Marimanga - mrekullia ne natyre!

Shko poshtë

Marimanga - mrekullia ne natyre! Empty Marimanga - mrekullia ne natyre!

Mesazh  Anon prej 08.12.15 5:22


Menyra sesi e nderton nje merimange nje rrjete gjigante perreth 25m te gjate dhe 2m te gjere. Fillimisht ajo cliron mendafshin e saj nga goja ne ajer ne menyre te crregullt. Pastaj e tendos qe te mos shperhapet, derisa arrin ne bregun tjeter te lumit. Pas tendosjes ajo leviz neper kete fije te gjate, nese ajo ndjen nje lekundje ne anen tjeter e rrit shpejtesine e levizjes. Ajo e kupton se merimange ne anen tjeter te fijes do te perfitoj dhe ta gjeje fijen gati. Kur shkon deri ne mes te rruges merimanga e pare e kepute fijen e mendafshit dhe fillon ta gelltise per te mos e cuar dem. Pas kesaj ajo e fillon punen nga e para. Mendafshi i merimanges eshte materiali me i forte ne bote. Nese mblidhet ky mendafsh ne trashesine e nje shufre çeliku, ja kalon per nga fortesia ketij te fundit.

Burimi ; E.H - /Shkencë
Anon
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

269


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi