EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nese gaboni ne jete

2 posters

Shko poshtë

Nese gaboni ne jete Empty Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo 01.11.10 22:06

Nese gaboni ne jete

Nese gaboni ne jete Images23

Te rifitosh besimin tek vetvetja eshte njera nder gjerat paresore.

Mendo se je i vetmi ne kete bote si ty dhe s'ka pasur, s'ka dhe s'ka per te qene asnje njeri tjeter si ti.

Mendo se je njeri i mire dhe e meriton te jesh i lumtur, packa te te shkuares.

S’ka njeri të pafajshëm në botë; i mënçuri nuk i thotë djalit mos gabo, por e këshillon të gabojë sa më pak.

Leri gjerat e se kaluares menjane per momentin, dhe mendo vetem per veten tende. Kur te ndjehesh prape i forte menderisht, mund t'i kthehesh atyre puneve qe ke lene pergjysem. Ka gjithmone kohe!

Nje dere mbyllet e nje hapet

Mos u shqetëso dhe mos u zemëro!

Mendo pozitivisht dhe mendo për gjërat që të bëjnë të lumtur!

Elimino ndjenjat negative dhe mundohu që lumturia të jetë prioriteti i jetës tënde!

Nëse shokët te kanë kthyer shpinën mos u shqetëso jeta është e gjatë do të gjesh të tjerë.

Kënaqu me atë që e ke, mundohu të e kesh atë që s'e ke, por mos u mundo për gjërat që janë të paaritshme!

Mos i lakmo ata që janë shumë të pasur, sepse pasuria nuk të bënë gjithmonë të lumtur.
Bëhu i vetëdishëm për gjërat që s'mund të blihen as me pasuritë e gjithë kësaj bote....

- Mendo pozitivisht

- Elimino ndjenjat negative

- Mendo për të tashmen duke shmangur ndjenjen e inferioritetit edhe mendo JETA VAZHDON.... harro çfare ishe dje, ti mund te kthehesh ne nje qenje njerezore i/e afte per ta "puthur" jeten

Te menduarit pozitivsht eshte te mendosh realitetin dhe te verteten mos te krijosh iluzione ne vetvete.

Mos mendoni se sa keq jam, ka njerez qe kane gjendjen edhe me keq e nuk mendojne negativishte por kane shprese se nje dite do te behet me mire.

Kendveshtrimi i mendimit pozitiv, mbeshtetet teper ne pikepamjen e ndjenjave konkrete!...
Ato bazohen ne rrethanat e mendimit, nga te cilat perfundimi del i pa shmangur!...

pra keshilla per te menduar pozitivisht, eshte pranimi i te menduarit pozitivisht!...
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nese gaboni ne jete Empty Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo 01.11.10 22:44

Gabimet në jetë

Nese gaboni ne jete Images24

Unë kam ardhur në këtë tokë për të dashur dhe për të ndarë gjërat
Unë jam mësuar të dua edhe ata që nuk më duan
Kam bërë gabime në jetën time që më ndjekin prapa
Unë kam parë se si qenia njerëzore nganjëherë mund të jetë aq e ulët
Me anë të dëmtimit tim, unë do të kem më shumë vëmendje

Thuhet se gabimet janë të dobishme në mënyrë që të përparojmë
Ne të gjithë bëjmë gabime në jetë por mund të jenë të ndryshme
Por këto janë gabime që na shënohen
Unë kam gjithmonë mundësi për të ndrequr gabimet e kaluara
Pranimi i gabimeve është mirë por korigjimi i tyre është edhe më i bukur
Gabimet e jetës na jepin përvojë për t’u evoluar

Kush mund të gjykojë një tjetër për gabimet e tij të së kaluarës
A ekziston ndonjë që nuk ka bërë asnjëherë gabime
Edhe sikur të ekzistonte ai nuk do të gjykonte
Shpesh gjykojmë njerëzit gabimisht dhe me anë të keqkuptimit
Dhe këtë pa shikuar gabimet tona
Shpesh herë ne i shohim gabimet e të tjerëve më keq se sa tonat
Për të gjetur justifikime për gabimet e tij

Ndonjëherë mendojmë ... sikur të mos kisha qenë në këtë tokë
Atëherë nuk do të kisha bërë gabime ... një mendim i lirë
Por jeta është një progres dhe jo një regres
Çdo gjë ka një qëllim dhe çdo gjë ka një arsye
Edhe nëse korrigjojmë gabimet e kaluara
Jeta na godet dhe ndonjëherë na bën të paguajmë shtrenjtë

Të gjykosh të tjerët për gabimet e tyre, vetvetes i bëjmë keq
Të jesh më i butë dhe më tolerant me tjetrin është të mësosh të DUASH.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nese gaboni ne jete Empty Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo 21.03.11 23:40

Çdo e keqe e ka nje te mire ...Nese nuk gabojme ne jete si mund te mesojme si te jetojme...

Ne nuk duhet të themi se çdo gabim është idiotësi.
Ciceron

Gabimet janë urë e zakonshme në mes papërvojës dhe urtësisë.
Phyllis Therous

Duani armiqtë, sepse ata flasin për gabimet tuaja.
Franklini

Meqenëse i durojmë gabimet e miqve tanë, pse të mos i durojmë pra edhe gabimet e fëmijëve tanë.
Plutarku

Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte.
Bill Clinton
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nese gaboni ne jete Empty Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Neo 17.02.16 17:06

Kur Jeni në Rrugën e Gabuar të Jetës

Nese gaboni ne jete Rruga

Në një çast të jetës bëhet shumë e vështirë për të zgjedhur njërën nga rrugët e saj. Kemi kaq shumë zgjedhje në botën e sotme, kështu që është e lehtë çoroditja dhe e vështirë të zgjedhësh rrugën e duhur në këtë lëm.
Por kur më në fund të keni gjetur rrugën e duhur të shpirtit tuaj, do ndiheni të lartësuar, sikur një tapet magjik vjen në këmbët tuaja për t'u nisur drejt rrugës së duhur. Por kur i hyni një aventure në rrugën e gabuar, do ndiheni të vetmuar, të mposhtur e të mjerë.


Nuk ndiheni të lumtur


Një nga treguesit më të rëndësishëm që tregon se jeni në rrugën e gabuar është fakti që ndiheni të palumtur. Nuk ndiheni të lidhur me qëllimin, dhe thellë në shpirtin tuaj ndjeni që diçka mungon. Megjithëse lumturia është subjektive, vendimet që merrni duhet t'ju bëjnë më të lumtur. Mbi të gjitha, të gjithë duam pak lumturi, apo jo? Prandaj shpenzojmë para për ushqime të shëndetshme dhe bëjmë palestër. Prandaj shoqërohemi me njerëz që na duken të këndëshëm, sepse duam të rrethohemi nga ata njerëz që kanë të njëjtat qëllime me ne.

Pavarësisht nëse jeni apo jo në dijeni të këtij fakti, të gjitha vendimet që merrni, i merrni për të siguruar lumturi. Kështu që nëse bëni gabime duke zgjedhur diçka që nuk ju bën të ndihei mirë, atëherë braktiseni dhe zgjidhni diçka tjetër.


Nuk ndiheni të sfiduar


Megjithëse themi që duam një jetë të lehtë, është në natyrën tonë që të dëshirojmë të sfidohemi. Pengesat na rrisin dhe na mësojnë, nëse do jetonim në xhungël, do u ballafaqonim çdo ditë me pengesa. Megjithëse jetojmë në një botë moderne, është në ADN-në tonë që të kërkojmë e të tejkalojmë vuajtjet. Jemi të prirur për të zgjidhur problemet dhe të mbihetojmë. Kështu që në këtë strukturë të çmendur që jetojmë, kemi akoma atë nevojën e brendshme për sfida.

Sfidat na bëjnë më të fortë, njerëz më të mirë, kështu që nëse nuk testoheni në rrugën tuaj, ka mundësi të jeni në rrugën e gabuar.


Nuk keni bërë mjaftueshëm progres me qëllimet tuaja


Nëse ankoheni vazhdimisht mbi qëllimet tuaja, duhet ta pyesni veten nëse dëshironi me të vërtetë t'i arrini. Shpesh, i shkruajmë qëllimet tona dhe bëjmë plane veprimi, vetëm e vetëm për të ndryshuar mendjen për çfarë realisht dëshirojë. Sigurisht që kjo do të thotë që nuk keni një ide të qartë të asaj se çfar doni në jetë.

Rivlerësoni qëllimet tuaja, dhe përpiquni të shihni thellë e të kuptoni se çfar doni me të vërtetë.


Vazhdoni të takoheni me njerëzit e gabuar


Një tjetër shenjë që jeni në rrugën e gabuar ëshë fakti që vazhdoni të takoni njerëzit e gabuar. Edhe në qoftë se nuk kanë ndonjë ambicie, ata kanë sjelje të dëmshme, ju bëjnë vazhdimisht të ndiheni të ulët. Thjeshtë nuk kontribuojnë pozitivisht në jetën tuaj, dhe ju nuk arrini ta kuptoni përse tërhiqeni prej tyre. Nëse ndjeni që miqtë rreth jush nuk i shtojnë vlerë jetës suaj, mund të jeni në rrugën e gabuar.


Keni humbur fillin e vetes


Asnjëherë nuk mund të jetë ndjenjë e mirë të humbasësh lidhjen me veten, por kjo gjë në fakt ndodh. Mbase nuk dini çfarë doni më nga jeta, ndoshta ndiheni të rraskapitur, apo thjeshtë keni nevojë të largoheni nga gjërat. Pavarësisht arsyes, të gjithë e humbasin veten ndonjëherë. Nëse nuk e keni më idenë se kush jeni, jeni në rrugën e gabuar. Asnjëherë mos u frikësoni që të guxoni e të kërkoni se kush jeni, kur e keni humbur rrugën.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nese gaboni ne jete Empty Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Albaniaa 28.02.16 14:54

Cdokush gabon nkte jet e rendesishme esht qe tmesojm nga gabimet
Askush sesht i perfekt
avatar
Albaniaa

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nese gaboni ne jete Empty Re: Nese gaboni ne jete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi