Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes

Shko poshtë

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Empty Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes

Mesazh  Odin prej 10.02.14 13:17

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Liqeni10

Ai është si liqenet e magjepsur në përralla. Vetëm se në këtë rast nuk është një përrallë, por e vërtetë! Liqeni  u zbulua nga fotografi Nick Brandt, kur ai iu afrua brigjeve të Liqenit Neitron në Tanzani.

Pamja është tronditëse dhe e pashpjegueshme akoma! Kufoma të kafshëve të ndryshme – veçanërisht zogj, duken sikur kanë qëndruar për pak mbi ujrat e liqenit, dhe papritur dikush ka thithur gjithë jetën e tyre duke i kthyer në mumje!

Ujërat e liqenit kanë  përmbajtje të lartë natriumi, dhe kjo ka bërë që çdo gjë përreth liqenit të jetë e thatë. Të gjitha qeniet e gjalla kur afrohen, shndërrohen në fosile! Ky liqen është në të vërtetë i vdekur. Temperatura e ujit arrin 60 gradë Celsius, sipas revistës “New Scientist”.

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Liqeni11

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Liqeni12

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Liqeni13

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Liqeni14

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Liqeni15
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes Empty Re: Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes

Mesazh  millenium item prej 12.03.14 18:11

liqeni ka perberje acide
millenium item
millenium item

aforizem

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi