EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pasqyra e pushtuar nga shpirtrat

Shko poshtë

 Pasqyra e pushtuar nga shpirtrat Empty Pasqyra e pushtuar nga shpirtrat

Mesazh  Odin prej 29.06.13 13:17

Pasqyra e pushtuar nga shpirtrat

 Pasqyra e pushtuar nga shpirtrat MyrtlesPlantation3closeup

Plantacioni Myrtles mund te gjendet ne dalje te zones Baton Rouge ne Louisiana, SHBA. Gjate viteve, ky plantacion 200-vjecar i ka sherbyer familjes si banese, nderkohe qe eshte shnderruar kohet e fundit ne nje hostel (nje bujtine per udhetaret e nates), dhe mbi te gjitha nje pike kryesore e turisteve qe kerkojne aktivitete paranormal. Cdo nate, ne oren 3:00 te mengjesit, rreth 15 fantazma dalin verdalle per te luajtur. Kater prej tyre vijne nga tregime tragjike, ajo e familjes Woodruff dhe nje skllave e re, me emrin Chloe.

Ne vitin 1817, Sara Mathilda trashegoi plantacionin nga i ati i saj. Ajo u transferua atje se bashku me te shoqin Clark Woodruff dhe tre femijet e saj. Clark vendosi te merrte me vete nje nga skllavet qe u sherbenin ne shtepi – Chloe-s. Nje mbremje, Clark gjeti Chloe-n duke pergjuar nje nga bisedat e tij private, dhe i preu veshin. Qe prej asaj dite, Chloe do te mbulonte koken me nje cope jeshile per te mbuluar shperfytyrimin e saj. Per te rifituar besimin e padronit te saj, qe ai te mos e dergonte me per pune te renda ne plantacion, ajo beri nje plan. Ajo gatoi nje torte per ditelindjen e vajzes se madhe te Woodruff-eve, dhe e mbushi me gjethe ten je bime helmuese qe gjendej ne plantacion.

Familja u semur dhe Chloe, duke ditur antidotin (anti-helmin), do te behej infermierja kryesore per t’i sheruar dhe ne kete menyre do te kishte mundesi te lexonte edhe librat qe kishte nevoje. Te pakten ky ishte plani. Faktikisht, Chloe gaboi me dozen dhe gruaja e Clark-ut dhe 2 femije vdiqen nga helmimi. E shperqendruar nga kjo ndodhi, Chloe i rrefeu kete ngjarje sklleverve te tjere, te cilet i kapi paniku. Te frikesuar se mos akuzoheshin per bashkepunim dhe kapeshin ne faj per fshehjen e keqbereses, sklleverit e tjere e varen Chloe-n dhe e hodhen trupin e esaj te pajete ne lumin Mississippi. Dhe nuk mbaron ketu…

Sipas ketij tregimi, ekziston nje tradite jugore qe thote se kur vdes nje pjesetar i familjes, te gjitha pasqyrat ne shtepi duhet te mbulohen, keshtuqe shpirti i te vdekurit do te kaloje ne boten tjeter dhe nuk do te ngece ne kurthin e reflektimit te kesaj bote. Sipas normave, naten e helmimit tragjik, te gjitha pasqyrat u mbuluan, pervec njeres. Pervecse jane deshmitare te nje fantazme me lekure ngjyre te erret dhe me nje ‘callme’ ne koke qe veritet rreth plantacionit, vizitoret qe kalojne naten ne kete hotel, jane te ekspozuar ndaj pasqyres se zbukuruar brenda ne shtepi ku mendohet se kane ngecur shpirtrat e nenes dhe femijeve qe humben jeten.

Disa deklarojne se kane pare shenja duarsh, disa te tjere thone se kane pare fytyra femijesh, por nje gje eshte e sigurt: nuk eshte pasqyra ku do te doje te shikoheshe apo te krihje floket.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi