EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meditim duke ecur

Shko poshtë

meditim - Meditim duke ecur Empty Meditim duke ecur

Mesazh  Magus prej 10.03.14 21:52

meditim - Meditim duke ecur Rando110

Kjo teknikë është e thjeshtë pra meditojmë ndërsa ecim në këmbë .

Pra, nëse keni menduar se është e nevojshme për meditim që te jeni ulur këmbëkryq, të rrethuar me bimë, veshur si një murg... gaboheni.

- Hapi 1 : Kur jeni duke ecur rrugës, mendoni për të mbajtur trupin drejt (dhe jo të kërrysur ), sepse kjo na mundëson që të mos kemi probleme me shpinën, por edhe për të mbajtur balancën e energjive në trup .Është e nevojshme që pesha e trupit të shpërndahet në mënyrë të barabartë në këmbë dhe koka të mbahet drejt.

- Hapi 2 : Ecni ngadalë ... në mënyrë që të keni një ecje të kujdesshme. Qëllimi është që të ndjehet ngritja e këmbës, lëvizja dhe shkelja në tokë.

- Hapi 3 : Të ndjehet kontakti i tokës nën këmbë. Pastaj bëni të njëjtën gjë me këmbën tjetër ...


Ndani lëvizjet sa më shumë që të jetë e mundur:
1. Unë ngre këmbën e majtë
2. Unë e lëviz para
3. E vë në tokë
4. E Ndjej peshën e lëvizjeve të trupit të vendosura në këmbë.
5. (Të njëjtën gjë me këmbën e djathtë)


Evitoni të ecin si një robot dhe përqëndrohuni në:
- Këmbë
- Hap
- Tokë

Mendoni për frymarrjen tuaj dhe marrni frymë normalisht gjatë udhëtimit.

Ndërkohë mos mendoni asgjë tjetër por vetëm në një gjë: në ecjen tuaj personale.


"Një mrekulli ndodh në çdo hap kur e kemi bërë vetë drejt rrugës së lumturisë së brendshme"

Lao Tzu
Magus
Magus

Kërkoni të vërtetën në praktikë dhe jo me spekulime.
Çfarëdo qoftë niveli i teorive që ju mund të zhvilloni, ato do të mbeten gjithmonë masturbim intelektual.101


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Meditim duke ecur Empty Re: Meditim duke ecur

Mesazh  Muneer prej 10.03.14 22:05

''Walking Vipassana''
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

61


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Meditim duke ecur Empty Re: Meditim duke ecur

Mesazh  55 prej 13.03.14 10:44

E kam bere njehere po me sy mbyllur shyqyr qe su perplasa me ndonje mur.
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


76


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Meditim duke ecur Empty Re: Meditim duke ecur

Mesazh  syri i art prej 13.03.14 13:58

meditimi...qdo gjendje e vetedijshme esht meditim,pra qfaredo qe ben apo vepron apo rrin i qet. po je 100% i vetedijshem esht meditim...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Meditim duke ecur Empty Re: Meditim duke ecur

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi