EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shamanizmi

+4
Magus
Xhemajl
Shaman of the Dead
Elizza
8 posters

Shko poshtë

Shamanizmi Empty Shamanizmi

Mesazh  Elizza 14.03.10 17:52

Shamanizmi

Shamanizmi SB_-_Altay_shaman_with_drum

A jeni duke kërkuar për një jetë shpirtërore të thellë?

Ju e keni menduar atë.
Ju e keni ndjerë atë.
Ndoshta ju e keni thënë edhe me zë të lartë.
Nuk ka se si të jemi më shumë në jetë sesa ajo që jemi duke përjetuar tani.
Prisni një minutë, ju thuani vetes.
Kam familje, miq, disa madje mund të thon kam një karrierë të madhe.
Unë kam një jetë të mirë!
Pse atëherë ndihemi se diçka na mungon?

Së shpejti, ky moment kalon, këto ndjenja ndryshojnë në sfond, dhe jeta i bart me vete. Por, çfarë nëse ekziston një mënyrë për të gjetur përgjigje për këto pyetje?

Ju i keni përgjigjet
Po, i keni përgjigjet e pyetjeve të jetës. Rruga juaj fillon me trupin tuaj, mendjen dhe shpirtin, të cilët janë projektuar për t'ju vënë në kontakt me veten në të gjitha nivelet. Brenda jush është një i pafajshëm, që beson, i lumtur, që fal, i ndershëm. Jeni JU, pa marrë parasysh përvojat e jetës suaj. Ju mund të përjetojnë lirinë, dashurinë e pakushtëzuar dhe pranimin, kurajon, dhe fuqi personale për ta hapur zemrën tuaj dhe të flisni të vërtetën tuaj.

Ju keni diçka unike për t'ia ofruar kësaj bote

Pasi të keni provuar shamanizmin, ju filloni për të krijuar një tablo edhe më të qartë të spiritualitetit tuaj unik, talentet, dhuratat, si dhe madhështinë e dhënë për ju nga Perëndia. Kjo qartësi është e domosdoshme që të përmbushni qëllimin tuaj dhe për të pranuar të tjerët si ata i shërbejnë qëllimit jetsor te tyre. Ata që e zotërojnë këtë qartësi mund t'ju ndihmojnë në eliminimin e vetë-dyshimit dhe duke fituar më shumë besim kur meditoni për vendimet që merrni ose çfarë drejtimi të marrin ato. Duke qenë të qartë mund të përcaktoni dallimin në mes të qenit të dashur dhe të pranuar, në vend të pëlqyerit dhe të kuptuarit nga ata rreth jush.

Ju jeni ndryshim që ju doni të shihni në jetën tuaj

Trajnimi Shaman është për të bërë një ndryshim në botën rreth teje. Juve do t'ju jepet mundësia të jeni një udhëheqës duke pretenduar pushtetin tuaj, besim frymëzues, shërim, dhe dashuri të pakushtëzuar në marrëdhëniet e familjes tuaj, miqve, bashkë-punëtorëve, dhe madje edhe të huajve. E gjitha  që duhet të bëjmë është që të marrim brenda vetes, aty ku Zoti ka vendosur dhuratat tuaja dhe ju ndihmon t'i gjeni ato. Ju do të keni mundësi për të vënë në praktikë një mënyrë më të lartë të të menduarit, të të qenurit dhe të jetuarit, aftësia për ta dashur dhe pranonuar vetëveten, dhe t'i doni dhe t'i pranoni të tjerët.

Më shumë mbi Shamanizmin:

Toka - Baza e shërimit dhe spiritualitetit: rifillimi i Shamanizmit
Mijëra njerëz në mbarë botën janë të uritur për një formë fakultative të spiritualitetit.

Shumë njerëz nuk e kanë ndjerë (ose e kanë humbur) shpirtin e gëzuar dhe dhe se kanë përjetuar të kënduarit shpirtëror. Disa duan të shkojnë prapa në lashtësi dhe  te fuqia themelore shpirtërore - e një individi, lidhje të përzemërta për fuqinë e Shpirtit të Madh. Shumë njerëz zbulojnë se Shamanizmi të mbush mall e ata ndjehen thellë në shpirtrat e tyre. Njerëzit kanë gjetur kënaqësi të thellë në rrugët e lashta tradicionale që ofron Shamanizmi. Shamanizmi nuk është fe, por një mënyrë shpirtërore e jetës. Shamanët kanë një lidhje të veçantë me tokën dhe natyrën. Ata kanë njohuri të lashta dhe vizion për të ardhmen për t'i ndihmuar njerëzit të mbijetojnë në këtë planet.

Shkolla Ndërkombëtare e Shamanizmit në Atlanta, u themelua në përgjigje kësaj nevoje themelore dhe për të ndihmuar njerëzit për të gjetur vetë qendrën e tyre personale shpirtërore. Për ta bërë këtë, shumë forma të Shamanizmit janë studiuar dhe provuar. Njerëzit janë mbështetur për të gjetur dhe praktikuar atë që është e drejtë për ta. Theksi është në ndihmën individuale për të gjetur qendrën e tyre të përzemërsisë së vërtetë - atë që u flet atyre me një rezonancë të lashtë. Informacioni është mësuar nga shumë tradita të ndryshme.

Provat antropologjike tregojnë qartë se Shamanizmi ishte praktikuar mijëra vjet më parë në çdo pjesë të botës. Kjo e bën Shamanizmin metodën më të vjetër të shërimit dhe praktikën më të vjetër shpirtërore të njohur nga njeriu. Që nga kohrat e lashta, çdo kulturë ka praktikuar formën e vet të Shamanizmit. Në Amerikë, çdo fis i amerikanëve kishte mënyrat e tyre individuale për të ushtruar.

Shamanizmi përmbledh të gjitha format e shërimit shpirtëror. Aktualisht, shumë shkolla të shërimit përdorin teknika që shumë mendojnë se janë të reja, por në të vërtetë janë të bazuara në traditat e lashta Shamane. Shamanët besojnë se ne jemi të burgosurit të një mendje të ngushtë kulturore dhe se me qëllim dhe angazhim, ne mund të hapim porta të reja për të zgjeruar dhe gjithëpërfshirë realitetin. Në traditën Shamane, tërë jeta është e shenjtë. Ne të gjithë jemi një dhe ne jemi një me Frymën Hyjnore.

Çfarë është Shamanizmi?

Shamanizmi është një sistem psikik, emocional, fizik dhe shërim shpirtëror por edhe për eksplorimin, zbulimin, dhe mbledhjen e njohurive në lidhje me botën jo-materiale dhe sferat e mendjes. Disa e përdorin fjalën shaman edhe për shëruesiet mjekësor. Gjithashtu shamanët edhe kanë shumë specialitete të ngjashme me mjekët tonë modern. Një shaman mund të jetë pediatër, kirurg, obstet, etj. Një shaman mund të jetë një Herbalist, një shërues me energji, një kirurg psikik, kreu ceremonial, shikuesi, udhëheqës shpirtëror, puna me çrregullime mendore dhe emocionale, ata përdorin një kombinim të aftësive dhe mjeteve.

Shamanët përdorin mënyra të ndryshme për të ndihmuar në shërim:

   * Udhëtimet Shamane,
   * Lidhjen me fuqinë tuaj shtazore,
   * Rikthimin e shpirtit,
   * Lirimin e energjië emocionale dhe psikike, që ju ndihmon për të gjetur kuptimin e qëllimit tuaj.


Si vepron praktikisht një shaman?

Shamanët punojnë me 'ndihmëtarë të rrugës së shpirtit' dhe 'fuqi shtazore' që gjithmonë mëson një mesazh: Shikoni brenda vetes për shërimin tuaj. Ky është një mesazh universal. Sokrati tha "Njihe veten" dhe Jezusi tha, "Mbretëria e qiejve është brenda jush." Thelbi i mesazhit shaman eshte: Ajo që ju po kërkoni është brenda juve. Praktikat Shamane ndihmojnë kërkuesit për të gjetur atë që është brenda.

Çfarë është udhëtimi shaman?

Një udhëtim për të fituar dituri dhe informata, për të rënë në kontakt me atë që udhëzon në rrugën shpirtërore, fuqinë shtazore dhe për shërim. Nxitja, këndimi dhe vallëzimi janë mënyra e të mësuarit për të udhëtuar në dimensione të tjera. Është një mënyrë e shërimit me anë ritualit. Disa mendojnë se në këto raste shpirti i personit lë trupin dhe është i shëruar nga shpirtërat. Të tjerë besojnë se lejon hyrjen në një intuitë apo "mjek" të brendshëm.

Çfarë është fuqia shtazore?

Fuqia shtazore është një frymë e cila qëndron me ju për t'ju mësuar dhe për t'ju mbrojtur. Kjo fuqi ju mbron dhe ju siguron mbështetjen emocionale, urtësinë dhe energjinë jetësore. Është mirë të lidheni vetëdijshëm me këtë fuqi tuajën shtazore.

Çfarë është rikthimi i shpirtit?

Në thelb jeta juaj është ajo që ju mban të shëndetshëm në të gjitha aspektet. Në situata traumatike, një pjesë e një thelbi të jetës mund të largohet, e cila e shkakton depresionin, sëmundje, dhe probleme të tjera. Ilaçin Shaman mund ta gjeni dhe t'ju ndihmojë të nxirrni thelbin e jetës tuaj, duke krijuar ndryshime pozitive në jetë.

Si mund një shaman t'ju ndihmojnë në çlirimin e energjisë tuaj emocionale dhe fizike?

Një person i cili është i sëmurë mund të ndihmohet nga një shaman i cili mund të ndihmojë në heqjen e barrierave të energjisë duke përdorur një ritual shërimi që quhet nxjerrje.

A e ndjeni qëllimin e të qenit këtu?

Ju mund të gjeni kuptimin e qëllimit tuaj nga udhëtimet Shamane, meditimit, dhe ritualeve. Një shërues shaman mund t'ju ndihmojë të gjeni kuptimin e qëllimit tuaj.

Shamani është mashkull apo femër?

Një shaman mund të jetë mashkull apo femër. Në rolin e tyre si shaman, ata nuk janë as mashkull as femër, por frymë shpirtërore. Kanalet shamane të energjisë së Frymës Hyjnore janë në të gjitha gjërat, për të gjitha gjërat janë të gjalla.

//Instituti Ndërkombetar i Shamanizmit//
Elizza
Elizza

195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Shaman of the Dead 31.03.10 20:38

Un i besoj shuuuuuuuuuum shamanizmit.

Dua qe ti kem pergjigjet e pyetjeve te mia prandaj me kontakto te e-maili im :
Shaman of the Dead
Shaman of the Dead

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Xhemajl 05.06.11 16:14

Di kush si te behesh nje Shaman?
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Magus 07.06.11 11:08

xhemajl shkruajti:Di kush si te behesh nje Shaman?

Nje individ mund te behet shaman ne dy menyra:

1) Te formohet nga nje tjeter shaman
kjo eshte menyra me e zakonshme dhe me e lehte

2) Dhe ai qe eshte zgjedhur nga shpirtrat
formimi eshte cdo here ne vazhdimesi, shume i veshtire dhe zakonisht fillon ne femijerine e hershme

Shamani nuk i perdor shpirterat, ai punon me ta.
Ai mund po aq e lehte te punoi me nje engjell sa edhe me nje demon, kjo nuk perben asnje problem ...
Magus
Magus

Kërkoni të vërtetën në praktikë dhe jo me spekulime.
Çfarëdo qoftë niveli i teorive që ju mund të zhvilloni, ato do të mbeten gjithmonë masturbim intelektual.



101


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Gon! 07.06.11 11:28

Cka punon ai me ata?
Gon!
Gon!

294


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Rinna 07.06.11 20:55

une dua te behem te lutem em tregoni
Rinna
Rinna

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Blak Devill 07.06.11 23:12

magjistari shkruajti:

Nje individ mund te behet shaman ne dy menyra:

1) Te formohet nga nje tjeter shaman
kjo eshte menyra me e zakonshme dhe me e lehte

2) Dhe ai qe eshte zgjedhur nga shpirtrat
formimi eshte cdo here ne vazhdimesi, shume i veshtire dhe zakonisht fillon ne femijerine e hershme




Shamani nuk i perdor shpirterat, ai punon me ta.
Ai mund po aq e lehte te punoi me nje engjell sa edhe me nje demon, kjo nuk perben asnje problem ...
Ne kete teme ju dini me shume se une a mund te na i shpjegoni pak me qart
Blak Devill
Blak Devill

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Siroco 01.03.15 0:06

Shamanizmi ka lindur se bashku me botën. Kjo është shprehje e parë fetare që njeriu kishte me universin e tij. Vendlindja e tij ishte Siberia veriore (fjala "shaman" është siberiane) dhe ajo u përhap shumë shpejt në të gjithë botën.

Shamanizmi nuk është fe apo religjion. Ai nuk ka as doktrinë, as dogmë ose tekst. Ai është një njohuri e jetës.
Shaman mund të jetë një i krishterë, mysliman, me asnjë fe të veçantë, megjithatë mbetet një shaman. Ai beson në një Zot universal dhe identike me të gjitha fetë.

Siroco
Siroco

Unë e dëgjoj këngën e zogut jo për zërin e tij, por per heshtjen që vjen pas.


201


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shamanizmi Empty Re: Shamanizmi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi