EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parashikime te deshtuara per fundin e botes

+2
atomi
Estilen
6 posters

Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  Estilen 21.05.11 12:08


Disa parashikime te deshtuara per fundin e botes



Parashikime te deshtuara per fundin e botes DoomsdayClock

Studimi paraqet disa prej profecive më të famshme për Ditën e Gjykimit në histori.

Le të fillojmë me parashikimin më të afërt ate te dites se sotme: maj 21 ,ora 24, ose 21 me oren tone lokale. Pastor Harold Camping, president i ''Familja Radio'', është i bindur se, duke deshifruar gjurmët e Biblës, gjykimi do të mbahet me 21 maj 2011, një ngjarje e shoqëruar nga një tërmet i paparë globale. Bota do të pushojë së ekzistuari pesë muaj më vonë,me 21 tetor 2011.

Kur ai u pyet se c'mund të bëjë më 22 maj, Camp tha: "Nuk ka plan B".

Pavarësisht nga besimi në bindjet e tij,ai kishte gabuar edhe me përpara. Ai parashikoi fundin e botës në 1994, por tani thotë se ajo ishte e parakohshme, duke qenë se një vlerësim nuk kishte përfunduar ne studimin e tij.

Large Hadron Collider

Large Hadron Collider përshpejtuesi i grimcave është më i madhi dhe më i fuqishme i prodhuar ndonjëherë, dhe mund të ndihmojë ne zgjidhjen e mistereve te universit tonë. Ai ka realizuar tashmë të dhënat për goditjet e grimcave.

Ai nuk ka shkaktuar fundin e botës,ashtu sic paralajmeronin shume shkencetare skeptik kur LHC është ndezur në shtator 2009. Ata menduan se ai mund të krijojë një vrimë të vogël të zezë që do të gëlltiste planetin.

Viti 2000

Kur arriti ora 11:59 në mesnatën e 31 Dhjetorit 1999, të gjithë besonin se kompjuterat në botë,gabimisht do te rregjistronin vitin 1900.Gjithashtu besoni se Tregu i aksioneve do te hynte në kaos, aeroplanët do rrëzoheshin dhe ne bazat e raketave do te ndodhte vetnisja e tyre.

Ose të paktën kjo duhet te ishtë ajo që duhet të kishte ndodhur në bazë të parashikimit te disa profetëve.. Më ne fund viti 2000,viti i fundit të mijëvjeçarit të dytë arriti pa probleme - vecse 1000 vjet që i parapriu nje panik i pa bazuar.

Nostradamus

Në 1555, Nostradamus parashikoi fundin e botës qe do të përfundonte ndoshta pas 444 vjetësh.

Duke pasur parasysh natyrën e fshehtë të shkrimeve të tij, është e vështirë për të përcaktuar saktësisht se çfarë ai mendonte se do të ndodhte në vitin 1999. Çështja është se kjo nuk ndodhi.

Jo të gjitha profecite fetare për fundin e botës janë të shkruara në Bibël.

Anëtarët e Heaven's Gate, një sekt i cili u shfaq në vitet 70-ta në San Diego, Kaliforni, besonte se fundi të botës po afrohet. Ata ishin të bindur gjithashtu se kometa Hale-Bopp ndiqej nga një UFO në të cilën ata do të ishin në gjendje për t'i shpëtuar apokalipsit kërcënues.

Në grup prej 39 anëtarëve të ''urdherit'' vetëvrases te sektit Heaven's u vetevrane te gjithe në mars 1997. Kometa vazhdoi udhëtimin e saj nëpër kozmos, duke lënë pas tokën me të njëjtën formë si gjithmonë.

Çfarë ndodhi kur një inxhinier i NASA-s me profecitë e tij,dha shpjegim në lidhje me Ditën e Gjykimit? Asgje...

Edgar Whisenant, një punonjës të NASA, ka botuar një libër të quajtur 88 Arsyet pse dita e gjykimit do të jetë në vitin 1988 ("88 arsye pse gjykimi do të ndodhë ne 1988), i cila ishte një bestseller. Në të Whisenant, u përpoq me prova digjitale në faqet e Bibles,ashtu si Camping ka përdorur për të parashikuar ditën e gjyqit të tij në 21 maj.

Përfundimi i Whisenant-it,ishte se bota do të përfundojë në shtator të vitit 1988. Dita erdhi dhe shkoi, dhe Whisenanti ka tentuar të rishikojë disa herë parashikimin e tij.

Por ndryshe nga Camping, Whisenant humbi kredibilitetin pas asgje nuk doli nga profecia e tij.


Në librin Efekti Jupiter ("Efekti i Jupiterit"), bestselller 1974, autorët John Gribbin dhe Stephen Plagemann parashikonin se një shtrirje e planeteve me 10 mars 1982 do të ketë hedhur klimën e Tokës në kaos.

Edhe pse nuk pati stuhi të mëdha dhe ndryshimeve masive, në shpejtësinë e rrotullimit të Tokës ka pasur ndryshime atë ditë, ka pasur një ndryshim global - dhe të papritur - që mund të jetë i lidhur me ngjarjen: Tides i lartë atë ditë ishite shumë më superiore se 0, 04 mm.

Që atëherë, teori të tilla kanë dalë ne lidhje me shtrirjen planetare ne nje vije,per fundin e botës, më të famshmet do te ishin kur planetet Merkur, Venus, Mars, Jupiteri dhe Saturni do rreshtoheshin me Diellin dhe Hënen me 5 May 2000.

Pas Joseph Smith qe pati themeluar Mormonizmin në vitin 1820, nuk pati kohë shumë për të filluar fenë e tij fillestare,sepse vite më vonë në 1835 ai kishte parashikuar se bota do të përfundojë brenda 56 viteve.

Mormonët, argumentojnë se predikimi i Smithit i vitit 1835 ka qenë keqinterpretuar dhe nuk ishte me të vërtetë një parashikimi i Smithit per fundin e botes por per datën e Ardhjes se Dytë te Krishtit.

Nëse ju mendoni se ''pushimet'' përfundojne pas 21 majit ketu kemi te bejme me nje gallate te madhe të gabuara,sepse 2012 është në fakt viti i plotë teorive në lidhje me fundin e botes, më të famshmin parashikim i cili i atribuohet parashikimit Maya me 21 dhjetor 2012.

Per apokalipsin e Maya-ve ka pasur shumë debate në mes të atyre që besojne. Çdo gjë do te ndodhe nga një shpërthim diellor në një përplasje me një planet misterioze, ky ka qenë sugjeruar si një skenar i mundshëm për fundin e kohës.

Dhe në rast sevazhdojme me tej perpara na del parashikimi per fundin e botes ne vitin 2060 dhe ne se do jemi gjalle ,sipas parashikuesit do te ndodhe po i njenjti skenar apokaliptik përfundimtar.

Dhe kush është djali i cili shpalli fundin e botës për vitin 2060?Askush tjetër përveç Sir Isaac Newton.
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  atomi 22.05.11 9:16

NUK NDODHI AS NE 82' AS ne 2000 AS ME 21 MAJ 2011 NUK DO TE NDODH AS NE DHJETOR 2012!
KETA NJEREZ SHPIFIN GJERA TE TILLA VETEM QE TE JENE NE QENDER TE VEMENDJES PER DISA MUAJ APO VITE!KJO ESHTE E GJITHA!
atomi
atomi

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  KhalidVL 23.05.11 0:27

Vetem Zoti e di se kur do te ndodhe Kijameti,askush tjeter vec Tij,as engjej fisnike jo me plerat sadiste qe hedhin keto dyshime per te shpelare mendjet e njerezve.
avatar
KhalidVL

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty ska vend per panik

Mesazh  parallangaj 24.05.11 9:57

mendoj se si shoqri e botes ne prgjithsi duhet te bejm me shum qe ti parandaloj keta njerz qe mos te shfaqin keso lajmesh bombastike qe tronditin boten.
keqprdorimi i librave te shejta nga individet e zbehin tejmas edhe besimin qofet ne njeren apo tjetren besim.
zoti ja i dha shum njeriut por jo edhe fuqin qe ti przihet ose te tarashe gjerat qe ai ika ne paln.
njerzit qe jan besimtar tevertet qe kan driten e zoti ata nuk flasin edhe nese kan ndonje sinjal nga fuqija madhore.
parallanagj
parallangaj
parallangaj

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  Luli 15.10.11 16:45

Kiameti, megjithatë, të premten e ardhshme?!

Parashikime te deshtuara per fundin e botes 15kiameti_1510111510_1

Harold Camping, “parashikuesi” e paguesi, i cili kishte pohuar se më 21 maj të këtij viti do të ndodhë fundi i botës (gjë që natyrisht nuk ndodhi), sërish u bë i gjallë dhe kësaj radhe pohon se fundi i botës, kiameti, do të ndodhë më 21 tetor.

Ky “parashikues” i cili më parë kishte paraparë apokalipsin në vitin 1988 dhe 1994, nuk heqë dorë nga parashikimi edhe pas dështimit të tretë.

Ai në faqen “Family Radio” ka kumtuar se më 21 maj ka filluar një lloji kiameti “spiritual”, në të vërtetë, ka filluar periudha e Gjykimit të Zotit ndaj të gjithë njerëzve.

Kjo periudhë do të zgjasë pesë muaj dhe në ditën e fundit të kësaj periudhe, përkatësisht më 21 tetor, do të ndodhë kiameti përfundimtar dhe do të shpëtojnë vetëm besimtarët e vërtetë.

Camping, pas 21 majit, përkatësisht pas paralajmërimit të parë për kiametin, fundin e botës pra, ka deklaruar se ka llogaritur para kohe dhe se nuk i ka interpretuar drejt disa shenja për të cilat shkruan në Bibël. Sipas fjalëve të tij, Zoti deri më 21 maj i ka zgjedhur ata që do të shpëtojnë.

“Ajo që ka ndodhur më 21 maj është ajo që ka dashur Zoti. Ai ka tërhequr vëmendjen se në atë ditë do të përfundojë Programi i Tij i Shpëtimit. Pas kësaj, gjatë pesë muajve të ardhshëm, pos të të përzgjedhurve (besimtarëve të vërtetë), të tjerët do t’i nënshtrohen Gjykimit të Fundit të Zotit. Fundi do të vijë shumë i qetë. Ai do të ndodhë më 21 tetor. Në këtë ditë të përzgjedhurit to të shpëtojnë”, thotë Camping.

Ai ka shtuar se ka shpresë për ata që lute dhe pendohen për mëkatet e bëra.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  lavdim.bossi 15.10.11 20:53

kjamet ka mu kon per ket te mjere qe do ta perfshine zjarri i ferrit
kur e kan pyetur MUHAMEDNI a.s per diten e kjametit ka thene
per diten e kjametit e din vetem Zoti por une do tju tregoj disa shenja te vogla dhe te medha rreth kesaj dite shkatrrimtare ..por ju popull besimtar mos harroni se ajo dite do te vij shum shpejt sa mbyll e qel syte
pra ky njeri i pa fe do te digjet ne ferr per parshikime per te ardhmen
kalofshi mire
avatar
lavdim.bossi

27


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parashikime te deshtuara per fundin e botes Empty Re: Parashikime te deshtuara per fundin e botes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi