EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

+2
Estilen
dark_lordalb
6 posters

Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 9:54

A nuk mendoni se cdo gje paranormale (ose pjesa me e madhe) te kene te bejne me nje entitet me te fuqishem se ne, pse jo, nje rrace (qenie) aliene shume te avancuar qe e manifeston here pas here fuqine e saj ne forma te ndryshme?? Pse ekzistenca e alieneve duhet te jete kaq tabu, ose kaq e fshehte???
Pse paranormalja nuk mund te perfshije edhe alienet??? Ne nuk e dime fuqine e tyre. Cdo gje mund te jete e mundur.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Estilen 27.06.11 17:17

dark_lordalb shkruajti:A nuk mendoni se cdo gje paranormale (ose pjesa me e madhe) te kene te bejne me nje entitet me te fuqishem se ne, pse jo, nje rrace (qenie) aliene shume te avancuar qe e manifeston here pas here fuqine e saj ne forma te ndryshme?? Pse ekzistenca e alieneve duhet te jete kaq tabu, ose kaq e fshehte???
Pse paranormalja nuk mund te perfshije edhe alienet??? Ne nuk e dime fuqine e tyre. Cdo gje mund te jete e mundur.

Nuk po kuptoi se ke duhet te komentojme Titullin e temes .''A duhet te ndahen kuptimet mes ufove dhe alieneve''...a po permbajtjen e komentit te saj qe edhe ky ka shume pyetje njeheresh brenda...jane dy gjera krejt te ndryshme?
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 17:33

Titulli i temes ka dalur pergjysme. Duhet te ishte: a duhet te ndahet kuptimi i ufove dhe alineve nga pjesa tjeter e ekzistences paranormale? dhe mund ti pergjigjeni te gjitha pyetjeve.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Estilen 27.06.11 17:51

dark_lordalb shkruajti:Titulli i temes ka dalur pergjysme. Duhet te ishte: a duhet te ndahet kuptimi i ufove dhe alineve nga pjesa tjeter e ekzistences paranormale? dhe mund ti pergjigjeni te gjitha pyetjeve.
Jo ka dale pergjysem,por ne teme ti shtron nje pyetje...A duhet te ndahen kuptimet mes ufove dhe alieneve...

Ndersa per sqarimin qe beni dhe komentin ne fillim te temes ka shume hapsire per diskiutim.Une nuk besoi se ka nje lidhje mes Ufove e Alienve,me fenomenet paranormale.Te pakten me dijet qe kemi dhe materialet qe serviren ne faqe te ndryshme te internetit,askund nuk eshte indentifikuar ky fenomen si nje fenomen paranormal.
Pse ekzistenca e alieneve duhet te jete kaq tabu, ose kaq e fshehte??? Per shume arsye,se pari per mos ngjallje panik ne mbare popullaten,se dyti rrezohet miti i feve....etj,etj...
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:08

Po sikur miti i feve te ishte i nevojshem qe te thyhet??? Se per mendimin tim nuk po funkisonojne me si perpara. Psh: skandalet e prifterinjve ne SHBA, lufta islamike ndaj ushtive te NATO dhe SHBA ne EMER TE FESE. Asnjeve fe nuk i lejon gjerat qe po ndodhin.
Sa per anen paranormale, nuk e kuptoj pse alienet nuk mund te perfshihen. Paranormale eshte cdo gje qe logjika jone nuk i jep dot kuptim. Kur vete logjika jone eshte teresia e koncpteve qe kemi, qofte te fituara apo te "imponuara". Ne jemi te kufizuar ne ate qe e quajme logjike. Dhe alienet kane qene jashte saj. Ne kohet e fundit kemi filluar ti besojme dhe ti pranojme. Por prap eshte nje pjese e vogel e botes qe mendon qe ekzistojne. Njelloj si per entitetet e tjera paranormale. Pse alienet smund te bejne pjese ne kete kategori??
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Gon! 27.06.11 18:11

Miti i feve nuk rrëzohet por ndodh e kundërta, vërtetohen gjërat që janë të shkruara në librat e shenjta, si në Bibël po ashtu edhe në Kur'an, e që njerëzit, disa prej tyre nuk dijnë ti zbërthejnë edne edhe sot e kësaj dite ato.
"Zoti i botërave" Bibël - Kur'an, Gogu - Magogu (Bibël), Jexhuxh - Mexhuxh (Kur'an). Këto janë krijesa që janë të cekura në librat e shenjta.
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:15

Nuk dua te tregohem ateist, sepse nuk jam, por citimet dhe librat e shenjte jan plot simbolike. Ajo qe eshte thene ne Kuran eshte thene edhe ne bibel (gjerat me themelore) qe eshte me e vjeter ne rrjedhen historike. Ato qe jane thene ne bibel jane thene edhe ne kulturen hindu dhe budiste qe jane edhe me te vjetra. Por kane ndryshime pershkak se kane dalur ne drite ne epoka te ndryshme ku njerezimi ishte ne rrethana te ndryshme.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Gon! 27.06.11 18:15

Alienët gri, Zvarranikët. përse të mos i krahasojmë këto të sotmet që supozohen me ato të atëhershmet që janë cekur në ato libra?
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:18

Pikerisht kete them edhe un. Qe librat e shenjte jane bazuar ne dicka tjeter me perpara. Sepse librat e shenjte nuk kane dalur ne drite qe ne fillimin e njerezimit. Njerezimi ka pasur vite te tera pa ekzistencen e keyre librave.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty 27.06.11 18:23

dark_lordalb shkruajti:Pse alienet smund te bejne pjese ne kete kategori??

Fenomenet Paranormale janë ato fenomene vështirë të shpjegohen nga njeriu,Uffot ose Alienet thuhet se janë krijesa,ata nuk zhduken,nuk kanë legjenda,nuk kanë lidhje me të vdekurit 3 veti të cilat i gjejm tek entitetet.Prandaj mendoj që me të drejtë ata nuk bëjnë pjesë në Paranormale.
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  ILIRA 27.06.11 18:28

Te bej nje nderhyrje te shkurter fare, UFO eshte objekt i paidentifikuar fluturues ndersa alienet jane humanoide.
Ndersa per ata qe nuk kane informacion te mjaftueshem per kete teme vizitoni http://www.alien-ufo-pictures.com
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:30

@ Nitta. Nuk e di se si e koncepton ti zhdukjen, por per mendimin tim eshte largim nga paraqitja holografike qe ne projektojme ne tru me ane te syve. Dhe duke patur per baze nje konceptim te tille, them qe alienet jane mese te afte. Nuk jane te rralla rastet kur njerzet kane thene qe kane pare objekte fluturuese e ne moment te mos shiheshin me. Legjandat e alieneve jane mbuluar duke i quajtur ato perendi, ne cdo qyteterim antik qe ka jetuar. Sa per vdekjen, perseri mendoj se kane te bejne. Pasi per mendimin tim, vdekja eshte nje pjese e energjisete universit qe kalon nga nje forme dhe nje vend, ne nje forme dhe nje vend tjeter. Duke qene se alienet kane nje dije shume me te perparuar se tonen, mendoj se mund te kene me shume dijeni se ne per kete fenomen.
@ ILIRA. Kush i drejton keto objekte fluturuese jo te identifikuara??? Sigurisht jo une. Dhe pse alienet duhet te jene patjeter humanoide??
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  ILIRA 27.06.11 18:33

kam mendimin qe jo te gjitha objektet e paidentifikuara qe fluturojne vine nga jashte planetit tone, sigurisht qe nuk i drejtoj as une as ti
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty 27.06.11 18:35

dark_lordalb shkruajti:@ Nitta. Nuk e di se si e koncepton ti zhdukjen, por per mendimin tim eshte largim nga paraqitja holografike qe ne projektojme ne tru me ane te syve. Dhe duke patur per baze nje konceptim te tille, them qe alienet jane mese te afte. Nuk jane te rralla rastet kur njerzet kane thene qe kane pare objekte fluturuese e ne moment te mos shiheshin me. Legjandat e alieneve jane mbuluar duke i quajtur ato perendi, ne cdo qyteterim antik qe ka jetuar. Sa per vdekjen, perseri mendoj se kane te bejne. Pasi per mendimin tim, vdekja eshte nje pjese e energjisete universit qe kalon nga nje forme dhe nje vend, ne nje forme dhe nje vend tjeter. Duke qene se alienet kane nje dije shume me te perparuar se tonen, mendoj se mund te kene me shume dijeni se ne per kete fenomen.
@ ILIRA. Kush i drejton keto objekte fluturuese jo te identifikuara??? Sigurisht jo une. Dhe pse alienet duhet te jene patjeter humanoide??

Nuk më ke kuptuar dark_lordalb,një gjë pseudonimi im është nitty jo nitta.

Rilexoje edhe një herë shkrimin tim me vëmendje.
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:36

Jam shume dakort qe jo te gjitha jane nga jashte planetit, por mendoj se pjesa me e madhe e tyre po.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:38

@ NITTY. Me fal per gabimin. Te kam kuptuar shum mire dhe mendoj se i kam dhene sado pak pergjigje atyre 3 faktoreve qe ke permendur.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty 27.06.11 18:48

dark_lordalb shkruajti:@ NITTY. Me fal per gabimin. Te kam kuptuar shum mire dhe mendoj se i kam dhene sado pak pergjigje atyre 3 faktoreve qe ke permendur.

3 faktoret e përmendur kanë qenë vetëm për paranormalet,për fantazmat - që zhduken,për shpirtërat - e të vdekurve,dhe legjendat - mistike.

Pra këto 3 veti nuk i kanë Alienet ose Uffot,ky është mendimi im.
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 27.06.11 18:51

E kam kuptuar se ku e kishe fjalen, por me sa duket je ti qe se ke kuptuar se ca kam dashur te them.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  nitty 27.06.11 18:58

dark_lordalb shkruajti:E kam kuptuar se ku e kishe fjalen, por me sa duket je ti qe se ke kuptuar se ca kam dashur te them.

Jo unë ty të kam kuptuar,që 3 faktorët që unë mendoj që nuk paraqiten te Alienet,pra zhdukja,vdekja,dhe legjenda ti thua që po mund të paraqiten edhe tek Alienet ose Uffot,shumë mirë ke dhënë një mendim tëndin.
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  cosmiclove 28.06.11 20:10

Sa per ufot dhe alienet une do te thoja qe jo te gjithe jane miredashes kundrejt rraces njerezore. shume kane qellime dashakeqe ose edhe thjesht studioze por qe kane pasoja negative. Ne amerike ndodhin mbi 8 mije rrembime ne vit nga alienet gri te ardhur nga zeti reticuli.

Ndersa po i afrohemi eventit me te madh galaktikor qe eshte ashendimi (ngritja ne nivel tjeter dimensional) ne po vezhgohemi edhe nga qenie te ardhura nga largesite e kozmosit vetem per te pare se si do te shkoje ky eksperiment (kalimi ne dimensionin e 5 ne nivel planetar).

Shume specie aliene vijne per te asistuar dhe per te dhene informacion mbi procesin e ashendimit dhe menyren se si do te rrjedhin ngjarjet. Nuk ka asgje per te pasur frike. Ju keshilloj te lexoni kete librin .
Ja ky eshte linku http://api.ning.com/files/gkGZbcg0wVgcxMnxHXMxYIog47L7pBqrHSUZLSWZDgUl9GMHq6CdQ-QI8uq-OUR9**sOZx31wZcNh8YBt4ybHuAUCtu7Yms3/ThePrismofLyraAnExplorationofHumanGalacticHeritagebyLyssaRoyalandKeithPriest.pdf
cosmiclove
cosmiclove

35


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  dark_lordalb 28.06.11 22:05

Nqs jane dashamirese apo dashakeqese nuk kemi si ta zbulojme. ato eksperimente nuk dihet nqs jane per mire apo per keq ndaj nesh. Sa per pdf, shum flm.
dark_lordalb
dark_lordalb

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve  Empty Re: Ndarja e kuptimit mes ufove dhe alieneve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi