EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mite Azteke - Krijimi i Botës

Shko poshtë

mite - Mite Azteke - Krijimi i Botës Empty Mite Azteke - Krijimi i Botës

Mesazh  Zattoo 05.07.14 11:01

mite - Mite Azteke - Krijimi i Botës A12

Nëma e Aztekëve në tokë, Coatlicue (fustan gjarpërinjsh) pasqyrohej në një mënyrë të atillë saqë shkaktonte tmerr e frikë, duke mbajtur veshur një gjerdan me zemra dhe duar njerëzish, si dhe me një fustan gjarpërinjsh, ashtu siç dhe tregon emri i saj.

Coatlicue mbeti shtatzënë prej një thike e krijuar me xham vullkanik dhe lindi Coyolxauhqui, perëndeshë e Hënës dhe 400 djem të cilët u shndërruan në yjet e qiellit jugor.

Më vonë, prej qiellit ra një sferë e përbërë prej krahë dhe Coatlique e mblodhi dhe e fshehu atë në brezin e saj, kështu ajo mbeti përsëri shtatzënë.

Por, si Coyolxauhqui dhe vëllezërit e saj, u kthyen kundër të ëmës së tyre, të mërzitur, të irrituar, të zemëruar ngaqë e ëma e tyre mbeti përsëri shtatzënë për herë të dytë, gjë që ata nuk e dini se si ndodhi.

Ndërkohë, fëmija që gjendej në barkun e saj, Huitzilopochtli, perëndia e luftës dhe e Diellit, shpërtheu prej barkut të saj, i rritur tashmë dhe i armatosur. Ai sulmoi Coyolxauhqui dhe e vrau atë edhe me ndihmën e një zvarraniku të flakët. I preu kokën dhe ia hodhi në qiell, prej të cilës u krijua Hëna, gjë që çlirojë dhe mëmën nga ankthi.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

mite - Mite Azteke - Krijimi i Botës Empty Re: Mite Azteke - Krijimi i Botës

Mesazh  syri i art 05.07.14 18:51

krijimi i botes nuk do te mesohet asnjehere,te gjitha qka thuhen,jan hipoteza...njih veten do ta njohesh te verteten...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi