EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Enneagrami

Shko poshtë

Enneagrami Empty Enneagrami

Mesazh  Besir Bajrami 22.07.09 15:43

Enneagrami

Enneagram në shqip dmth rreth me 9 pika ( Në greqishten e lashtë "ennea"- shqip: e nenta; dhe "gram" - shqip: germ ose e shkruar ) Eneagrami është rreth i mbyllur më 9 pika të lidhura nga 9 linja të ndërprera. Ky simbol ka rrënjët në Lindjen e Afërt, në traditat e vjetra spiritualiste.
Kemi shumë lloje te personaliteve, 99 lloje te personaliteteve (99 emrat e Zotit), te cilat ndahen ne 9 arhietipe, keto 9 arhietipe ndahen ne 3 strategji:

Strategjia e Depresionit,Ikjes dhe Hidherimit (luftes)

Secili njeri mund ta gjeje veten ne keto 9 tipe te personalitetit, nuk mundesh të jesh i zoti i vetvetes, deri sa nuk e dinë tipin e personalitetit tënd. Ka shume libra per Eneagramin, nje jete e tere nuk mjafton për t'ju perkushtur kesaj lemie.

Nese di me e deshifru mirë enneagramin, mundesh të parashikosh elemente te se ardhmes tende, kjo mundet te perdoret per te mire, por mundet edhe të keqperdoret.

Bazamentin e ka nga lindja, kryesisht ne kohen e sufisteve arab (Sufizmi eshte vija e brendshme e çdo religjioni). Por, bazen e ka te feja Islame. Përndryshe, objekti i sufizmit është pastrimi i shpirtit, kurse qëllimi është arritja e lumturisë dhe e paqës së përhershme.

Përshkrimet e personaliteteve të njerëzve sipas Eneagramit:

Siç dihet, sot Enneagrami është një lidhje vitale ndërmjet psikikës dhe shpirtërores. Është një system konceptual, një teori e personaliteteve që është mjaft komplekse dhe e sofistikuar, por të njëjtën kohë një mjet mjaft i kuptueshëm për të zbuluar vetëveten.Të gjitha personalitetet tregohen permes enneagramit, ka shume per të thënë per kete çeshtje... prandaj, unë do të filloj ti përshkruaj 9 pikat ose 9 ndarjet e persoanliteteve që lidhen në mënyrë specifike në Enneagram:

1.Personaliteti i parë

Perfeksionist, Reformator, Gjykues, Kritik I përfshirë nga ndjenja e te qenurit gabim, i keq ose i korruptuar. Në kërkim per përsosje, përmisime etj.
Vetëpërcaktimi:Jam i mire, kam të drejtë, jam i përshtatshëm dhe jam i pakorruptuar.
Ikja nga: Nevrikosja, limitimet, prej te papërshtatshmes.
Qëllimi:Të paturit e ndjenjës së një përsosmërie te vërtetë.

2.Personaliteti i dytë

Ai që jep, që kujdeset, që ndihmon, jep këshilla, manipulon.
Krenari me ndjenjën e të qenurit i pavlevfshëm, i panevojshëm etj,(Altruist)
Vetëpërcaktimi:Jam i kujdesshëm, jam apelues, jam ndihmës.
Ikja nga:Nevojat personale
Qëllimi :Të bëjnë me dije ndjenjën e tyre te modestisë për arritjen e një të mire.

3.Personaliteti i tretë

Performues, Motivues, Produktiv etj. I përfshirë nga frika e të qenurit
inkonpetent, ineficent apo pafuqia për të bërë diçka.
Në kërkim të shpresës, të performances, prestigjit etj.
Vetëpërcaktimi:Jam produktiv, jam i sukseseshëm, jam kompetent dhe jam më i miri.

Ikja nga:Mossuksesi dhe të qenurit i dyti më i miri.

Qëllimi:Të shpreh ndjenjat e sinqeritetit për të ripërtërisë shpresat dhe autenticitetin.

4.Personaliteti i katërt

Individualist, Artist, Melodramatik, Mistik etj.
Në kërkim të lidhjes me burimin origjinal, në kërkim të domethënies se çka po mungon, të melankolisë dhe në kërkim të asaj që nuk mund ta ketë.
Vetëpërcaktimi:Jam unik, jam special, jam me shije.
Ikja nga:E zakonshmja, e përgjithshmja, pasqyrimi negativ.
Qëllimi:Të shprehurit e ndjenjës së balancit dhe motivimit për tu lidhur me burimin original

5.Personaliteti i pestë

Observues, Hulumtues, Mendues, Udhëtar etj.
Frikohet nga mosekzistimi, gjithmon në kërkim të dijes, observimit etj.
Vetëpërcaktimi:Jam i ditur, jam perceptiv dhe jam ndryshe nga të tjerët.
Ikja nga:Ndjenja e zbraztësisë, nga padija, nga pamja negative.
Qëllimi:Të dëshmojë se nuk është aq i lidhur me diturin e gjerë apo enciklopedike.

6.Personaliteti i gjashtë

Lojalist, Skeptik, Mbrojtës, Rrebel etj. Frika nga vetëvetja dhe frika nga vetmia, i pambrojtur, ka tendenca për nënshtrim dhe shfrenim fizik.
Në kërkim të besimit dhe sigurisë, ky personalitet shkon drejt dyshimit dhe frikës, është i fokusuar në rreziqe dhe motive apo agenda te fshehura.
Vetëpërcaktimi:Jam bashkëpunëtor i mirë, detyrën e marr seriozisht, jam provokativ dhe pak rrebelues.
Ikja nga:Shmangja, pasiguria, i ndryshëm.
Qëllimi:Të forcojë ndjenjën e trimërisë për të ripërtërirë besimin e vërtetë.

7.Personaliteti i shtatë

Epikurean, zbavitës, optimist, avanturist, racional etj.
I ngopur me ndjenjën e frikës nga të qenurit i paplotë, i kufizuar, inferior, i humbur apo i mbyllët.
Në kërkim për një punë ideale dhe vëmendje të fokusuar, tentimi i këtij personaliteti anon kah planifikimi, imagjinata dhe opcionet e shumta.
Vetëdefinimi:Jam i gëzuar, jam zbavitës, jam entuziastë dhe jam i qejfit.
Ikja nga:Dhimbja emocionale, brengat, mërzitja.
Qëllimi:Të vendos një ndjenjë të serozitetit për ndonjë punë.

8.Personaliteti I tetë

Udhëheqës, mjeshtër i zgjidhjeve, rrebel, mbrojtës, bos, i papërfillshëm.
I papërmbajtur nga frika e të qenurit i turpëruar, i kontrolluar, i pafuqishëm apo i lëndueshëm.
I papërkulshëm në kërkimin e së vërtetës, tentimi i këtij personaliteti anon kah problemet e së drejtës, fuqis dhe ndikimit- kush e kishte, ku është, dhe si të arrihet.
Vetëdefinimi:Jam i pamposhtur, jam i fuqishëm, i fortë dhe origjinal, mbështetem në vetëveten.
Ikja nga:Dobësia, lëndueshmëria, Mediokër.
Qëllimi:Të rivendosin ndjenjën e tyre të pafajsisë me qëllim të arritjes së një vërtete më të lartë.

9.Personaliteti i nëntë

Pajtues, ndërmjetësues, naturalist, strehues, abdikues (heq dorë nga një e drejtë).
Plogështi nga të qenurit jashtë loje, i padashuruar, i mospërputhshëm, jo harmonic.
Në kërkim për një bashkim dhe dashuri të pakushtëzuar, tentimi I këtij personaliteti shkoh kah zgjërimi, shpërndarja dhe identifikimi dhe matja me të tjerët.
Vetëdefinimi: jam i pajtueshëm, jam i lehtë për tu kuptuar, jam i qetë dhe pa pretendime.
Ikja nga: Konfliktet, mosmarrëveshjet, komplikimet.
Qëllimi: Ti përmirësojnë akcionet dhe kuptimin e tyre ndaj vetëvetës për një dashuri të vërtetë.

…Ti i perket saktisht një numri(personaliteti), por ne raste te posacme leviz edhe i merr karakteristikat e nje numri tjeter(personalitet me i ndryshem), por kjo osht ne raste specifike kur ke shtypje te jashtme, sic mund te jete nervoza, apo diçka tjeter edhe i merr karakteristikat e tjetrit, qe me posht ne enneagram me shigjeta tregohet se secili tip karakteristikat e kujt i merr edhe si levize...

Enneagrami:
Enneagrami Enneagrami


Keqkuptimet:

- Tendenca për ti perceptuar njerëzit në njërin nga këto tipe, pa i njohur mirë të dhënat e atij personaliteti (që e përcakton llojin e tipit);
- Të harrosh se ç'do qenie njerëzore është unike dhe të gjitha mënyrat dhe variacionet e një tipi, janë të mundshme;
- Tendenca për të harruar se nuk ka tipa që veçohen si të mirë apo të këqinjë;
- Ta parafytyrosh Enneagramin si sistem që përfshinë gjithçka që përmban një personalitet.

Tani mund te jepni shembuj nga personaliteti juaj, momentet ose rastet kur keni levizur nga nje pike ne tjetren (nga ndonji shtytje e jashtme, ne ate moment te caktuar).

VINI RE: Ne qofte se i takoni nje grupi, P.sh: Grupit 3-9-6; nuk mund ti takoni asnje grupit tjeter; ka raste te tilla kur kalon nga nje grup ne nje tjeter kur thuhet se keni reshqit nga mend Pra, njeriu semuret psigjikisht kur i behet shtypje atij qe te kaloj me dhune nga nje grup(psh: 5-8-2-4) ne tjeter. Atehere nuk jeni me vetevetja!

Ja une mund te jap shembuj nga karakteret neper filma:

Ne filmin e Batman ( qe te gjithe e njihni) karakteri i Michael Keaton duhet te jete 5. Kur ai shendrohet ne Batman ai kalon ne 8 i shoqeruar me altruizmin e 2. (nuk eshte patjeter ti kaloj te gjitha pikat e grupit, psh mund te ndalet vetem te 5-2 dhe te mos kaloj ne 2-4)

Ose ne filmin e Shining, regjizori Stanley Kubrick, e krijoi karakterin me emrin Jack Torrance, i luajtur per mrekulli nga Jack Nicholson. Ketu mund te verejme shume qarte se si Jack ne fillim te filmit(qe per shikuesit duket si nje romance melankolike), i takon personalitetit me nr 3 te Enneagramit, me pas ai kalon ne nr 9 dhe vdes ne nr 6(kush e ka pa filmin do ta kuptoj), por ketu nuk anashkalohet edhe dalja komplet nga grupi 3-9-6, ne te shablloni 5-8...

-Ekziston nje tension ndermjet performimit te aktoreve ne skene, me stilin e aktoreve ne jeten e perditshme, Keaton eshte 7 ne jeten reale, por edhe roli qe luan ne Batman eshte permbrenda pikes se sigurise e cila eshte 5 qe lidhet me 8.

-Jack Nicholson, poashtu ne jeten e perditshme eshte 7 dhe rolin e Xhokerit e luan 5, kjo eshte nje lidhje normale.

-Ja nje liste e aktoreve qe kane tentuar te aktrojne me stilin e tyre real te jetes qe i parasheh Enneagrami: John Wayne (8), Arnold Schwartzenegger (3), Tom Cruise (3), Woody Allen (6), Tom Hanks (7), Robin Williams (7), Eddie Murphy (7), Gregory Pack (1), Harison Ford (1), Wesley Snipse (3), Marilyn Monroe (6), Kirk Douglas (8), Mel Gibson (6), Michael Keaton (7), Jack Nicholson (7), Sharon Stone (3), Al Pacino (5) ne te njejten pik ka luajtur edhe ne GodFather pjesa II, Scarface... Ky fenomen eshte shume i perhapur ne boten kinematografike.
4 janë= Kurt Cobain, Michael Jackson, Marlon Brando;6 = Fobik janë: Meg Rayan, Kim Basinger, Richard Nixon;6 = Kunder Fobik janë: Chuck Norris, Steven Seagal...


Pefundim: Pra, nuk ka personalitet me te mire apo me te keq, por, ajo qe mund te beni me shume, eshte të jeni me i miri i llojit (numrit) tuaj...
Besir Bajrami
Besir Bajrami

19


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi