EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit

Shko poshtë

Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit Empty Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit

Mesazh  mynameisreal prej 15.08.15 17:44

Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit 84289848

Biologjia, fizika, matematike, inxhinieria dhe mjekësia na ndihmojnë të kuptojmë botën, por ka edhe shumë gjëra të tjera në jetë që mbeten mister.

Një numër i madh librash dhe artikujsh flasin se shkenca tashmë e ka mohuar ekzistencën e Zotit. Ne dimë shumë për Universin dhe autorët shpjegojnë se Zoti është i panevojshëm. Ata thonë se mund ta shpjegojnë se si funksionon Universi pa nevojën e një “krijuesi”.

A ka mundur shkenca moderne, nga fillimi i shekullit XX, të provojë se Zoti nuk ekziston siç pretendojnë disa komentator? Shkenca është e jashtëzakonshme, na mëson për jetën, botë dhe Universin.

Por nuk ka na zbuluar se përse u krijua Universi as çfarë e parapriu Big Bang-un. Gjithashtu nuk shpjegon se si u krijuan organizmat e gjalla nga një lëndë jo e gjallë. Se si u lartësua vetëdija? Nga vjen vetëdija?

Çfarë është ajo që na lejon neve njerëzve për të kuptuar misteret e biologjisë, fizikës, matematikës, inxhinierisë dhe mjekësisë? Dhe çfarë na lejon për të krijuar vepra të mëdha të artit, muzikës, arkitekturës, dhe letërsisë? Shkenca është gjëkundi për të shpjeguar këto mistere të thella.

Por, shumë më e rëndësishme se këto enigma, pyetja që vazhdon të mos marrë përgjigje është: Pse është Universi ynë kaq preçiz, i qepur posaçërisht për krijimin e jetës? Kjo pyetje ende nuk ka marrë përgjigje dhe ndoshta kurrë nuk do të marrë një zgjidhje shkencore.

Kjo pasi Universi është i ndërlikuar dhe shumë kompleks. Për të shpjeguar sjelljen kuantike-mekanike madje dhe të një grimce të vogël kërkon faqe e faqe të një matematike jashtëzakonisht të avancuar. Pse janë edhe grimcat më të vogla të materies në mënyrë të pabesueshme kaq komplikuara? 

Duket se ka një të fshehtë të madhe, “mençuri" ose struktura, apo një plan për të ngatërruar edhe elementin më të thjeshtë të natyrës. Dhe situata bëhet shumë më e frikshme kur ne zgjerojmë pikëpamjen tonë për të gjithë kozmosin.

Pse çdo gjë për të cilën ne kemi nevojë për të ekzistuar, ekziston? Si është e gjitha kjo e mundur pa ndonjë fuqi të jashtme e fshehtë për të orkestruar me saktësi dhe grimcat elementare të nevojshme për krijimin e të gjitha bazave të jetës?

Një matematikan i madh britanik, Roger Penrose në bazë të parametrave fizike të Universitet ka përllogaritur mundësinë e krijimit të jetës. Sipas tij mundësia ka qenë 1 pjesëtuar për 10, në fuqi të 10 dhe sërish në fuqi të 123. Ky numër është aq afër zeros sa ndokush e imagjinon.
burimi http://www.shekulli.com.al/p.php?id=45918
mynameisreal
mynameisreal

ISLAM IS PEACE,LOVE ISLAM,READ ABOUT ISLAM,BUT BE SURE TO THINK ENOUGH TO UNDERSTAND THE TRUTH
REPENT ALLAH FORGIVES ALL SINS


5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit Empty Re: Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit

Mesazh  Cimi Elezi prej 10.12.19 16:28

Shkencëtarët janë ndar në dy kampe. Njëra i qëndron mendimit se zoti ekziston e tjetra thot se nuk ka zot. Gjithsesi, sipas perëndis u krijua gjithcka mir dhe në përfundim të krijimit të vet e bëri pushim se skishte çtë krijonte më. Po si shpjegohet që Universi është në zgjerim dhe ska përfunduar së krijuari ala. A mos vall i ka shpëtu nga dora e se ndal dot më ashtu si njerëzit mëkatar në tok???
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi