Marsi, nje enderr per eksplorim

Shko poshtë

enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Empty Marsi, nje enderr per eksplorim

Mesazh  Estilen prej 22.07.11 11:06


A mund te ndermerret nje mision ne Mars..?


enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Mars-rover-2

Esencë

Rreziqet që lidhen me një mision të drejtuar në Mars janë të frikshëm.Rrezatimi hapësirës, micrograviteti dhe implikimet psikologjike mund të shtyjnë përtej mundesive,arritjen ne planetin e kuq të njerëzimt sot per sot.

Por shkenca eshte ne gjetje te mënyrave të reja për të pakësuar ndikimin e hapësirës në fiziologjinë tonë delikate.


Kolonizimi i Marsit

enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Mars-colonization-278x225Një mision i drejtuar ne te ardhmen për në Mars do të shtyjë zgjuarsine e njeriut në kufirin e eksplorimit të hapësirës, ??por a ja vlen të ndermarresh keto misione pa rreziqe shëndetësore ?

NASA
Pas 30-vjetesh te Programit Space Shuttle, ai përfundoi ketë te enjte mbasi Atlantis preku token për herë të fundit,e NASA do të jetë në kërkime te reja të ardhshëme drejt hapësirës.

Ne tashmë e kemi 'bërë' Henen tonen, por ende Marsin jo,ate ne e shohim pak, me sytë e 'zgjuar' te aparaturave, por jemi larg mundësive per të lene gjurmët njerëzore mbi te -thone shkencetaret e NASA-s.

Pavarësisht nga disa dekada të kërkimit dhe zhvillimit te teknologjise,udhëtimi per në Mars është ende në fazën përgatitore. Përvec kostove te medha financiare te një misioni ndërplanetar, ka ende pengesa të mëdha inxhinierike dhe fiziologjike për të tejkaluar.

Mars Eksplorimi

Rrezatimi

Efektet e kombinuara te rrezeve kozmike nga burime extragalaktike dhe ngjarjet ekstreme nga rrezatimi diellor,gjate nje udhëtimi 12 mujor,gjashte muaj vajtje e gjashte kthim ne hapësirë,jane shumë të rrezikshme.

"Ne se ne do te nisim nje ekip sot per ne Mars,atehere rrezatimi do të kalojë nivelet e pranueshme të kancerit,pra jemi drejt nje fataliteti", thote Francis Cucinotta, shkencëtari kryesor për programin e rrezatimit te hapësirës ne NASA,në Qendrën e Hapësirës Johnson në Hjuston.

"Ky është vetëm rreziku ndaj kancerit. Ne gjithashtu jemi te shqetësuar për efektet e rrezatimit në zemer dhe ne sistemin nervor qendror."

Cucinotta thotë se këto vlerësime nuk marrin në konsideratë as aftesine e mjeteve për mbrojtjen e ekuipazhit. Mburoja në fakt ben qe rrezatimi dytësor nga rrezet kozmike te behet sa me pak i demshem., ndër ta mbetet uji, ndoshta forma më e mirë e mbrojtjes,e cila do të duhet të jetë disa metra e trashë për të kryer funksionin e plote mbrojtjes.

Balloni dhe uji, në çdo rast, janë shumë të rënda për sasitë që do të jenë te nevojshme, duke i bërë ato një mjet mbrojtjeje të shtrenjtë për të nisur.

Zgjidhja: Do te zgjidhen astronautët që kurrë nuk kanë pirë alkoohol, kurrë nuk kane qenë duhanpirës, dhe ata qe kanë ndërtuar një rezistencë gjenetike për të mos u dëmtuar nga rrezatimi. "Ne nuk e dimë se sa kohe do na duhet për këtë (aftësi) por, ne duhet të kemi një përgjigje në dhjetë apo 15 vjet e ardheshem," tha Cucinotta.

Mbrojtjen gjenetike plus një strehë të posaçme të mbrojtur mire, mund të bëjnë udhetimin pa probleme..


Video: koncepte të reja për explorimin e Marsit, do të përdorë erën marsiane për të lëvizur rreth planetit.Organe pa ndikim nga forca e gravitetit

Si arrihet qe trupi i njeriut të mesohet pa gravitet:

1) humbjen e mases se eshtrave një për qind në muaj.
2) Dobësim (më shumë femra se meshkuj) pas ri-hyrjes në një fushë gravitacionale.
3) Problemet njohëse te semundjeve përfshirë Alzheimer's,apo simptoma të ngjashme.
4)Mungesa e palestrës dhe dobësi kardiovaskulare.
5) atrofi të muskujve.

Të gjitha këto kushte mjekësore do ta bëjnë të vështirë jetën e ekuipazhit ne toke për të ndërtuar një strehë, para se ata të jene në planetin e kuq.Po ne planetin e kuq ka probleme te tjera p.sh

"Çfarë ndodh në qoftë se ekuipazhi ne tokën e Marsit do të përpiqet për të levizur një objekt që është i rëndë, ata mund të demtojne disqet e tyre", thote Alan Hargens, një kirurg ortopedik në Universitetin e Kalifornisë në San Diego që studion efektet e gravitetit tek astronautët.

"Një nga çështjet kryesore është se kur ata arrijnë në Mars,askush atje s'ka për t'u marrë me kujdesin e tyre. Në qoftë se ata kanë disa çështje për shkaqe të kondicionuara, në atë periudhë gjashtë mujore, ata patjetër do të kenë probleme te medha."

Zgjidhja: Shumë kohë në një cikel rutine në kushte microgravity dhe disa lloji te gravitetit artificiale,mund të ndihmojnë, por jo të eliminojne rrezikun.

Ekuipazhi ka nevojë per nje njësi të vogël në brendësi të anijes ose per një makinë që rrotullohet rreth një pikë qendrore strumbullare (mendoj 2001: A Space Odyssey). Hargens thote se një krah me një kilometër diametër do të prodhojë ekuivalentin e gravitetit qe ndjen njeriu në Tokë në nivelin e detit.

Një mundësi tjetër është një kostum i veçantë i compressuar qe ndihmon ruajtjen e forcave te lëngjeve të trupit në këmbë,ku sherben si nje palestër.

Ethet Cabin

Vendos gjashtë ose shtatë njerëz në një hapësirë të mbyllur për 18 muaj, dërgoji ata në një vend ku askush nuk ka qenë më parë, me asnjë mënyrë për të shpëtuar, ka të ngjarë të prodhojnë tension stresi dhe ndoshta probleme edhe të rënda psikiatrike, sipas studimeve të Njeriut nga Program Raport i NASA-s ne 2009

Bazuar në studime në Antarktidë dhe mjedise të tjera të izoluara nënujore, raporti përmendi rrezikun e " rritjes se gabimeve te njeriut për shkak të humbjes se gjumit, lodhjes, mbingarkesës së punës, dhe desynchronization circadian,si dhe gabimet e shtuara për shkak të kohezionit të dobët te ekipit,shkaktojne ulje te performancës, përzgjedhje jo adekuate ne zgjidhjen e problemeve,si dhe nje përshtatje te varfër psikosociale."

Keto konkluzione te nxjerra nga studimet jane afirmuar dhe ne ekuipazhet e stacionit Mir ne orbite.

Grindjet e kozmonauteve në bordin e stacionit të hapësirës ruse Mir ben qe te ktheheshin në shtëpi të misionit,para kohe, ndërkohë që NASA ka raportuar edhe mosmarrëveshjet në mes të ekuipazhit të astronautëve të saj.

Zgjidhja: marrja e astronautëve me shumë kujdes përpara kohe. NASA gjithashtu është duke kërkuar në zëra të veçantë duke monitoruar levizjet e fytyrës,për të diagnostikuar shenjat e para të stresit para se ai të kthehet në njëproblem të madh.

Crew 'Mission Mars' të kalojnë 520 ditë në izolim

Ushqim

Vetem vegjetarianet do të lejohen në një udhëtim ne Mars, pasi mishi nuk mund të ruhet në hapësirë.

Food ofron një shtytje te natyrshme per moralin e ekuipazhit,duke lejuar menyrat e duhura të ushqyerit,pa dëme oxidative tek organet e astronautëve '.

Megjithatë, studimet tregojnë se rrezatimi mund të dëmtojë vitaminat në rrezervat ushqimore, dhe humbja edhe e një vitamine te vetme në zinxhirin e ushqimit mund të shkaktojnë efekte të rënda shëndetësore për një udhëtim të gjatë.

Pak dihet për efektet afatgjata të rrezatimit për furnizimin me ushqim, sepse ekipet e International Space Station (ISS)janë strehuar pjesërisht nga magnetospheren Toksore.

Është e pritshme që ekuipazhi do të duhet të mesohet me ushqimin e vet,para se ndonjë lloj rrezatini të shkaktojnë efektin serë, diçka që shkencëtarët tashmë kane provuar në Polin e Jugut gjatë mbi dimrit.

Propulsioni

Në nje perllogaritje të afërt, Marsi është rreth 35 milionë kilometra nga Toka, por kjo shifër rritet gjashtë-fish në varësi të shtrirjes e orbitave të dy planetet ". Disa ekspertë thonë se përgjigje për të gjitha çështjet mjekësore,rrezatimi ushqimit dhe problemet psikologjike,është e nevojshme për të arritur atje sa me shpejtë.

Ish astronauti Franklin Chang-Diaz është duke zhvilluar një rakete me fuqi plazme elektrik-bërthamore,i quajtur ndryshe Rocket specifike Impulsi Magnetoplasma, ose "VASIMR")qe të shkurtojë udhëtimin për 39 ditë. Presidenti Obama e ka përmendur sistemin e ri shtytëse,gjatë një udhëtimi të fundit në Cape Canaveral.

Por, themelues i Shoqërisë Marsiane-së, Robert Zubrin, është shumë kritik ndaj këtij plani, duke thënë se ne tashmë kemi teknologjinë e nevojshme për të montuar raketa ne një ekspeditë Marsiane. Zubrin gjithashtu vazhdoi të denoncoi te dhënat,duke e quajtur VASIMR një "mashtrim".

"Insistimi që ne kemi,eshte nevoja për një sistem të shpejtë shtytës nga politikanët qe të mos shtyjnë ende një mision Marsian", tha Zubrin, autor i librit te ri së fundi të hedhur ne qarkullim "Rasti për Mars".

Zubrin propozon një fazë të re, 18-mujor vajtje-ardhje,te nje ekspeditë Marsiane që do të dërgojë atje një vendbanim të ekuipazhit para kohe, si dhe pajisje për të prodhuar lëndë djegëse për udhëtimin e kthimit.

"Sfidat teknike janë shumë më pak sot se sa ishin planifikuar ne dërgimin e njerëzve në Hënë në vitin 1961 dhe ne e bëmë atë 8 vjet më vonë," tha Zubrin. "Kjo do të kërkojë punë te vështira, por nuk është përtej teknologjisë tonë, por është vetëm një çështje e fokusuar dhe ne do të mund ta realizojmë atë nga fundi i dekadës.."
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Empty A mund te ndermerret nje mision ne Mars..?

Mesazh  Ufo prej 22.07.11 13:06

Pyetja e madhe dhe e rëndësishme është: a ka ardhur koha që të rrokim qiejt dhe si do të ishin udhëtime të tilla? Specia jonë ka evoluar dhe jeton në sipërfaqen e planetit tonë të vogël që ndodhet rreth 93 milionë kilometra larg diellit.

Fatkeqësisht, me sa dihet, pjesa më e madhe e planetëve të sistemit tonë diellor janë në formë gazi të ngrirë dhe vetëm disa syresh janë shkëmborë e të ngjashëm me Tokën tonë. Planeti më pranë diellit është Mërkuri, një planet i vogël dhe tepër i ftohtë. Në fakt, ideja e kolonizimit të Mërkurit për shkak të kushteve të tij aspak të përshtatshme është shumë më utopike se të themi ideja e kolonizimit të Venusit.

Krijimi i një ambienti jete në Venus do të përbënte një sfidë kolosale dhe pjesa më e madhe e shkencëtarëve e kanë përjashtuar edhe mundësinë e një kolonizimi të mundshëm të këtij planeti. Kjo na lë me një vendim shumë të vështirë për t‘u marrë. A duhet të vazhdojmë përpjekjen për të kolonizuar Hënën tonë, apo Marsin?

Para se të përfshihemi nga entuziazmi duhet të kemi të qartë se Hëna ka një sipërfaqe tokësore sa kontinenti afrikan, ndërsa Marsi është thuajse sa Toka jonë. Edhe nëse do të supozonim kolonizimin e Hënës, ajo brenda një periudhe 10-vjeçare do të ezaurohej dhe të do të mbipopullohej.

. Ekspedita e parë me njerëz në Mars zgjat rreth 6 muaj dhe kthimi gjithashtu do të zgjasë po kaq për të mos folur për javët, të cilat ekuipazhi do të duhet të kalojë patjetër në sipërfaqen e Marsit për të bërë logjistikën e duhur.

Dita dhe nata kanë thuajse të njëjtën kohëzgjatje si edhe Toka, por ndërkaq ka edhe një sërë problemesh të tjera duke filluar nga energjia e deri tek ushqimi e përballimi i streseve. Nuk duket se në sipërfaqe të planetit ka sasi të mëdha uji, por në pole ka sasi shumë të mëdha akulli.

Aktualisht, ëndrrat për kolonizimin e planetëve, por edhe planet konkrete të kësaj ndërmarrjeje të jashtëzakonshme janë të mëdha, megjithatë bëhet fjalë për ndërmarrje jo shumë të afërta dhe ndërkaq, nga hulumtimet e deritanishme vetëm një gjë është e qartë: se nëse një ditë do të niseshim në kërkim të "Amerikës" së hapësirës, vendi më i mirë për të kërkuar shpërnguljen është pa dyshim Marsi.

Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Empty Re: Marsi, nje enderr per eksplorim

Mesazh  Estilen prej 22.07.11 17:13

Sot per sot endrra marsiane ngelet prioritare per gjithe njerzimin,por per shkencetaret Marsi ngelet nje vije demarkacioni,midis arritjes dhe deshtimit,midis endrres dhe realitetit.

Me perparimin teknologjik sidomos ne elektronike dhe ne inxhinierine hapsinore,''dishepujt po rrezohen nje e nga nje nga maja e Olimpit''.

Besojme te gjithe se explorimi i metejshem i planeteve te sistemit tone Diellor dhe me tej hapsirat ne univers,brenda disa brezave do te njohi zhvillime te reja...
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Empty Re: Marsi, nje enderr per eksplorim

Mesazh  Uliks prej 23.07.11 0:52

Se si esht duke u zhvilluar teknologjia ne pergjithsi e ne veqanti ajo astronomike Simbas disa burimeve thuhet Se nisja per ne mars do jet e mundur brenda 15 viteve te ardhshme Lusi qe sa me par te shkel kemba njeriut ne ket planet Dihet qe jet ne Mars nuk ka por se paku shpresojm te gjejm forma primitive jetsore Per disa shkenctar shpellat jan ato te cilat mund te fshehin diqka te veqant ne ket planet Shpresojm qe kjo info mos te jet genjeshter siq ishte ajo e 2010
Uliks
Uliks

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

enderr - Marsi, nje enderr per eksplorim Empty Re: Marsi, nje enderr per eksplorim

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi