Ja vlen ta lexosh!!!

Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  xxxadixxx prej 09.11.14 15:28

Ju lutem lexojeni deri ne fund shkrimin.
Prsh te gjitheve!Dua te ndaj me ju disa pervoja dhe keshilla shume te rendesishme.Ndoshta disa nga ju me mbani mend,por per ata qe nuk me njohin,do te prezantohem shkurt: Une jam anetare i ketij forumi thuajse 3 vjet,nuk lija dite pa lexuar ne explorer,kam pas kontakte me shume anetare te tjere,me msg,ne cel dhe disa i kam takuar personalisht.U be kohe qe nuk futem,por tani qe jam ketu dua te ndaj me ju "dicka" te fundit!E gjitha nisi,njelloj si ka nisur dhe per ju,delimat:pse ekzistojme,si kemi ardh ne kte bote,a ka bote te tjera etj... Gjthm i kam pasur keto pyetje ne mendje,derisa gjeta prgj per te gjitha kto dhe shume te tjera.Kjo ishte sa per te pasur nje ide se kush jam.Do te bie shume shkurt,sepse nqs do ti thoja te gjitha sdo dilte dita dhe as gjithe forumi per te shkruajtur.

Une kam pasur disa pervoja paranormale,si projksion astral,lucid dream "qe vazhdoj te kem akoma",si dhe disa fenomene te tjera qe nuk arrija ti shpjegoja "derisa u udhezova".Ti gjitha keto jane te verteta,por mashtruese.Them mashtruese sepse njerez,ne fund te fundit do te vdesesh,dhe asnjera nga keto nuk ben me dobi.Dhe te gjitha keto qe ben ti "pervojat",nuk i ben ti,por i ben dikush tjeter,qe ngadal ngadal futem brenda teje.E kam fjalen per xhindet.Ju jeni qenie njerezore,ju jeni te krijuar per "kaq",ndaj ju smund jeni kurr "kaq' dhe "aq" bashke,vetem nqs dikush tjeter bashkjeton brenda teje.Besoj se me kuptoni,prandaj mos humbisni kohen tuaj te cmuar,si dhe me rendesishmja mos humbisni veten tuaj!!

3 vjet duke u munduar te gjeja prgj per pyetjet qe kisha,por asgje.Isha futur ne nje rreth vicioz,derisa u udhezova.Prgj i kisha te librat ne shtepi..
Ishti Kurani,qe gjthm i kam pas perball por asnjeher si kam lexuar,tpakten jo seriozisht.Mbasi fillova ta lexoja,fillova te beja lidhjet me ato qe dija dhe nuk dija,dhe gjithcka u be shume e qarte.Cdo enigme qe kisha u zhduk,dhe qenia ime me ne fund gjeti qetesine qe kerkonte.
Nuk jam ktu qe mbush mendjen qe te shkoni ne rrugen e drejte "Islam",por sic thash dhe ne fillim,doja te ndaja dicka te fundit me ju.Dhe kur te lexoni ndonje nga shkrimet e mija te meparshme,thjesht anashkalojeni! Sepse ky qe jam ,dhe keto qe kam tani,eshte njelloj si te krahasosh nje grimce rere me te gjithe shkreteriren e Saharase...
Dhe dicka te fundit,i lutem moderatoreve mos ta editojne apo ta fshijne kte postim.As edhe nje fjale apo "presje"
Zoti ju udhezofte te gjitheve...
xxxadixxx
xxxadixxx

110


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  55 prej 09.11.14 15:45

Une skam frike se mos humbas se skam cfare te humb me se i kam humbur te gjitha.
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  gjilanasi prej 09.11.14 15:52

Kjo nuk ja vlen fare te lexohet, qenka propagande fetare dhe asgje tjeter.

E verteta nuk gjendet ne libra fetare por brenda teje.
gjilanasi
gjilanasi

383


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  syri i art prej 09.11.14 17:00

hahahah,nje propagand e mir kjo,ne menyr te moderuar,besoni ne gjera te stervjeteruara...sa me larg librave te shejt me pran jetes...nuk ka liber qe te jep dije...ato sherbejn ta zgjosh vetedijen...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

176


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Muneer prej 09.11.14 18:15

Mos te kane vjedhur passw?? Une te mbaj mend mik..Na zgjove kureshtjen per te lex kuranin tani.
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  IndigoStar prej 11.11.14 23:09

THJESHT BRAVO
Nuk shoh aspak propagande Fetare ,,,,
IndigoStar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Muneer prej 11.11.14 23:20

Po ti mos i mbaja mend postimet e autorit para disa vitesh te njejten gje do mendoja dh une.
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Gabriel prej 12.11.14 13:30

xxxadixxx shkruajti:Ju lutem lexojeni deri ne fund shkrimin.
Prsh te gjitheve!Dua te ndaj me ju disa pervoja dhe keshilla shume te rendesishme.Ndoshta disa nga ju me mbani mend,por per ata qe nuk me njohin,do te prezantohem shkurt: Une jam anetare i ketij forumi thuajse 3 vjet,nuk lija dite pa lexuar ne explorer,kam pas kontakte me shume anetare te tjere,me msg,ne cel dhe disa i kam takuar personalisht.U be kohe qe nuk futem,por tani qe jam ketu dua te ndaj me ju "dicka" te fundit!E gjitha nisi,njelloj si ka nisur dhe per ju,delimat:pse ekzistojme,si kemi ardh ne kte bote,a ka bote te tjera etj... Gjthm i kam pasur keto pyetje ne mendje,derisa gjeta prgj per te gjitha kto dhe shume te tjera.Kjo ishte sa per te pasur nje ide se kush jam.Do te bie shume shkurt,sepse nqs do ti thoja te gjitha sdo dilte dita dhe as gjithe forumi per te shkruajtur.

Une kam pasur disa pervoja paranormale,si projksion astral,lucid dream "qe vazhdoj te kem akoma",si dhe disa fenomene te tjera qe nuk arrija ti shpjegoja "derisa u udhezova".Ti gjitha keto jane te verteta,por mashtruese.Them mashtruese sepse njerez,ne fund te fundit do te vdesesh,dhe asnjera nga keto nuk ben me dobi.Dhe te gjitha keto qe ben ti "pervojat",nuk i ben ti,por i ben dikush tjeter,qe ngadal ngadal futem brenda teje.E kam fjalen per xhindet.Ju jeni qenie njerezore,ju jeni te krijuar per "kaq",ndaj ju smund jeni kurr "kaq' dhe "aq" bashke,vetem nqs dikush tjeter bashkjeton brenda teje.Besoj se me kuptoni,prandaj mos humbisni kohen tuaj te cmuar,si dhe me rendesishmja mos humbisni veten tuaj!!

3 vjet duke u munduar te gjeja prgj per pyetjet qe kisha,por asgje.Isha futur ne nje rreth vicioz,derisa u udhezova.Prgj i kisha te librat ne shtepi..
Ishti Kurani,qe gjthm i kam pas perball por asnjeher si kam lexuar,tpakten jo seriozisht.Mbasi fillova ta lexoja,fillova te beja lidhjet me ato qe dija dhe nuk dija,dhe gjithcka u be shume e qarte.Cdo enigme qe kisha u  zhduk,dhe qenia ime me ne fund gjeti qetesine qe kerkonte.
Nuk jam ktu qe mbush mendjen qe te shkoni ne rrugen e drejte "Islam",por sic thash dhe ne fillim,doja te ndaja dicka te fundit me ju.Dhe kur te lexoni ndonje nga shkrimet e mija te meparshme,thjesht anashkalojeni! Sepse ky qe jam ,dhe keto qe kam tani,eshte njelloj si te krahasosh nje grimce rere me te gjithe shkreteriren e Saharase...
Dhe dicka te fundit,i lutem moderatoreve mos ta editojne apo ta fshijne kte postim.As edhe nje fjale apo "presje"
Zoti ju udhezofte te gjitheve...

Shum do te gjykojne me kte postim miku im.
Pavarsisht menyres jo te qarte me te cilen shprehesh UN jam ne gjendje ta kuptoj mjaft mir situaten tende.
Spiritualizmi esht pranuar nga feja islame qe prej krijimit te saj dhe KURANI esht i vetmi liber i zbritur nga ZOTI ne TOKE "Sipas profetit"
Experiencat e tua jane shum normale sepse me kan ndodhur dhe mua dhe ne te shumten e rasteve jane produkt i entiteteve te ashtuquajtura Xhinde te cilet jane ne prove nga zoti ashtu si dhe ne njerezit.
"ZOTI nga toka krijoi Njeriun dhe nga TYMI i zjarrit krijoi XHINDET" :)).
Keto xhinde nuk kane fuqi te drejtperdrejte mbi njerzit por jane ne gjendje te krijojne iluzione te papara tek ne dhe te fusin friken tek ne duke na bere vulnerabel (te dobet) dhe si rrjedhoje te na nxjerin nga besimi i zotit.
Pra menyra e tyre e sulmit eshte indirekte por po aq e fuqishme sa ajo direkte.
( Megjithate kjo puna Entiteteve eshte nje Teme mjaft e gjere dhe nuk dua te ndalem sepse synoj te sqaroj dicka tjeter )....

Cdo fe nga ana terminologjike Interpretohet ndryshe: Engjelli Gabriel eshte quajtur keshtu ne fene Katolike, Xhibrail ne fene Islame.
Ne SEKTIN e Spiritualizmit quhet Entitet i Dimensionit me te larte etj etj.
Ose sic thuhet ne Kuran "Cdokush ka nje MELAQ (engjell) personal te tijin qe e ndjek gjate gjith jetes" ndersa Spiritualizmi e quan "Vetja jone e larte" :))
Engjell = Entitet i Bardhe
XHIND, DEMON = Entitet i Erret
Pra cdo fe ka nje interpretim te caktuar por baza eshte e njejte.

Dikush qe e quan veten spiritual pa lexuar KURANIN (Duke qene se eshte dhe libri me perfekt) as qe i eshte afruar konceptit te ketij "Titulli".
( Sepse njof disa te tille qe lexojn idjotlleqe ne internet, i nderthurin dhe me experiencat e tyre qe ne sh raste jane te keqinterpretuara dhe nuk lexojn LIBRIN e shenjte ku vete Spiritualizmi eshte bazuar ).
"Shume sdo e kuptojne kte qe them por ata qe do e kuptojne jane vertet njerez te ndergjegjshem dhe te mireinformuar.
Sepse ne kte forum mesa kam pare, nje "Spiritual" pranon qe komunikon me Entitete te Dimensioneve te larta por nuk pranon qe Kryeengjelli Xhibrail (Gabriel) ju shfaq Muhamedit per ti transmetuar fjalen e zotit.

Filozofia e nje libri te shenjte nuk ka cmim per ate qe e kupton.
Miku im, vazhdo me rrugen qe ke nisur sepse sapo ke kuptuar esencen e besimit ne ZOT dhe Spiritualizmin.
.....Me respekt BOHAN.....


Edituar për herë të fundit nga Bohan në 12.11.14 15:54, edituar 6 herë gjithsej
Gabriel
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

104


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  55 prej 12.11.14 15:40

Ca thot ky Adi une arrij ende a.p dhe l.d po kjo behet nga xhindet qe futen tek ty. Ky qenka i pushtuar ndihmojeni pak.
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Luce prej 12.11.14 19:06

me ne fund ku kishe humbur ti?
me behet qejfi per ty :-)
Luce
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

39


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  elektronika prej 12.11.14 20:39

Sa larg e larg i re o " XAXIKI ". Kesaj i thone propagande fetare e maskuar. Nese ty te pelqen ta lexosh apo ta mesosh permendesh eshte puna jote por mos na thuaj se ja vlen ta lexosh nje liber te mbushur me peralla dhe genjeshtra.
elektronika
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........64


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  HumanPower prej 15.11.14 7:57

shkrimi ishte interesant derisa hasa fjalen xhind ..
HumanPower
HumanPower

and so man created god in his image

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  trigonkos prej 15.11.14 12:46

Keni të drejtë
trigonkos
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

40


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  wolf27 prej 15.11.14 17:25

Adi mbq qe ke gjetur ate qe ju ka nxjere nga situata e veshtire. Kuptoje se nuk ka lidhje nese beson ne islam,krishterim apo budizm,rendesi ka ku ti te fshish nga mendja gjithe mendimet qe terheqin forca jo te mira. Nese e ke vene re,ke nje paralajmerim kur hap kete faqe.
wolf27
wolf27

13


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  aqua prej 22.07.17 14:14

aj liber esht sjell nga plediansit- qe kan krijuar rrjet 38 dimensionshe per disa arsye ..

dhe mjaft
ndoqext
ate se ÇKA esht brenda
quditem pse egjiptiane anojn nga ju / ptmos ixshit ju ndryxsh do ixshte puna me ujor
aqua
aqua

The way we trawel

85


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty humbja

Mesazh  misterable prej 23.07.17 13:12

excommunicated shkruajti:Une skam frike se mos humbas se skam cfare te humb me se i kam humbur te gjitha.

te gjitha i humb njeriu vetem kur humbet shpirti, e ke humbur ti tendin ?
misterable
misterable

life is a Matrix

12


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  55 prej 24.07.17 23:16

misterable shkruajti:
excommunicated shkruajti:Une skam frike se mos humbas se skam cfare te humb me se i kam humbur te gjitha.

te gjitha i humb njeriu vetem kur humbet shpirti, e ke humbur ti tendin ?

Pa lidhje kjo që the dhe pyete! Thjesht kam thënë një shprehje që e kam parë nga një film. Merre si një mantra meditimi. Shpesh budistët përdorin si mantra meditimi fjalë si 'nuk ka trup, nuk ka mëndje' etj..por kjo s'do të thotë se nuk ekziston trupi. Thjesht për të hyrë në meditim. E kuptove?
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


261


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Muneer prej 25.07.17 7:26

Libri eshte sjell nga krijuesi A'llahu. E ke te shkruar qarte ne liber. Po te ishte shkruar apo sjelle nga Pleadianasit, do te ishte shkruar ne te: Ky liber eshte nga Pleiada. Tagrimi i Kuranit si liber  extraterrestial eshte vetem mashtrim xhindesh.
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  gjilanasi prej 26.07.17 11:10

Muneer shkruajti:Libri eshte sjell nga krijuesi A'llahu. E ke te shkruar qarte ne liber. Po te ishte shkruar apo sjelle nga Pleadianasit, do te ishte shkruar ne te: Ky liber eshte nga Pleiada. Tagrimi i Kuranit si liber  extraterrestial eshte vetem mashtrim xhindesh.

Qenke ushtar i mire i interpretimit dhe dogmave.
gjilanasi
gjilanasi

383


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Muneer prej 26.07.17 12:00

gjilanasi shkruajti:
Muneer shkruajti:Libri eshte sjell nga krijuesi A'llahu. E ke te shkruar qarte ne liber. Po te ishte shkruar apo sjelle nga Pleadianasit, do te ishte shkruar ne te: Ky liber eshte nga Pleiada. Tagrimi i Kuranit si liber  extraterrestial eshte vetem mashtrim xhindesh.

Qenke ushtar i mire i interpretimit dhe dogmave.
Beje fjaline koherente me pas komento.
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  gjilanasi prej 26.07.17 12:53

Ushtar eshte ai lufton per te mbrojtur diçka siç eshte rasti yt per te mbrojtur kuranin.
Ju jeni vetem duke komentuar diçka qe dikush e ka thene dhe nuk eshte e provuar nga ju dhe kjo quhet interpretim, prandaj aty ku eshte interpretimi eshte edhe injoranca.
gjilanasi
gjilanasi

383


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Muneer prej 27.07.17 18:36

Logjika eshte shume e thjesht dhe e kuptueshme. Ne Kuran shkruhet qe autori i librit eshta A'llahu , Zoti, Krijuesi. Transmetuar ne toke nga engjelli Gabriel. Ne te nuk permendet as Pladian, as Mu asnje tjeter si autor. Po te ishte permendur do ta kishim diskutuar punen e autorit te librit.
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  SCORPIUS prej 12.08.17 10:15

E vertete. Je i sakte Muneer
SCORPIUS
SCORPIUS

"Djalli është tërbuar me mua sepse i heq nga duart viktimat, por Zoti më mbron"

15


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Cimi Elezi prej 09.12.19 17:40

Kurani, një libër i mbushur me dhun e pedofil. Nëse ka Zot, Allah, Jehova etj mos e përzjeni as me Bibël e as me Kuran...
Cimi Elezi
Cimi Elezi

144


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vlen ta lexosh!!! Empty Re: Ja vlen ta lexosh!!!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi