Qëllimi justifikon mjetin..

Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Alien & Ufo prej 21.10.11 9:59

Qëllimi arrihet, qëllimi justifikon mjetin..

Libia është e kërcënuar të copëtohet gjeografikisht nga dasitë e 140 fiseve të sajë. Aleancat janë ripërcaktuar. Marrëveshjet e reja u nënshkruan. Kjo shënoi fundin e sundimit. Secili nga liderët e fiseve kryesore është i përfaqësuar në shtabet ushtarake dhe komitetet popullore revolucionare të kostituara pasi Gadafi mori pushtetin në vitin 1969. Disa klane janë duke luftuar për dekada me njëri-tjetrin për pushtet, por konflikti mbeti në gjendjen ‘’latente, të fjetur’’.

Gjendja e një konflikti të heshtur priste një shkëndijë për të eksploduar sikurse në këtë moment të perturbacioneve edhe ushtarake që ka përfshirë Libinë, pasi janë të mpleksur interesat gjeografike - financiare nga burimet e naftës dhe të gazit të fiseve.

Brenda një kohe të shkurtër po afrohen ditë të zymta për fatin gjeografik të Libisë. Këshilli arab për Marrëdhënie të Jashtme në Nju Jork ishte e paqartë nëse Libia mund të mbijetojë si një komb i bashkuar, ose nëse do të marrin mbi identitetin e një vendi të decentralizuar. Identiteti kolektiv është shumë e dobët për të rezistuar ekzistencës kompakte si komb aktual nga destabilizimi pasi janë të konservuara besnikëria ndaj fisit dhe klanit me rrënjët e saj në shekujt e kaluar.

Atë që Gedafi e mbajti të bashkuar me dhunë a jo ç'rëndsi ka, e bëri Franca për 90 ditë.

USA dhe vendet e Bashkimit Evropian në vend të vendosin vetullat nxorën sytë.Libia rrezikon seriozisht me një Këshill Tranzitor të përçar dhe pak të besueshëm në vend të kalojë në kaos dhe dhunë të vazhdueshme pas përfundimit të luftës.Fondamentalistët myslimanë prisnin rastin dhe ai ju erdhi në derë fiks si afro tre dekada më parë në Afganistan, të gjithëve ju bie ndërmend kjo , në mos hapni dhe shfletoni me qindra materiale për çështjen në fjalë. Pasojat e kësaj ''lufte demokratike'' do i ndjejmë vite më vonë, ne dhe brezat e ardhshme, Franca, liderë të sajë i bënë një shërbim të paçmuar talibanizmit dhe fondamentalizmit i lobuar dhe nga qarqe të caktuara dhe të blera nga këta të fundit.


kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Sarkozy-gaddhafi

Hebrei Nikolas Sarkozi ishte mik i Gadafit e mbështeti dhunën ndaj popullit e sot që kur Franca ra në krizë dhe Libia ndodhet në majën e bumit ekonomik armiqësohet dhe don ta vari në litar. - Morali dyfishtë i cifutit Sarkozi

[size=18][color=cyan]n]Historia na ka mësuar se të furnizosh ushtarakisht një fraksion gjatë një lufte civile, krijon në mënyrë të pashmangshme probleme afatgjata, kur lufta mbaron dhe nuk dihet se në duar të kujt kanë përfunduar armët; veçanërisht sepse kjo mund të bindë qarqe fondamentaliste, që të veprojnë akoma më ashpër e të përdorin armë konvencionale.

Libia me gjasë do të zhytet në konflikt të gjatë civil, një lloj lufte qytetare. Kjo do të jetë e ngjashme me taktikat e konflikteve që kanë pasur vendet si Çadi, Nigeri apo Sudani në pesë vjetët e kaluar, për shkak të konfiguracionit të forcave atje dhe nxitjes fondamentaliste sigurisht. Nxitja e fiseve kundër njëri-tjetrit jep pak hapësirë për të qenë optimistë.

Përfundimisht, Franca, Izraeli, Al Kaeda, Anglia dhe Irani po luajnë me Kartën e Fiseve në Libi sikurse kanë luajtur me Çadin, Nigerinë apo Sudanin që janë shndrruar në shtete arkivolesh!


Alien & Ufo
Alien & Ufo

13


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  ILIRA prej 22.10.11 12:22

pershendetje te gjitheve,,

Me duhet ti shkruaja nja dy fjale per ate shok qe perjetova kur pashe ne tv vrasjen e Gadafit. Te them te drejten ngjarjet qe ndodhen atje apo kudo tjeter ne bote jane imazhe televizive qe mediat na i servirin sipas programeve te caktuara dhe sipas mendimit tim medioker meqenese ndodhin larg ndoshta vemendja qe i kushtoj pasohet me nja dy tri komente gjate rrufitjes se kafes se mengjesiit me koleget e mi...
Me ngelen ne mend gjate skenat e krimit perjetova tmerr per ate qenie te mjeruar qe dikur ishte dikushi , perjetova perseri tmerr kur njerezit qe e torturonin qeshnin gjate percudnimit qe i benin nje qenieje ne agoni , perjetova tmerr perseri kur mendova mos ndoshta keto mund ti kete bere i ndjeri kur ishte dikushi... perseri perjetova tmerr nga lajmet se OKB kerkoi hetim te detajuar per ngjarjen...
E vetmja gje me mbetej ishte te nderroja stacionin e tv dhe te shihja nje program tjeter per momentin, por jo skena nuk me hiqej nga syte dola dhe u mundova te qetesoj syte sepse bota jashte mund te ishte bere me e " mire" tani, por jo ajo ishte njesoj vetem se ne statistikat e krimit ishte shtuar nje rast...
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Fakiri prej 22.10.11 12:58

Apo ndoshta mund të jetë mesazh dërguar të gjithë liderëve politikë të shteteve të vogla,se pa marraparasysh miqësin momentale(interesin momental) në të ardhmen mund të përfundoni edhe ju kështu...uroj që këta liderët tanë të marrin mësim nga këto ngjarje sepse të ardhmës dhe reagimit(nga cytjet e jashtëm,pra nga miqët e dikurshëm të tyre që për ti vënë në pushtet së pari i koroptuan i mësuan se si ta vjedhin popullin e vet e që më vonë ti shkatëroj posa nuk ju levërdisin më politikisht po nga populli i vet) të popullit asnjëherë nuk i dihet......


Edituar për herë të fundit nga fakiri në 22.10.11 13:04, edituar 1 herë gjithsej
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  ILIRA prej 22.10.11 13:03

Ajo qe une perjetova nuk ishte frika se mos kjo i ndodhte ndonje lideri tjeter te siguroj ishte tmerr ndersa shikon nje vrasje barbare online.
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.10.11 13:05

Ajo vrasje e Gadafit eshte mesazhi i rradhes , prej SHBA. A nuk po ja kuptoni akoma qellimin dhe vazhdimesine kesaj trysnie politike ?

Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

209


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Fakiri prej 22.10.11 13:17

ILIRA shkruajti:Ajo qe une perjetova nuk ishte frika se mos kjo i ndodhte ndonje lideri tjeter te siguroj ishte tmerr ndersa shikon nje vrasje barbare online.

Plotësisht ju kuptoj por nuk ke ç'të bëjsh është një kohë e tillë që njeriun po e largon nga të qenit njeri duke e shtyrë drejtët sjelljeve shtazarke,sa më largë njerëzores është më afër shtazores,më larg urtësis dhe më afër malipulimit të ndjenave të tij...

me respekt fakiri
Fakiri
Fakiri

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  maqomaqo3 prej 23.10.11 0:32

titulli i ksaj teme eshte nje titull qe asnjehere se kam kuptuar dhe sme ka pelqyer . qellimi ,mjeti,justifikimi pf eshte njesoj si te lidhim gomarin me pyllin dhe spitalin . nje shprehje qe perdoren nga personat qe deshtojne dhe ne vend te ulin koken llapin gjith diten duke mbrojtur veten e tyre me 1001 justifikime . Puna justifikon dhe qellimi synon ,ndersa justifikimi mbron
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  maqomaqo3 prej 23.10.11 0:36

titulli i ksaj teme eshte nje titull qe asnjehere se kam kuptuar dhe sme ka pelqyer . qellimi ,mjeti,justifikimi pf eshte njesoj si te lidhim gomarin me pyllin dhe spitalin . nje shprehje qe perdoren nga personat qe deshtojne dhe ne vend te ulin koken llapin gjith diten duke mbrojtur veten e tyre me 1001 justifikime . Puna justifikon dhe qellimi synon ,ndersa justifikimi mbron
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Kush ishte Moamar Gedafi..?

Mesazh  lucio prej 08.11.11 15:17Fundi i nje diktatori ne foto


kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 18
Nga vitet shtatedhjete te marrjes se pushtetit dhe te kontakteve me lider te tjere arabe, tek tetedhjetat e mbeshjtetjes se terrorizmit,tek nentedhjetat e takimeve nderkombetare deri ne shtypjen e trazirave te shperthyera pas protestave ne Tunizi,
Egjipt e ne shtete te tjere arabe.
kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 1
Nje fotografi e kolonelit Gheddafi ne 1970. Ne vitin pasardhes ai ka drejtuar grusht-shtetin ushtarak qe rrezoi mbretin Idris I dhe u vu ne krye te Keshillit qe drejtonte Libine.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 2
Me presidentin egjiptian Anwar al-Sadat ne Kairo, ne 1971.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 3
Ne 1974 ne Paris, gjate vizites tek presidenti Pompidou.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 4
Ne Algjeri ne 1973, gjate pjesemarrjes ne samitin e katert te vendeve jo- te lineuar.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 5
Ne 1976 ne Sri Lanka, ne nje takim nder shtetet jo- te lineuar.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 6
Me liderin e Organizates per Lirine e Palestines, Yasser Arafat ne 1977


kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 6
Me liderin e Organizates per Lirine e Palestines, Yasser Arafat ne 1977kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 7
Me Fidel Castro-n ne 1977


kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 8
Ne 1984, gjate nje konference per shtyp.
Jane vitet e mbeshtetjes se grupeve terroriste, si irlandezeve IRA apo palesitnezeve Shtatori i Zi.


kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 9
Ne 1988 ne Tunizi, ne dalje te nje xhamie, i rrethuar nga agjente sigurie.


kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 10
Ne vitin 1990.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 11

Ne 1997 me Nelson Mandelen.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 12
Me liderin e 'Nation of Islam', amerikanin Louis Farrakhan, ne Libi ne 1996.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 13
Ne 2003 ne Sharm el-Sheik me ish-presidentin egjiptian Hosni Mubarak.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 14
Me ish-kryeministrin anglez Tony Blair ne 2007.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 15
Koloneli merr pjese ne nje ceremoni zyrtare ne Minsk, kryeqytetin e Bjellorusise, ne 2008.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 16
Ne tetor te vitit 2010, Gheddafi kryeson nje mbledhje ne Sirte, ne Libi, me presidentin palestinez Abbas dhe me liderin e Liges Arabe mbi gjendjen e territoreve te okupuar. Ne
xhakete ka nje spile qe paraqet Afriken.
kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 17
Me Silvio Berlusconi-n ne Rome ne 2010kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 19
Koloneli shihet ne Sheshin e Gjelbert te Tripolit, 25 shkurtin e kaluar, per t'ju dhene zemer mbeshtetesve te tij.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 20
Eurofighter-at e Nato-s nderhyjne ne marsin e kaluar ne Libi. Zyrtarisht per te mbrojtur sigurine e popullates nga luftimet ndermjet forcave besnike te Muammar Gheddafit
dhe forcave rebele.
kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 21
Aeroplanmbajtesja italiane Garibaldi drejt Libisekush - Qëllimi justifikon mjetin.. 22
Nje avion francez kishte marre ne shenje autokolonen me liderin libian. I ikur nga sulmet ishte fshehur nenje kanal kullues te qytetit te tij, Sirte. Iu lut kryengritesve te mos
qellonin.
kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 23
Ne videon amatore paraqitet kapja e Muammar Gheddafit me 20 tetor 2011.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 24
Imazhi nga video-ja amatore, tregon momentet e fundit te jetes se Gheddafi-t pasi ishte kapur nga rebelet.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 25
Trupi i Gheddafi-t i shtrire mbi nje dyshek te verdhe, dy vrima ne gjoksin e tij dhe koka e kthyer ne te majte per te mbuluar goditjen ne koke.kush - Qëllimi justifikon mjetin.. 26
Me 21 tetor 2011, populli libian feston ne Tripoli dhe ne Misurata renien e Sirte-s dhe vdekjen e Muammar Gheddafi-t.

lucio
lucio

74


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Androo prej 19.11.11 17:54

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Aghaie20110220234239827

Libi, kapet djali i Gaddafi-t

Zyrtare të qeverisë së përkohshme libiane njoftuan, se djali i dytë i Muammar Gaddafi-t, Saif al-Islam është ndaluar pranë qytetit të Obarit, në jug të vendit.

39-vjecari kerkohet nga Gjykata Nderkombetare Penale e Hages per Krime Kunder Njerezimit gjate rebelimit ndaj te atit. Burime nga Keshilli Kombetar i Tranzicionit njoftuan se Saif eshte arrestuar bashke me disa truproja dhe eshte derguar ne Zintan, ne veri te Libise, ndersa sqarojne se eshte ne gjendje te mire shendetesore.

Pavaresisht se nuk ka mbajtur asnjehere ndonje post zyrtar ne qeverine libiane, Sail al Islam, Gaddafi per nje kohe te gjate eshte pare si figura e dyte me

me influence ne vend pas kolonelit. Deri ne shperthimin e revoltes, ai konsiderohej fytyra reformiste e regjimit, por me vone mbajti disa fjalime ku zotohej per lufte kunder rebeleve, te cilet i quante pijanece, bandite dhe terroriste.

"Jemi ne token tone ketu, ne vendin tone. Do te rezistojme per 6 muaj, nje vit, dy vjet dhe do te fitojme", - tha ai gjate nje fjalimi ne televizion vetem pak ore perpara se forcat anti-qeveritare hynin ne Tripoli. Dhe prape vazhdoi te shprehte besimin ne fitore, me te tilla deklarata si: 'do t'u thyejme kockat rebeleve. Nuk e kane pasur te lehte me ne, keshtu qe do te fitojme, s'ka rruge tjeter".

Cuditerisht, ky njeri ishte ai qe argumentonte se Libia ka nevoje per demokraci e madje kishte luajtur nje rol kyc ne afrimin e vendit te vet me perendimin nga viti 2000 e deri ne fillimin e protestave.

Ne rruget e Tripolit, njerezit nisen te festojne fill pas lajmit te arrestimit te tij, ndonese nuk eshte hera e pare qe pretendohet nje gje e tille, pasi edhe ne muajin gusht, rebelet deklaruan se Saif ishte ne duart e tyre dhe pak pas kesaj, ai tregoi te kunderten permes nje mesazhi video.TCH
Androo
Androo

250


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Luli prej 20.11.11 17:50

Vdekja e Kadafit profetike në TV

Një shfaqje amerikan e 80-ës parashikoi vdekjen e Gadafit me diferencë disa mua.

po flasim vallë për një nga ‘hitet’ më të mëdha ose të skenaristëve të kohës apo për diçka që ne nuk e dimë..!

SI DUKET NE POLITIKË NUK KA RASTËSI

Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Zattoo prej 21.11.11 18:05

Krerët e perëndimit, frikë nga rrëfimi i Saif Gedafit

Shumë krerë të ekonomisë dhe politikës në Perëndim po shpresojnë që Saif Al Islam djali i Gedafit që u arrestua dy ditë më parë të mos ketë nevojë t`i tregoj të gjitha sekretet.

Gjërat që mund të rrëfej Al Isalm prekin njerëz shumë të pushtetshëm të perëndimit të cilët kanë bërë marrëveshje të “turpshme” me ish- udhëheqësin e Libisë Muamar gedafi.

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Capture6-300x267

Toni Bler


Lidhja

Bler zhvilloi një takim me kolonel Gedafin në tendën e tin në vitin 2004 dhe prezantoi një rezolutë të Kombeve të Bashkuara për të tërhequr sanksionet kundër Libisë. Saif ndërkohë e përshkroi Blerin si “një mik të familjes”. Ish-kryeministri britanik e ndihmoi Al Islamin në një studim që ai bëri në një nga Universitetet e Londrës i cili më pas mori një donacion shumë të madh nga familja Gedafi.

Bler ishte vazhdimisht në kërkim të një miqësie me Gedafin duke marr parasysh dhe letrat e shumta që u gjetën në rezidencën e Kolonelit.

Pyetja: Çfarë ndodhi me fondin prej 400 milion dollarësh që u hap nga familja Gedafi në Britani?

Nat Rothschild

Thuhet që bankieri milioner është një mik shumë i mirë i Saifit. 35- vjetori i Saifit u bë në një nga klubet e natës në pronësi të Rothschild.

Pyejtja: Ai ishte Rothschild ndërmjetës për marrëveshjet mes Partisë Laburiste dhe familjes Gedafi.

Pincë Endrju

Princ Endrju ftoi Saifin të kalonin disa ditë në Kështjellën Uinsdor dhe në Pallatin e Bakingamit. Gjithashtu ai vizitonte shumë shpesh Tripolin si një ambasador tregtie.

Pyetje: Cila ishte lidhja e plotë e familjes mbretërore me regjimin e Gedafit.
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Qëllimi justifikon mjetin.. Empty Re: Qëllimi justifikon mjetin..

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi