EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

+7
john abraham
maqomaqo3
Estilen
Dimitrov Xhunga
Ufo
ILIRA
Gon!
11 posters

Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 25.08.11 14:55

e gjith shqiptaria e njohim heroin tonë Gjergj Kastrioti - Skënder Beu si trim mbi trima që luftoi me shpat në dorë gjat gjith jetës së tij.
Mund të më thot dikush se me këtë tem jeni duke shkaktuar përçarje në mes antarësh pas debateve që do të pasojnë (nëse pasojnë), mirëpo është mir të hidhet drit për historin e këtij trimi dhe unë pres që kush sa di të shkruaj për të, të jap mendime e veta këtu.

Skënder Beu luftoi për Komb, apo për Fe?
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  ILIRA 25.08.11 14:59

Sipas meje Skenderbeu ka qene kalores templar ndoshta me nje grade te caktuar, mirepo mesjeta duhet studiuar me shume kujdes, shume gjera per popullin e thjeshte kane ngelur ne erresire akoma edhe sot. Ndersa persa i takon debatit qe behet ketu dihet qe tani si do denigrohet apo portretizohet gabim figura e tij.
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Ufo 25.08.11 15:18

Gon! shkruajti:e gjith shqiptaria e njohim heroin tonë Gjergj Kastrioti - Skënder Beu si trim mbi trima që luftoi me shpat në dorë gjat gjith jetës së tij.
Mund të më thot dikush se me këtë tem jeni duke shkaktuar përçarje në mes antarësh pas debateve që do të pasojnë (nëse pasojnë), mirëpo është mir të hidhet drit për historin e këtij trimi dhe unë pres që kush sa di të shkruaj për të, të jap mendime e veta këtu.

Skënder Beu luftoi për Komb, apo për Fe?
Skënderbeu, ka luftuar për veten e tij, kombin por edhe fenë sigurisht, ai nga Papa është quajtur ''Athlet i Krishterimit''. Si të gjithë kalorsit e kohës edhe figura e Gjergj Kastriotit shihet në këndvështrime të ndryshme, për popullin tonë ai ishte simboli i bashkimit, dhe për popujt europianë mbrojtësi i krishterimit, figura e tij respektohet edhe sot e kësaj dite në gjithë Evropën perendimore por jo më pak edhe në atë lindore, kujtojmë aleancat e tij me Huniadin e Hungarisë apo mbretin Vladislav të Polonisë.Për mua me pak fjalë është figura më e ndritur e kombit shqiptar së bashku me Ismail Qemalin, dhe Nënë Terezen.


Edituar për herë të fundit nga Ufo në 25.08.11 15:19, edituar 1 herë gjithsej
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 25.08.11 15:19

ILIRA, mirë e ke ti, ka edhe shkrime që thonë se Skënder Beu ka pasur lidhje me masonërin duke u bazuar në përkrenaren e tij e edhe ylli gjasht cepësh që është i vendosur në emblemën e tij, mirëpo masonëria nuk i ka përkrahur kurr dhe nuk përkrah të krishterët, kurse Skënder Beu ka mbrojtur Venediktin e atëhershëm me të gjitha forcat apo jo.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Ufo 25.08.11 15:22

Gon! shkruajti:ILIRA, mirë e ke ti, ka edhe shkrime që thonë se Skënder Beu ka pasur lidhje me masonërin duke u bazuar në përkrenaren e tij e edhe ylli gjasht cepësh që është i vendosur në emblemën e tij, mirëpo masonëria nuk i ka përkrahur kurr dhe nuk përkrah të krishterët, kurse Skënder Beu ka mbrojtur Venediktin e atëhershëm me të gjitha forcat apo jo.

Ylli gjashtëcepësh është simboli i mbretit të Izraelit Davidit, dhe s'ka të bëjë me masonerinë, Gjergj Kastrioti nuk ka qene mason, kjo s'është e vërtetë dhe s'është në asnjë kronikë të kohës, po t'ishte t'paktën Marin Barleti do e kishte cituar !
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  ILIRA 25.08.11 15:25

Ne fakt mendoj qe lufterat ne mesjete te pakten ne Europe beheshin jo per te mbrojtur krishterimin por ne masken e krishterimit luftohej per vendosjen e nje "mbreterie magjike" ky eshte nje mendim i imi eeeeeeeeeee bazuar ne nje lloj literature
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Ufo 25.08.11 15:27

ILIRA shkruajti:Ne fakt mendoj qe lufterat ne mesjete te pakten ne Europe beheshin jo per te mbrojtur krishterimin por ne masken e krishterimit luftohej per vendosjen e nje "mbreterie magjike" ky eshte nje mendim i imi eeeeeeeeeee bazuar ne nje lloj literature

Kush qenka kjo ''lloj literature'' dhe çfarë kupton me luftrat magjike, kryqëzatat e mesjetës vetëm magji nuk ishin, ata ishin gjakatare. Mund të spjegohesh më qartë..??
Ufo
Ufo

135


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 25.08.11 15:34

Pikërisht kalorësit templar kanë pasur të njejtin mendim si të Muhamedit dhe fes së tij, duke dashur të bëjnë unifikimin e një Krijuesi, vetëm një Krijuesi dhe nuk kanë qenë kundër Islamit.
Po Skënder Beu?
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  ILIRA 25.08.11 15:35

cte te them Ufo ti mendon se une e di te verteten ... jo thjesht hedh hipoteza te tjera pra mendoj ndryshe nga ajo qe me eshte mesuar dhe ka shume gjera qe ngelen pa shpjegim, dmth Skenderbeu luftoi per krishterimin por Venediku po njesoj si sulltani e luftoi dhe e pengoi...ndersa ylli i davidit ne perkrenaren e tij simbol i judenjve gjithashtu simboli me domethenes briri i cjapit gjithashtu lulet me 5 petale qe kane kuptime te ndryshme madje edhe kuptimin e graalit????
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 25.08.11 16:47

C'ka eshtethene per Skenderbeun eshte thene.Jo vetem nga shqiptaret.Kjo figure eshte e kompletuar edhe nga studiues serioze te huaj.C'kerkohet te thuhet me per te do te jene meteriale komplementare qe i sherbejne se teres dhe asgje me shume.
Ti Ilira deri tani nepermjet hipotezave nuk mind te arrish ne ndonje zbulim te ri.
Nese ka te reja ato gjenden ne arkivat osmane dhe ato te Vatikanit qe flasin per kohen kur ka bere historine ky vigan i shqiptarizmes.
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Estilen 25.08.11 17:27


Tek filmi historik ''Skenderbeu''eshte e bardha mbi te zeze,realizim i mbeshtetur mbi materiale te nxjerra nga arkivat turke si dhe ato Venadikase ...Myslimanet s'do lene figure e ngjarje historike shqiptare pa perlyer,ne se uji nuk ''rrjedh'' ne hulline e islamizmit,duke qene te bindur se islamizmin e futen me dhune ata barbare qe per 25 vjet Gjergji i Kastrioteve ju tregoi hurin e shqiptarizmit...

Ne kuvendin e Lezhes akti simbolik i bashkimit te shqiptareve nga Skenderbeu,ka qene ''tendenca per te thyer nje tufe degesh te lidhura'' dhe ne momentin qe ato dege te vecuara u ndane u thyene shume lehte..

Kuptohet qe ne suazen e viteve 1400-1460 tende ndikimet fetare te kraheve te kundert nuk kane qene pa pasoja edhe tek ai..

Ne se ju ka marre malli ndiqeni epopene e atij gjigandi.




avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  maqomaqo3 25.08.11 18:11

kush nuk di te verteten dhe ska lexuar asnje liber per skenderbeun ,mund te mesoje shume shpejt me anen e ketij dokumentari se kush ishte gjergj kastrioti
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  john abraham 25.08.11 23:28

Gon! shkruajti:Pikërisht kalorësit templar kanë pasur të njejtin mendim si të Muhamedit dhe fes së tij, duke dashur të bëjnë unifikimin e një Krijuesi, vetëm një Krijuesi dhe nuk kanë qenë kundër Islamit.
Po Skënder Beu?

O Gon nga na e nxorre kete se kaloresit templare na paskan pasur te njejtin besim me Muhamedin, eh?
A e din ti se kush ishin kaloresit templare? Pse u krijuan? Apo kujt i sherbyen?

Shikoje kete material se ka njefare infoje:

Ndersa persa i perket Skenderbeut ai ngelet nje hero i madh shqipetar dhe asnjera pale te mos mundohet ta perzieje me fete, sepse mund te themi paster e qarte se atij nuk i interesonte asnje lloj feje, ose te pakten asnje lloj institucioni fetar.
Ai luftoi kundra Turkut pushtues, por edhe kundra Venedikut, madje deklaroi se ndoshta ishte mire te mos luftoje turkun por kishen, sepse kur ai kerkoi ndihme tek ata nuk i dhane asnje kacidhe.

Edhe ju muslimanet qe e keni kapur kaq shume me Skenderbeun, do te doja tju thoja se une jam musliman, por ama mundohem ta lexoj historine edhe mbrapa kuintave. Pse e them kete?
E them kete sepse do te vije ndoshta dikush ketu dhe do te na sjelle ndonje video se Skenderbeu na paska vrare muslimane qe nuk deshen te kthehen ne krishterim; une dua vetem tju them se duhet ta dini se historine e tij e shkruajti nje prift katolik dhe nese shikojme me vemendje Skenderbeu eshte paraqir si Moisiu biblik qe rritet nga armiku, por ama shkrimet bien ne kundershtim, paraqitet si nje njeri i krishterimit qe vret te pafete dhe kete e kane bere te ngjashme me "masakren" qe gjendet tek libri i eksodit ne bibel...etj

Ju lutem kini kujdes kur flisni per nje njeri si Skenderbeu, sepse tani po na duket se Islami po na merrka formen e nje sekti antishqiptar qe ne fakt nuk eshte.
john abraham
john abraham

78


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Cimi Elezi 25.08.11 23:48

Skender beu u lind si katolik,urrit si musliman dhe vdiq si ortodoks.Kuptohet qe ai ishte mbi religjionin.Me kot mundohen ti veshin ngjyra fetare.Herojnt nuk kan ngjyra,ngjyra e tyre eshte KOMBETARE.
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Uliks 26.08.11 1:01

Per Gjergjin Primarja Ishte Qe Feja e Shqiptarit Te Jet Shqiptaria.
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  maqomaqo3 26.08.11 1:39

cimi elezi shkruajti:Skender beu u lind si katolik,urrit si musliman dhe vdiq si ortodoks.Kuptohet qe ai ishte mbi religjionin.Me kot mundohen ti veshin ngjyra fetare.Herojnt nuk kan ngjyra,ngjyra e tyre eshte KOMBETARE.
Gjergj Kastrioti lindi orthodoks ,u rit ne turqi e vertet dhe vdiq hero i krishterimit dhe europes nga hordhite e pabesa osmane dhe turko bastarde
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  maqomaqo3 26.08.11 1:41

uliks shkruajti:Per Gjergjin Primarja Ishte Qe Feja e Shqiptarit Te Jet Shqiptaria.
hahahahaha kjo shprehje e di pse ka dale ? e ka thene Pashko Vasa sa per dijeni se ti nuk e ditke . ka dale sepse me islamiket e shqiperise dhe me turqit ne pergjithese ska komb ne bote qe te meret ,ata jane njerez qe zdine te tolerojne dhe te jetojne ne bashkesi etnike . prandaj i madhi Pashko Vasa i ka ulur gjakrat me kete shprehje gjigande ,islamiket duke degjuar keto fjale sikur dalin nga bota arabe dhe rikthehen ne origjine dhe ne identitet
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 26.08.11 8:48

Maqo, sa e shoh unë ti sdin të tolerosh dhe të jetosh në bashkësi etnike, ti din vetëm të mallkosh me at gjuhën tënde të prisht Ortodoksale.
John Abraham, unë e di që kalorësi templar është pjes e masonëris dhe titulli i një masoni apo grada sot jepet me emrin "Kalorësi Templar" dhe kjo grad është kogja e lartësuar, mirëpo unë e thash me atë qëllim që një pjes e Izraelitëve nuk kanë pranuar Krishtin për Zot dhe as djal të Zotit, pra edhe ata e kanë nda po të njejtin mendim me Muhamedin a.s. unifikimin e një Krijuesi, këtu kanë qenë të afërt me Islamin ata dhe janë ende. Ai asnjëher nuk deshi të luftoj kundra Kishës edhe pas lajkave që i bënte venedikti i atëhershëm, ai luftonte vetëm kundër Turkut, mirëpo Turku nuk e kishte qëllim të luftoj me Skenderbeun, por ky i fundit i dilte në prita duke u munduar ta mbroj krishterimin, Italin e sotme, atje kishte synimet Turku o i nderuar, përdor pak llogjikën dhe mendo çfarë fuqie ka pasur turku dhe çfarë ka mundur ti bëj popullit shqipëtar. Gjergji pra i nxitur nga priftërinjt e Italis i zinte pusin turkut, sepse turku nuk ka pasur tjetër dalje në det dhe pët t'ia msyer Italis përpos trojeve shqipëtare dhe ti nëse mendon që nuk i ka interesuar feja, ta dijsh që je plotësisht gabim. Sikur të mundeheshe ti ta lexosh historin mbrapa kuintave nuk do kishe këtë mendim, sepse historia është e dobët të zbuloj misterin e një gjiganti, ajo mbledh vetëm pluhurin e mbetur dhe asgjë më tepër i nderuar, dhe e dyta, kush e shkroi historin? Çfarë besimi kishte ai? A e sheh ti edhe sot në këtë forum kemi Racist fetar i cili nuk ndalet së mallkuari muslimanët? Ç'dëm i bëjmë ne muslimanët këtij njeriu që na mallkon? A nuk është historia që nga Skenderbeu e gjer më sot përplot me mallkime sharje e fyerje ndaj Islamit?
Unë nuk jam anti shqipëtar i nderuar, as islami nuk është anti shqipëtar, por disa njerëz që e kanë të mbushur zemrën përplot urrejte e quajn Islamin si antishqipëtar dhe kjo nuk është veq sot.
Të kthehemi tek historia dhe pluhurin që mbledh ajo, një historian mbledh "hirin e një druri të padjegur" dhe ti besosh ti atij pluhuri vërtet e injoron vetën tënde! Historiani profesionist kërkon të hetoj të shkruarën me nendjen e tij të përshpejtuar mendore, por nuk e kupton që historin e kanë krijuar njerëz mbi nivelin mendor të tij.
Historin e kanë bërë ato që zotëronin mistere dhe të vërteta që nuk mund ti përballojë dot historiani!

Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Estilen 26.08.11 9:26

john abraham shkruajti:
Ndersa persa i perket Skenderbeut ai ngelet nje hero i madh shqipetar dhe asnjera pale te mos mundohet ta perzieje me fete, sepse mund te themi paster e qarte se atij nuk i interesonte asnje lloj feje, ose te pakten asnje lloj institucioni fetar.
Ai luftoi kundra Turkut pushtues, por edhe kundra Venedikut, madje deklaroi se ndoshta ishte mire te mos luftoje turkun por kishen, sepse kur ai kerkoi ndihme tek ata nuk i dhane asnje kacidhe.

Edhe ju muslimanet qe e keni kapur kaq shume me Skenderbeun, do te doja tju thoja se une jam musliman, por ama mundohem ta lexoj historine edhe mbrapa kuintave. Pse e them kete?
E them kete sepse do te vije ndoshta dikush ketu dhe do te na sjelle ndonje video se Skenderbeu na paska vrare muslimane qe nuk deshen te kthehen ne krishterim; une dua vetem tju them se duhet ta dini se historine e tij e shkruajti nje prift katolik dhe nese shikojme me vemendje Skenderbeu eshte paraqir si Moisiu biblik qe rritet nga armiku, por ama shkrimet bien ne kundershtim, paraqitet si nje njeri i krishterimit qe vret te pafete dhe kete e kane bere te ngjashme me "masakren" qe gjendet tek libri i eksodit ne bibel...etj

Ju lutem kini kujdes kur flisni per nje njeri si Skenderbeu, sepse tani po na duket se Islami po na merrka formen e nje sekti antishqiptar qe ne fakt nuk eshte.

Fjale te mencura nga john abraham,jo se me shkon per shtat mua,se nuk jam fetar,por kur luhet me figuren e Skenderbeut,qe per shqiptaret eshte nje mit,pamvarsisht nga dritehijet qe leshohen mbi te,futemi ne qorsokake te pafundeshme,dhe lejojme keqdashesit e kombit tone te na gjuajne me armet tona.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Uliks 26.08.11 15:58

Gon nuk pajtohem aspak me juve se gjeja turqit e mallkuar nuk paskan,dashur ta sundojn Shqiprin dhe bejn keq mbi popullin shqiptar.Nuk pajtohem me juve se qellimi Turqis ishte vetem kalimi neper tokat Shqiptare e si qellim kishin Italin e sotshme.Une nuk e di far qellimi keni ju ne ket forum por per ket se qfar ju deklaroni keto fjal i kam degjuar vetem nga Vehabistet,mjekraoshat,mendje cektit...Qe nuk kan meshir per Shqyptari..


Edituar për herë të fundit nga uliks në 27.08.11 17:26, edituar 1 herë gjithsej
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 26.08.11 16:20

Une nuk jam vehabist, sepse kam emrin tim shqiptare, nuk kam ndrruar emrin sic bejne disa shqiptare, une nuk jam as mjekerosh dhe nuk ia dua shqiptaris te keqen, sepse vet jam shqiptar dhe krenohem qe jam shqiptar.
Ti nuk ke nevoj qe te pajtohesh me mua, sepse une as nuk e kam shkruar dhe as nuk e kam bere historin e Skenderbeut, shko e gjej skenderbeun e thuaj spajtohem me ty.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Uliks 27.08.11 1:06

Vet luftrat e Skenderbeut tregojn qellimin e tij dhe ne mbrojtie te kujt ishte.Menjeher mas lidhjes se Lezhes te dy Marsit 1444 Skenderbeu ndermorri nje seri aksionesh kundra pushtuesit Osman sulmi i 29 qershorit 1444 ne fushen e Torivollit ku dhe shpartalloi forcat pushtuse pati nje jehon te madhe jo vetem tek populli,Shqiptar por edhe me gjer.Ky aksion u be shtys i madh i popujve te Ballkanit kunder osmaneve,dhe shkaktoi shqetesim te madh ne oborrin e Sulltanit,si rrjedhoi e kesaj Mehemeti II u perpoq te rregullonte mardhaniet me Vladislvin e IV te cilit i kerkoi paqe dhe me 12 Korrik 1444 ne Segad u nenshkrua,marrveshje armpushimi per nje afat dhjet vjeqar, qe u prish nga Vladislavi pas kesaj perleshje trupat anti osmane u shpartalluan.Ku si rrezultat i kesaj forcat pushtuse osmane ne vjeshten e vitit 1445 morren nje aksion te gjer kundra forcave te Skenderbeut si dhe mbi ket luft triumfuan luanet shqiptar.Prap u nis nje ushtri edhe me e gjer ne krye me Mustafain kundra Shqipris dhe prap u shpartallua nga forcat e beslidhjes,vet Mustafai u zu rob dhe ato pak forca te mbetura u kthynen te turpruara tek Sulltan Mehmeti II. Gjergji i pa mposhtur prap tregoi se qfar ishte primare per te,kur sulmoi forcat pushtuse te Venedikut ne vitin 1447 ushtria e fuqishme e Gjergjit sulmoi Vendedikasit te udhhequr nga Daniel Juriq Sebanqini ku vrau shum pushtues dhe shkatrroi forcat armiku pas kesaj ndodhie deshi te shtij perqarje tek princat,shqiptar shperndau shuma te mdha parash dhe funksione te ndryshme per ata te cilet largohen nga lidhja,por prap nuk pati sukses.Te tmerruar dhe friksuar Venedikasit nxiten ushtrin osmane qe te ndermarrin sulme te reja kunder forcave shqiptare.Se qfar rendsie kishte Shqipria ne ate koh tregon vet fakti ku ne krye te ushtris gjakatare osmane u vu vet Sulltan Murati II dhe i biri tij 21 vjeqar


Edituar për herë të fundit nga uliks në 29.08.11 16:31, edituar 2 herë gjithsej
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  bigcola 27.08.11 16:04

Gon! shkruajti:e gjith shqiptaria e njohim heroin tonë Gjergj Kastrioti - Skënder Beu si trim mbi trima që luftoi me shpat në dorë gjat gjith jetës së tij.
Mund të më thot dikush se me këtë tem jeni duke shkaktuar përçarje në mes antarësh pas debateve që do të pasojnë (nëse pasojnë), mirëpo është mir të hidhet drit për historin e këtij trimi dhe unë pres që kush sa di të shkruaj për të, të jap mendime e veta këtu.

Skënder Beu luftoi për Komb, apo për Fe?


Skenderbeu luftoi per Atë qe na mesuan shkollat Shqipe prej klasës parë e jo për atë qe po manipulojn Turqit ne bashkpunim me Serbet!!
Turqit dhe Arabet janë popujt qe luftuan për fe kurse Gjergj Kastrioti bashk me Shqiptar luftuan per Komb!
Nese nuk e ke të kryer shkollen fillore dhe te mesme, mundesh me ja fillu klasen e parë prej ketij viti sepse nuk është turp, dhe e mëson historin Shqiptare!!

p.s I lusë stafin e ketij forumi; të marrin masa ne ketë forum sa nuk është vone!
Ti perjashtoni disa antar qe po bejnë perçarje ne fe dhe komb, ti perjashtoni ata të cilet po i ndyejn temat serioze dhe shkencore (ku para disa ditesh antarin Estilen e detyruan ta mbyllin temen: Mistere por te Verteta). Merrni masa kunder tyre dhe tregojuni se ketu nuk kanë vendë Turq as Arab as nipat e tyre, nuk kan vend ata qe i ndyejn figurat e ndritura te kombit Shqiptar!! Ky është forum Shkencor e jo fetar!
Perndryshe nese nuk i perjashtoni këta mjekrrosha ku truri i tyre u ka ngelur ne vitin 622, vitet ne forum do t'ju hecin mbrapa dhe do të keni humbje në antar të cilet po e mbajn gjall ketë forum!
bigcola
bigcola

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 29.08.11 8:48

Uliks, unë këto histori i di shum mirë, kështu i kam mësuar edhe unë në shkollë dhe të falenderoj për kshillën Big Cola që më dhe. Por a kuptoni shqip ju që prapa historis fshihen shumë gjëra dhe në histori nuk shkruhet çdo gjë, për atë arsye hapa këtë tem dhe desha të shoh, a ka ndonjë antar i forumit që din diqka më tepër rreth Skenderbeut përveq asaj që ka mësuar në shkollën "fillore". Unë kam hapur temën edhe për Ali Pash Tepelenen, edhe ai ishte shqiptar dhe ishte trim i madh dhe largpamës dhe këmbëngulës në synimet e tij për të cilat pak burra shteti dhe monark ia kanë kaluar atij, la buj të madhe jo vetëm në vendin tonë por edhe më gjerë. Shumë figura të mëdha dhe të rëndësishme dhe shumë shtete si Anglia, Turqia, Rusia, Greqia, Franca etj, filluan t'ia ken frikën kur e shihnin se si forcohej ky njeri dita ditës, dhe si e mirë e kësaj do të vinte deri në çlirimin e vendit të tij. Si diplomat i mirë që ishte, ai njëherit u bë edhe një problem për interesat e fuqive të mëdha të cilat i përmenda më lart prej të cilave u tradhëtua pavarësisht miqësisë që kishin ofruar në shkëmbim të interesave të tyre. Por si e quajn disa shqiptar këtë figur? çdo gjë që iu bie në mend ia thonë, a vetëm pse ishte musliman e jo i ndonjë feje tjetër?
Kujdes fjalorin ti Big Cola që më shitesh si patriot këtu, sepse jeni duke më ofenduar, unë jam Shqiptar me gjak të pastër, e jo turk e arab siç më quan ti mua dhe shum musliman shqiptar të tjerë që janë dhe mu për atë që është forum shkencor unë e hapa këtë tem, por ti nuk kupton asgjë, vetëm din të akuzosh dikend. Më trego ti mua nëse e din sigurt arsyen; përse e mbajti Gjergj Kastrioti përkrenaren me kok të dhijes me dy brirë dhe pse kishte yllin 6 cepësh në stemën e tij?
Ti më thua mua mjekrosh pa ma parë figurën asnjëher? Sa qudi! Vërtet qenke një maxhistar i "Dështuar", sepse nuk të del kfjellët figura ime para syve tu, sigurisht tu është përzier me ndonjë figur tjetër, a ke frikë nga mjekrat? Nëse ke frikë nga to, të jap kshill që mos ta shkelësh pragun e kishës më, sepse Popi e ka mjekrrën vërtet të trishtuar dhe garderobën e tij.
Nëse mendon që unë kam trurin 622 vite mbrapa, atëherë të jap edhe një kshillë që ta analizosh mirë këtë, sepse unë kam trurin 622 vite më new se tëndin i nderuar, ashtu i bije apo jo!? sille ka të duash dhe topi nuk mund ta luaj atë. Tani je përmirësuar pak a shum, sepse më herët ke gabuar në lidhje me shifrat e zanafillës së Islamit apo jo Big Cola!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Uliks 29.08.11 18:10

I nderuari Gon dihet se pas bubullimave pason shiu.Nuk jam kundra temes,teje apo diqka te ngjashme,po per kundrazi qmoj mundin,debatet dhe at se qfar sjell ne ket forum.Por nje gje duhet ta kemi te kjart se qdo njeri nga ne per ate se qka sjell,ate duhet dhe ta mbroj.Mua personalisht se qfar me beri te ndjehem keq dhe te reagoj ndoshta pak ne menyr arrogante ishin theniet e tua te me siperme.Se Turku nuk kishte qellim te luftonte me Skenderbeun dhe paramendo se qfar mund te ti bente Shqipris por nuk deshi.Pytja ime per juve esht se ne qoftse nuk deshi te i bente keq Shqipris cili shtet pesoj dhe humbi me shum se Shqipria...
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 30.08.11 21:07

Çfarë humbi Shqipëria Uliks? Dhe nga kush humbi më tepër? Në sundimin e Turkut si ishin dhe ku ishin kufijt shqipëtar? Ku janë sot kufijt? kush i ndau ata? Turku i ndau? Apo Europa "Kudër" i ndau!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Uliks 30.08.11 22:15

Nga te dhena jo zyrtare qe une besoj se jan me se te verteta sot ne shtetin turk jetojn mbi dy miljon shqiptar te larguar me dhun,e mos te folim sa u shperngulen per ne shtete te tjera.Sa e sa femij mbeten jetim dhe sa e sa nena u perdhunuan qe si rrezulltat vetem i kesaj te fundit ne dallojm shum nga njeri tjetri per sa i perket pamjes se jashtme fizike,morale,kulturore etj.Ne menyren me barbare te mundshme na jan ndrruar doket,zakonet,relegjioni.Kurse sa i perket pytjes se dyt dihet shum mir se marrveshjet karpato turke me perkrahjen e evropes kufijt e shqipris jan keta te sodit.
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 31.08.11 8:55

Uliks i nderuar, sa për informim, në Turqi jetojnë mbi 6 milion shqipëtar, por nga kush u përzun këta shqipëtar një pjes e tyre? Dhe pse shkuan në Turqi? Feja Islame nuk është futur me dhun o i nderuar, por me vetdëshirë, sepse ajo familje që ka pranuar fenë Islame në kohën e Turkut, të ardhurat për atë familje kanë qenë me bollëk pas asaj, u janë afruar toka bujqësore për punimin e tyre, kurse ata të cilët nuk e kanë pranuar fenë, të ardhurat i kanë pasur më të dobëta, këtu ka qëndruar problemi duke bërë dallim në mes feshë.
Po sa kritikon turkun ti e tjetri me kaq agresivitet përse nuk e bëni të njejtën gjë edhe për Serbin, që vërtet ai na vrau, na griu e na shkeli moralin duke na dhunuar motrat, vajzat dhe nënat shqipëtare? Turku e ka ditur që pika më e dobët në moral tek shqipëtarët është motra, kështu pra e tregojnë një gojdhën në anën time se si e ka ngacmuar një vajz shqipëtare rrugës duke kaluar një ushtar turk, pastaj ajo i tregon të atit, i ati merr vajzën dhe shkon tek komandanti turk dhe i tregon për ndodhin, ai turk merr gjith ushtrin ia rendit shqipëtarit para duke i thënë; "Bëja vetëm me gisht se cili ka qenë ai ushtar i cili ka vepruar në atë mënyrë", por nga të gjith ushtarët nuk është asnjëri, pastaj ai, kërkon rojet e natës, një prej rojeve të natës ka qenë ai i cili e ka ngacmuar atë vajz, pasi që e zbulojnë komandanti e merr atë roje dhe e pushkaton para të gjithëve. A do ta kishte bërë Shkjau i zi ndonjëher këtë gjë për shqipëtarin?
Turku në momentet e fundit ka qenë i detyruar, dmth i është imponuar nga Europa që ta bëjë këtë gjë, me ose pa dashje është dashur t'ia fal, apo t'ia shes trojet shqipëtare këtyre ndyrësirav ortodokse që na rrethojnë. Mirëpo në kohën e sundimit të Turkut, trojet shqipëtare kanë qenë të bashkuara i nderuar. Pra përdore llogjikën më tepër dhe e kupton se kush na e deshi të keqën më tepër dhe kush ende na e do të keqën më tepër, Turku? Apo Europa(Franca, Anglia e Gjermania)!.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  ILIRA 31.08.11 13:10

Pershendetje ...
me porosi te Estilenit po shkruaj edhe une dicka se jeni shume te preokupuar ne lidhje me perhapjen e islamit ne Shqiperi dhe Kosove ,mirepo keni harruar shume te tjera ngjarje te dhimbshme madje do ti quaja katastrofa kombetare.
Te gjithe jemi habitur per varrezat e ushtareve greke qe na mbine si kerpudha mbas shiut ne gjithe Jugun e Shqiperise por pse u lejuan?, pushtuesit e tjere qe kaluan neper kete dhe qe quhet Shqiperi i moren eshtrat, po keta pse ???? Keta nuk ishin heronjte tane absolutisht jooooo keta ishin pushtues te tjere. Konflikti italo grek filloi ne 1940 dhe mbaroi ne 1949 nga toka shqiptare ne token shqiptare. Si incidenti me i perfolur qe nisi lufta ishte masakrimi i patriotit cam Daut Hoxha, koken e tij greket e shetiten neper fshatrat e Camerise per ti futur friken popullsise shqiptare, sepse Italia fashiste ne ate kohe e shikonte Shqiperine si nje vend qe nuk do ti kthehej kundra dhe kerkonte bashkimin e Shqiperise me camerine krahine kjo e vjedhur ne vitin 1913 pra plaga ishte shume e fresket... Me thene te drejten shqiptaret nuk e mbeshteten ashtu si duhej italine ne rast se kete variant do ta kishte pasur greqia sigurisht qe nuk do qendronte ashtu si shqiptaret.
Keshtu qe ne ofensiven kunder Italise ushtria greke kaloi Greqine dhe luftoi ne Shqiperi per "vorio epirin" pushtoi Korcen Gjirokastren etj duke masakruar popullsine vendase sigursiht ishin pushtues dhe keta. Arriti deri te spastrimi etnik i camerise, erdhen ketej ata te mjere qe shpetuan te plagosur te uritur gjysmat kishin vdekur rrugeve pa shtepi dhe katandi aaaaaa se harrova u masakruan per faktin qe ishin myslimane!!!!!??????
Perse u lejuan varrezat greke, ne fillim kur marreveshja nuk ishte firmosur behej fjale per pak ushtare te rene por pastaj kerkuan qe te quheshin heronj te rene edhe prifterinjte infermieret dhe karrocieret qe duhej te kishin rene ne lufte ????!!!! dhe na dolen aq shume heronj greke ne shqiperi sa as ata vete nuk e dinin ne fillim, tani aty neper varreza ka edhe eshtra pleqsh dhe plakash se ndonje edhe i ka shitur te uruarat eshtra te gjyshit apo gjyshes por nuk dolen pa gje .
Kaq kisha per momentin, dhe do ta mbyll me shprehjen e Canit te Zone e lire " A do ti shisje eshtrat e gjyshit per nje vize greke" shyqyr qe u hoqen vizat se eshtrat e tyre do ti gjenim edhe ne Dukagjin!!!!
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 31.08.11 13:50

Gjergj Kastrioti-SKENDERBEU eshte figura kyce e krenarise mbare shqiptare.Udheheqesit turq te kohes e pagezuan SKENDERBE (ALEKSANDER=SKENDER ne gjuhen turke +be=grade ushtarake e kohes).Me qe nje e dhene e tille na vjen nga GATI 600 vjet me pare,kjo gje eshte nje tregues i qarte se vete ky trim i kohes jo vetem mund te rridhte,ti ngjante por edhe trashegonte si karakteristikat aq edhe tiparet e ALEKSANDRIT te MADH te Maqedonise.
Debati ne kete teme me duket se ka precipituar jo ne rrugen qe duhet megjithate per te qene me mendje hapur jo vetem per kete figure te popullit shqiptar me lindi deshira te rekomandoj leximin nga ata qe e shohin te nevojshme te librit "ENIGMA" te Robert d'Anxhelit tek i cili mund te qartesohen per shume gjera dhe qe te mos ja fusin me mbrockulla e budallalleqe ngfa me te ndryshmet.Po postoj pak matewrial nga ky liber dhe gjithashtu deshiroj qe ky liber te futet ne fondin e biblotekes se ketij forumi.


ENIGMA...

e prejardhjes

së racës dhe të gjuhës



Pellazgëve

Ariasve,

Hititëve,

Helenëve,

Etruskëve,

Grekëve ose

Shqiptarëve etj.

... është zgjidhur
ILIRËT

Aleksandri i madh, Skënderbeu, Bonaparti - Kapedanë shqiptarë

Lexuesi nuk duhet të çuditet dhe të mos e shohë si të pasaktë mendimin që Aleksandri i Madh ka imituar kapedanin e Ekspeditës së parë të ariasve në fillim të mijëvjeçarit të tretë para Krishtit. Përkundrazi, ai duhet ta shohë këtë gjë si normale dhe krejt të natyrshme, sepse historia na mëson, që gjithnjë gjithë kapedanët e mëdhenj kanë kërkuar të kopjojnë të tjerët udhëheqës të mëdhenj, paraardhës të tyre. Në fakt ne do të thoshim se Aleksandri ka imituar komandantin e Ekspeditës së parë të ariasve: prova më e mirë është se ushtarët, që arritën në brigjet e lumenjve të Indisë, kundërshtuan të shkonin më tej në thellësi të territorit të Indisë, duke thënë se nuk donin të shkonin të humbisnin atje, ashtu si Ekspedita e parë. Ndonëse ka një ndërkohë prej rreth 2500 vjetësh që i ndan argët ose ariasit prej maqedonasve, domethënë prej stërgjyshëve të pasardhësve të tyre të drejtpërdrejtë, na del se këta të fundit e ruanin për bukuri kujtimin e Ekspeditës së parë dhe ne mund të themi gjithashtu, se Aleksandri duhej ta njihte më mirë në vija të trasha mënyrën se si ishte zhvilluar ajo ekspeditë.
Rreth 2000 vjet pas ekspeditës së Aleksandrit të Madh, një kapedan tjetër shqiptar, domethënë i së njëjtës racë me Aleksandrin e Madh ose pasardhës i tij, i famshmi Ushtar i Krishtit dhe Mbret i Shqipërisë GJERGJ KASTRIOTI, i mbiquajtur me të drejtë SKËNDERBE nga sulltanët turq MURATI II dhe mbi të gjithë MUHAMETI II Ngadhënjyesi, që e njihnin shumë mirë, atë dhe taktikën e tij, sepse gjatë gjithë rinisë së tyre dhe viteve të burrërisë deri në 40 vjeç u rritën e jetuan së bashku në oborrin e sulltanit në Adrianopojë, ky Skënderbe në sajë të taktikës së tij, që imitonte atë të Aleksandrit të Madh, homonimit të tij, - sepse SKËNDERBEJ do të thotë: princi-kalorës Aleksandër, - ka luftuar pa pushim gjatë njëzet e pesë vjetëve kundër ushtrive të shkëlqyera të sulltanit, që arrinin deri në 80.000 e 140.000 burra, dhe e ka bërë vetëm me një grusht shqiptarësh, që i kishte ushtruar e stërvitur vetë. Kur sulmonte, - jo shpesh, natyrisht, dhe kur nuk kishte rrugë tjetër, ushtrinë e panumërt të sulltanit, ai e përshkonte me gjithë shpejtësinë dhe e ndante më dysh, pa lejuar që grupi i tij i vogël të shtrihej e të shpërndahej, por të rrinte i bashkuar dhe të formonte një grusht kompakt dhe të pashkatërrueshëm.
Së fundi, vetëm pas 350 vjetëve NAPOLEONI I, kapedani i madh i kohëve të reja zbatoi po të njëjtën strategji të rrufeshme, si të dy paraardhësit dhe po ashtu, mund të themi si bashkatdhetarët e tij. Çfarëdo që është shkruar e thënë për origjinën e vërtetë të emrit dhe të familjes së BONAPARTIT, ajo nuk ka qenë as italiane, as greke, por sigurisht shqiptare, dhe për ta thënë më me përpikëri: shqiptare toske. A nuk vinte familja Bonaparti nga TOSKANA në Itali? Por toskët e Toskanisë së Shqipërisë së jugut a nuk janë po ajo popullsi si toskanët e Toskanisë italiane, nga të cilët një pjesë, - më e dalluara në popullsi, - për shkak të turbullirave në fundin e Republikës, rreth vitit 50 para Krishtit dhe për shkak të dëbimeve masive të asaj epoke kapërceu kanalin e Otrantos dhe vajti të banonte, siç thotë Nicolas FRERET në veprën “Observations”, në Epir, në territoret që Paul Emili në vitin 168 para Krishtit i kishte shkretuar e rrafshuar duke marrë 150.000 skllevër në Itali, të cilët ende nuk ishin zëvendësuar plotësisht? Si rrjedhim, familja Bonaparti, ose toskane ka qenë ipso facto shqiptare. Dhe Napoleoni sigurisht që nuk mund të mos e dinte, sepse në Marsejë dhe kudo gjetkë kishte dëshirë t’u bënte vizita gjithnjë familjeve korsikane-shqiptare, greke-shqiptare dhe toskane-shqiptare, ashtu siç ishte gjithmonë i gatshëm për të mbrojtur gjithë luftëtarët greko-shqiptarë, që kishte kërkuar të viheshin nën urdhrat e tij. A nuk krijoi ai “Provincat Ilire”, sepse interesohej për këto provinca si shqiptare që ishin? A nuk interesohej gjithashtu ai për ato të jugut të Shqipërisë, ku në të vërtetë mbretëronte i famshmi ALI pasha TEPELENA me nam të rëndë, me të cilin pavarësisht nga të gjitha, ai kishte letërkëmbim dhe do ta kishte ndihmuar me të vërtetë, po të kishte qenë një princ i krishterë?
Për më tepër, etimologjia e vërtetë e emrit: BUONAPARTE, mbështet mendimin tonë për origjinën shqiptare të Napoleonit; kështu mbiemri Buonaparte, që u bë më vonë një lalgap, nuk mund të jetë aspak përkthim i: kali meris, kalimeris, kalomeris, kalo meros, etj., që nuk janë formime greke dhe nuk kanë asnjë arsye të jenë për rastin e përdorimit si lalgap për një person; përkundrazi ai është një lalgap shqip: Kalëmiri, me një formim gramatikor të përsosur, që fare mirë mund t’i vihet një njeriu, që zotëron ose që shalon një ”kalë të mirë” ose ”kalë të bukur”. Veç kësaj, ka edhe etimologji të tjera të ngjashme, që mund të afrohen ose të krahasohen me këtë të “Kalëmirit”; ka, për shembull, Kalëbardhi = ai që zotëron ose që shalon një kalë të bardhë, dhe që ka sjellë lindjen e emrit: GARIBALDI = Biancavallo në gjuhën italiane. Kemi edhe Kalëmadhi = Magnocavallo, domethënë njeriu me “kalë të madh”, një emër familjeje shumë i njohur. Ka gjithashtu: Kalëluani: njeriu që zotëron ose që shalon një kalë të bukur e të fortë si një luan; emër familjeje i njohur mirë në Itali: Leoncavallo, një përkthim shumë i saktë. Po me këtë mënyrë arsyetimi ka: Gurakuqi: gur i kuq, mbiemër familjeje shqiptare që italianët dhe grekët e kanë marrë gjithashtu; ata e kanë përkthyer me shumë përpikëri: Pietrarossa dhe Petrokokiros; KryeziuI: mbiemër familjeje në Greqi i përdorur po njësoj: Kriezis (emri i një kryeministri grek, natyrisht shqipfolës dhe që është vrarë kohët e fundit); italianët, duke e përkthyer, e kanë bërë: Testanera dhe një familje greke, me siguri me origjinë shqiptare, e ka bërë: Mavrokefalos = Kokëziu; (duhet të përmendim këtu se autorët e lashtë grekë e kanë përkthyer mbiemrin: Kokëdemi, të cilin maqedonasit ia kishin ngjitur në maqedonishten ose pellazgjishten, pra në shqipen, kalit që vetëm Aleksandri, kur ishte fare i ri, mundi ta shalonte me lejen e babait të vet, Filipit, duke e bërë: Boukefalos; Dorëgjati: me dorë të gjatë, siç ka qenë mbiquajtur zakonisht ARTAKSERKSI, dhe që autorët grekë, në vend që ta jepnin ashtu siç ishte, e kanë përkthyer në përshtatje me zakonin e tyre, duke e bërë Makroxeir; sot është një emër familjeje mjaft i njohur në Shkodër (Shqipëri).
Me një fjalë, mbiemri i vërtetë Kalëmiri është marrë gabimisht për: kalomeros, kalimeris etj., dhe është përkthyer jo me saktësi si [i]Buonaparte, në vend që të jepej me anë të Buoncavallo: kalë i mirë, i bukur, që është kuptimi i vërtetë i tij.
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 31.08.11 15:52

Dimitrov, siç thua ti Gjergji paska qenë ushtar i Krishtit (Ortodoks!) dhe ushtar i kombit.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 31.08.11 20:27

Gon! shkruajti:Dimitrov, siç thua ti Gjergji paska qenë ushtar i Krishtit (Ortodoks!) dhe ushtar i kombit.

Po ti si thua se une pajtohem me ato qe kam postuar !
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 01.09.11 9:01

Mirë, edhe unë pajtohem. Gjergji ka luftuar edhe për komb, por edhe për fe. Në mesin e shqipëtarëve ka pasur musliman, çfarë ka bërë Gjergji me ata musliman shqipëtar? Pasi që ai ka luftuar për fe dhe ka qenë Ortodoks. Sot, çfarë është feja ortodokse? Ajo nuk ndryshon, e njejta është si në kohën e Gjergjit, ajo mbjell vetëm urrejtje ndaj njerëzve të feve të tjera dhe mallkon!
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 01.09.11 20:53

Gon! shkruajti:Mirë, edhe unë pajtohem. Gjergji ka luftuar edhe për komb, por edhe për fe. Në mesin e shqipëtarëve ka pasur musliman, çfarë ka bërë Gjergji me ata musliman shqipëtar? Pasi që ai ka luftuar për fe dhe ka qenë Ortodoks. Sot, çfarë është feja ortodokse? Ajo nuk ndryshon, e njejta është si në kohën e Gjergjit, ajo mbjell vetëm urrejtje ndaj njerëzve të feve të tjera dhe mallkon!

O Gon ! Mos ti futemi debateve te pa bereqet!
Personalisht respektoj besimet e njerezve ndaj fese.Ne botekuptimin tim,edhe pse jam ateist,praktikat e riteve fetare te cilitdo besimi qofshin duhen respektuar,por megjithate nuk pajtohem me asnjerin ekstrem qe manifestohet gjithsesi prej individesh qofte edhe te fshehur nen rrason e zeze apo callmen e bardhe.Keta individe tejkalojne jo vetem vetveten por edhe besimin duke i shkelur dhe neperkembur te drejtat e te tjereve.Per mua dhe kam besim te plote se edhe per ty ekstremet takohen.Ne kete logjike ne qofsh mysliman a ne qofsh i krishtere po ishe ekstremist je njesoj.
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 02.09.11 7:57

Sikur të isha një besimtar ekstremist nuk do të hyja kurr në këtë forum.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 02.09.11 14:13

Personalisht nuk kam patur idene e dialogut me ty apo te nxirrja ne pah se SKENDERBEU ka luftuar per fe.Ne kohen e tij ka pasur edhe myslimane.Argument per kete eshte Hamzai,nipi i tij dhe nje pjese tjeter por jo ndonje % e madhe pasi ne ate kohe kthimi ne fene islame nuk behej me detyrim.Me vone nisi detyrimi per kthimin ne fene islame.Kete e verteton historia.Por megjithate une ne materialin e postuar nenvizoj (ose me mire deshiroj te percjell te lexuesit )se Gjergj Kastriot Skenderbeu ka luftuar per vendin dhe kombin e tij.
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 02.09.11 22:50

Edhe për fe!

Përse përkrenarja dhe shpata e Skenderbeut kanë mbetur në muzeun e Vjenës? Çlidhje pati Vjena me këto që i përmenda më lart?
A nuk do të ishte më mirë që këto të mbaheshin në muzeun shqipëtar?, sepse me të drejt do të duhej ti takonin muzeut shqiptar. Ai nuk ishte austriak, por ishte shqiptar! A nuk është kjo një e pa drejtë e madhe që i është bërë muzeut shqiptar nga muzet e huaja siç është muzeu i Vjenës në këtë rast?
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 02.09.11 23:42

Gon! shkruajti:Edhe për fe!

Përse përkrenarja dhe shpata e Skenderbeut kanë mbetur në muzeun e Vjenës? Çlidhje pati Vjena me këto që i përmenda më lart?
A nuk do të ishte më mirë që këto të mbaheshin në muzeun shqipëtar?, sepse me të drejt do të duhej ti takonin muzeut shqiptar. Ai nuk ishte austriak, por ishte shqiptar! A nuk është kjo një e pa drejtë e madhe që i është bërë muzeut shqiptar nga muzet e huaja siç është muzeu i Vjenës në këtë rast?
Ore zoti Goni !
Po c'lidhje ka perkrenarja dhe shpata e Skenderbeut qe jane ne Vjene me fene??? Kete se kuptoj dot.
Me sa di une nje pjese e atyre relikeve qe i trasheguan njerezit e Skenderbeut jane pikerisht atje sepse atje perfunduan vete trashegimtaret e ketyre relikeve.Ato jane kerkuar nga shteti shqiptar por nuk jane dhene sepse arsyet mund te jene nga me te ndryshmet,mund ti kene blere,mund ti jene falur apo dhuruar muzeut dhe per kete nuk mund te pohojme se ky fakt tregon se ai ka luftuar per fe.
Nw se keto do te perfundonin ne Tibet ti cdo te thoshe me kete rast se ai luftoi per budizmin???????????????
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  bigcola 03.09.11 9:48

Gon! shkruajti:Edhe për fe!

Përse përkrenarja dhe shpata e Skenderbeut kanë mbetur në muzeun e Vjenës? Çlidhje pati Vjena me këto që i përmenda më lart?
A nuk do të ishte më mirë që këto të mbaheshin në muzeun shqipëtar?, sepse me të drejt do të duhej ti takonin muzeut shqiptar. Ai nuk ishte austriak, por ishte shqiptar! A nuk është kjo një e pa drejtë e madhe që i është bërë muzeut shqiptar nga muzet e huaja siç është muzeu i Vjenës në këtë rast?

Gon! gjithmon kur flasim per Gjergj Kastriotin s'pari duhet te luhem vendi e pastaj me ja nisë! Serbia e shtetet tjera i mbrojn kriminelet e vetë ku vranë dhe masakruan njerz pa faj ne sy te popullit kurse Ne e patëm një hero qe luftoj aq gjatë, me një nder ushtrin me të fort te asaj kohe dhe nuk u vra nga ata por vdiq ne menyrë natyrale dhe i shtrir ne shtratin e vet, dhe pas sa vitesh dyshojm ne të. Turp!
Kurse per shpat dhe perkrenare po e jap një mendim, kur ne shtete më të medha dhe me sigurta se Shqiperia ku muzetë e tyre percillen 24 orë me kamera edhe u vidhen shumë gjëra nga hajnit profesionit. A mund ta mendosh se ne Shqipri perkrenarja dhe shpata e tij as 2 orë nuk mund te qendrojn sepse do te zhduken për krejt jeten! E për se rrijn ato ne Austri Ne nuk e kemi fatin ta dijm ku është arsyeja sepse ato e kan një sekret nga Ai qe i solli atje!
bigcola
bigcola

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  nert 03.09.11 19:18

Pse nuk mendoni se luftoi per veten e tij ne rradhe te pare, per te qene dikush i njohur, per te rifituar poziten e tij, per te marre hak , pastaj per kombin, por per fene ate smund ta besoje asnje me te vertet ketu, nqs ai do luftonte per fene mund ti bente popullit thirrje te nderronin perseri fene, pasi ne si popull kemi qene 100% ortodoks+katolike, myslyman jemi te kthyer. Dhe jam 100% e bindur se po te behej ajo thirrje populli do kthehej perseri.

Kete postim nuk e kam bere per ti ulur meritat SKENDERBEUT, se ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam. Tani po na marrin pak nga pak dhe spo ndjehemi fare
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 03.09.11 21:53

nert shkruajti:Pse nuk mendoni se luftoi per veten e tij ne rradhe te pare, per te qene dikush i njohur, per te rifituar poziten e tij, per te marre hak , pastaj per kombin, por per fene ate smund ta besoje asnje me te vertet ketu, nqs ai do luftonte per fene mund ti bente popullit thirrje te nderronin perseri fene, pasi ne si popull kemi qene 100% ortodoks+katolike, myslyman jemi te kthyer. Dhe jam 100% e bindur se po te behej ajo thirrje populli do kthehej perseri.

Kete postim nuk e kam bere per ti ulur meritat SKENDERBEUT, se ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam. Tani po na marrin pak nga pak dhe spo ndjehemi fare

O nert !
Nuk di cfare llogjike ke vene ne pune pasi ne krye thua se SKENDERBEU luftoi per veten ......dhe me pas thua se per ne si popull eshte e vetmja periudhe ku u bashkuam dhe luftuam etj.Je ne kundershtim me veten teresisht prandaj te sygjeroj ta njohesh mire figuren e heroit tone.Ai se pari arriti te merrte kalane e Krujes me mjeshteri nga ku deklamoi tek krutanet dhe te gjithe te pranishmit se ishin te lire dhe se lirine nuk jua solli ai por ate e gjeti mes tyre.Keto jane thenie tashme proverbiale por po i perseris qe te kuptosh se ai luftoi per lirine nga turqit or "tunxh"

Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  nert 03.09.11 21:59

Lexoje dhe njehere postimin tim, dhe do e kuptosh llogjiken time. Nqs se kupton atehere thuaj se ta sqaroj une, por ne fillim lexoje me kujdes dhe mundohu ta kuptosh ate cfare kam dashur te them
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  nert 03.09.11 22:18

Gon! shkruajti:Mirë, edhe unë pajtohem. Gjergji ka luftuar edhe për komb, por edhe për fe. Në mesin e shqipëtarëve ka pasur musliman, çfarë ka bërë Gjergji me ata musliman shqipëtar? Pasi që ai ka luftuar për fe dhe ka qenë Ortodoks. Sot, çfarë është feja ortodokse? Ajo nuk ndryshon, e njejta është si në kohën e Gjergjit, ajo mbjell vetëm urrejtje ndaj njerëzve të feve të tjera dhe mallkon!

Ne cilen pjese te bibles e ke lexuar ti se ajo mbjell urrejtje ndaj feve te tjera dhe mallkon se une si ortodokse se di
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 04.09.11 16:46

nert shkruajti:Pse nuk mendoni se luftoi per veten e tij ne rradhe te pare, per te qene dikush i njohur, per te rifituar poziten e tij, per te marre hak , pastaj per kombin...........
Kete postim nuk e kam bere per ti ulur meritat SKENDERBEUT, se ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam. Tani po na marrin pak nga pak dhe spo ndjehemi fare

Ne komentin qe te kam bere orientohu me ane te ngjyrave dhe do te shohesh se cfare ke thene"ne rradhe te pare per veten pastaj per kombin"Ky citim te hedh poshte ate ku thua se "ka qene e vetmja periudhe ku ne si popull u bashkuam dhe luftuam"
Nese Skenderbeu ka luftuar ne rradhe te pare per veten e tij dhe ne fund per kombin atehere NUK DO TI SHKONTE KUSH NGA PAS OR''TUNXH",por ngaqe luftoi per kombin arriti te bashkonte popullin kunder nje ushtrie perandorake sic qe ajo osmane.
Ajo qe ti ke poistuar vetem keshtu mund te kuptohet e perceptohet.Nese zoti nert ka patur tjeter ne mendje dhe tjeter ka shkruar atehere ta kontrolloje edhe njehere dhe te korrigjoje GABIMET E VETA.
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  nert 04.09.11 18:07

Kur kam thene se ne rradhe te pare ka luftuar per veten e tij, mos harro se te gjithe heronjte ne rradhe te pare luftojne per veten e tyre, per idealet e tyre, per ate se cfare ate deshirojne, te kam paraqitur disa arsye pse ai mund te kete luftuar, qe dhe ti i ke ngjyrosur.
Mos harro dhe natyren e njeriut i cili eshte i prirur te beje dicka vetem nqs merr dicka si shperblim, qofte kjo dicka materiale, qofte dhe jo materiale (mos i keqkupto fjalet).

A mund te me thuash ti se pse ai u ngrit kunder turqeve , per kombin e tij po ai ishte larguar qe 9 vjec e rritur ne ambientin e turqeve, si mund ta kujtonte kommbin e tij.

Edhe deputet i ndjek turma nga mbrapa, po ata per cfare po luftojne per kombin???
Mundohuni mos ta merrni historine e treguar nga historianet si te mireqene por vendosini gjithmone nje pikepyetje
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 04.09.11 19:30

Per te mos e futur kete dialog ne udhe te pafund po te kujtoj se arsyetimi juaj nuk e kalon cakun e personales.Po te ecnin historianet,kronikanet bashke me ta edhe Marin Barleti (serish po ta riperseris) me kete logjike do te thoshin se : -Skenderbeu ishte zemeruar me Sulltanin per aresye se ai nuk e kishte plotesuar aksh deshire etj,etj.Mirepo keto gjera sfumohen me kohen sepse i perkasin deshirave personale dhe si te tilla nuk do te rronin si dhe nuk do te perbenin material qe ta perjetesonin figuren e tij.Ajo qe te ben te lavdishem eshte vlera me permasa te medha sic kunder eshte ceshtja kombetare,ndersa pasurite per te cilen sipas teje,Skenderbeu mund te kete luftuar marrin vleren ZERO.
PSE? Sepse ai nuk mund te na percillej ne deri ne keto kohe si kryeheroi i Shqiperise.Po te perdornin logjiken tende ata qe kane shkruar historine e Skenderbeut do ta quanin nje deshtak pasi ai per 25 vjet rresht e ktheu vendin e tij ne nje teater lufte nga ku c'fitoi ?Asgje.Ajo qe ti e rradhit te paren (te luftuarit per vete ne te shumten e rasteve nuk renditet fare ose ne rastin me te keq mund te renditet e fundit si vlere), ne fakt,ne logjiken tende te kujton HAMZAIN i cili u be xhind kur Skenderbeu u be me djale.Ne kete pike ti ke te drejte.


Edituar për herë të fundit nga dimitrov xhunga në 04.09.11 21:01, edituar 1 herë gjithsej
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Gon! 04.09.11 20:35

Nert i/e nderuar, po sikur ti përmbahej Bibles Ortodoksi ashtu si duhet ti përmbahet, sigurisht që nuk do të kishin urrejtje ndaj asnjë feje tjetër, mirëpo klerikët fetar kanë nxjerrë dhe ende nxjerrin doktrina jo të ngjashme me Biblen, ku prej atyre ua mësojnë dhe ua kanë mësuar popullit urrejtjen ndaj feve të tjera. Nert, kisha Ortodokse dallon shumë prej kishës katolike dhe unë e di këtë. Ata thonë se Jezusi është më i mëshirshëm se Zoti Vet dhe është Zot mbi Zotër, kurse ata që nuk besojnë në Jezusin si Zot të tyre, ata pra kanë përqafuar ligjin e Satanit dhe të gjith janë Satanasita, ata thonë se; Satani duhet të luftohet me të gjitha forcat, e po ashtu duhet të luftohen edhe argat e tij, pra ata na llogarisin neve Muslimanëve si Djaj, edhe Jehudët i llogarisin ashtu, e kur e kanë atë mënyrë të urrejtjes ata, po ta kenë fuqin dhe shtetin çfarë mund të jenë në gjendje të bëjnë me ne Muslimanët!?
Pra, unë shkurt bëra matjen e pulsit të shqiptarëve me dy tema!:
Atë për Ali Pash Tepelenën që ka qenë edhe ai trim mbi trima dhe temën tjetër Skenderbeu edhe ky pra ka qenë trim mbi trima.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Dimitrov Xhunga 04.09.11 21:16

Gon! shkruajti:Nert i/e nderuar, po sikur ti përmbahej Bibles Ortodoksi ashtu si duhet ti përmbahet, sigurisht që nuk do të kishin urrejtje ndaj asnjë feje tjetër, mirëpo klerikët fetar kanë nxjerrë dhe ende nxjerrin doktrina jo të ngjashme me Biblen, ku prej atyre ua mësojnë dhe ua kanë mësuar popullit urrejtjen ndaj feve të tjera. Nert, kisha Ortodokse dallon shumë prej kishës katolike dhe unë e di këtë. Ata thonë se Jezusi është më i mëshirshëm se Zoti Vet dhe është Zot mbi Zotër, kurse ata që nuk besojnë në Jezusin si Zot të tyre, ata pra kanë përqafuar ligjin e Satanit dhe të gjith janë Satanasita, ata thonë se; Satani duhet të luftohet me të gjitha forcat, e po ashtu duhet të luftohen edhe argat e tij, pra ata na llogarisin neve Muslimanëve si Djaj, edhe Jehudët i llogarisin ashtu, e kur e kanë atë mënyrë të urrejtjes ata, po ta kenë fuqin dhe shtetin çfarë mund të jenë në gjendje të bëjnë me ne Muslimanët!?
Pra, unë shkurt bëra matjen e pulsit të shqiptarëve me dy tema!:
Atë për Ali Pash Tepelenën që ka qenë edhe ai trim mbi trima dhe temën tjetër Skenderbeu edhe ky pra ka qenë trim mbi trima.


Ti or Gon i dashur me temen qe ke hapur ke bere te mundur te perfshish te medh e te vogel se te gjithe kane c'te thone per heroin tone.Por kur me perfshihesh e me ngaterrohesh me fene dhe se c'thua e katranos as vete zoti nuk e merr vesh e jo me ti,e ben lemsh e s'di cfare thua.Jo kisha ortodokse po ajo katolike jo islamizmi po...E c'e fusni veten ne telashe kot se koti duke bere pis boten tuaj shpirterore.Njeriu ka nevoje per pasterti dhe liri.
Kete nevoje te madhe e kishte Skenderbeu ne shkallen me siperore te mundshme deri ne frymezim dhe dashuri per atdheun dhe ishte ky frymezim e kjo dashuri per atdheun dhe lirine qe e ngriten ate peshe i dhane force qe te vinte e te luftonte per te dhe jozoterat,satanistat,jezusat,myslimanat,djajte e ku di une cfare ngaterron Goni ne postimin e tij.Clirohuni mor te mjere nga keto fantazira e psikopatira se do te perfundoni si kontigjent per talebanet.
Dimitrov Xhunga
Dimitrov Xhunga

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  nert 04.09.11 21:24

Ka vite qe bota eshte e perfshire nga luftera te thene 'fetare', e them te thene fetare se jam shume e bindur se arsyet jane vetem interesa vetjake te secilit kamp. Gjithmone ngaterrohet feja me ata qe thone se jane ndermjetesit e Zotit, Zotit, e kam fjalen per prifterinjte e hoxhet.
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Cimi Elezi 04.09.11 21:35

O Gon ne radhe te pare.Ala se ke marre vesh qe nert eshte vajze?I nderuar ne cilin liber e ke lexuar qe ortodoksi,katoliku apo muslimani duhet te kete urrejtje ndaj njeri tjetri?Nqs jeni besimtar mos i ngateroni ''librat e shejnt'' me njerezit.
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjergj Kastrioti - Skënder Beu Empty Re: Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi