A mund te ndertojme nje Zot?

Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Anon prej 09.11.14 19:30

A mund te ndertojme nje Zot? 4dsvp
A mund te ndertohet nje makine qe do i kaloj limitet e biologjise!? Fuqia e saj te jete me e madhe se cdo inteligjence e mbledhur e cdo njeriu te lindur ne historine e botes!!!
Imagjinoni tani nje ekzistence te tille me nje shtrirje te plote te emocioneve njerezore!

Rruga per te ndertuar nje super inteligjence te tille,kerkon qe te zbulojm sekretet me themelore te universit.
Cila eshte natyra e ndergjegjes? A ka shpirt? Dhe nese po,ku jeton?
Anon
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

269


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  55 prej 09.11.14 20:46

Pula beri vezen apo veza beri pulen? Dialektika ateiste. A mund te besh ti nje veze ashtu sic e ka bere Zoti ?
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Magus prej 10.11.14 2:08

Sigurisht qe mund te krijojme  "Zotera" ashtu sic kane krijuar religjionet...
Zoti i religjioneve eshte nje egregor (koncept qe paraqet nje shpirt te nje grupi, nje entitet psiqik te pavarur, nje force e prodhuar dhe e influancuar nga deshirat dhe emocionet e shume individeve).

Por meqe mendimi kolektiv eshte krijues, religjionet ia kane imponuar nje Zot popullates dhe kjo popullate ka besuar ne ekzistencen e ketij Zoti, ky Zot nuk ekziston si baze, ashtu sic eshte shkruar ne shkrime,  duke detyruar besimin kolektv te krijoje nje egregor...njejte ashtu  sic jane edhe djalli dhe demonet.

Mund te themi se Zoti i vertete eshte burimi i jetes, nje force kozmike, nje rryme e energjise krijuese, nje vale e dashurise se papercaktuar (jopersonale) dhe univerzale kurse Zoti i i religjioneve eshte nje iluzion, nje egregor i ndertuar nga psikika e disa individeve me nje qellim te perbashket dhe qe e diktojne Zotin sipas menyres se tyre,

Burimin e Jetes (Zotin e vertete) nuk mund ta krijojme sepse jemi pjese e tij por Zotera sic kane krijuar religjionet mundemi.
Magus
Magus

Kërkoni të vërtetën në praktikë dhe jo me spekulime.
Çfarëdo qoftë niveli i teorive që ju mund të zhvilloni, ato do të mbeten gjithmonë masturbim intelektual.154


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Anon prej 10.11.14 5:08

Kete Zot te vertete a mund ta sjellim ne aspektin Teknologjik ?
Anon
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

269


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  DaniEL prej 10.11.14 17:57

ahahahahahahahahahahahaha o kam qeshur me lot. "NONSENSE" "ABSURDITET I PLOTE" pse jeni bere kaq qesharak??? O Bennxhamin po pse te ka braktisur Satani??? une shoh zhgenjim te thelle ne postimet qe ben ti bennxhamin per te gjithe ata qe flasin kunder Krijuesit te vertete ka dicka pas tyre dhe qe kane kaluar zhgenjim dicka te trishtuar u ka ndodhur ne jete dhe jane shume te deshperuar. nje deshperim i madh te con ne kete pike. por nuk zgjidhen keshtu gjerat duke rebeluar knder Krijuesit te vertete dhe sa me shume te rebeloni kunder Zotit te vertete aq me keq po e con veten ne shkaterrim te metjshem. eshte per te ardhu shume keq per ju per batakun ku keni rene. kesaj i thone semundje shpirterore shume e thelle dhe do te krijoj nje doktor per ta sheruar. zgjidhja per mendimin tim eshte kthehuni dhe pendohuni tek Zoti i vertete dhe nese vazhdoni keshtu me keq po ja hapni plagen dhe te keqen vetvetes. po nejse
DaniEL
DaniEL

Yahushua HaMashiach është : `` Udha, e Vërteta dhe Jeta; do ta njihni të Vërtetën dhe e Vërteta do t`ju bëjë të Lirë``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

46


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  niku magic man prej 15.11.14 15:18

Nje pergjigjje teper e thjesht po te ngrihen te gjith njerzt ne kemb nuk mund te krijojn as nje mushkonj pastaj logjikoni te tjerat vet ju
niku magic man
niku magic man

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Anon prej 28.11.14 19:52

Danieli shkruajti:ahahahahahahahahahahahaha o kam qeshur me lot. "NONSENSE" "ABSURDITET I PLOTE" pse jeni bere kaq qesharak??? O Bennxhamin po pse te ka braktisur Satani??? une shoh zhgenjim te thelle ne postimet qe ben ti bennxhamin per te gjithe ata qe flasin kunder Krijuesit te vertete ka dicka pas tyre dhe qe kane kaluar zhgenjim dicka te trishtuar u ka ndodhur ne jete dhe jane shume te deshperuar. nje deshperim i madh te con ne kete pike. por nuk zgjidhen keshtu gjerat duke rebeluar knder Krijuesit te vertete dhe sa me shume te rebeloni kunder Zotit te vertete aq me keq po e con veten ne shkaterrim te metjshem. eshte per te ardhu shume keq per ju per batakun ku keni rene. kesaj i thone semundje shpirterore shume e thelle dhe do te krijoj nje doktor per ta sheruar. zgjidhja per mendimin tim eshte kthehuni dhe pendohuni tek Zoti i vertete dhe nese vazhdoni keshtu me keq po ja hapni plagen dhe te keqen vetvetes. po nejse

Daniel,natyra jone e dashur gjithmone ka vepruar jashte vullnetit te zoteriut tuaj fuqiplote. Duket qarte, qe yoshua yt eshte gjakosur nga njerezit qe kishin nje dashuri te madhe per lirine individuale dhe urrenin qe ndokush t'ua nderpriste herezine apo blasfemine e tyre te shenjte ( natyrale ) ,por cuditerisht ky virus qe vdiq mbi kryq, u kthye dhe u jetesua ne ndergjegjen e personave si ju. Nonsense eshte ndergjegja juaj qe i lutet vet'vetes me nje emer tjeter, nje autosugjestion haluçinacional qe shkakton knaqesi dhe mos kok'çarje deri ne fundin e qenies tuaj trupore! Nese une i bindem Zotit tuaj, i bie qe une te bindem se nuk mund te jetoj dhe se jeta ka vetem nje engjull te bezdisshem dhe tru shperlare qe rri 24 ore nen vezhgimin tuaj dhe harron te mbyll hundet kur une ndodhem ne toalet duke kryer nevojat personale.
Anon
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

269


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 01.12.14 19:35

Benxhamin. shkruajti:

Daniel,natyra jone e dashur gjithmone ka vepruar jashte vullnetit te zoteriut tuaj fuqiplote. Duket qarte, qe yoshua yt eshte gjakosur nga njerezit qe kishin nje dashuri te madhe per lirine individuale dhe urrenin qe ndokush t'ua nderpriste herezine apo blasfemine e tyre te shenjte ( natyrale ) ,por cuditerisht ky virus qe vdiq mbi kryq, u kthye dhe u jetesua ne ndergjegjen e personave si ju. Nonsense eshte ndergjegja juaj qe i lutet vet'vetes me nje emer tjeter, nje autosugjestion haluçinacional qe shkakton knaqesi dhe mos kok'çarje deri ne fundin e qenies tuaj trupore! Nese une i bindem Zotit tuaj, i bie qe une te bindem se nuk mund te jetoj dhe se jeta ka vetem nje engjull te bezdisshem dhe tru shperlare qe rri 24 ore nen vezhgimin tuaj dhe harron te mbyll hundet kur une ndodhem ne toalet duke kryer nevojat personale.

Une pajtohem plotesisht me Benxhamin. Nese ky Zoti qe thoni ju na shikon tere diten pse ai nuk ndikon tek njerezit, pse forma e tij eshte aq asnjanese sa njerezit cdo vendim do te duhet ta marrin vete dhe te kujdesen vete per veten e tyre. Zoti ekziston, por nuk eshte ai qe thoni ju. Po te kini lexuar OSHON do te kuptoni se Zoti eshte pakuptueshmeria, padituria, pashikueshmeria, pamendueshmeria. Ai ndihet dhe nuk shikohet. Ai arrihet dhe nuk kuptohet. Por ti Daniel mos u bazo thjesht ne ca libra fetare sepse ata qe e kane shkruar mund te kene jetuar, por nuk e dine as ata me siguri se c'eshte Zoti.

Te lutem leri bazat fetare dhe ktheju realitetit se realiteti eshte me kuptimplote kur nuk e mbush mendjen me trazira te pakalueshme. Une per vete kam zgjedhur Satanain, por kjo s'do te thote se ju duhet te me paragjykoni apo me keq gjykoni mua. Une jam me vullnet te lire dhe nuk kam pse te ndikohem nga ju. Une duhet te kenaq deshirat e "Unit" tim dhe me deshirat e mishit e realizoj me se miri. Nqs ti Daniel je mesuar ta kthesh faqen kur dikush te godet aty ku s'mban me, une nuk e le pa ia dhene goditjen perfundimtare. Per mua s'ka kapitull te ri pa e marre ai qe nderhyn ne punen time shkaterrimin e Sketerres.

Satanai perfaqeson miresine per ata qe e meritojne dhe jo dashurine qe shkon dem tek mosmirenjohesit. Ndaj po te ishe mesuar ndryshe nuk do ta shaje Satanain. Per here te fundit: "Mos shpernda me pikepamje fetare."
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Hidra prej 02.12.14 14:20


Kurtha e vetme është ajo e besimit, e mendimit.
Ne besojmë se dimë, ne kemi teori, histori dijesh por në brendësi tonën nuk dimë asgjë.
Hidra
Hidra

42


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 02.12.14 16:45

Hidra shkruajti:
Kurtha e vetme është ajo e besimit,  e mendimit.
Ne besojmë se dimë, ne kemi teori, histori dijesh por në brendësi tonën nuk dimë asgjë.
Padija ndodh vetem atehere kur arrin Zotin.
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re

Mesazh  VINCIT prej 02.12.14 17:40

Benxhamin!
-Esenca e te gjithe universit eshte,NDERGJEGJIA!
VINCIT
VINCIT

Gjykatesi me i drejte,eshte Ndergjegja.

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  DaniEL prej 03.12.14 20:11

Une shoh nje realitet qe te tjeret edhe mund te mos e shohin Bennxhamin keshtu qe mos u beni skllever te realitetit sepse ka shume teper thjesht ka njerez qe shohin ne menyre siperfaqesore por ne fakt zhvillohet nje betej me e madhe dhe nje realitet edhe me i vertete si ky keshu qe nje keshille na ana ime eshte qe te mos e nenvlersoni "gjarprin e lashte" sepse ju e dini mire se cfare mund te bej ai eshte gati per te kafshuar kedo qe i afrohet dhe helmin gati e ka dhe ju e dini shume mire se ku perfundojne ata qe meren me "gjarprin e lashte(Satanin)" keshtu qe shpresoj qe Zoti te heq perden e erret nga mendja juaj dhe qe te shihni me thelle dhe jo ne menyre siperfaqesore
DaniEL
DaniEL

Yahushua HaMashiach është : `` Udha, e Vërteta dhe Jeta; do ta njihni të Vërtetën dhe e Vërteta do t`ju bëjë të Lirë``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

46


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 03.12.14 20:41

Danieli shkruajti:Une shoh nje realitet qe te tjeret edhe mund te mos e shohin Bennxhamin keshtu qe mos u beni skllever te realitetit sepse ka shume teper thjesht ka njerez qe shohin ne menyre siperfaqesore por ne fakt zhvillohet nje betej me e madhe dhe nje realitet edhe me i vertete si ky keshu qe nje keshille na ana ime eshte qe te mos e nenvlersoni "gjarprin e lashte" sepse ju e dini mire se cfare mund te bej ai eshte gati per te kafshuar kedo qe i afrohet dhe helmin gati e ka dhe ju e dini shume mire se ku perfundojne ata qe meren me "gjarprin e lashte(Satanin)" keshtu qe shpresoj qe Zoti te heq perden e erret nga mendja juaj dhe qe te shihni me thelle dhe jo ne menyre siperfaqesore
Daniel nuk ke kuptuar asgje. Nuk ka asnje Zot. Gjithcka ndodh sipas drejtimit te jetes qe zgjedhim ne te marrim.
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Albi4all prej 04.12.14 1:08

more vllezer kush qenka ky satanai e ka par dikush ket se nese e ka par me ndihmoni ta shoh dhe un se ka shum qef ta shoh
Albi4all
Albi4all

“Kur të shohësh një njeri të mirë, mundohu të tejkalosh
shembullin e tij, kur të shohësh ndonjë njeri të keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti të njëjtat të meta.”

77


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  55 prej 04.12.14 11:51

Albi4all shkruajti:

vllezer kush qenka ky satanai  e ka par dikush ket se nese e ka par me ndihmoni ta shoh dhe un se ka shum qef ta shoh


Se mbaj mend se ku e kam pare kete monstren, a po me duket se ketu: http://www.explorerunivers.com/t115-satanizmi?highlight=satanizmi.

Ka qene me apre me vendbanim ne mbreterine e qiellit por tani me duket se eshte shperngulur me shtepi ne Maqedoni.

Ka sy blu, te kuq ose kafe.

Mban nje varse me simbolin e pentagramit me kok poshte.

E ak ditelindjen ne 23 dhjetor. Shenja e ujorit dhe bricjapit. Pelqen mishin e dhis, palloit, dhe gjarprit.

Eshte bjond dhe 1.80 i gjate, eshte rac perfekte arjane.

E ke dhe foton aty tek ajo linku.

Shpresoj te kem ndihmur sado pak me pershkrimin e ri.

Po me duket se andej nga Maqedonia e ka poseduar nje djal te keq keshtu e ke te veshtir ta gjesh andej. Lol.
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Albi4all prej 05.12.14 12:13

Shikoni dua te jem mendjehapur besoj ne Zot ( ne at qe na krioi dhe krioi vendin ku jetojm ) po gjeta nje shkrim nese mund te ma shpjegoni kete dhe mos mendoni se dua debat fetar thjesh dua ti qartesoj gjerat po e beme bashk do e kemi te leht te gjith te gjejm nje perfundim me te mire
Qe flet per mansont reptilianet mund te ma shpjegoni kete:

http://www.explorerunivers.com/t3874-marrveshja-e-fshehte-me-reptilet?highlight=reptilet
Albi4all
Albi4all

“Kur të shohësh një njeri të mirë, mundohu të tejkalosh
shembullin e tij, kur të shohësh ndonjë njeri të keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti të njëjtat të meta.”

77


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 05.12.14 20:25

Albi4all shkruajti:Shikoni dua te jem mendjehapur besoj ne Zot ( ne at qe na krioi dhe krioi vendin ku jetojm ) po gjeta nje shkrim nese mund te ma shpjegoni kete dhe mos mendoni se dua debat fetar thjesh dua ti qartesoj gjerat po e beme bashk do e kemi te leht te gjith te gjejm nje perfundim me te mire
Qe flet per mansont reptilianet mund te ma shpjegoni kete:

http://www.explorerunivers.com/t3874-marrveshja-e-fshehte-me-reptilet?highlight=reptilet
Pse nuk e shpjegon dot vete ti?
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Albi4all prej 06.12.14 12:22

po thjesht ti komunikom me te ndoshta dhe mund ta pyesesh pasi beson tek ai
Albi4all
Albi4all

“Kur të shohësh një njeri të mirë, mundohu të tejkalosh
shembullin e tij, kur të shohësh ndonjë njeri të keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti të njëjtat të meta.”

77


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  55 prej 06.12.14 14:17

Albi4all shkruajti:

Shikoni dua te jem mendjehapur besoj ne Zot ( ne at qe na krioi dhe krioi vendin ku jetojm ) po gjeta nje shkrim nese mund te ma shpjegoni kete dhe mos mendoni se dua debat fetar thjesh dua ti qartesoj gjerat po e beme bashk do e kemi te leht te gjith te gjejm nje perfundim me te mire
Qe flet per mansont reptilianet mund te ma shpjegoni kete:

http://www.explorerunivers.com/t3874-marrveshja-e-fshehte-me-reptilet?highlight=reptilet


Kjo mund te flsi per shume gjera por vetem per reptilianet nuk flete, flet per nje grup te vjeter me emrin Iluminati qe eshte krijuar ne bavari dhe qe ka degjeneruar pothuajse te gjitha organizatat.shiko njeher kete une vetem gjysmen kam pare por veshtir se mund ti besosh ketyre New Age -Gnostic Prralla.
https://www.youtube.com/watch?v=nPUco-zu3nk

55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty zoti krijon dhuron jet, muncon jet.

Mesazh  renato 2411 prej 07.12.14 19:18

vetem ne nje menyre te marim nje laps dhe te pikturoim dhe te themi ja zoti, budallallek, zoti krijoi, dhe tani krijesat te thone do krijoim zotin, krijimi i njeriut do mbetet gjithmone si zhgaravinat e pa kuptimta te nje foshnje.
renato 2411
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 08.12.14 10:13

renato 2411 shkruajti:vetem ne nje menyre te marim nje laps dhe te pikturoim dhe te themi ja zoti, budallallek, zoti krijoi, dhe tani krijesat te thone do krijoim zotin, krijimi i njeriut do mbetet gjithmone si zhgaravinat e pa kuptimta te nje foshnje.
Nga e di ti qe Zoti krijoi?! Ore njeri po flet pa lidhje sepse: para se te krijohej hapesira nuk kishte kohe, koha lind me hapesiren dhe Zoti s'ka mundesi qe te kete ekzistuar para "Big Bang". Zoti eshte secili person, une jam nje Zot, ti je nje Zot, gjithkush eshte Zot i vetvetes apo sic quhet ndryshe "Vetja e Larte". Zoti eshte pakuptueshmeria, pashikueshmeria, paprekshmeria dhe ai arrihet nepermjet meditimit.
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty qenke shum i ditur

Mesazh  renato 2411 prej 08.12.14 10:31

po te bej nje pyetje si ka munci qe shohim te ardhmen ton se nese do ishte ashtu sic thua ti ne thjesht do jetonim dhe gjithcka do ishte e rastit, shum njerze kan parashikuar se care do ndodhe dhe me shekuj, munt te ma shpjegosh si ndodh dicka e tille??
renato 2411
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  55 prej 08.12.14 10:42

Benxhamin. shkruajti:

Ore profesor, kur do behet vendi ju'j si maqedonia !?
Dua te them ,kur ke ndermend qe t'a marresh ate djallin ne lagjen tuaj ,t'iu ndertoj infrastrukturen ,qe mos te permbyteni nga uji'!


Per pak sa nuk te vura munges, ku ke qene more se na ke munguar shume, na ke thare syte!
E pe ate pak me larte na ka mbytur Iluminati me propaganda, Kontrolliin e mendjes, Depresion, drog, kimikate. Dhe zgjidhja e vetme per keto gjera eshte shteti me qeverine tone te dashur. Po te kisha une ne dore sigurisht qe sdo te permbytej. Faleminderit qe e di qe ketu tek ne pikon catia. Une sbesoj tek djalli, jame mare njehere me te dhe e di shume mire se kur eshte dhe skam ndermend te nderroj me lekure, po perpiqem te sherohem shpirterisht dhe te gjej dashurine e Zotit, jam i sigurt qe edhe ti beson te Zoti dhe se besimi i pare nuk harrohet kurre, shpresoj qe te arrish te gjesh se kush je ne te vertet.
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 08.12.14 10:52

renato 2411 shkruajti:po te bej nje pyetje si ka munci qe shohim te ardhmen ton se nese do ishte ashtu sic thua ti ne thjesht do jetonim dhe gjithcka do ishte e rastit,  shum njerze kan parashikuar se care do ndodhe dhe me shekuj, munt te ma shpjegosh si ndodh dicka e tille??
Mos me thuaj i ditur, por e ditur, jam shtrige. njs sa per pyetjen tende pergjigjia eshte e thjesht: ata njerez kane te zhvilluar ate aftesi dhe zgjedhin vetem nje drejtim te parashikimit, pra e ardhmja eshte ne shume drejtime (variante), por ne zgjedhime vetm nje dhe kjo eshte ne doren tone, ndaj duhet ta kuptosh se e ardhmja nuk eshte e percaktuar.
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 08.12.14 12:03

renato 2411 shkruajti:pyetjes time nuk ju pergjigje po na fute farrave kot,  mos sikoni me kukulla se juve te rinjve te sotem u esht ber mendja copa nga budallalleqet qe shikoni ne tv,  e verteta esht dicka qe ska te bej me deshirat tona, ju ktu jeni per te shitur ment!
Une ketu jam per te thene te verteten, e pranon apo jo, pune per ty. Duhet ta kesh per nder qe po komunikon me nje magjistare...
Morgan TheSetting Witch
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Albi4all prej 08.12.14 12:09

po ti witch nga e di per teorin e bing bangut qe eshte e vertet un e kuptoj at si nje mendim njerzish dhe ti at e kupton si te vertet absolute askush nuk e di ket prandaj mos i nenqmo te tjeret per mendimet e tyre se ke mendim te njejt
e sa per fjalet e Oshos te gjith jemi zotna ne vete nuk e ke kuptuar mir
ne njerzit jemi te gjith te perveqshem dhe kemi dallime te gjith po kur eshte puna per fuqi dallojm nga fuqia absolute
sa per bing bangun mund te me tregosh ti pse u be shperthimi pasi ti mendon pse nuk mbeti ashtu siq ishte ÇFARË ishte aj para shperthimit ku e gjeti hapsiren qe shpertheu dhe u krijua universi pse filloi koha
Albi4all
Albi4all

“Kur të shohësh një njeri të mirë, mundohu të tejkalosh
shembullin e tij, kur të shohësh ndonjë njeri të keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti të njëjtat të meta.”

77


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Pansophia prej 01.09.17 0:56

Edhe vete ZOTI nuk e krijoi njeriun qe t'ia kaloje atij per nga Dija por te arrije ne nje nivel me te. Aq me pak nje qenie si njeriu, aq jo perfekt dhe i limituar, te krijoje nje Zot- qofte edhe teknologjik qe te jete superior ndaj tij. Por Anon eshte ateist,ndaj nuk e kupton keshtu. Ateistet besojne se mund te krijojne gjera te jashtwzakonshme-teknologji,shkence-dhe qe te jete aq e pazakonte, aq e madherishme sa ata ta adhurojne si Zot. Kjo ndoshta vjen nga fakti se ata mohojne Mendjen Krijuese por prape ne pavetedijen e tyre kane nevoje per nje Zot, sps njeriu e ka te ngulitur ne mendje origjinen e vet(te cilen e ka harruar). Keshtu,tek ateistet ka nje lufte pranim-refuzim. Ata jane mendje te trazuara.
avatar
Pansophia

161


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  + prej 22.03.20 1:52

Ne fantazine tone po e krijojme ashtu sic u krijuan nga njerezit qe sot quhen besimtar,eshte thjeshte nje fantazi ne mendjen e njeriut te mendosh apo te besosh ...
+
+

Është me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

35


Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund te ndertojme nje Zot? Empty Re: A mund te ndertojme nje Zot?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi