer popullaten muslimane nga vetja dhe duke dobesuar Rusine, apo ndoshta jam gabim...?

john abraham shkruajti:PERQA DHE SUNDO, kjo eshte motoja e zionistve o Vella!
I nderuar, duhet ta kuptosh se ka sundues tejet te eger dhe te pashpirte dhe ka sundues te bute! Une nuk e mohoj kete perqarje dhe sundim, por kur e sheh se nje sundues tjeter eshte me me i bute se ai i tanishmi, atehere duke mos patur mundesi qe ta largosh sunduesin e tanishem e te rrepte duhet te kerkosh qe te vije ne ndihme nje sundues tjeter me i bute...

Edhe nje gje

Zoti ne Kuran thote;.... Muslimanet do te fitojne ndaj cdo armiku te tyre, sepse Zoti ia forcon duart dhe kembet atyre ne lufte....!

A po ndodh kjo gje ne te vertete? Apo keta te ashtuquajtur "musliman" nuk jane musliman te vertete dhe per ate Zoti nuk po iu ndihmon...?!


Edituar për herë të fundit nga Gon! në 16.01.12 11:25, edituar 1 herë gjithsej
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 16.01.12 10:44

A e dini se Izraeli eshte sponzoruesi me i madh i pornografise.
A e dini qe 95 % e kompanive pornografike,dhe aktoreve pornografik jane hebre.
A e dini qe nje aktore porno fiton deri ne 30 milion dollare,per nje vit.
A e dini qe ne bote miliona njerez vuajne nga uria dhe etja. Ne vijim do lexoni demet e shumta qe shkakton pornografia tek njerzimi.
“Nëse mungon fuqia e edukatës fetare, shfaqet fuqia e edukatës së rrugëve dhe epsheve.”
Këtë rregull e kanë pranuar të gjithë. Madje dhe ata që u takojnë mendimit sekularist. Gjithashtu edhe shkollat përendimore, të cilat përcjellin problemet shpirtërore të shoqërisë.

Fjala “porno” apo “pornografi” rrjedh nga gjuha greke, që don të thotë: “Letër deri tek laviret”. Ndërsa sot ky term merr një kuptim edhe me të gjerë. Merr kuptimin e paraqitjes së shëmtuar, me cinizëm e pa pikë turpi të marrëdhënieve seksuale në arte e në letërsi, që është karakteristike për moralin borgjez; tërësia e pikturave, e fotografive, e filmave, e shkrimeve etj.

Sam Provenpaku, anëtar i kongresit amerikan, gjatë mbledhjes së komisionit për kushtetutë, që u mbajtë në vitin 2004 në SHBA, për ta diskutuar çështjen e efktit të pornografisë në martesë, familje dhe në fëmijë, ka thënë: “Shumica e amerikanëve e dinë mirë se pornografia është diçka e keqe. Mirëpo, asnjëherë nuk e dinë sasin e dëmit të madh që shkakton tek ata që e përdorin atë dhe për familjën në përgjithësi. Gjithashtu ai ka shprehur se një e treta e avokatëve nga anëtarët e akademisë amerikane për gjykime familjare, kanë zfbuluar gjatë seancave gjyqësore se frekuntimi i faqeve pornografike të internetit kanë luajtur një rol të madh në çështjet e divorcit.

Shoqata Kanadeze për edukimin dhe ruajtjen e familjes në vitin 2004 ka bërë të ditur se një numër i madhë fi studimeve ka vërtetuar se ekziston një lidhje e fortë mes frekuentimit të fëmijëve në pikat pornografike dhe moralit të shfrenuar. Duhet patjetër që të bëhet kushtetuta për ruajtjen e fëmijëve nga shikimi i pornografisë, pamvarësisht qoftë nga kanalet televizive, revistave apo parandalimeve nga interneti.

Në Gjermani, në një studim thuhet se krimet seksuale janë pakësuar pasi që është vënë ligji për mbikqyrjen ndaj lëndës së pornografisë.

Në Japoni, njëra nga partitë ka bërë kërkesë që të përpilohet një nen i kushtetutës për ruajtjen e fëmijëve nga pornografija pasiqë kjo dukuri ka marrë përmasa të gjëra në shoqëri. Ministria për edukimin seksual të Japonisë ka zbuluar se vetëm në Japoni ekzistojnë 1200 faqe pornografike të internetit dhe krahas kësaj dukurie nuk ka asnjë ligj për t’i ruajtur fëmijët nga ky vërshim i ndotur.

Dona Rais Hoges, e shquar si njëra që më së shumti i ka dhënë rëndësi ruajtjes së fëmijëve nga shikimi i pornografisë, ka shkruar një temë duke shënuar efektet e këqija, të cilat rridhnin nga ky gjest:



1. Shikimi i pornografisë nga fëmijët i bën ata viktimë e shfrnimit seksual


Ky studim bën të qartë se interneti është mjeti “më mirë” për ata të sëmuarit me dashurinë ndaj fëmijëve dhe ujqërit e seksit. Ky grup i njerëzve bën përhapjen e pornografisë që të jetë ushqim i grackës për fëmijët. Në këtë mënyrë ata gjejnë mënyrën për të hyrë në bisedë rreth mardhënijeve me fëmijët, kërkojnë pretë e tyre në dhomat e çatit dhe sa herë që shtohet vizita nëpër faqet pornografike shtohet edhe rreziku i epshit të egërsuar. Dhe për ta realizuar patjetër atë që ka parë, ai nuk e konsumon formën se si arrinë deri te kjo; qoftë në mënyrë të rrëmbimit, grabitjes apo ngacmimeve me fëmijë.



2. Shikimi i pornografisë shkakton sëmundje gjenitale, shpie deri tek shtatzania jashtëmartesore dhe vuajtje shpirtërore

Fëmijët të cilët shikojnë pornografi rreziku i tyre fillonf prej me shikimin e fotografive të lakuriqësuara e duke vazhduar me mardhëniet seksuale të turpshme dhe të egra. Këtu fëmijët marrin një mesazh të ri nga tregëtarët e atyre faqeve: “kënaqu pa frikën e askujt”. Ska dyshim se pornografia nxit për realizimin e atyre akteve që shohin pa ndonjë përgjegjësi dhe kjo dukuri rrezikon shëndetin e fëmijëve. Shumica e atyre fëmijeve që emitojnë veprimet e atyre pamjeve që shohin sëmurën nga sëmundjet gjenitale. Tre miljon nga adoleshentët amerikan janë të sëmuar nga kjo sëmundje. Që nga vitet e tetëdhjeta të shekullit të kaluar, në SHBA është dyfishuar sëmundja sifilis (syphilis), sëmundje kjo që përhapet shpejt me kontaktimin e atyre që e mbajnë këtë sëmundje. Njëherit kjo sëmundje mund të bëhët edhe më e rrezikshme nëse nuk shërohet në fillin e saj. Kjo shfaqët me problemin shëndetësor të disa sëmundjeve trupore e mund të kalojë edhe në sëmundjen e sidës.

Gjithashtu lindjet jashtëmartesore janë shtuar tek femrat që shikojnë pornografi. Të intervistuara 932 femra, pohojnë 77 % të tyre se shikimi i pornografisë ka qenë shkak kryesor për shtatzanin jashtëmartesore.


3. Pornografija ua prish moralin fëmijëve dhe mbjell tek ata epsh të pakontrolluar


Në një sondazh i bërë tek 600 nxënësa dhe nxënëse te shkollave të mesme në amerikë, 91 % prej meshkujve dhe 81% prej femrave kane ndjekur pamje pornografike, 66% prej meshkujve dhe 40% prej femrave jane në gadishmeri për të realizuar dhe praktikuar atë që kanë parë, 31 % prej meshkujve dhe 18 % prej femrave kanë bërë ashtu siç kanë parë në pamjet pornografike.

Truri i fëmiut është si një inçizues i ri, çdogjë që sheh apo dëgjon, e regjistron mënjëherë. Nëse ai takohet me këto pamje të shëmtuara, formohen tek ai kuptime dhe synime të gabuara dhe devijuese. E nëse ky fëmijë është mësuar ta shuaj epshin e tij përmes maturbimit, apo duke shikuar fotografi dhe filma pornografik, do të bëhët ky gjest i pandarë nga ai edhe pas martesës.

Fëmiu deri në moshën 10-12 vjeçare nuk e ka shumë epshin e zhvilluar. Deri në këtë moshë nëse ai përballohet me një edukatë të mirëfilltë nga prindërit e tij, veçanërisht lidhur me mardhëniet intime dhe epshin, ai edhe më tujte do të vazhdojë të ketë bindje dhe orjentim të mirëfilltë.

E nëse kjo i mungon dhe nuk ka ndonjë ruajte, përcjellje dhe mbikqyrje ai do të bëhët viktime e edukatës së rrugëve dhe asaj që sheh dhe dëgjon.

Ajo që dua të theksoj pas të gjitha këtyre të dhënave nga këta njerëz të huaj është: edhe pse shumë mirë e dinë rrezikun dhe dëmët që shkakton kjo dukuri e keqe, mirëpo çdoherë u mungon ilaçi për shërimin e kësaj sëmundje. Parimi “lirija e të shprehurit” është i pashmangshëm në kushtetuten e demokracisë.

Ata sa herë që përballën më sëmundjet e aidsit, bëjnë studime mjeksore se si ta shërojnë, pa u preokupuar me shkakun fillestarë të këtyre sëmundjeve.

Ndërsa Islami, ndryshe nga ata dhe të tjerët, çdo sëmundjeje ia ofron shërimin e duhur. Shpëtimi i njerëzve, shërimi i sëmundjeve të tyre, nuk bëhët ndryshe pos ashtu siç ka dashur Zoti i Lartë. Pra, ai është Islami.

Islami ndalon shikimin në vendet e turpshme, ndalon shikimin e femrave të zbuluara. Pra, edhe pornografija merr të njejtën ndalesë. Edhe nëse këto shikohen me qëllim të rritjes së epshit mes bashkëshortëve.

Andaj duhet t’i ruajm fëmijët nga shikimi i pornografisë, t’i ruajm ata nga përçuesit deri tek ajo. T’ua mësojmë moralin, t’i këshillojmë gjithmonë.

Vërtetë ky gjest shtazarak nga njerëz të sëmuar nga epshi nuk ka mundësi të parandalohet dhe të pastrohet shoqëria nga kjo përveç me besim të pastër dhe udhëheqës që i takon këtij besimi të pastër, që veçon njësi të veçantë për t’i ndaluar ata që dëshirojnë të përhapet e keqja dhe shkatërrimi në shoqëri, duke i edukuar dhe dënuar.

Përhapja e pornografisë dhe qindra problemeve të tjera është problem i tërë globit, që është prishur dhe është prishur dhe shoqëria jonë duke i pasuar ata. Sepse shoqëria jonë i ka pasuar ata pëllëmbë për pëllëmbë dhe ka hyrë në birë të hardhucës ku kanë hyrë ata.
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  john abraham 16.01.12 16:07

Pershendetje Gon!!!

Te them te drejten une shume gjera i kuptoj gabim dhe jo vete disa, jam njeri dhe te gjithe njerezit gabojne...!
Dhe pa merak se kur une e kuptoj se jam gabim ul koken, kerkoj ndjese nese dikush eshte lenduar, dhe rregulloj gabimin!

Gon, ju dhe shume te tjere pyesni se pse kur Izraeli kontrollon politiken amerikane; Amerika "shpetoi" kosoven dhe nga ana tjeter Izraeli nuk njeh pavarsine e kosoves? Pyetje naive do te thoja dhe aspak argumentuese, por le ta sqarojme me mire kete ide!

Sot Izraeli masakron c'do dite palestinez, dhe e vetmja arsye se pse nuk i zhduk te gjithe eshte se do ti viheshin kundra e gjithe bota, por ashtu si eshte vertetuar Izraeli nuk eshte aq budalla dhe nuk e ben njeheresh kete por avash avash.
E njejta gje ndodhi edhe me kosoven vella i nderuar; nese serbia nuk do te ishte aq injorante sa te bente bum historia, akoma sot kosovaret do te ishin nen okupimin serb.
Pra une e pohoj serish qe Izraeli kontrollon politiken Amerikane dhe kete e kane thene shume te tjere dhe nuk doli nga une, por ju nuk kuptoni se kontrolli nuk eshte i drejte perdrejte, por eshte ne ate lloj forme qe uffffff ta merr shpirtin; kontrolli izraelit mbi c'do vend ka pas veshtersi kur gjerat i kan plas ne menyren "Bum" sepse neqofte se nuk e ke kuptuar izrael;i punon me harta afatgjate.


Gon te pershendes qe ke qene ne mesin e atyre protestuesve dhe e vlersoj dicka te tille.
Faktikisht une thashe te mos merremi me kete jo se nuk eshte e rendesishme por nuk kishte shume lidhje me ate qe doja te te thoja une... kerkoj falje nese je prekur nga ajo fjale, por nuk ka qene ne qellimin tim te keq.
nuk e di a do te mundem ta lexoj ate qe ke shkruar per protesten per shkak te kohes por do te mundohem tja hudh nje sy.

Ju pohoni me mire te jem kukull e Amerikes sesa e serbise; ndersa une te them me mire te kesh nje armik te hapur sesa nje gjarper poshte batanijeve.

Sekti Selefi?
Gon une e di shume mire se ne c'fare besoni ju sepse kemi folur bashke dhe nuk dua qe diskutime te tilla te behen ne kete forum, por dua vetem te them se "Vehabizmi (te ashtuquajturit selefi) bashke me shtetin saudit jane kanceri i muslimanve, dhe une nuk kam aspak te bej me ta....
Normalisht qe Selefite do te perhapen ne kosove sepse keta kane dqale dhe kane thene qe luftetaret kundra Kadafit jane Muxhahedine, Zoti na ruajt se nese ata jane muxhahedine qe shiten islamin atehere vaj medet per ne.
Vetem ne Libi 99% e aksionerve ne puset e naftes jane Izraelite, dhe ju Gon duhet te kuptoni se Zoti ne kuran thote "mos miqsoni jahudite dhe te krishteret sepse ata jane miq te njeri tjetrit", po keta jo qe i miqesuan por luftuan bashke krah per krah dhe ja dorezuan libine armikut me te keq te mundshem. Shikoje deri ne fund ate videon vella.

Normalisht qe une e di qe nuk jam ne Arabi dhe kam folur shpesh se une nuk jam as turk dhe as Arab, jam shqiptar me fe muslimane, dhe nuk ke pse ma thua kete sepse kete e di shume mire.

Persa i perket menagjerit tend dhe muzikes; ti duhet ta dish mire se te besosh ne dike eshte tjeter gje dhe te Adhurosh dike eshte tjeter, por si thashe edhe me heret nuk dua ti futem kesaj bisede ne kete forum.

Europa bashke me ameriken po na coptojne o vella, ta them kete se e di mire, sepse edhe ne shqiperi vine keta pseudo miqte e shqiperise e bejne rrush e kumbulla edhe ikin, vjen Amerika e merr shqiperine e fut ne nato, shkon sali berisha behet mik me izraelin, ohu jane te thella keta pune dhe secila don nje teme ne vete o vella.

Jo vella ne islam tani ka probleme, sepse pak a shume te gjithe po shiten, saudia qe quhet vendi i tehudit eshte e keqja e shume muslimanve.......

Vella e zgjata shume me keto gjera ne kete forum mbi muslimanet sepse keto gjera duhet te diskutohen ne nje vend ku ka shume musliman dhe ne kete forum skam pa shume te tille.

Respekte dhe kalofshi nje dite te mire!
john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 17.01.12 8:43

Nejse, i nderuar une desha ketu t'i hyjme asaj temes rreth Islamit, sepse ka edhe te tjere qe me sulmojne me MP duke fshehur surratin ne ate menyre e duke treguar fjalor te pist qe muslimani i vertete nuk duhet ta kete asesi dhe une ne MP nuk kam se cfare te diskutoj. Desha qe t'i shtrojme gjerat ketu ne forum dhe pikerisht ne kete forum ku muslimanet mund te numerohen ne gishta dhe shiten si te menqur, sepse sikur te futeshim ne nje forum teresisht Islam mua do te me shanin e mallkonin e kushedi se cfare do te me quanin. Edhe pse jam musliman nuk i shkoj per shtati shumices se gjere muslimane fatkeqesisht...! Jeni ju ai te cilit i kam propozuar diqka dhe kam shpresuar se do te jesh pro asaj, arsyeja ka qene sepse me je dukur me mendjehapur se disa te tjere, por prap ju u rradhitet ne mesin e te tjereve edhe pas leximit...! Ne kete rast nuk dua ta ngris veten apsolutisht, mirepo gjerat shihen dhe kuptohen leht mendoj.

Pra, sic e kam kuptuar ne jemi shume te kundert ne mendime me njeri tjetrin, mirepo prap te llogaris mik te mire dhe te sinqerte.

Pershendetje nga ana ime.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 17.01.12 11:57

.


Edituar për herë të fundit nga gjinkalla5 në 19.03.12 16:53, edituar 1 herë gjithsej
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  john abraham 17.01.12 22:35

Gon! shkruajti:Nejse, i nderuar une desha ketu t'i hyjme asaj temes rreth Islamit, sepse ka edhe te tjere qe me sulmojne me MP duke fshehur surratin ne ate menyre e duke treguar fjalor te pist qe muslimani i vertete nuk duhet ta kete asesi dhe une ne MP nuk kam se cfare te diskutoj.

Gon, ne te vertete kushdo qe sulmon nga prapa tastires eshte nje burracak per mendimin tim, nese behet fjale per sulme me fyerje e sharje kuptohet!!
Jam dakort me ty qe nje musliman i mire duhet te dije te sillet, dhe duhet te qendroje larg veprave te keqija.

Gon! shkruajti:Desha qe t'i shtrojme gjerat ketu ne forum dhe pikerisht ne kete forum ku muslimanet mund te numerohen ne gishta dhe shiten si te menqur, sepse sikur te futeshim ne nje forum teresisht Islam mua do te me shanin e mallkonin e kushedi se cfare do te me quanin.

Vella te them te drejten une akoma nuk e di pse shkruaj ne kete forum e jo me te hap nje teme te asaj rendesie ketu... mos te fyhet asnje nga antaret por ketu ngel me duar ne koke dhe madje me habit edhe sjelja e administratorve sepse shume shkrime te miat o i gjej te redaktuara ose te fshira komplet.. madje edhe nje video mbi Pranveren Arabe ne Libi nuk po e gjej me... Nejse une te propozoj qe idete apo ate qe ti beson ta perhapesh ne shume vende dhe nese ke te drejte atehere do te degjohesh dhe mos u merzit shume per sharjet apo mallkimet nga persona te pa pergjegjshem sepse nese don ta dish tani sa u shkeputa nga nje debat ku disa muslimane me quajten kafir etj.. por jo te gjithe do te te shajne do te te hasesh ne mendime dhe djem te pergatitur ku mund te ta them me plot gojen do te ngelesh i shokuar, por ne kete forum une nuk mendoj se do ta hap ate teme dhe per nje arsye tjeter eshte se nuk dua te humbe kohe me muslimane qe besojne ne horoskop.


Gon! shkruajti: Edhe pse jam musliman nuk i shkoj per shtati shumices se gjere muslimane fatkeqesisht...! Jeni ju ai te cilit i kam propozuar diqka dhe kam shpresuar se do te jesh pro asaj, arsyeja ka qene sepse me je dukur me mendjehapur se disa te tjere, por prap ju u rradhitet ne mesin e te tjereve edhe pas leximit...! Ne kete rast nuk dua ta ngris veten apsolutisht, mirepo gjerat shihen dhe kuptohen leht mendoj.

Gon, e verteta eshte se une jam mendje hapur dhe ndoshta ti e ke kuptuar por kam studiuar me themel gati c'do lloj religioni dhe sekti si te krishtere judaik apo Islam.
Une u rradhita ne mesin e te tjerve per arsye se e besoj ate qe predikoj dhe jam ne gjendje ta mbroj deri ne fund, te pakten nga ajo qe kam lexuar deri me tani nga ajo qe me ke servirur ti. Vella eshte mire qe ne tu drejtohemi shkrimit te kuranit dhe ta lexojme ate mire dhe ta studjojme nen drioten e vet (kuranit).

Gon! shkruajti:Pra, sic e kam kuptuar ne jemi shume te kundert ne mendime me njeri tjetrin, mirepo prap te llogaris mik te mire dhe te sinqerte.

Pershendetje nga ana ime.

Vella une jam besimtar dhe mendimet e mija jane nje zero, por ama une bazohem ne shkrimin, dhe nese une flas dicka jashte shkrimit atehere jam gabim... normalisht qe kemi mendime te ndryshme ne te dy, por kjo nuk eshte nje defekt, por nese ulim koken dhe studjojme atehere keto mendime te ndryshme mund te na ndihmojne ne kuptimin e te vertets...
Pershembull une per nje kohe teper te gjate kam studiuar dhe lexuar shume komentare te dijetarve te krishtere, dhe ta them realisht se ne disa gjera jam shume i sqaruar dhe jam forcuar akoma me shume ne besimin tim; te sugjeroj edhe ty vella te besh te njejten gje qe bera une me studimin e krishterimit, edhe ti te studiosh vleren e vertete te hadithit dhe komentimin e kuranit.... Zoti te ruajt vella!
john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 18.01.12 10:30

john abraham shkruajti:Gon, ne te vertete kushdo qe sulmon nga prapa tastires eshte nje burracak per mendimin tim, nese behet fjale per sulme me fyerje e sharje kuptohet!!
Jam dakort me ty qe nje musliman i mire duhet te dije te sillet, dhe duhet te qendroje larg veprave te keqija.
Pra, sapo paskam bere nje gabim, sepse jo ne cdo gje i paskemi mendimet e kunderta...

john abraham shkruajti:Vella une jam besimtar dhe mendimet e mija jane nje zero, por ama une bazohem ne shkrimin, dhe nese une flas dicka jashte shkrimit atehere jam gabim... normalisht qe kemi mendime te ndryshme ne te dy, por kjo nuk eshte nje defekt, por nese ulim koken dhe studjojme atehere keto mendime te ndryshme mund te na ndihmojne ne kuptimin e te vertets...
Pershembull une per nje kohe teper te gjate kam studiuar dhe lexuar shume komentare te dijetarve te krishtere, dhe ta them realisht se ne disa gjera jam shume i sqaruar dhe jam forcuar akoma me shume ne besimin tim; te sugjeroj edhe ty vella te besh te njejten gje qe bera une me studimin e krishterimit, edhe ti te studiosh vleren e vertete te hadithit dhe komentimin e kuranit.... Zoti te ruajt vella!
Gjithashtu edhe une mundohem te bazohem vetem ne shkrimin e shenjte (Kuran) dhe asgje tjeter dhe ajo mendoj se eshte me e mira, me e drejta dhe me everteta, sepse me mire te besosh ne nje shkrim qe flitet se autori i atij shkrimi eshte Hyjnor se sa te besosh ne nje shkrim e qe autori i atij shkrimi njihet si njerezor!
Une per ate te kam propozuar ty te lexosh materialin dhe te vish ne nje perfundim sic kam ardhur edhe une (mendoja!), sepse Kuran "tradiconal" kam me bollek ne shtepi dhe i kam lexuar ata, mirepo ky i fundit ishte diq me i qarte per mua dhe kishte me shume kuptim.
Ne kemi edhe pune tjera te cilave nuk mund t'iu shmangemi, sepse nga to duhet te mbijetojme, per ate arsye nuk kemi kohe te mjaftueshme te ulim koken dhe t'i analizojme gjerat si duhet. Mirepo kodimi matematikor nuk te eshte dukur i vertete ty dhe nje mrekulli e madhe? A nuk te duket ai kodim e vetmja menyre e mundshme me te cilin premtoi Perendia se do ta ruaj Kuranin si te pandryshueshem deri ne diten e fundit? Nese i keni provuar shifrat me ndonje kalkulator te jesh i bindur se do te dalin te gjitha te sakta, sepse une e kam provuar nje gje te tille dhe te merr shume kohe qe t'i hysh edhe njehere asaj pune.
I nderuar John Abraham, edhe une kam lexuar mjaft shkrime te dijetareve Te Krishtere dhe kam pare menyren se si ata i qasen Kuranit ne studim, dhe ne baze te analizes te atyre Te Krishtereve te them te drejten se une jam forcuar edhe me ne fene time dhe jam bindur edhe me teper ne te verteten Kuranore. Kam pare se si ata zhyten ne thellesi te Kuranit dhe nuk dijne me se si te dalin nga ai. Vetem tek studimi i embrionit qe benin nepermjet Kuranit ata zhyteshin aq thell sa me nuk dinin te gjenin rrugen per te dalur nga Ai...! Madje kam lexuar edhe Biblen dhe analizuar deri diku, mirepo jo ne ate menyre sic iu kam qasur Kuranit ne studim. Dituria me e madhe qe me ka dhene Bibla (Dhjata e vjeter) eshte qe ne baz te analizes time e kam kuptuar se profetet flisnin gjuhen Ilire ne ate kohe. Disa fjale te paperkthyera e te menduara si fjale "Hebraike" me ngjasonin me shqipen e sotme deri diku! Kurse sa i perket Haditheve (Sahih), kam pare qe te krishteret gjenin mjafte kontradikta brenda tyre o i nderuar, dhe ne duhet t'i anashkalojme te gjitha ato ne te mire te mbrojtjes se Islamit te paster.
Tani une do t'i sjell disa nga to qe ka kontradikta te medha dhe qe biejne ndesh me Kuranin dhe kjo nuk eshte nje gje e mire, sepse keto na e shpallin Kuranin si jo te plote dhe teresisht te hollesishem:

Koleksioni i haditheve te Buhariut eshte me i respektuari nder Muslimanet Suni sepse konsiderohet qe eshte i gjithi i sakte(sahih) apo jo?! E megjithate gjenden kontadiktat me Kuranin ne shume pika te rendesishme, por qe me e rendesishmja eshte vete perplotshmeria e Kuranit (pra a eshte Kurani i plote), pasi ne Kuran thuhet;

SURA 15. HIXHR
15:9. Ne me madherine Tone e shpallem Kuranin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij.

Ne Kuran nuk ekziston nje ajet i ekzekutimit(vrasjes) me gure(ose ndryshe Rexhmit), por shikojme qe ne shume vende muslimane ky ekzekutim zbatohet duke argumentuar se ka qene ne Kuran por qe ajetin e denimit me gure e hengri nje cjap dhe prandaj nuk mundi te perfshihet me ajetet e tjera Kuranore, per kete arsye dhe e zbatojne denimin e ekzekutimit me gure edhe sot e kesaj dite duke qene se gjendet ne shume hadithe te sakte (sahih) dhe perderisa feja Islame bazohet jo vetem ne Kuran, por edhe ne hadithe, e aq me teper edhe ne mendimet dhe vendimet(fetvat) e dijetareve atehere kjo i hap rrugen jo vetem te ketij ekzekutimi, por edhe te anomalive te tjera sikur eshte mbulimi me burke i detyrueshem i grave ne disa vende myslimane etj.
Me poshte jane dy hadithe SAHIH(te sakte) qe qartas shpallin se Kurani nuk eshte i plote sipas Myslimaneve per arsyen sepse ne Kuran duhej te ishte edhe ajeti qe urdheron per denimin me vrasje me gure , por qe nuk gjendet sot ne Kuran:

Sahih Buhariu: Vellimi 8, Libri (Zuhd) 82, Numer 817:

Transmeton Ibn Abasi:

...Zoti e dërgoi Muhammedin me të vërtetën dhe e zbriti librin e Shenjtë të tij, dhe midis asaj që Zoti shpalli (KURANIT), ishte edhe AJETI i Rexhmit (gjuajtja me gurë deri ne vdekje e personit qe eshte i martuar (mashkull ose femër të cilët kryejne marrëdhënie të paligjshme seksuale) dhe ne e kemi lexuar këtë Ajet dhe kuptuar dhe memorizuar atë (ajetin e gurezimit). I dërguari i Zotit e ka kryer dënimin e(Rexhmit) me gurë dhe kështu e kemi bere edhe ne pas tij.

Sahih BUHARIU : Vellimi 8, Libri(Zuhd) 82, Numer 816:

Transmeton Ibn Abasi:

'Umeri tha: "Unë kam frikë se pas një kohe të gjatë qe do kaloje, njerëzit mund të thonë," Ne nuk gjejmë ajetet e Rexhmit (denimit me gurë për vdekje), në Librin e Shenjtë(Kuranin), "dhe si pasojë ata mund të shkojnë në humbje duke lënë dhe harruar një obligim që Zoti ka shpallur. Ja, unë konfirmoj se dënimi i Rexhmit të jetë ekzekutuar për atë që kryen marrëdhënie seksuale të paligjshme, nëse ai është i martuar tashmë dhe krimi është dëshmuar nga dëshmitarët ose shtatzanisë ose eshte vetepranuar. "Sufjani shtoi, "Unë e kam memorizuar këtë transmetim në këtë mënyrë." 'Umeri shtoi: "S'ka dyshim se Dërguari i Zotit e ka kryer dënimin e Rexhmit, dhe kështu kemi bere edhe ne pas tij."

Tani ajo qe na mbetet neve eshte ose te pranojme se Kurani eshte i plote sepse eshte i ruajtur nga Zoti(15:9), ose te pranojme qe hadithet jane te plota, por kjo e fundit me Kusht qe te mohojme Kuranin, sepse hadithet thone qe Kuranit i mungon ajeti i Raxhmes (gurezimit).

Aishja gjithashtu deshmon ne nje hadith te saj per nje ajet te "humbur" per gurezimin(rexhmin)


"Kur vargjet" e Rexhmit "[gurëzimit] dhe ajeti" Rezah Kabir "kane zbritur, ata ishin të shkruara në një copë letër dhe mbajtur nën jastëkun tim. Pas vdekjes së Profetit Muhammed një cjap e ka ngrënë kete copë letre, ndërsa ne ishin të pikëlluar per kete gje.
1. Sunan Ibne Maxhe, Vëllimi 2, faqe 39, botuar Karaçi.
2. Musnad Imam Ahmadi, Volumi 6, Faqe 269, Publikuar ne Bejrut.
3. Tauel Mukhtalif Al Hades, Faqe 310, gjithashtu ne Bejrut i Publikuar

I nderuar, keto ishin disa nga kontradiktat e shumta qe shkaktojne Hadihet dhe Sunat brenda Islamit dhe ne duhet t'i largojme ato nga Islami me doemos, sepse keto po e shpallin fjalen e Perendise si jo te plote dhe jo teresisht te hollesishem. Keto pra jane fjale te njerezve te paautorizuar nga Perendia...

Zoti na ruajt te gjitheve i nderuar John Abraham

Te pershendes
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 18.01.12 11:40

Gon dhe John Abraham,po a citoj nje varg nga KUR'AN-i

Thuaj: “Erdhi e vërteta duke u zhduk gënjeshtra. Gënjeshtra gjithnjë zhduket”. (Kur’an, El-Isra: 81)

Prandaj skeni se perse te brengoseni.


Edituar për herë të fundit nga gjinkalla5 në 19.03.12 16:58, edituar 1 herë gjithsej
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Fakiri 18.01.12 11:41

Kur e lavdëron më shumë se sa duhet një çështje të fesë, ia zbret vlerën që ka. Për shembull thuhet që kush fal dy rekatë namaz natën, është sikur të bëjë tavaf (sjellja rrath Qabes)... ose kush merr ndokënd nëpër gojë, fiton gjynah sikur të ketë bërë zina... Të jesh gojtar thuhet se është sikur se ja hani mishi e vëllait të të vdekur etj.. Ndërsa oratoria (vazi) është të flasësh sipas gjendjes së vendit dhe të kohës. Mjerisht klerikët me fjalët që thojnë të çojnë në qoshet e së kaluarës. Vaizi duhet të ketë dituri gjeniale që ta vërtetojë çështjen që paraqet dhe duhet të jetë gjykatës që të mos e prishë ekuilibrin e drejtësisë së fesë islame dhe vetëm në këtë mënyrë e bind popullin.Hz.Aliu thotë se më shumë na bën dëm një besimtarë injorant se sa një armikë më i ashpër i fejës….


me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 18.01.12 12:10

fakiri shkruajti:Kur e lavdëron më shumë se sa duhet një çështje të fesë, ia zbret vlerën që ka. Për shembull thuhet që kush fal dy rekatë namaz natën, është sikur të bëjë tavaf (sjellja rrath Qabes)... ose kush merr ndokënd nëpër gojë, fiton gjynah sikur të ketë bërë zina... Të jesh gojtar thuhet se është sikur se ja hani mishi e vëllait të të vdekur etj.. Ndërsa oratoria (vazi) është të flasësh sipas gjendjes së vendit dhe të kohës. Mjerisht klerikët me fjalët që thojnë të çojnë në qoshet e së kaluarës. Vaizi duhet të ketë dituri gjeniale që ta vërtetojë çështjen që paraqet dhe duhet të jetë gjykatës që të mos e prishë ekuilibrin e drejtësisë së fesë islame dhe vetëm në këtë mënyrë e bind popullin.Hz.Aliu thotë se më shumë na bën dëm një besimtarë injorant se sa një armikë më i ashpër i fejës….



me respekt fakiri

Qeshtjet nuk duhet te lavdrohen as me shume e as me pake, ato duhet te tregohen ashtu sic jane. Ndersa ata qe marrin me se shumti njerezit neper goje jane kleriket fetare! Kjo fjala "THUHET" nuk me duket e qelluar, THUHET...! Nga kush THUHET...?!
fakiri shkruajti:Hz.Aliu thotë se më shumë na bën dëm një besimtarë injorant se sa një armikë më i ashpër i fejës….
Cfare don te thuash me kete thenje te Hz. Aliut i nderuari Fakir? Behu pakez me i qarte tani te lutem, sepse me duket se kete e hudhe direk permbi supet e mia. Ndoshta e ke fjalen edhe per keta dijetaret e Islamit (Sahabet), te cilet kane shkruar Hadithe shume vite pas vdekjes se profetit? Nga kush ishin te autorizuar keta dijetare te shkruanin Hadithe? Pasi qe une mund te gjej edhe Hadith ku thuhet se profeti Muhamed ka ndaluar shkruarjen e Haditheve...!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Berti69 18.01.12 12:57

Mesa kuptoj tema eshte per Izraelin dhe Jo per dallimet fetare mes muslimaneve, J.Abraham dhe Gon ne cdo teme po sjellin vetem prizmin e tyre fetar dhe asgje tjeter.
Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


411


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 18.01.12 13:32

berti69 shkruajti:Mesa kuptoj tema eshte per Izraelin dhe Jo per dallimet fetare mes muslimaneve, J.Abraham dhe Gon ne cdo teme po sjellin vetem prizmin e tyre fetar dhe asgje tjeter.
Problemi eshte se askush nuk merr guximin te hape nje teme per te diskutuar rreth vetem Islamit dhe per kete arsye duhet te perdorim ndonje teme tjeter. Ndoshta, hapja e nje teme te posaqme per vetem "Rreth Islamit" nuk do te ishte e mirepritur nga ana e moderatoreve. Pra, duhet t'i kuptosh disa gjera Berti i nderuar!

Dhe e fundit... nuk eshte e vertete ajo cfare thoni ju se ne ne cdo teme fusim Islamin.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Fakiri 18.01.12 16:50

I nderura Gon asgjë nuk kam hedhur mbi supin tënd.Ajo thënjë është i thënë për njerëz që duan edhe se nuk dinë ta mbrojnë fejën me doemos duke shpikur dhe thënë gjëra të kota qoftë të shpikura nga vetevetja qoftë të ndëgjuara nga shpikësit tjerë... Atë që "Thuhet" këto i ndëgjojnë nga klerikt ndryshëm fjatë të pa krip...po të vejsh të premteve dhe të ndigjosh ato ça thonë klerikët fjalë të kota që ta kthejnë trurin shumë vite mbrapa .... Hz.Mevlana Xhelaudin Rumi thotë: Gjerat që kemi thënë dje,kanë ikur me të djeshmën.... sot duhet të flasim gjëra të reja pra për të sotmën...

me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gon! 18.01.12 22:06

Prap me te vjetren....! Dikush me fshiu mesazhet e mia! Cili moderator eshte duke e bere kete? Le te tregoj fytyren cili eshte ai dhe arsyen perse e beri nje gje te tille?
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 19.01.12 10:25

E verteta e frikshme per Izraelin




Që nga mbajtja e konferencës së parë çifute në qytetin Bazel të Zvicrës me 1897 dhe suksesi i çifutëve, të cilët në bashkëpunim me të krishterët, ia dolën mbanë të realizonin dy komplotet më të rrezikshme kundër Ummetit islam: rrëzimin e Kalifatit Islam më 1924 dhe ngritjen e shtetit çifut të Izraelit më 1948, që nga ajo kohë lufta ndërmjet jehudizmit dhe Islamit ashpërsohet dhe ndizet edhe më shumë me kalimin e ditëve.

Nuk është aspak i rastësishëm paralajmërimi që bën Zoti (xh.xh) në Kur'anin e Shenjtë për armiqësinë e çifutëve dhe pozicionimin e tyre në rradhët e para të armiqve të besimtarëve :

"Gjithqysh do të vëresh se jehuditë dhe ata që i përshkruan Zotit shok (idhujtarët) janë njerëzit me armiqësi më të fortë kundër besimtarëve" (El Maide:82),

ashtu siç nuk është e rastësishme as edhe përmendja e shpeshtë që i bën Kur'ani këtij lloji njerëzish dhe në këtë mënyrë.
Rrëfimi për beni israilët dhe çifutët ze një pjesë të madhe të Zbritjes Hyjnore, si në suret e zbritura në Mekë, ashtu edhe në ato të zbritura në Medinë, në të cilat përmendja e tyre bëhet herë në mënyrë deklarative dhe herë në mënyrë cekëse, herë hollësisht dhe herë shkurtimisht. Dhe kjo ndodh në pesëdhjetë sure nga gjithsej 114 suret e Kur'anit të Madhërishëm.

Per te kuptuar se kush jane hebrenjte dhe per te kuptuar gjithcka qe ndodh sot ne bote, duhet te tregojme pak histori.
Pa treguar historine e tyre nuk mund te kuptojme dot asgje. Do te shpjegoj ngadale dhe me qetesi te verteten e frikshme.

Hebrenjte jane popull jo-europian. Ata jane nje popull turk i Azise Qendrore i cili erdhi para mijera vjetesh nga stepat e veriut te Kines dhe u vendos ne nje pozicion strategjik midis Detik Kaspik dhe Detit te Zi. Aty formuan Perandorine e Khazarit (KHAZARIA), kohe ne te cilen krijuan edhe fene e tyre, judaizmin.

Cifutet europiane qe erdhen nga Khazaria, kane gjuhen e tyre e cila quhet yidish, kane fene dhe zakonet e tyre.
Ne Izrael 20% e popullsise jane hebrenj palestineze(vendas) dhe etiopiane, po keta i perdorin vetem per ushtare dhe nuk kane asnje post. Postet i kane cifutet europiane.
Qe te emigrosh ne Izrael duhet te jesh patjeter cifut, i fese judaiste

Popullsia e tyre sot ne bote eshte 16 milion.
Ata jane perzier si rrace dhe shume prej tyre jane te bardhe, por femijet qe te vegjel edukohen me zionizem. Ideja e sundimit te botes i josh te gjithe.

Per cifutet eshte shkruar me shekuj te tere. Sa eshte shkruar per ta, nuk eshte shkruar per asnje rrace tjeter. Ata jane te vetmit aziatike qe jetuan mes nesh gjate 2000 vjeteve.

Hebrenjte jane shume te lidhur mes tyre. Ata zakonisht martohen brenda fisit, kusherinjte martohen me njeri-tjetrin.
Pergjate shekujve hebrenjte jane perzier edhe me popullsite vendase ku jetuan, por ADN e shumices se hebrenjve te sotem eshte 60% aziatike dhe 40% semitike.

Hebrenjte jane nje popull shume fetar. Ata prej 3000 vjetesh udhehiqen nga librat e tyre te shenjte si Talmudi dhe Torra, mesimet e te cilit i kane trasheguar brez pas brezi dhe i mesojne ne fshehtesi edhe sot. Qe te lexosh se cfare thote Talmudi, ESHTE RRENQETHESE!

Pse e mesojne ne fshehtesi?

Hebreu i njohur Dibre David shkruan : "Nese jo-hebrenjte do ta dinin se c'mesojme ne kunder tyre, atetehere ata do te na vrisnin."

Lexoni disa ligje te Talmudit:

1. "Vetem hebrenjte jane qenie njerezore. Jo-hebrenjte nuk jane njerez, ata jane egersira". (Talmud: Baba mezia 114b)

2. "Megjithese Zoti i krijoi jo-hebrenjte, ata nuk jane njerez por kafshe ne forma njerezore. Nuk eshte e lejueshme per nje hebre te udhehiqet nga nje kafshe. Po keshtu hebreu nuk mund te udhehiqet nga kafshe me forma njerezore". (Midrasch Talpioth p. 255, Warsaw 1855)

3."Eshte e lejueshme te marresh jeten dhe trupin e nje jo-hebreu" (Sepher ikkarim IIIc 25)

4. "Eshte e ligjshme te vrasesh kedo qe denon Torrahun. Kristianet jane nga ata qe e denojne Torrahun" (Coschen hamischpat 425 Hagah 425. 5)

5. "Cdo hebre qe derdh gjakun e jo-hebrenjve, eshte duke bere nje sakrifice per Zotin" (Talmud: Bammidber raba c 21 & Jalkut 772)

6. "Nje grua shtatzane jo-hebreje nuk eshte me e mire se nje kafshe e mbarsur". (Coschen hamischpat )

7."Shpirtat jo-hebreje jane shpirtra te ardhura nga pislleku dhe quhen derra". (Jalkut Rubeni gadol 12 b)

8. "Akumi (njeriu jo-hebre) eshte si nje qen, por qeni duhet nderuar me shume se nje akum". (Ereget Raschi Erod. 22 30)

9. "Megjithese jo-hebreu ka te njejten strukture trupi me hebreun, ata krahasohen me njeri-tjetrin aq sa krahasohet nje majmun me nje njeri" (Schene luchoth haberith, p. 250)

Ka shume ligje te tille, por une tregova vetem disa per te kuptuar thelbin e Talmudit. Dmth, ai i meson hebrenjte se ata jane rrace superiore dhe duhet te sundojne mbi te tjeret.
Qe te vrasin jo-hebrenjte (akumet), jo vetem qe eshte e lejueshme, por eshte detyre e shenjte per ta.
Mirepo nuk duhet menduar se ligjet e Talmudit qe mesojne hebrenjte mbeten vetem ne teori. Kjo do te ishte asgje sikur ata te mos i zbatonin ne praktike. Hebrenjte ne te gjithe boten jane te njohur per mizorite dhe krimet e tyre.
Ata zbatojne rituale vrasjesh te paimagjinueshme, vrasin femije dhe te rritur jo-hebrenj dhe pijne gjakun e tyre.
Ata e perziejne gjakun e viktimave me buke dhe e perdorin per disa magji te tyre.
Gjithashtu viktimat i torturojne perpara vrasjes, sidomos femijet. Gjate torturave belbezojne fjale dhe sharje ndaj jo-hebrenjve. Keto rite i ben hebrenjte te ndihen superiore.

Gjate gjithe egzistences se tyre, hebrenjte i kane praktikuar non-stop vrasjet. Ritualet e tyre kane qene te njohura nga te gjithe popujt dhe per to eshte shkruar gjate gjithe brezave. Shume vrasje te tyre jane te dokumentuara nga shkrimtaret dhe historianet e cdo brezi.

Keto poshte jane disa vrasje masive qe tregojne karakterin dhe zakonet e hebrenjve.

1. Ne vitin 115-117, ne ishullin Cyrene, hebrenjte nen udheheqesin e tyre Bar Kochba vrane 220.000 jo-hebrenj. Ata i copetuan, pine gjakun e tyre dhe hengren mishin e tyre te gjalle.(Cassisus Dio: Roemische Jeschische XVIII, 32)

2. Ne vitin 1917 ne Rusi, hebrenjte nen drejtimin e udheheqeseve te tyre hebrenj Trotsky, Zinoviev dhe te tjere hebrenj, torturuan dhe vrane nje total prej 35 milion njerezish.

3. Ne Hungari, udheheqesi hebre Bela Kuhn, organizoi nje masaker te tmerrshme ku vrane dhjetera mijera jo-hebrenj.

Ndersa keto ne kete liinkun me poshte jane 131 vrasje qe jane te dokumentuara qe nga viti 418 deri ne vitin 1930. Shumica e tyre jane femije.

http://gblt.webs.com/Jewish_Ritual_Murder.htm

Hebrejte jane perzene nga te gjitha vendet e Europes sepse ata kryenin rituale vrasje femijesh dhe u pinin gjakun. Ky eshte nje ritual i lashte hebre. Disa rituale te tyre i kam postuar me lart tek 131 krimet

Plus kesaj, hebrejte ishin sabotatore dhe shkaktonin probleme kudo qe jetonin.
Shikoni nga sa vende i kane perzene gjate 2000 vjeteve:

--- Viti Vendi

1. 250: Carthage
2. 415: Alexandria
3. 554: Diocese of Clement (France)
4. 561: Diocese of Uzzes (France)
5. 612: Visigoth Spain
6. 642: Visigoth Empire
7. 855: Italy
8. 876: Sens
9. 1012: Mayence
10. 1181: France
11. 1290: England
12. 1306: France
13. 1348: Switzerland
14. 1349: Hielbronn (Germany)
15. 1349: Hungary
16. 1388: Strasbourg
17. 1394: Germany
18. 1394: France
19. 1422: Austria
20. 1424: Fribourg & Zurich
21. 1426: Cologne
22. 1432: Savory
23. 1438: Mainz
24. 1439: Augsburg
25. 1446: Bavaria
26. 1453: Franconis
27. 1453: Breslau
28. 1454: Wurzburg
29. 1485: Vincenza (Italy)
30. 1492: Spain
31. 1495: Lithuania
32. 1497: Portugal
33. 1499: Germany
34. 1514: Strasbourg
35. 1519: Regensburg
36. 1540: Naples
37. 1542: Bohemia
38. 1550: Genoa
39. 1551: Bavaria
40. 1555: Pesaro
41. 1559: Austria
42. 1561: Prague
43. 1567: Wurzburg
44. 1569: Papal States
45. 1571: Brandenburg
46. 1582: Netherlands
47. 1593: Brandenburg, Austria
48. 1597: Cremona, Pavia & Lodi
49. 1614: Frankfort
50. 1615: Worms
51. 1619: Kiev
52. 1649: Ukraine
53. 1654: LittleRussia
54. 1656: Lithuania
55. 1669: Oran (North Africa)
56. 1670: Vienna
57. 1712: Sandomir
58. 1727: Russia
59. 1738: Wurtemburg
60. 1740: LittleRussia
61. 1744: Bohemia
62. 1744: Livonia
63. 1745: Moravia
64. 1753: Kovad (Lithuania)
65. 1761: Bordeaux
66. 1772: Jews deported to the Pale of Settlement (Russia)
67. 1775: Warsaw
68. 1789: Alace
69. 1804: Villages in Russia
70. 1808: Villages & Countrysides (Russia)
71. 1815: Lubeck & Bremen
72. 1815: Franconia, Swabia & Bavaria
73. 1820: Bremes
74. 1843: Russian Border Austria & Prussia
75. 1862: USA (Area in the U.S. under Grant's Jurisdiction)
76. 1866: Galatz, Romania
77. 1919: Bavaria (foreign born Jews)
78. 1938-45: Nazi Controlled Areas
79. 1948: Arab Countries

Sic e kam thene me lart, ata jane shume te lidhur me njeri-tjetrin.
Asnje komunitet ne bote nuk eshte aq i lidhur sa ata. Ne cdo shtet ku gjenden, mbajne lidhje me njeri-tjerin. Lobi boteror hebraik koordinon veprimet ne cdo shtet.
Ata ndihmojne njeri-tjetrin financiarisht dhe politikisht duke zene poste te larta dhe pika kyce ku mund te sabotojne.

Arma e tyre e forte eshte dinakeria dhe maskimi.
Ata nderrojne emrat, kudo ku jetojne kane emra vendas. Po keshtu nderrojne edhe besimin neper kisha duke u pagezuar ne protestante, katolike, ortodokse disa pranojn dhje islamin, mirepo kete e bejne vetem per t'u maskuar dhe arritur qellimet e tyre.
Edhe pamja nuk i dallon. Neper poste vendosin njerez qe nuk dallojne me pamjen e tyre, ose qe kane gjak te perzier hebre.
Ashtu qe gjitha mashtrimet e medha ne bote i kryenin te maskuar ne fet tjera si pershembull sekti i Shi’ajve qe themeluar nga një Çifut prej Jemenit i quajtur Abdullah ibn Sebe,Çifutët dhe Mexhusët (Persianët), duke shfrytëzuar pakënaqësinë e njerëzve, filluan të komplotojnë kundër Halifes Uthman (radiallahu anhu), dhe duke i publikuar ankesat dhe ofendimet e tyre fituan aq shumë simpati sa që ishte shumë vështirë që të dallohej miku prej armikut.
kryengritësit hynë në shtëpinë e Halifes Uthman dhe e mbytën atë. Kur shpata e vrasësit të parë e goditi Halifen Uthman (radiallahu anhu), ai ishte duke lexuar vargun: "Vërtet, Zoti të mjafton ty; Ai është Dëgjuesi, i Gjithëdijshmi” (2:137)

CIFUTET DHE KOMUNIZMI

Nje nga sabotimet me te medha te hebrenjve ndaj botes eshte dhe komunizmi.

Komunizmi u shpik nga hebreu Karl Marx dhe keshilltaret e tij me te ngushte te cilet ishin hebrenj. Synimi ishte te shkaterronin ekonomine dhe sistemin kapitalist te vendeve europiane dhe te vendosnin nje rend te ri boteror.

Kjo eshte nje leter nga Baruch Levy per Karl Marksin. Qe te dy keta jane hebrej:

"Te gjithe cifutet si nje trup i vetem do te behen Messia e tyre. Ata do te arrijne te dominojne boten duke shkaterruar rracat e tjera, duke hapur kufijte, duke asgjesuar mbreterite, dhe duke formuar nje republike boterore qe do te komandohet nga cifutet.
Ne kete Rend te Ri Boteror, femijet e Izraelit do te komandojne pa patur opozite. Me krijimin e republikes boterore, qeverite e popujve ne te gjithe boten do te bien pa veshtiresi ne duart e cifuteve. Pastaj do te jete e lehte per cifutet ti skllaverojne njerezit, t'ju heqin lirine dhe pronen private.
Keshtu, do te permbushet premtimi i Talmudit , ne te cilin eshte thene se koha Messianike po vjen, cifutet do te kene te gjithe boten ne duart e tyre".

Ata donin te instalonin komunizmin, t'i kolektivizonin dhe t'i shkaterronin ekonomikisht.
Ne vitin 1917 hebrenjte e futen Rusine ne lufte civile dhe instaluan komunizmin. Drejtuesit e revolucionit, Lenini, Stalini, Zinovievi, Trotsky ishin hebrenj.
Ata ishin drejtuesit e Komitetit Qendror te Partise Komuniste


Ky revolucion eshte nga masakrat me te medha te historise ku u vrane 35 milion njerez, dhe u quajt Terrori i Kuq (The Red Terror).
Gjate diteve te revolucionit sheshet e shume qyteteve te Rusise u kthyen ne vende ekzekutimesh masive.

Ja si pershkruhet nje vend ekzekutimi nga "American Rohrbach Commission":

"Ishte nje pamje e tmerrshme. E gjithe dyshemeja e vendit ku Cheka hebreje ekzekutonte njerezit ne Kiev, ishte e mbushur me gjak. Ne toke ishte formuar nje shtrese me trashesi 25cm qe perbehej nga copa kafkash, truri dhe gjaku te ngrire. Muret ishin te lyera me gjak . Nje kanal ujembledhes 25cm i gjere, 25 cm i thelle dhe 10 metra i gjate, ishte i mbushur plot e perplot me gjak.
Kudo kishte kufoma pa gjymtyre. Disa ishin pa sy. Disave u mungonte gjuha. Ne nje cep ne zbuluam nje grumbull te madh me kembe dhe duar te prera njerezish". (Defender Magazine, October 1933)

Sipas te dhenave te shtypit sovjetik te kohes, ne vitin 1918-1919 , 586 funksionaret me te larte te shtetit bolshevik ishin:

487 -hebrenj
35 -letoneze
17 -ruse
15 -gjermane
11 -armenas
10 -gjeorgjiane
2 -ukrahinas
2 -polake
2 -finlandeze
1 -hungarez
1 -karaim

Genocidi hebre ndaj Irlandes

Kriza e grurit ne Ukrahine ishte e ngjashme me ate te Irlandes ne shek.19, qe njihet si uria e patates
Nga uria vdiqen 1 milion irlandeze. E verteta eshte se Anglia kishte ushqim te bollshem, por irlandezet nuk u ndihmuan qellimisht.

Edhe kjo ishte veper e hebrejve.
Ne vitin 1868 Britania kishte nje kryeminister hebre, Benjamin Disraeli


Zgjedhja e ketij kryeministri ishte rezultat i nje lobi te fuqishem hebre i cili ishte formuar ne Britani, ne politike, banka dhe ne industri.
Taktika e hebrenjve per te bashkuar forcat dhe punuar ne grup, kishte sjelle force te mjaftueshme per te zgjedhur kryeministrin e tyre ne Britani, ne nje shtet qe i kishte perzene njehere hebrenjte nga kufijte e tij ne vitin 1290.
Ishte pikerisht ky lob hebre i cili organizoi krizen dhe urine qe solli vdekjen e 1 milion irlandezeve

Ne cdo vend ku cifutet kane hyre ne numer te madh, keto vende kane patur probleme. Ata jane shtuar dhe jane forcuar brenda ketyre shteteve, nuk jane asimiluar.
Ata kane formuar nje shtet brenda shtetit, dhe kur jane kundershtuar ata i kane luftuar keto shtete me vdekje financiare, sic bene me Portugaline dhe Spanjen.

Cifutet ne SHBA

Sot SHBA qeveriset nga hebrenjte.
Ata zoterojne te gjitha pikat kyce dhe kontrollojne te gjithe shtetin.





Shiqoni vetem listen e udheheqesve Amerikan me prejardhje cifute ne Amerik:

White House Chief of Staff – Rahm Emanuel
Deputy White House Chief of Staff – Mona Sutphen
Special Presidential Adviser – David Axelrod
Secretary of Treasury – Timothy Geithner
Deputy Secretary of Treasury – Neal Wolin
Under Secretary of Treasury – Lael Brainard
President of the New York Fed – Carole Sonnenfeld
Economic Advisor to Obama-Biden – Robert Reich
Economic Advisor to Obama-Biden – Robert Rubin
Ambassador to Middle East – Dennis Ross
Director Centers for Disease Control – Douglas Shulman
IRS Commissioner – Richard Haass
Director of Management and Budget – Peter Orszag
Chairman of Commodities Futures Trading Commission – Gary Gensler
U.S. Solicitor General (Supreme Court Nominee) – Elena Kagan
Chief of Staff to Vice President Biden – Ron Klain
Chairman Council of Advisors on Science and Technology – Eric Lander
Co-Chair of Advisors on Science and Technology – Harold Varmus
Deputy Secretaries of State – Jacob Lew and James Steinberg
White House Director of Communications – Ellen Moran
Middle East Desk National Security Council – Daniel Shapiro
Chairperson Securities and Exchange Commission – Mary Schapiro
Chairperson Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) – Sheila Bair
Major Legal Advisor to Obama-Biden – Sally Klain
Special Envoy to Pakistan/Afghanistan – Richard Holbrooke
Head of Small Business Administration – Karen Mills
Chairman Federal Trade Commission – Jon Leibowitz
Chairman Federal Communications Commission – Julius Genachowski
Commissioner of Food and Drug Administration – Dr. Margaret Hamburg
Deputy Commissioner Food and Drug Administration
- Dr. Joshua Sharfstein
Assistant to President for Legislative Affairs – Phil Schiliro
National Finance Chair – Penny Pritzker
Chief of Staff for Michelle Obama – Susan Sher
Obama’s Czars:

Economic Czar – Larry Summers
Regulatory Czar – Cass Sunstein
Pay Czar – Kenneth Feinberg
Guantanamo/Military Jails Czar – Daniel Fried
Car Czar – Ron Bloom
Border Czar – Alan Bersin
Climate Czar – Todd Stern
TARP Czar – Herb Allison
Non proliferation Czar – Gary Samore
Terrorism Czar – John O. Brennan
Science Czar – John Holdren
White House Medical Czar – Ezekiel Emanuel
Environmental Czar – Carol Browner
Domestic Violence Czar – Lynn Rosenthal
Govt. Performance Czar – Jeffrey Zients

Federal Reserve Bank (Privately Owned):

1) Ben S. Bernanke: Chairman of the Board of Governors of Federal Reserve. Term ends 2020.
2) Donald L. Kohn: Vice Chairman of the Board of Governors of Federal Reserve. Term ends 2016.
3) Randall S. Kroszner: Member of Board of Governors of Federal Reserve.
4) Frederic S. Mishkin: Member of Board of Governors of Federal Reserve. Term ends 2014.
5) Kevin M. Warsh: Member of Board of Governors of Federal Reserve.
6) Paul Volcker: Chair of Economic Recovery Advisory Board
7) Alan Greenspan: Advisor to Board of Governors of Federal Reserve. Recent Chairman.

Federal Reserve District Bank Presidents:

Eric S. Rosengren – President, Federal Reserve Bank of Boston
- Charles I. Plosser – President, Federal Reserve Bank of Philadelphia
- Jeffrey M. Lacker – President, Federal Reserve Bank of Richmond
- James B. Bullard – President, Federal Reserve Bank of St. Louis
- Gary H. Stern – President, Federal Reserve Bank of Minneapolis
- Thomas M. Hoenig – President, Federal Reserve Bank of Kansas City
- Richard W. Fisher – President, Federal Reserve Bank of Dallas
- Janet L. Yellen – President, Federal Reserve Bank of San Francisco

Jewish Banks That Own The Federal Reserve System:

* Rothschild Banks of London and Berlin
* Goldman Sachs Bank of New York
* Kuhn Loeb Bank of New York/Shearson American Express
* Lazard Brothers Bank of Paris
* Israel Moses Sieff Banks of Italy
* Warburg Bank of Hamburg, Germany and Amsterdam
* Lehman Brothers Bank of New York
* Chase Manhattan Bank of New York (David Rockefeller)

INTERNATIONAL AFFAIRS:
Richard Holbrooke:Special Envoy to Pakistan/Afghanistan
- Stuart Levey: Under Secretary for Terrorism and Financial Intelligence
- Lawrence Summers: Chairman, National Economic Council
- Paul Volcker: Chairman, Economic Recovery Advisory Board
- Jared Bernstein: Chief Economist and Economic Adviser,
- Peter Orszag: Director, Office of Management and Budget
- Jason Furman: Deputy Director, Office of Management and Budget
- Jeffrey Zeints: Chief Performance Officer to streamline government and cut costs as well as Deputy Director for Management at the Office of Management and Budget
- Gary Gensler: Chairman, Commodity Futures Trading Commission
- Mary Schapiro: Chairwoman, Securities and Exchange Commission
- Sheila Bair: Chairman, Federal Deposit Insurance Corporation
- Karen Mills: Administrator, Small Business Administration
- Jon Leibowitz: Chairman, Federal Trade Commission
- Douglas Shulman: Commissioner, Internal Revenue Service
- Neil M. Barofsky: Office of the Special Inspector General for the Troubled Asset Relief Program ("SIGTARP”)

FOREIGN POLICY TEAM:James B. Steinberg: Deputy Secretary of State
- Jacob Lew: Deputy Secretary of State for Management and Resources
- Jeffrey D. Assistant Secretary, Bureau of Near Eastern Affairs (Includes Mideast)
- Lee Feinstein: Foreign Policy Advisor
- Eric Lynn: Middle East Policy Advisor
- Dennis Ross: Special Advisor for the Gulf (Iran) and Southwest Asia to the Secretary of State
- Mara Rudman: Foreign Policy Advisor
- Dan Shapiro: Head of Middle East desk at the National Security Council

Former American/Isreali Zionist Dual Citizens in the American Government under George W. Bush:

Attorney General – Michael Mukasey
Head of Homeland Security – Michael Chertoff
Chairman Pentagon’s Defense Policy Board – Richard Perle
Deputy Defense Secretary (Former) – Paul Wolfowitz
Under Secretary of Defense – Douglas Feith
National Security Council Advisor – Elliott Abrams
Vice President Dick Cheney’s Chief of Staff (Former) – "Scooter” Libby
White House Deputy Chief of Staff – Joshua Bolten
Under Secretary of State for Political Affairs – Marc Grossman
Director of Policy Planning at the State Department – Richard Haass
U.S. Trade Representative (Cabinet-level Position) – Robert Zoellick
Pentagon’s Defense Policy Board – James Schlesinger
UN Representative (Former) – John Bolton
Under Secretary for Arms Control – David Wurmser
Pentagon’s Defense Policy Board – Eliot Cohen
Senior Advisor to the President – Steve Goldsmith
Principal Deputy Assistant Secretary – Christopher Gersten
Assistant Secretary of State – Lincoln Bloomfield
Deputy Assistant to the President – Jay Lefkowitz
White House Political Director – Ken Melman
National Security Study Group – Edward Luttwak
Pentagon’s Defense Policy Board – Kenneth Adelman
Defense Intelligence Agency Analyst (Former) – Lawrence (Larry) Franklin
National Security Council Advisor – Robert Satloff
President Export-Import Bank U.S. – Mel Sembler
Deputy Assistant Secretary, Administration for Children and Families – Christopher Gersten
Assistant Secretary of Housing and Urban Development for Public Affairs – Mark Weinberger
White House Speechwriter – David Frum
White House Spokesman (Former) – Ari Fleischer
Pentagon’s Defense Policy Board – Henry Kissinger
Deputy Secretary of Commerce – Samuel Bodman
Under Secretary of State for Management – Bonnie Cohen
Director of Foreign Service Institute – Ruth Davis
Executive Director of the 9/11 Commission – Philip D. Zelikow

PLANI CIFUT PER ASGJESIMIN E TE BARDHEVE (viti 1912)

Kjo eshte nje pjese e shkeputur nga libri i vitit 1912 "Nje program rracial per shekullin e 20" i shkrimtarit
hebre Israel Cohen

"Ne duhet te kuptojme se arma me e forte e partise sone eshte krijimi i tensioneve rraciale. Duke futur ne ndergjegjen e rracave te erreta se prej shekujsh ata kane qene te shtypur nga te bardhet, ne mund ti afrojme dhe ti brumosim ata .
Ne Amerike, ne duhet te perpiqemi per fitore te lehte, graduale. Duke ndersyer minoritetin afrikan kunder te bardheve, njekohesisht ne do te perpiqemi te fusim ndjenjen e fajit tek te bardhet dhe ti bejme te ndihen fajtore per te kaluaren. Ne do ti ndihmojme te zinjte qe te dominojne ne cdo fushe e jetes, ne profesione, ne boten e sportit dhe te artit. Me kete prestigj, te zinjte do te jene ne gjendje te martohen me te bardhet dhe te fillojne nje proces qe do ta coje Ameriken drejt ceshtjes sone"

Te gjithe presidentet amerikane kane patur gjak hebre ose kane qene vegla te hebrenjve (perfshire ketu edhe 2 te fundit Klinton, Bush). Edhe Obama eshte kukull e tyre.
Po keshtu zoterojne median, Hollywood-in, shkollat, e gjithcka tjeter me rendesi. Propaganda eshte shume e rendesishme per qellimet e tyre.

Hebrejte zoterojne sot 96% te medias boterore dhe cdo gje ka shkuar sipas planeve te tyre. Besoj tani e kuptoni pse muzika hip-hop gjemon gjithe diten ne TV dhe ka pushtuar boten? Tani i kuptoni filmat e Hollywoodit, emisionet, reklamat, lajmet, dokumentaret, dhe cdo program qe ndihmon ne realizimin e qellimit te tyre.

Shikoni ketu se si ata zoterojne 96% te medias boterore:

Thjesht historia e industris te Hollywoodit esht histori e cifuteve.
Studiot e fameshme te kinemas si MGM, Warner Bros, Paramount ose Twentieth Century Fox jan kriju nga imigrant cifut t’ardhun nga Europa e Lidjes.
Vllerzerit Warner, Samuel Goldwyn, Louis B. Mayer dhe Adolphe Zukor jan origjina e kater pionierve ma te medhej amerikan.



Cifutet dhe Illuminati (Rendi i Ri Boteror)

Freemasonet, egzistojne, po rolin kryesor e kane cifutet.
Une reklamimin qe u behet freemasoneve sot, e shikoj me teper si veper te cifuteve, ne menyre qe problemi te pergjithesohet dhe te mos perqendrohet e gjithe urrejtja vetem tek cifutet.

"Protokollet e Zionit" eshte dokumenti me i sakt i botuar per cifutet ndonjehere . Ai ne fakt nuk u botua me deshire, por nje kopje ra ne duar te gabuara dhe u botua ne nje gazete.
Ne parathenie shpjegohet se kush e perktheu dhe e dergoi per botim.

Protokollet u botuan ne vitin 1905, po sigurisht qe jane shkruar shume me heret, ndoshta ne shek. 18.
Po te lexosh e vemendje protokollet, shikon se te gjitha ato jane zbatuar me perpikmeri ne sistemin e sotem.

mundeni te lexoni me shum per Protokollin e zionit ketu :http://mendohu.ucoz.com/index/dexhalli_dhe_masoneria/0-56

Cifutet vepronin ne menyre konspirative, por duke jetuar mes nesh, kane lene edhe prova.
Ne ato kohe nuk ka patur internet dhe telefona. Lidhjet i mbanin me letra qe shperndaheshin me korriere, planet beheshin me libra, organizoheshin neper mbledhje. Dhe disa dokumenta te tyre kane rene ne duar te gabuara.

99% te informaciont konspirativ qe gjejm ne internet eshte thjesht dizinformim,
ke 10000 veta qe flasin per "te keqet" me 1000 teori te ndryshme dhe kontradiktore, me te vetmen arsye per te krijuar konfuzion total.

Duhet te dim ku te lexojm dhe cfare te lexojm. Ka edhe site cifutesh qe tregojne histori fantastike dhe te pabesueshme, ne menyre qe t'i ngaterrojne njerezit dhe te mendojne se jane thashetheme.

Historia e ILLUMINATIT

1773 - Mayer Amschel Rothchild (hebre) mbledh 12 shoke te tij te pasur hebrej dhe vendosin se nese bashkojne forcat ata mund te qeverisin boten. Ky takim u mbajt ne Frankfurt, Gjermani.
Rothchild gjithashtu informoi shoket se kishte gjetur kandidatin perfekt qe te drejtonte kete plan, nje njeri me intelektin e duhur qe quhej Adam Weishaupt (hebre)



1 Maj 1776 - Adam Weishaupt (me pseudonimin Spartacus) formon nje shoqeri sekrete qe quhet Illuminati.
Weishaupt ishte profesor ne Universitetin e Ingolstadit, ne Bavari (Jugu i Gjermanise). Illuminati kerkon te vendose nje Rend te Ri Boteror dhe te sundoje boten.
Qellimet e tij jane:

1)Shkaterrimi i qeverive
2)Shkaterrimi i prones private
3)Shkaterrimi i rracave, kultures, traditave
4)Shkaterrimi i patriotizmit
5)Shkaterrimi i familjes
6)Shkaterrimi i besimit
7)Krijimi i nje qeverie boterore




SI U ZBULUA ILLUMINATI?

1785 - Nje korrier i Illuminatit i quajtur Lanze qe po udhetonte me kale, afer qytetit te Ratisbonit u godit nga rrufeja dhe vdiq. Autoritetet bavareze qe kontrolluan cantat e tij zbuluan Illuminatin. Ata gjeten ne cante plane te detajuara per revolucionin e ardhshem francez.
Qeveria bavareze njoftoi qeverine franceze per planet e shkaterrimit te Frances, por francezet nuk i kushtuan vemendje ketij paralajmerimi.
Qeveria bavareze arrestoi te gjithe anetaret e Illuminatit qe mundi te gjente ne Bavari, por Weishaupt dhe shume te tjere ishin larguar.

Ne do ta ndjekim Illuminatin hap pas hapi gjate viteve, do te shikojme se si eshte zbatuar ai qe nga viti

1776 deri ne ditet e sotme, por po bej nje kapercim ne vite per te treguar dicka qe ka lidhje me 13 hebrejte qe nisen projektin Illuminati.
Ne vitin 1933 SHBA ra plotesisht ne duart e hebrejve, dhe ata stampuan simbolet e Illuminatit ne kartmonedhen 1 dollareshe

1797 – John Robison, Profesor i Historise ne Universitetin e Edinburgut ne Skoci, boton nje liber te titulluar "Proofs of a Conspiracy", ne te cilin ai thote se Adam Weishaupt u perpoq ta rekrutonte ate. Ai tregon qellimet djallezore qe Illuminati ka per Boten.


1848 - Karl Marksi (cifut, agjent i Rothschild-it) nxjerr "Manifestin Komunist". Emri i tij i vertete ishte Moses Mordecai Marx Levy. Marksi ishte anetar i nje organizate te Illuminatit qe quhej "Liga per Drejtesi".
Ai nuk kerkonte vetem ndryshime politike dhe ekonomike, por edhe ndryshime morale dhe shpirterore. Marksi donte qe familja te shkaterrohej dhe te gjithe femijet te edukoheshin dhe kontrolloheshin nga nje autoritet qendror.

Korrik, 1782 – Iluminati mban një takim me masonët (kukulla çifutësh), në Kongresin e Vilhelmbadit.

22 Janar, 1870 - Në një letër që Albert Pike(udhëheqësi i masonëve skocezë), i dërgon udhëheqësit revolucionar italian Xhuzepe Mazini , ai e njofton se duhet krijuar një elitë e kësaj shoqërie sekrete: "..Ne duhet të krijojmë një super-elitë, e cila do të mbetet e panjohur..". (Vetë masonët nuk e dinë se cila është elita e tyre. 95% e masonëve në botë, nuk kanë një ide të qartë se cili është saktësisht qëllimi përfundimtar. Ata kanë idenë se janë duke bërë gjëra të mira).

1884 – Themelohet në Britani "Shoqëria Fabiane" e cila promovon Socializmin.

23 Dhjetor, 1913 – Krijohet në SHBA Banka e Rezervës Federale. Ajo u planifikua në një takim të fshehtë në vitin 1910, në ishullin Jekyl, nga një grup bankierësh dhe politikanësh. Kjo bankë bën që të gjitha paratë e Amerikës të administrohen nga një grup i vogël bankierësh.

1920 – Uinston Çërçill i Britanisë, pranon lidhjen mes Iluminatit dhe Revolucionit Bolshevik në Rusi. Ai deklaron: "..Që nga ditët e Adam Ueishauptit, tek ato të Karl Marksit, të Trotskit, Bela Kunit, Roza Luksemburgut, dhe Ema Goldmanit, ky konspiracion botëror për shkatërrimin e civilizimit, ka ardhur duke u rritur. Ai organizoi tragjedinë e Revolucionit Francez. Ai ka qenë organizatori i i të gjitha trazirave në shekullin e 19. Tani, ai ka kapur për flokësh Rusinë, dhe është bërë sundues i asaj perandorie të madhe.."


1920-1931 – Kongresmeni amerikan MekFaden deklaron: "..Kur Banka e Rezervës Federale u krijua, populli i SHBA-së nuk e kuptoi se një sistem bankar botëror u instalua mbi të. Ky supershtet u gllabërua nga Bankierët dhe Industrialistët Ndërkombëtarë, të cilët po bashkëpunojnë për skllavërimin e botës.."

1921 – Eduard Hauz themelon Këshillin e Marrëdhënieve të Jashtme (CFR). Që nga ajo kohë, 80% e të gjitha posteve të larta në çdo administratë në SHBA, merren nga anëtarë të kësaj organizate.

15 Dhjetor, 1922 – (CFR)-ja tregon synimet në revistën e saj "Foreign Affairs". Filip Kerr deklaron: "..Është e qartë se nuk do të ketë paqe për njerëzimin për aq kohë sa bota të jetë e ndarë në 50-60 shtete të pavarura. Zgjidhja e vetme është krijimi i një qeverie botërore.."
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Elson Precaj 20.01.12 18:41

fakiri shkruajti:

gjinkalla çdo vrasje nuk është e mirë kush do që e bën nuk e ka mirë por këto që bëhen ndërmjete Kombeve të ndryshëm ka edhe njëfarë "justifikimi" por këtë që e bëri vendasi juaj dje duke e rrahur rini Shqiptare për Shka nuk ka asnjë justifikim nga cili dreq e mësuat këtë mësim nga shkollat e Beogradit dhe të Moskovit me rraf vëllain për Shka.... me ndalua me dhunë Shqiptarët në Morinë mos të hynë në "shtetin" tuaj në një anë dhe në anën tjetër duke rrahur shqiptarët në veri të vendi për të hyrë Shkau në "shtetin" tuaj...kthjelluani dhe mendoni njëherë për hallet tona pastaj mirruni po të keni kohe me hallet e të tjerëve...


me respekt fakiri

KENI PLOTESISHT TE DREJTE I NDERUAR FAKIR !!!! SIKUR TE GJITH NE SHQIPETARET E KEMI NE GJAK ,QE TE MERREMI ME PUNET E TE TJERVE DHE TE HARROJME PROBLEMET TONA !! nuk e di kur do ndergjegjsohemi dhe do reshtim se mbrojturi popuj qe nuk na lidh asgje me ta !! se di kur do fillojm te mbrojm interesat tona dhe jo interesat e arbve apo izraelitve amerikanve apo kush do qofshin ata ?!!!
respekte i nderuar !!
Elson Precaj
Elson Precaj

31


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 19.03.12 17:02

Pajtohem me ty Gon,mendoj qe shume qe cdo hadith eshte pjelle e israelit
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Lapsi 21.03.12 22:20

po mire nje hebre ku dallohet cfare tiparesh fizike kane mund te ma thoje njeri .
Lapsi
Lapsi

67


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Meridiani 0 (zero) 22.03.12 9:11

Eshte nje pyetje pa pergjigjie kjo e juaja sepse te jesh hebre apo i krishtere apo mysliman nuk do te thote te kesh tipare fizike te ndryshme. Ndryshon ne raste te pergjithshme menyra e veshjes apo ritualeve , por tiparet fizike per te gjithe njerezit jane njelloj.
Jane njerezit ata qe zgjedhin cfar rruge te marrin , nuk jan tiparet fizike ato qe iua percaktojne rrugen.

Hebrejt zakonisht edhe nga vendi ku kane ardhur jane pare si njerez te zeshket, po kjo sot nuk qendron hebre mund te jete edhe nje gjerman me lekure te bardhe , bjond e me sy bojqell, ashtu sic edhe nje negroid afrikan. Hebrejt dikur mbanin kapelen e vogel ne pjesen e ndermjetme te kokes, dhe leshonin rrica te gjate perpara vesheve (ne Skoci ndiqej nje ritual me i plote i kesaj veshje) Hebre mund te jesh edhe pa asnjerin nga ato element.
Pra si konkluzion nuk ekzistojne tipare dalluese!
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  taboo 22.03.12 10:18

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/705/palestinai.jpg/
taboo
taboo

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Meridiani 0 (zero) 22.03.12 11:45

taboo shkruajti:https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/705/palestinai.jpg/

A i dini këto për “Izraelin”? Scaled.php?server=705&filename=palestinai

Me mire deshmoje kete foto taboo qe ta kuptojne te gjithe qe Izraeli as qe ka ekzistuar si shtet!
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 27.03.12 12:08

Bisedë E Imagjinuar Me Shejtanin E Mallkuar!

I thash: Kush je ti?
Me tha: Krijese qe u mallkova
I thash: Pse u mallkove?
Me tha: Kundershtova te nderoj njeriun
I thash: Cfar te shtyri te mos e nderosh njeriun?
Me tha: Si ta nderoj kur une jam me i forte
I thash: Dmth ishe kryelarte?
Me tha: Po
I thash: Pse nuk u pendove?
Me tha: Nga inati per nderimin qe iu be njeriut

I thash: Nderon dike ti?
Me tha: Po
I thash: Si?
Me tha: Me shpresa e deshira
I thash: Ke e nderon?
Me tha: Ate qe me degjon mua
I thash: Kush te degjon ty?
Me tha: Ai qe nuk fale namaz
I thash: Po tjeter?
Me tha: Ai qe rrallehere perkujton Zotin

I thash: Kush eshte miku yt?
Me tha: Hipokriti
I thash: Pse?
Me tha: Sepse ai gjysmen e punes ma kryen
I thash: Si?
Me tha: Fton ne zjarre dhe te tjeret mendojne se per ne xhennet

I thash: Si quhet libri te cilin ia jep njeriut?
Me tha: Hamendja
I thash: Po udhezimin?
Me tha: Epshi

I thash: Cila eshte arma jote?
Me tha: Gruaja e pamoralshme
I thash: Po tingujte e tu?
Me tha: Muzika
I thash: Cilet jane te dashure per ty?
Me tha: Te rinjet qe enderrojne shume
I thash: Kush te shoqerone me se shumti?
Me tha: Pasuniki arrogant
I thash: Kush eshte krahu i djathte i yti?
Me tha: Dijetari qe urdherone per keq, e pengone nga e mira.
I thash: Cila eshte shigjeta qe te dobesone?
Me tha: Abdesti
I thash: Po namazi?
Me tha: Eh, namazi me injoron
I thash: Cila gjuhe eshte neveritse per ty?
Me tha: Gjuha qe urdherone per mire, e ndalon nga e keqja
I thash: Sot, a ka musliman qe ti i done?
Me tha: Eh ka shume!
I thash: Ka shume!?
Me tha: Po, ata muslimane qe nuk e falin sabahun me kohe
I thash: Po tjeter gje?
Me tha: Ata qe kur permendet fjala e Zotit nuk e degjojne me vemendje
I thash: Po tjeter gje?
Me tha: Ata qe falen vetem me trup – e mendjen e zemren diku tjeter.
I thash: Cilet jane ushtaret e tu?
Me tha: Ata qe luftojne kunder muslimaneve
I thash: Po shteti yt?
Me tha: Izraeli
I thash: Cili flet me gjuhen tende?
Me tha: Ai qe jep urdhera ushtrive kunder muslimaneve
I thash: Cfar te pelqen nga kjo qe jemi?
Me tha: Martesat e te rinjeve me vonese
I thash: Po cfar urren (ne kete kohe)?
Me tha: Femrat me hixhab (Me mbulese)
I thash: Me cka i keshillon pasuesite e tu?
Me tha: Te shoqerohen sa me shume me femra e te pijne derisa te dehen.
I thash: Po rinin e tyre?
Me tha: Te nderrojne femra cdo dite
I thash: Cilin njeri e urren shume?
Me tha: Njeriun qe done te miren per tjetrin ashtu sic e done per veten e tij
I thash: Me cfar e mashtrone njeriun me se shumti?
Me tha: Me joshje ndaj grave
I thash: Si u merr kohen sot (me se shumti) njerezve?
Me tha: Me duhan e TV
I thash: Po si i le pa gjume deri ne oret e mengjesit?
Me tha: (Me kujtes) Ndaj bukurive te kesaj jete
[ Nje nate deshta te shkoje heret ne gjami ... ]
Thash: ( Degjova ezanin e sabahut) Te shkoj ne gjami.
Me tha: Eh, nata eshte e gjate, vazhdo gjumin
Thash: Kam frike se do me kaloj koha
Me tha: Ke kohe sa te duash.
Thash: Kam dro se nuk mund te arrij te falem me xhemat
Me tha: Mos e mundo veten shume me adhurim
(Me kishte zere gjume i lehte, dhe kur me doli – kishte lindur dielli)
Thash: Uh, paska lind dielli!
Me tha: (Me ze te bute) Mos te vjen keq, dita eshte e gjate ..
[Pasi u fala, u ula qe te beje dhiker] .. me hapi fletoren e mendimeve!
Thash: Me largove nga dhikri
Me tha: Lere bej me mire dhiker naten .. Je duke e munduar veten teper, shijoje pak rinine!
Thash: I frikesohem vdekjes
Me tha: Eh jeta eshte e gjate ..
[ Deshta te lexoj Kur'an e te mesoj permendesh .. ]
Thash: (Me vetevete) U bera gati!
Me tha: Kendelle veten pak me muzike
Thash: Muzika eshte haram
Me tha: Jo te te gjithe dijetaret
Thash: Hadithet e verteta i kam prane qe deshmojne se eshte haram
Me tha: Te gjitha jane te dobeta
[ Derisa isha duke ecur, kaloi nje vajze, dhe ula shikimin .. ]
Me tha: Cfar ka nese e shikon?
Thash: Shikimi eshte i rrezikshem
Me tha: Te meditosh te bukuren eshte hallall
[ Bera nijet qe te marre nje udhetim .. ]
Me tha: Per ku je nisur?
Thash: Per te bere ummren
Me tha: Pse po e mundon veten per nje ummreh, kur dyerte per te bere mire jane te shumta
Thash: Dua te perforcoj imanin e moralin tim
Me tha: Ne xhennet nuk hyet me vepra
[ Deshta te keshilloj dike .. ]
Me tha: Mos i nxjerre vetit telashe ..
Thash: Keshilla i bene dobi besimtarit
Me tha: Frikesohem se do behesh i njohur, e ajo eshte nena e te keqijave
Thash: Erdhi koha e Namazit!
Me thote: Ka kohe!
Thash: Kam frike se me kalon koha.
Me thote: Eh, mjaft je fale edhe nese kalon koha, e fale pas kohes!
Thash: Pas namazit te sabahut te lexoj Kur’an
Me thote: Gjumi eshte dhunti
Thash: Flej pasi te lexoj Kur’an
Me thote: Mevone nuk te merr gjumi!
Thash: Kam nje vella nuk falet!!
Me thote: Zoti udhezon ke te doje
Thash: Duhet ta keshilloj per mire
Me thote: Eh, ai e dine se c’eshte e mira e c’eshte e keqja
Thash: E dine! Po nuk punon
Me thote: Lere se i vjen koha edhe atij te punoj
Thash: Nga sot e tutje do te kryej namazet me kohe!
Me thote: Zoti fale shume
Thash: Namazi eshte borgj ne kohen e tij
Me thote: Edhe nese e fale pas kohes, te pranohet
Thash: Te shkoj sot me heret ne gjami!
Me thote: Gjamija akoma eshte e mbyllur
Thash: Pse a thua mund te jete mbyllur!
Me thote: Sepse femijet e ndytin
Thash: T’i mesoj ca femije leximin e Kur’anit
Me thote: Eh, mos e angazho veten se nuk ta dine kush per mire
Thash: E beje per hir te Zotit
Me thote: Atehere merru me te rritur me mire
Thash: Po dua t’i mesoj femijet!
Me thote: Eh, te marrin gjithe kohen dhe te shkon mundi huc.
I thash: Si e quane kohen e tanishme?
Me tha: Koha e dobesimit tim
I thash: Pse?
Me tha: Kulmi i shkences
I thash: Si te dobesone?
Me tha: Kuptoi njeriu se shkenca nuk zgjidh cdo gje
I thash: Po pastaj?
Me tha: Shtohet nevoja per fe
I thash: Per cilen fe?
Me tha: Islamin
I thash: Pse te dobeson feja Islame?
Me tha: Sepse m’i pakesone pasuesit
I thash: Si?
Me tha: Feja Islame ngrohteson besimtarin
I thash: Tjeter?
Me tha: Eshte drite per udhetarine
I thash: E the te verteten o genjeshtar
===========================
Ne fund thash:
Kerkoj mbrojtje nga Zoti, prej teje o shejtan i mallkuar .. e me pastaj u zhduken tingujte e tij te mallkuar … dhe ky ishte shperblimi i genjeshtarit
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Gjinkalla 12.04.12 19:13

Izraelet "derrat" duke luajtur me litar (femer palestineze).O zot kur do ti shkatrrosh keta derra.Beje kete sa me shpejt per mua gjinkallushen.





A i dini këto për “Izraelin”? 562930_316204275111167_121434011254862_862367_1992197923_n
Gjinkalla
Gjinkalla

111


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  netaa 12.04.12 19:45

nuk e kuptova je femer apo mashkull gjinkalla ,nuk ka pas faj Niche qe ka qen kunder krijimit te ketij shteti edhe pse edhe
ai ka qen vet me ate origjine
netaa
netaa

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A i dini këto për “Izraelin”? Empty Re: A i dini këto për “Izraelin”?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi