Cili mekat eshte me i rende?

Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  fire prej 13.10.17 13:09

Kam nje pyetje per anetaret e forumit. Nqs do te kryenim nje gjynah apo mekat ndaj nje personi tjeter, a ka pesh te njejte mekati nqs i behet nje shenjtori me te njejtin mekat qe i behet nje njeriu negativ.?
fire
fire

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  Vizitor prej 13.10.17 15:09

Nuk ka njerez negativ, as njerez shejntore. Cdo 'mekat'qe mund ti bejm njeri tjetrit nuk ka donje 'denim' apo mas me pak apo me shum ajo ngelet nje mesim. Nese nuk gabojm nuk do kuptojme ,rendesishme esh te arrish ta kuptosh gabimin

Sent from Topic'it App
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  55 prej 13.10.17 19:26

pervec atyre '7 mekateve vdekjeprurese' dhe te mos besh asgje besoj se eshte edhe te hash shume torta dhe pica- eshte mekat shume i rende
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  Vizitor prej 17.10.17 20:54

Ke harruar alkolin qe krijon ato gropat e zeza cilat do duheshin 700 vjet per tu pastruar mos flasim per fast food, mishrat, qushmerat gjithsesi.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  syri i art prej 18.10.17 10:55

fire shkruajti:Kam nje pyetje per anetaret e forumit. Nqs do te kryenim nje gjynah apo mekat ndaj nje personi tjeter, a ka pesh te njejte mekati nqs i behet nje shenjtori me te njejtin mekat qe i behet nje njeriu negativ.?
fjala mekat osht harres keshtu qe s`esht naj problem, te besh keq ose gjynah,esht kur e din se po ben ate,pra te besh keq me vetedije..perndryshe ne bejm gjynahe ter kohen,por nuk e dijm se bejm gjynahe,sepse bejm siq kan ber tjeret para nesh ,pasojm...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

176


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  seldimziu prej 22.10.17 13:38

syri i art shkruajti:
fire shkruajti:Kam nje pyetje per anetaret e forumit. Nqs do te kryenim nje gjynah apo mekat ndaj nje personi tjeter, a ka pesh te njejte mekati nqs i behet nje shenjtori me te njejtin mekat qe i behet nje njeriu negativ.?
fjala mekat osht harres keshtu qe s`esht naj problem, te besh keq ose gjynah,esht kur e din se po ben ate,pra te besh keq me vetedije..perndryshe ne bejm gjynahe ter kohen,por nuk e dijm se bejm gjynahe,sepse bejm siq kan ber tjeret para nesh ,pasojm...
nuk besoj se eshte e sakte mekat eshte diqka qe e zemron Zotin dhe behet me qellim dhe ke mundesi ta besh te kunderten por nuk e ben,mekati nuk behet pavedije edhe mekat nuk quhet nese ben keq vetem ne nje rast ke pasur mundesi te besh edhe mire.
seldimziu
seldimziu

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  Artisti prej 30.10.17 18:53

Mekati me i madh eshte ti besh Zotit padrejtesi
avatar
Artisti

Besoni në Zot.
Duajeni gruan tuaj.
Mbrojeni Atdhenë.

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  aleksander 45 prej 24.11.17 20:06

mekati me imadh qe une mendoj eshte te lendosh dike qe te do me shpirt ta lesh vetem ne koh te veshtira kur ka nevoj per ty .......
aleksander 45
aleksander 45

Të gjitha problemet zgjidhen vetë; jepu pak kohe...


4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  + prej 06.05.19 20:26

fire shkruajti:Kam nje pyetje per anetaret e forumit. Nqs do te kryenim nje gjynah apo mekat ndaj nje personi tjeter, a ka pesh te njejte mekati nqs i behet nje shenjtori me te njejtin mekat qe i behet nje njeriu negativ.?
Une mendoj qe mekati nuk egziston ,per mendimin tim mekati eshte krijim i feve ne pergjithesi,dhe ky mendim jo se me ben mua mos besoj ne zot thjesht jap iden e fjales mekat dhe qe mendoj eshte fjale e krijuar nga feja.
+
+

Është me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

35


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  I’m X person prej 27.08.19 19:54

fire shkruajti:Kam nje pyetje per anetaret e forumit. Nqs do te kryenim nje gjynah apo mekat ndaj nje personi tjeter, a ka pesh te njejte mekati nqs i behet nje shenjtori me te njejtin mekat qe i behet nje njeriu negativ.?

Për mua të mëkatosh kundër një njeriu negativ, do të thotë të bëhesh vet i keq,
sepse e keqja nuk mundet me të keqe,
por të mëkatosh kundër një shenjti me vetëdije do të thotë të tregosh veten për famkeq,
kurse të mëkatosh kundër një shenjti pa vetëdije është mëkat që mund të falet më leht.
Kurse pësa i përket mëkatit të pafalshëm, është blasfemia kundër Shpirtit Shenjt dhe askush nuk duhet të nëmë tjetrin me shpirt, sepse ti nuk e di si është shpirti i tij

I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  I’m X person prej 27.08.19 20:01

syri i art shkruajti:
fire shkruajti:Kam nje pyetje per anetaret e forumit. Nqs do te kryenim nje gjynah apo mekat ndaj nje personi tjeter, a ka pesh te njejte mekati nqs i behet nje shenjtori me te njejtin mekat qe i behet nje njeriu negativ.?
fjala mekat osht harres keshtu qe s`esht naj problem, te besh keq ose gjynah,esht kur e din se po ben ate,pra te besh keq me vetedije..perndryshe ne bejm gjynahe ter kohen,por nuk e dijm se bejm gjynahe,sepse bejm siq kan ber tjeret para nesh ,pasojm...

Të bësh mëkatet që kanë bërë të tjerët para nesh me vetëdije, do të thot të ecim drejt dënimit.
Si mendon ti kur i verbëri i brin të verbrit a nuk do të bien të dy në gropë?
E përse të merret vetëm shembulli i keq në vend të të mirit

I’m X person
I’m X person

Nëse mërzitesh mos kërko ngushëllim prej njerëzve!
Sepse shpresa në njerëz është e kotë.

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  Cimi Elezi prej 19.11.19 0:09

Mëkati më i madh është ti marrësh jetën tjetrit. Sa për blafsemit kundër shpirtit të shejnt, krishtit, muhametit e të tjerë shejntorë jan thjesht përralla fetarr...
Cimi Elezi
Cimi Elezi

144


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili mekat eshte me i rende? Empty Re: Cili mekat eshte me i rende?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi